25.09.08, 22:09

Piotr Gontowski: Aby odnieść sukces, trzeba mysleć o czytelniku

Rozmowa z Piotrem Gontowskim, redaktorem naczelnym miesięcznika "CKM".

Rozmowa z Piotrem Gontowskim, redaktorem naczelnym miesięcznika "CKM".


Kuba Wajdzik: Miesięcznik CKM obchodził niedawno 10. urodziny. Czy cały ten okres można uznać za udany?

Piotr Gontowski, redaktor naczelny CKM: Bez wątpienia tak. Magazyn, wchodząc na rynek latem 1998 roku, wziął po prostu Polskę szturmem. Od tej pory bez przerwy jesteśmy numerem jeden na rynku męskich magazynów lifestyle'owych oraz jednym z najpopularniejszych miesięczników luksusowych w ogóle. Wystarczy spojrzeć nie tylko na sprzedaż egzemplarzową naszego miesięcznika, ale także na niezwykle dla CKM korzystne dane SMG/KRC. Popularność czasopisma wśród odbiorców można porównać jedynie z najlepszymi programami telewizyjnymi (ponad milion czytelników miesięcznie). Sukces koncepcji polskiego CKM potwierdzają zresztą dwie obcojęzyczne edycje naszego magazynu: węgierska i serbska. W tych krajach CKM też jest liderem w swoim segmencie.

Piotr Gontowski

KW: Czy w dobie ekspansji internetu, o męski target może jeszcze walczyć prasa?

P.G.: CKM pokazuje, że taka walka jak najbardziej jest możliwa. Dobrze, niemal na miarę, czyli pod konkretną grupę czytelniczą skrojone czasopismo znajdzie swego odbiorcę. Aby odnieść sukces, zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu właśnie czytelnika i ciągle o nim myśleć; jak się zmienia, czego potrzebuje, co go bawi itp., itd. CKM na przestrzeni minionej dekady zmieniał się wielokrotnie. Zarówno pod względem zawartości, jak i szaty graficznej. Zmiany te dyktował rynek, czyli czytelnicy.

KW: Coraz częściej wydawcy prasowi myślą o stworzeniu telewizji (np. wydawca Machiny). Czy CKM też zamierza pójść w te ślady?

P.G.: Takie zamiary ma każde wydawnictwo. Telewizja, internet – to media przyszłości. Nie zawsze udaje się jednak przełożyć sukces pisma drukowanego na inny, w tym wypadku audiowizualny format. To jest trochę tak jak z filmowymi adaptacjami powieści. Rzadko dorównują pisanemu oryginałowi. Mnie to cieszy, bo dzięki temu drukowany CKM nadal ma się dobrze!

KW: Kto obecnie jest bezpośrednim konkurentem CKM-u?

P.G.: CKM jest pismem niezwykle oryginalnym, poniekąd autorskim. Bezpośredniej konkurencji nie widzę. Nawet te pisma męskie, które m.in. dzięki zamieszczanym w nich gadżetom, niskiej, dumpingowej cenie lub agresywnej promocji, czasami wydadzą jakiś „mocny numer”, czyli o podobnej sprzedaży jak CKM, to ich czytelnictwo według SMG/KRC nadal jest śladowe.

KW: Jakie plany ma Pan związane z tytułem na najbliższy rok?

P.G.: Zmieniamy format pisma na bardziej poręczny, nowoczesny. Nie odkrywamy tu niczego nowego, bo tą droga poszły już wszystkie wielkie męskie magazyny na świecie. Ovesize, czyli duży format magazynu, jaki zaproponowaliśmy czytelnikom 10 lat temu już się trochę przeżył. To tak jak z czarno-białymi okładkami, jakie były charakterystyczne dla CKM na początku jego istnienia. Teraz trzeba to zmienić. Poza tym – ma to być nadal najlepsze, najbardziej nowoczesne, ale też pełne humoru, żartu i tzw. lekkości bytu pismo dla mężczyzn w Polsce. Te założenia spełnia tylko CKM.

KW: Jak przewiduje Pan na przyszłe lata rozwój prasy męskiej? Czy są jeszcze szanse, żeby na rynku zaistniały na stałe nowe tytuły?

P.G.: Takie szanse są zawsze. Rynek wbrew pozorom jest chłonny. Wszystko zależy od jakości pisma. Magazyn oryginalny, który będzie się czymś wyróżniał znajdzie swego czytelnika. Kolejny katalog gadżetowo-shoppingowy lub wąsko wyspecjalizowane pismo fitnessowe lub motoryzacyjne – raczej nie.

Komentarze

Powiązane

23.10.17, 09:10
prasa » informacje
Wyborcza.pl ma już 110 tys. płatnych subskrypcji
„Gazeta Wyborcza” osiągnęła poziom 110 tys. płatnych prenumerat cyfrowych z kwartalnym wyprzedzeniem. W ten sposób zespół „Gazety Wyborczej” po raz kolejny o wiele szybciej niż planowano zrealizował postawiony mu cel dotyczący liczby aktywnych subskrypcji w serwisie Wyborcza.pl.
22.10.17, 16:10
prasa » informacje
Agent Nieruchomości. Papierowy magazyn branżowy serwisu Otodom
Ukazał się pierwszy numer nowego magazynu dla czytelników zajmujących się pośrednictwem i sprzedażą nieruchomości. Wydawcą czasopisma jest serwis Otodom,.
21.10.17, 14:10
prasa
Seat uruchomił nowy portal prasowy
SEAT rusza z nowym portalem prasowym skierowanym do dziennikarzy.
20.10.17, 10:10
prasa » dodatki do gazet
Gazeta Wyborcza z przepisami z najnowszej książki Jamiego Olivera
We wtorek, 24 października br. razem z „Gazetą Wyborczą” ukaże się specjalny dodatek z przepisami z najnowszej książki Jamiego Olivera „5 składników. Gotuj szybko i łatwo”.
19.10.17, 20:10
prasa » informacje
Jak leczyć raka? Specjalne wydanie tygodnika Tylko Zdrowie
18 października br. ukazało się specjalne wydanie piątkowego tygodnika „Gazety Wyborczej”. To przewodnik dla tych, którzy walczą z nowotworem. Wiele cennych porad otrzymają również czytelnicy opiekujący się bliskimi zmagającymi się z chorobą.
19.10.17, 18:10
prasa » informacje
Wysokie Obcasy Extra z akcją rabatową Extra zakupy
W listopadowym numerze „Wysokich Obcasów Extra”, który ukazał się 19 października br., znalazły się kupony uprawniające do rabatów do -80 proc. w ponad 2 tys. sklepów i punktów usługowych w całej Polsce w ramach akcji rabatowej „Extra zakupy” 4-5 listopada br.
17.10.17, 12:10
prasa » informacje
KUKBUK - Gorące Talerze. Wydawnictwo KUKBUK z pierwszą grą planszową
Wydawnictwo KUKBUK wypuściło na rynek rodzinną grę planszową o tematyce kulinarno-gastronomicznej zatytułowaną „KUKBUK - Gorące Talerze”. 
17.10.17, 08:10
prasa » informacje
Opiekun. Nowe pismo Agory
17 października br. na rynku prasowym zadebiutował „Opiekun” - nowe pismo Agory skierowane do osób, które na stałe opiekują się bliskimi. W magazynie mają się znaleźć niezbędne informacje, praktyczne porady oraz pomoc i wsparcie.
15.10.17, 13:10
prasa » ludzie
Zmiany w zakresie odpowiedzialności digital COO Edipresse Polska S.A.
Od 1 października br. zwiększył się zakres odpowiedzialności Macieja Klepackiego, dyrektora operacyjnego digital (digital COO) w Edipresse Polska.
15.10.17, 12:10
prasa » ludzie
Nowi pracownicy Wydawnictwa KUKBUK
Do zespołu wydawnictwa kulturalno-kulinarnego KUKBUK dołączyło sześć nowych osób. Pracę w KUKBUK-u rozpoczęli: Agnieszka Berlińska, Monika Rosłoniec, Magdalena Olszewska, Marcin Liwarski i Zuzanna Rożek. Z wydawnictwem podjęła stałą współpracę Małgorzata Minta. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Konkursy
do 23.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Noc w Piemoncie”.

do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

Kalendarium
Dziś jest 24 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL