04.08.11, 21:08

Wojciech Kowalczyk: Nie każdy ma szanse sięgnąć po złote runo

Rozmowa z Wojciechem Kowalczykiem, Dyrektor Marketingu Atmedia.

Rozmowa z Wojciechem Kowalczykiem, Dyrektor Marketingu Atmedia

Kuba Wajdzik: Po okresie kryzysu, nadawcy znów patrzą z nadzieją w przyszłość i zapowiadają uruchomienie kolejnych kanałów tematycznych. Jednak na rynku jest już bardzo ciasno. Jakie nowe kanały mają szansę na powodzeniu na rynku, zwłaszcza reklamowym?
Wojciech Kowalczyk:  Rzeczywiście, liczba kanałów tematycznych rosła w ostatnich latach w zawrotnym tempie.  Stacji tematycznych przybywa we wszystkich segmentach rynku:  dziecięcym (ostatnio Disney Junior), kobiecym (Viacom Blink!), serialowym (FOX). W 2010 roku liczba kanałów kablowo-satelitarnych nadających po polsku wzrosła o 15 do 153 stacji. W 2011 r. obecne na rynku są już 164 kanały. Czy to znaczy, że robi się ciasno? Jeśli liczba kanałów przyrasta o ok. 10 proc. w skali roku, a w tym samym czasie wydatki reklamowe na kanały tematyczne o blisko 40 procent (dane: Starlink za 2010 r.),  to na razie taka teza wydaje się nieuprawniona.  Ale to wcale nie oznacza, że w segmencie kanałów tematycznych każdy ma szanse sięgnąć po złote runo, bo konkurencja rzeczywiście jest silna.
Jakie więc projekty mają szanse na powodzenie? Jednoznacznej odpowiedzi nie mamy. Widzimy różne kierunki inwestycji.  Z jednej strony w kanały adresowane do najatrakcyjniejszych dla reklamodawców grup celowych, jak np. kobiety, zakupowe decydentki. Są to stacje startujące po największe budżety marketingowe, ale i liczące się z dużą konkurencją w obrębie swojego segmentu.
Z drugiej strony widać ze strony nadawców zainteresowanie płytszymi reklamowo i dzięki temu mniej „obleganymi” segmentami, jak młodzież, mężczyźni, lokalne publiczności. W odniesieniu do tych kanałów, kluczowe wydaje się dobre osadzenie w biznesowych realiach (zbilansowanie kosztów/przychodów).  Która strategia jest lepsza? W obu przypadkach można podać „świeże” przykłady success stories (TLC) i porażek (TVN Warszawa).
Gdyby pokusić się o wskazanie konkretnych kategorii, które mają szansę na dynamiczny rozwój, to z uwagi na coraz większą dostępność kontentu można się spodziewać dalszego wzrostu segmentu stacji filmowo-serialowych. Tanie produkcje z innych rynków mogą zawitać także do Polski. A że widz szuka w telewizji masowej rozrywki, a oprócz tego seriale pozwalają skutecznie budować lojalność widowni – wydaje się, że to dobry patent na biznes. Szanse na sukces w tym segmencie odkrywają od niedawna m.in. Comedy Central Family czy FOX.

KW: Kilkanaście lat temu gdyby ktoś rzucił hasło, że zrobi całkowicie polski kanał informacyjny nadawany przez całą dobę, zostałby nazwany szaleńcem. Dzisiaj nasz rynek ma nie jedną, a kilka takich stacji. Jakie zatem punkty przełomowe czeka jeszcze nasz polski rynek kanałów tematycznych?
WK: Programowych rewolucji i debiutów zupełnie nowych kategorii raczej się nie spodziewamy. W tym obszarze postępować będzie ewolucja rozwiniętego już polskiego rynku tematycznego w kierunku „dopieszczania” bardziej niszowych grup odbiorców. Punkty przełomowe dla rozwoju wyznaczać będą natomiast zmiany wspierane przez nowe technologie. Wśród nich m.in.: cyfryzacja  i Connected TV/Smart TV.
Cyfryzacja namiesza zarówno w środowisku „naziemnym” (na niekorzyść), jak i w środowisku tematycznym (na plus). Co takiego się wydarzy? Ogólnie dostępne staną się kolejne stacje telewizyjne, a tym samym większa konkurencja będzie oznaczała dalsze rozdrobnienie widowni. Osłabione możliwości budowania zasięgu przez obecne ogólnopolskie telewizje, będzie oznaczało konieczność obniżenia cen (niższe CPP).
Zmiany zajdą też w środowisku kablowo-satelitarnym,  gdzie także spotęguje się konkurencja, zarówno w obrębie samych stacji, jak i platform cyfrowych oraz kablówek. Można się z ich strony spodziewać zwiększenia inwestycji w produkt i promocję, co będzie służyło telewizji w budowaniu jeszcze silniejszej pozycji wśród widzów. Efektem cyfryzacji może być dalsze wzmacnianie tego medium w torcie. Pamiętajmy, że wciąż 30 proc. polskiej populacji ma dostęp jedynie do kanałów nadających naziemnie, więc dla nich pojawienie się dostępnych bezpłatnie kolejnych kanałów, może oznaczać wzrost zainteresowania telewizją.
Pojawienie się telewizorów z wbudowanym dostępem do Internetu oznacza już nie tylko gatunkową, ale technologiczną konwergencję mediów. Dwie najpotężniejsze już w tej chwili mediowe i reklamowe machiny łączą siły, a widz zyskuje dostęp do wszystkich materiałów video dostępnych w sieci (VOD, itp.) poprzez najbardziej „oswojone” urządzenie – odbiornik telewizyjny. Z rozwoju Connected TV płyną korzyści dla wszystkich: nadawców telewizyjnych, serwisów video w sieci, odbiorców i reklamodawców. Możliwość interakcji, direct response, czyli opcje dotąd dostępne w reklamie internetowej, stają otworem przed nadawcami telewizyjnymi. Connected TV oznacza też sprzężenie telewizji z social mediami – widzowie będą mogli sobie polecać filmy i seriale, komentować, a to ożywi zainteresowanie kontentem wideo.
 
KW: Stacje utrzymują się głównie z reklam, a tu wyścig jest okrutny: reklama telewizyjna relatywnie tanieje, a głównym rywalem w wyjadaniu co smakowitszych kąsków jest internet. Czy zatem największy wynalazek ostatnich lat jakim jest internet jest w stanie zagrozić kanałom tematycznym?
WK: Po pierwsze: reklama telewizyjna nie tanieje. Za jakiś czas, owszem ( skutek cyfryzacji) można się spodziewać spadku CPP w stacjach naziemnych, które stracą swoją uprzywilejowaną pozycję rynkową wynikającą obecnie z zasięgu. Ale telewizja pozostanie medium masowego rażenia, i nie ma absolutnie żadnych powodów, by sądzić, że straci na popularności, a tym samym zawsze będzie atrakcyjnym nośnikiem reklam. Internet zaś nie tylko nie jest dla telewizji żadnym zagrożeniem, ale jest największym sprzymierzeńcem jakiego telewizja kiedykolwiek miała. Dlaczego?
Internet otworzył przed telewizją możliwości dystrybuowania kontentu także poza tradycyjną anteną. To pozwala przedłużyć kontakt z widzem i budować większą lojalność wobec programów. Treści udostępniane w nowych mediach pozwalają na pozyskiwanie dodatkowych przychodów reklamowych i lepszy zwrot inwestycji w program. Dla kanałów tematycznych, które właśnie atrakcyjnym programem przyciągają widzów, to szczególnie dobra wiadomość.
„Nowe media” są komplementarnym, a nie substytucyjnym kanałem dystrybucji treści telewizyjnych. Dowód? Czas oglądania telewizji w trybie linearnym nie spada (w Polsce nawet delikatnie rośnie, za Nielsen Audience Measurement: w 2008 roku sredni czas oglądania wyniósł 3h:51min, w 2009 roku - 4h:00; a w 2010 roku - 4h:06 min.)
Internet pozwolił telewizji zerwać z ograniczeniem czasu i przestrzeni: kontent dostępny w ramach serwisów VoD, także poprzez komórkę, może być „oglądany” w dogodnej dla konsumenta chwili. Stąd też strategia „TV everywhere” przyjmowana przez czołowych nadawców.
Jeśli uznać, że cechami tzw. nowych mediów są interaktywność, personalizacja, konwergencja, zglobalizowanie (takie najczęściej się wymienia) to TELEWIZJA, właśnie dzięki INTERNETOWI stała się nowym medium. Ze wszystkimi „obowiązkami” (konieczność dogodzenia wymagającemu odbiorcy), jak i przywilejami (zarabianie na obecności w nowych platformach), które z tego wynikają.
 
KW: Dziękuję za rozmowę.

(Wytłuszczenia pochodzą od redakcji)

Komentarze

Powiązane

18.11.17, 09:11
telewizja » seriale
II sezon serialu Dobre zachowanie w TNT z polskim akcentem
20 listopada br., stacja TNT rozpocznie emisję II sezonu „Dobrego zachowania”.
17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
16.11.17, 19:11
telewizja » informacje
INEA z akcją dla nowych klientów. Operator rozda konsole PlayStation 4 i Xbox One
W ramach najnowszej akcji INEA „Moc prezentów”, trwającej od 14 listopada br., osoby które kupią internet oraz telewizję od INEA, otrzymają najnowszą konsolę PlayStation 4 lub Xbox One z grą FIFA 18 za 1 zł.
16.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Grupa Multimedia Polska ma 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych
Przychody Grupy Multimedia Polska za trzy kwartały 2017 r. wyniosły 510,2 mln zł, co oznacza nieznaczny spadek o 2,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na koniec września br. z usług Grupy Multimedia Polska korzystało ponad 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych.
16.11.17, 14:11
telewizja » informacje
Prof. Mirosław Filiciak: To nie koniec telewizji
Nawet w dobie internetu pozostaje skutecznym medium, ale czy w przyszłości też tak będzie? Telewizja. O perspektywach jej rozwoju pisze prof. Mirosław Filiciak, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
16.11.17, 13:11
telewizja » informacje
BBC promuje premierę Błękitnej Planety II
BBC Worldwide wykorzystało druk 3D w ramach kampanii reklamowej „Błękitnej Planety II”, która w Polsce będzie miała swoją premierę na kanale BBC Earth 16 listopada br. o godz. 19:55.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

do 16.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 21 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL