16.10.06, 21:20

Przewaga komercji nad misją publiczną

... czyli jak czołowe krakowskie rozgłośnie informowały o śmierci Marka Grechuty

W poniedziałek 9 października zmarł Marek Grechuta. Wiadomość o śmierci artysty podana została w wiadomościach RMF FM o godzinie 13.00. Pół godziny później na antenie - notabene krakowskiej rozgłośni - pojawiło się specjalne wydanie Faktów, w trakcie których osoby znające Marka Grechutę wspominały autora m.in. "Korowodu" i "Niepewności". Kolejne Fakty o 14.00 w dużej mierze poświęcone zostały zmarłemu artyście.

Generalnie nie powinno porównywać się stacji ogólnopolskiej z lokalną. Jednak lokalna, a wręcz regionalna rozgłośnia publiczna - Radio Kraków - w sytuacji śmierci legendarnego krakowskiego artysty powinna stanąć na wysokości zadania. Tymczasem, gdy we wspomnianych już Faktach RMF FM na dobre wspominano Marka Grechutę, w Radiu Kraków - rozgłośni dysponującej sporym zasobem reporterskim i szczycącej się szerokim informowaniem o kulturze, w wiadomościach przeczytano jedynie krótką informację prasową podaną za Informacyjną Agencją Radiową. Dopiero godzinę później, o 15.00, informacji o śmierci Marka Grechuty poświęcono "już" przeszło minutę. Pojawił się również krótki materiał - wspomnienie Grzegorza Turnaua.

Biorąc pod uwagę ilość ludzi zatrudnionych na Kopcu Kościuszki w Krakowie i w publicznym gmachu przy Al. Słowackiego można wysnuć prosty wniosek - po raz kolejny komercja zdała egzamin, zaś publiczny nadawca ponownie nawalił. Mobilność kilku komercyjnych reporterów zwyciężyła nad drużyną źle i nieefektywnie zarządzanej kadry publicznych dziennikarzy. Szybkość podawania informacji odniosła triumf nad powolną manufakturą. I po raz kolejny należy się zastanowić i zadać pytanie - czy płacąc abonament, chcemy w zamian dobrych, szybkich i rzetelnych mediów, czy też nadal chcemy utrzymywac molochy?

RMF FM

Radio Kraków

Komentarze

Powiązane

13.02.18, 13:00
| radio » informacje
Finał Festiwalu Opera Rara na antenie Dwójki
We wtorek, 13 lutego br., Program 2 Polskiego Radia będzie transmitować koncert zamknięcia Festiwalu Opera Rara w Krakowie. 
12.02.18, 21:00
| radio » informacje
Światowy Dzień Radia w Polskim Radiu
13 lutego br., w siódmy Światowy Dzień Radia, publiczny nadawca przygotował specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie.
12.02.18, 11:00
| radio » informacje | internet » informacje
Weszło FM z audycją z wulgaryzmami. Krzysztof Stanowski nie przebiera w słowach na Twitterze
9 lutego br. w Internecie zadebiutowało nowe radio sportowe Weszło FM, którego założycielem jest Krzysztof Stanowski. Już z soboty na niedzielę słuchacze mogli wysłuchać kontrowersyjnej audycji z wulgaryzmami.
12.02.18, 10:00
| radio » informacje
Trzy Po Trzy w Trójce. Nowy satyryczny cykl Mariusza Cieślika z udziałem satyryków i standuperów
Trójka rozpoczyna emisję nowego cyklu satyrycznego „Trzy Po trzy”. Jego autorem i gospodarzem będzie Mariusz Cieślik –wicedyrektor Programu 3 Polskiego Radia. Audycja „Trzy po trzy” na antenie codziennie o godz. 18.10. 
12.02.18, 08:00
| radio » informacje
Melosłownik Bryndala. Rafał Bryndal w ekipie Meloradia
Rafał Bryndal dołączył do zespołu Meloradia. W swoim nowym programie będzie opowiadał o dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości oraz języku, który za tą zmianą próbuje nadążyć. 
11.02.18, 12:00
| radio » informacje
Anita Lipnicka zagra w Radiu Koszalin
12 lutego br., o godzinie 18.00 w Studiu Nagraniowo - Koncertowym im. Czesława Niemena Polskiego Radia Koszalin wystąpi Anita Lipnicka & The Hats.
10.02.18, 18:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Nic dwa razy się nie zdarza. Utwory Łucji Prus w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia
Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia organizuje kolejny koncert. W niedzielę, 11 lutego br. w Studiu im. Władysława Szpilmana młode wokalistki i śpiewające aktorki wykonają najbardziej znane utwory z repertuaru Łucji Prus. 
09.02.18, 20:00
| radio » informacje
45-lecie audycji Sygnały Dnia. Jubileuszowy konkurs dla słuchaczy
Od poniedziałku, 12 lutego do soboty 17 lutego br., Jedynka organizuje konkurs związany z obchodami 45-lecia audycji „Sygnały Dnia”. 
09.02.18, 18:00
| radio » informacje
Święta bez Granic 2017. Ponad 1,2 mln zł dla dzieci z Syrii
Coroczna charytatywna akcja „Święta bez granic” Programu 3 Polskiego Radia dobiegła końca. W tym roku udało się zebrać rekordową sumę – dokładnie 1 mln 229 tys. 188 zł i 20 gr. Kwotę tę otrzymają dzieci z Syrii. 
09.02.18, 10:00
| radio » informacje
Zagadkowa Osiecka. Nowy cykl Katarzyny Stoparczyk w Trójce
W niedzielę, 11 lutego br. w Trójce zadebiutuje „Zagadkowa Osiecka” czyli nowy autorski projekt Katarzyny Stoparczyk. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 16.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.

do 15.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL