16.10.06, 21:10

Przewaga komercji nad misją publiczną

... czyli jak czołowe krakowskie rozgłośnie informowały o śmierci Marka Grechuty

W poniedziałek 9 października zmarł Marek Grechuta. Wiadomość o śmierci artysty podana została w wiadomościach RMF FM o godzinie 13.00. Pół godziny później na antenie - notabene krakowskiej rozgłośni - pojawiło się specjalne wydanie Faktów, w trakcie których osoby znające Marka Grechutę wspominały autora m.in. "Korowodu" i "Niepewności". Kolejne Fakty o 14.00 w dużej mierze poświęcone zostały zmarłemu artyście.

Generalnie nie powinno porównywać się stacji ogólnopolskiej z lokalną. Jednak lokalna, a wręcz regionalna rozgłośnia publiczna - Radio Kraków - w sytuacji śmierci legendarnego krakowskiego artysty powinna stanąć na wysokości zadania. Tymczasem, gdy we wspomnianych już Faktach RMF FM na dobre wspominano Marka Grechutę, w Radiu Kraków - rozgłośni dysponującej sporym zasobem reporterskim i szczycącej się szerokim informowaniem o kulturze, w wiadomościach przeczytano jedynie krótką informację prasową podaną za Informacyjną Agencją Radiową. Dopiero godzinę później, o 15.00, informacji o śmierci Marka Grechuty poświęcono "już" przeszło minutę. Pojawił się również krótki materiał - wspomnienie Grzegorza Turnaua.

Biorąc pod uwagę ilość ludzi zatrudnionych na Kopcu Kościuszki w Krakowie i w publicznym gmachu przy Al. Słowackiego można wysnuć prosty wniosek - po raz kolejny komercja zdała egzamin, zaś publiczny nadawca ponownie nawalił. Mobilność kilku komercyjnych reporterów zwyciężyła nad drużyną źle i nieefektywnie zarządzanej kadry publicznych dziennikarzy. Szybkość podawania informacji odniosła triumf nad powolną manufakturą. I po raz kolejny należy się zastanowić i zadać pytanie - czy płacąc abonament, chcemy w zamian dobrych, szybkich i rzetelnych mediów, czy też nadal chcemy utrzymywac molochy?

RMF FM

Radio Kraków

Komentarze

Powiązane

17.11.17, 17:11
radio » informacje
Serce ciemności. Jan Nowicki i Jerzy Trela w słuchowisku z Radia Kraków
Trwają obchody z okazji 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada. Z tej okazji Radio Kraków wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszają na słuchowisko „Serce ciemności” z udziałem Jana Nowickiego i Jerzego Treli.
17.11.17, 12:11
radio » ludzie
Michał Cieślik w zespole MUZO.FM. Nowa ramówka od 20 listopada
Od 20 listopada br. do zespołu MUZO.FM dołącza Michał Cieślik. Dziennikarz poprowadzi razem z Martą Tryburą poranne pasmo „Strażnicy Świtu” oraz autorski program w piątki od godziny 20:00. Częściowo zmieni się także ramówka.
16.11.17, 10:11
radio » badania rynku
Kraków: RMF FM w górę, Trójka z największym spadkiem
W Krakowie Radio RMF FM umocniło się na pozycji lidera - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2017 r. do 31 października 2017 r. (miasto Kraków). 
16.11.17, 09:11
radio » informacje
Nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego wręczone
15 listopada br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego – o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 
15.11.17, 20:11
radio » informacje
Kapituły Nagrody Radia ZET: dziennikarz ujawniając informacje poufne nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie
Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w specjalnym stanowisku przypomniała, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie. 
15.11.17, 18:11
radio » informacje
Wojciech Bojanowski laureatem Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego 2017
Wojciech Bojanowski został tegorocznym laureatem prestiżowej dziennikarskiej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wyróżnienia honorowe przyznano Michałowi Kołodziejczykowi (WP SportoweFakty) oraz Adamowi Wajrakowi („Gazeta Wyborcza”).
15.11.17, 12:11
radio » informacje
Mirosław Korkosz nie żyje
Zmarł Mirosław Korkosz, założyciel prywatnego łódzkiego Radia Classic.
14.11.17, 15:11
radio » informacje
Zaraz nie wracam. Artur Orzech odchodzi z Trójki
Lista dziennikarzy, którzy odchodzą z Trójki, rośnie w lawinowym tempie. Tym razem ze słuchaczami Trójki żegna się Artur Orzech.
14.11.17, 11:11
radio » informacje
Marcin Pośpiech nowym prowadzącym Zapraszamy do Trójki
13 listopada br. w roli prowadzącego popołudniowe wydanie „Zapraszamy do Trójki” zadebiutował Marcin Pośpiech. Zastąpił w tej roli Roberta Kanteraita, który odszedł ze stacji.
12.11.17, 20:11
radio » informacje
Mateusz Ziółko na Scenie Debiutów Polskiego Radia Koszalin
Polskie Radio Koszalin ponownie uruchamia Scenę Debiutów. Na pierwszym po wakacjach koncercie z tego cyklu wystąpi Mateusz Ziółko-piosenkarz, pianista, autor muzyki i tekstów piosenek.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 22.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 23 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL