04.08.11, 21:20

Wojciech Kowalczyk: Nie każdy ma szanse sięgnąć po złote runo

Rozmowa z Wojciechem Kowalczykiem, Dyrektor Marketingu Atmedia.

Rozmowa z Wojciechem Kowalczykiem, Dyrektor Marketingu Atmedia

Kuba Wajdzik: Po okresie kryzysu, nadawcy znów patrzą z nadzieją w przyszłość i zapowiadają uruchomienie kolejnych kanałów tematycznych. Jednak na rynku jest już bardzo ciasno. Jakie nowe kanały mają szansę na powodzeniu na rynku, zwłaszcza reklamowym?
Wojciech Kowalczyk:  Rzeczywiście, liczba kanałów tematycznych rosła w ostatnich latach w zawrotnym tempie.  Stacji tematycznych przybywa we wszystkich segmentach rynku:  dziecięcym (ostatnio Disney Junior), kobiecym (Viacom Blink!), serialowym (FOX). W 2010 roku liczba kanałów kablowo-satelitarnych nadających po polsku wzrosła o 15 do 153 stacji. W 2011 r. obecne na rynku są już 164 kanały. Czy to znaczy, że robi się ciasno? Jeśli liczba kanałów przyrasta o ok. 10 proc. w skali roku, a w tym samym czasie wydatki reklamowe na kanały tematyczne o blisko 40 procent (dane: Starlink za 2010 r.),  to na razie taka teza wydaje się nieuprawniona.  Ale to wcale nie oznacza, że w segmencie kanałów tematycznych każdy ma szanse sięgnąć po złote runo, bo konkurencja rzeczywiście jest silna.
Jakie więc projekty mają szanse na powodzenie? Jednoznacznej odpowiedzi nie mamy. Widzimy różne kierunki inwestycji.  Z jednej strony w kanały adresowane do najatrakcyjniejszych dla reklamodawców grup celowych, jak np. kobiety, zakupowe decydentki. Są to stacje startujące po największe budżety marketingowe, ale i liczące się z dużą konkurencją w obrębie swojego segmentu.
Z drugiej strony widać ze strony nadawców zainteresowanie płytszymi reklamowo i dzięki temu mniej „obleganymi” segmentami, jak młodzież, mężczyźni, lokalne publiczności. W odniesieniu do tych kanałów, kluczowe wydaje się dobre osadzenie w biznesowych realiach (zbilansowanie kosztów/przychodów).  Która strategia jest lepsza? W obu przypadkach można podać „świeże” przykłady success stories (TLC) i porażek (TVN Warszawa).
Gdyby pokusić się o wskazanie konkretnych kategorii, które mają szansę na dynamiczny rozwój, to z uwagi na coraz większą dostępność kontentu można się spodziewać dalszego wzrostu segmentu stacji filmowo-serialowych. Tanie produkcje z innych rynków mogą zawitać także do Polski. A że widz szuka w telewizji masowej rozrywki, a oprócz tego seriale pozwalają skutecznie budować lojalność widowni – wydaje się, że to dobry patent na biznes. Szanse na sukces w tym segmencie odkrywają od niedawna m.in. Comedy Central Family czy FOX.

KW: Kilkanaście lat temu gdyby ktoś rzucił hasło, że zrobi całkowicie polski kanał informacyjny nadawany przez całą dobę, zostałby nazwany szaleńcem. Dzisiaj nasz rynek ma nie jedną, a kilka takich stacji. Jakie zatem punkty przełomowe czeka jeszcze nasz polski rynek kanałów tematycznych?
WK: Programowych rewolucji i debiutów zupełnie nowych kategorii raczej się nie spodziewamy. W tym obszarze postępować będzie ewolucja rozwiniętego już polskiego rynku tematycznego w kierunku „dopieszczania” bardziej niszowych grup odbiorców. Punkty przełomowe dla rozwoju wyznaczać będą natomiast zmiany wspierane przez nowe technologie. Wśród nich m.in.: cyfryzacja  i Connected TV/Smart TV.
Cyfryzacja namiesza zarówno w środowisku „naziemnym” (na niekorzyść), jak i w środowisku tematycznym (na plus). Co takiego się wydarzy? Ogólnie dostępne staną się kolejne stacje telewizyjne, a tym samym większa konkurencja będzie oznaczała dalsze rozdrobnienie widowni. Osłabione możliwości budowania zasięgu przez obecne ogólnopolskie telewizje, będzie oznaczało konieczność obniżenia cen (niższe CPP).
Zmiany zajdą też w środowisku kablowo-satelitarnym,  gdzie także spotęguje się konkurencja, zarówno w obrębie samych stacji, jak i platform cyfrowych oraz kablówek. Można się z ich strony spodziewać zwiększenia inwestycji w produkt i promocję, co będzie służyło telewizji w budowaniu jeszcze silniejszej pozycji wśród widzów. Efektem cyfryzacji może być dalsze wzmacnianie tego medium w torcie. Pamiętajmy, że wciąż 30 proc. polskiej populacji ma dostęp jedynie do kanałów nadających naziemnie, więc dla nich pojawienie się dostępnych bezpłatnie kolejnych kanałów, może oznaczać wzrost zainteresowania telewizją.
Pojawienie się telewizorów z wbudowanym dostępem do Internetu oznacza już nie tylko gatunkową, ale technologiczną konwergencję mediów. Dwie najpotężniejsze już w tej chwili mediowe i reklamowe machiny łączą siły, a widz zyskuje dostęp do wszystkich materiałów video dostępnych w sieci (VOD, itp.) poprzez najbardziej „oswojone” urządzenie – odbiornik telewizyjny. Z rozwoju Connected TV płyną korzyści dla wszystkich: nadawców telewizyjnych, serwisów video w sieci, odbiorców i reklamodawców. Możliwość interakcji, direct response, czyli opcje dotąd dostępne w reklamie internetowej, stają otworem przed nadawcami telewizyjnymi. Connected TV oznacza też sprzężenie telewizji z social mediami – widzowie będą mogli sobie polecać filmy i seriale, komentować, a to ożywi zainteresowanie kontentem wideo.
 
KW: Stacje utrzymują się głównie z reklam, a tu wyścig jest okrutny: reklama telewizyjna relatywnie tanieje, a głównym rywalem w wyjadaniu co smakowitszych kąsków jest internet. Czy zatem największy wynalazek ostatnich lat jakim jest internet jest w stanie zagrozić kanałom tematycznym?
WK: Po pierwsze: reklama telewizyjna nie tanieje. Za jakiś czas, owszem ( skutek cyfryzacji) można się spodziewać spadku CPP w stacjach naziemnych, które stracą swoją uprzywilejowaną pozycję rynkową wynikającą obecnie z zasięgu. Ale telewizja pozostanie medium masowego rażenia, i nie ma absolutnie żadnych powodów, by sądzić, że straci na popularności, a tym samym zawsze będzie atrakcyjnym nośnikiem reklam. Internet zaś nie tylko nie jest dla telewizji żadnym zagrożeniem, ale jest największym sprzymierzeńcem jakiego telewizja kiedykolwiek miała. Dlaczego?
Internet otworzył przed telewizją możliwości dystrybuowania kontentu także poza tradycyjną anteną. To pozwala przedłużyć kontakt z widzem i budować większą lojalność wobec programów. Treści udostępniane w nowych mediach pozwalają na pozyskiwanie dodatkowych przychodów reklamowych i lepszy zwrot inwestycji w program. Dla kanałów tematycznych, które właśnie atrakcyjnym programem przyciągają widzów, to szczególnie dobra wiadomość.
„Nowe media” są komplementarnym, a nie substytucyjnym kanałem dystrybucji treści telewizyjnych. Dowód? Czas oglądania telewizji w trybie linearnym nie spada (w Polsce nawet delikatnie rośnie, za Nielsen Audience Measurement: w 2008 roku sredni czas oglądania wyniósł 3h:51min, w 2009 roku - 4h:00; a w 2010 roku - 4h:06 min.)
Internet pozwolił telewizji zerwać z ograniczeniem czasu i przestrzeni: kontent dostępny w ramach serwisów VoD, także poprzez komórkę, może być „oglądany” w dogodnej dla konsumenta chwili. Stąd też strategia „TV everywhere” przyjmowana przez czołowych nadawców.
Jeśli uznać, że cechami tzw. nowych mediów są interaktywność, personalizacja, konwergencja, zglobalizowanie (takie najczęściej się wymienia) to TELEWIZJA, właśnie dzięki INTERNETOWI stała się nowym medium. Ze wszystkimi „obowiązkami” (konieczność dogodzenia wymagającemu odbiorcy), jak i przywilejami (zarabianie na obecności w nowych platformach), które z tego wynikają.
 
KW: Dziękuję za rozmowę.

(Wytłuszczenia pochodzą od redakcji)

Komentarze

Powiązane

16.02.18, 21:00
| telewizja » informacje | internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Szykuje się rewolucja w wielkopolskich szkołach
INEA wygrała przetarg na dostarczenie, uruchomienie, wsparcie techniczne i utrzymanie regionalnej chmury edukacyjnej w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Ma on zrewolucjonizować i unowocześnić edukację w wielkopolskich szkołach. 
16.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Będą zestawy klocków klocki LEGO z Atomówkami
Kanał Cartoon Network zapowiedział kolejny produkt licencyjny z Atomówkami w roli głównej. Na rynku pojawią się zestawy klocków Lego.
16.02.18, 10:00
| telewizja » informacje
Czy na pewno umiesz gotować? z piątym sezonem w Kuchni+
Kuchnia+ startuje z piątym sezonem własnej produkcji „Czy na pewno umiesz gotować?” prowadzonej przez Andrzeja Polana.
16.02.18, 09:00
| telewizja » informacje
Nicktoons nadaje już w Polsce
15 lutego br. oferta programowa stacji Nickelodeon HD została poszerzona, wzmocniona i udostępniona pod nową nazwą Nicktoons. 
15.02.18, 22:00
| telewizja » badania rynku
2,1 mln widzów meczu Real Madryt - Paris Saint Germain
Prawie 2,5 mln widzów w szczytowym momencie oglądało 14 lutego br. mecz w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Paris Saint Germain (dane: NAM).
15.02.18, 16:00
| telewizja » badania rynku
Total video: 212 mln osób oglądąło w weekend igrzyska olimpijskie
Według pomiaru Total video, w miniony weekend igrzyska oglądało łącznie 212 milionów użytkowników w Europie na wszystkich ekranach, a relacje wideo zebrały blisko miliard odsłon.
14.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Nowy serial Za marzenia w TVP2 w poniedziałkowe wieczory
26 lutego br. o godz. 21.45 Dwójka rozpocznie emisje nowego serialu obyczajowo-komediowego „Za marzenia” w reż. Olgi Chajdas, Łukasza Wiśniewskiego i Aleksandry Terpińskiej. 
14.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Specjalna ramówka na czwarte urodziny TVP ABC
TVP ABC 15 lutego br. będzie obchodzić czwarte urodziny. Z okazji jubileuszu, kanał przygotował specjalna ramówkę oraz konkursy.
14.02.18, 11:00
| telewizja » informacje
Kamil Baleja poprowadzi teleturniej Taxi Kasa w Super Polsat
„Taxi Kasa” to nowy teleturniej, który od wiosny będzie emitowany na antenie Super Polsat. Uczestnicy programu zamawiają taksówkę i w trakcie podróży mogą wygrać gotówkę, poprawnie odpowiadając na zadawane pytania. W roli kierowcy i prowadzącego „Taxi Kasy” wystąpi Kamil Baleja. Premiera programu odbędzie się w sobotę, 10 marca br., o godzinie 19:30.
13.02.18, 21:00
| telewizja » informacje
Walentynki w 4FUN.TV. Specjalny logotyp i romantyczne klipy
Z okazji święta zakochanych, telewizja 4FUN 14 lutego br. zmieni logotyp na wszystkich swoich kanałach oraz oprawę graficzną na kanale głównym 4FUN.TV. Tego dnia nie zabraknie również piosenek o miłości, specjalnego walentynkowego konkursu oraz pranków w wykonaniu prezentera stacji Dandrisa w roli amorka.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 19.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.

do 15.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL