01.12.11, 19:12

Harold Gronenthal: Promujemy kulturę i kino niezależne

Rozmowa z Haroldem Gronenthalem, Senior Vice President & General Manager AMC/Sundance Channel Global.

Rozmowa z Haroldem Gronenthalem, Senior Vice President & General Manager AMC/Sundance Channel Global.

Kuba Wajdzik: Jaka jest historia i idea powstania Sundance Channel? Z tego co wiem, kanał wystartował w 1996 roku w USA i jedną z kluczowych postaci stacji był znany reżyser.

Harold Gronenthal: Tak, Sundance Channel został założony przez Roberta Redforda w 1996 roku w USA. Firma AMC Networks przejęła Sundance Channel w 2008 roku, a rok później zaczęła uruchamiać regionalne kanały na całym świecie. W Polsce Sundance Channel zadebiutował w kwietniu zeszłego roku. Robert Redford jest dyrektorem kreatywnym Sundance Channel. Od uruchomienia kanału odgrywał – i nadal odgrywa – kluczową rolę w wyznaczaniu kierunku dla kanału oraz wspieraniu rozwoju filmów niezależnych i wyłaniającej się kultury.

KW: Czym Sundance Channel różni od innych kanałów filmowych?
HG: Sundance Channel oferuje różnorodną mieszankę niezależnych filmów fabularnych i dokumentalnych, oryginalnych seriali i specjalnych programów telewizyjnych. Dzięki temu połączeniu widzowie mają dostęp do szerokiego wyboru wysokiej jakości programów rozrywkowych, których nie można oglądać na żadnym innym kanale w Polsce. Promujemy kulturę i kino niezależne, jak również oryginalne programy z fascynującymi postaciami i świetnymi fabułami. Oferujemy również widzom relacje z najważniejszych festiwali filmowych na całym świecie, do których inne kanały nie mają dostępu.

KW: W Polsce na rynku telewizyjnym mamy już kilkanaście kanałów filmowych. Który z nich dla Państwa stacji jest największą konkurencją?
HG: Sundance Channel ma w swojej ofercie unikalną mieszankę wysokiej jakości rozrywki i jestem przekonany, że oferujemy coś, czego obecnie brakuje na polskim rynku, tj. wybitne filmy niezależne, oryginalne programy telewizyjne i filmy dokumentalne. Oryginalne filmy pochodzą od naszej siostrzanej firmy – IFC Films. Mamy również licznych partnerów zakupowych.  Jeśli chodzi o seriale, promujemy oryginalną ofertę programową AMC i Sundance Channel z USA. Produkujemy również oryginalne treści. Na przykład w tym roku byliśmy współproducentami serii relacji z festiwalu filmowego w Cannes oraz w Wenecji. Relacje obejmowały transmisję z czerwonego dywanu, wywiady z gwiazdami oraz specjalne filmy dokumentalne poświęcone tematom związanym z festiwalami.

KW: Oferta kanału to kino niezależne. Jakie tytuły mają szanse pojawiać się na antenie? Czy na rynku jest wystarczająca ilość kontentu, by wypełnić nim dobry kanał?
HG: Branża filmów niezależnych ma niezwykle bogatą ofertę. Nasza siostrzana firma, IFC Films, dysponuje rozległą biblioteką, która cały czas się rozrasta. Posiadamy również licznych partnerów zakupowych w świecie filmów niezależnych. Cieszymy się, że 17 grudnia br. będziemy mogli wyemitować maraton filmowy poświęcony uznanemu twórcy filmowemu Joe Swanbergowi. W ramach maratonu pokażemy między innymi film Uncle Kent, który miał swoją premierę na początku tego roku na festiwalu filmowym Sundance.  Joe to jeden z najbardziej utalentowanych i płodnych twórców filmowych kina niezależnego. Wybiegając w przyszłość, w styczniu 2012 r. organizujemy Festiwal Filmowy Sundance, który potrwa 10 dni. Od 20 stycznia będziemy emitować niektóre z najbardziej głośnych filmów fabularnych i dokumentalnych, a także filmy krótkometrażowe z Festiwalu Filmowego Sundance. Co wieczór wyemitujemy dwa filmy, w tym dwie wybitne pozycje z tegorocznego festiwalu filmowego – The Off Hours oraz Jess + Moss. Odbędzie się również premiera nowego programu zatytułowanego „Road to the Festival”, w którym omówimy wszystkie filmy prezentowane na festiwalu w 2012 roku oraz zabierzemy widzów za kulisy tego wydarzenia.

KW: Od pewnego czasu panuje moda na seriale. Państwo do swej oferty wprowadzili „Rake”. Co takiego jest ciekawego w tym serialu, że pasuje do oferty Sundance Channel?
HG: Serial „Rake” prezentuje wyjątkowy, niezależny punkt widzenia, który naszym zdaniem doskonale pasuje do oferty programowej Sundance Channel. To prowokacyjny serial z Australii, który niekiedy bywa zabawny, a innym razem mroczny, ale nigdy nie jest przewidywalny.  Główny bohater, w którego wciela się genialny Richard Roxburgh, to z determinacją dążący do celu, choć rozbity człowiek. Fabuła balansuje w ciekawy sposób między tragicznym życiem osobistym Cleavera Greene'a a ambitnymi sprawami, których bohater podejmuje się jako adwokat. Greene to doskonały antybohater. Jest tak autodestrukcyjny, że niełatwo go będzie dopingować, ale jego serce jest generalnie po właściwej stronie – nawet, jeśli czasami mało brakuje, aby nie było. Serial ma świetną obsadę. Poza tym występują w nim gościnnie takie gwiazdy jak Hugo Weaving, Rachel Griffiths i Sam Neill.

KW: Czy można się spodziewać w ofercie kanału innych nowych seriali?
HG: Obecnie jesteśmy podekscytowani tym, że 2 lutego 2012 r. na Sundance Channel odbędzie się ekskluzywna premiera serialu „Hell on Wheels”. Ten 10-odcinkowy serial opowiada historię budowy kolei transkontynentalnej w Ameryce tuż po zakończeniu Wojny Secesyjnej. Serial podejmuje wiele interesujących tematów, tj. klimat chciwości i korupcji, jaki wytworzył się wokół budowy kolei, doświadczenia irlandzkich imigrantów oraz trudna sytuacja świeżo wyzwolonych niewolników podczas odbudowy w 1865 roku. Serial ma gwiazdorską obsadę. W jednej z głównych ról występuje Anson Mount oraz wyróżniony nagrodą Grammy artysta hip-hopowy i aktor, Common. Filmowa jakość produkcji jest uzupełnieniem świetnej obsady. Serial stał się drugim z kolei najwyżej ocenianym oryginalnym serialem na kanale AMC będącym siostrzaną siecią Sunadance Channel w USA, przyciągając 4,4 miliony widzów podczas premiery. Spodziewamy się, że serial spotka się z entuzjastycznym przyjęciem w Polsce.

KW: Na razie Sundance Channel ma bardzo ograniczony zasięg w Polsce. Jakie są plany dotyczące dystrybucji kanału?
HG: Polska odgrywa kluczową rolę dla wzrostu dystrybucji w Europie. To niezwykle ważny obszar o ogromnym potencjale wzrostu, zwłaszcza w branży telewizji kablowej. Obecnie Sundance Channel jest dostępny w ofercie UPC i planujemy powiększyć widownię w tym regionie na różnych platformach. Ostatnio zatrudniliśmy Annę Pater na stanowisko międzynarodowej konsultantki ds. sprzedaży i marketingu afiliacyjnego, aby wesprzeć rozwój firmy i wzrost dystrybucji. Anna będzie również wspierała nasze działania zmierzające do rozszerzenia zasięgu kanału na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

KW: Czy Sundance Channel pojawi się na kolejnych rynkach?
HG: Tak. Ostatnio poinformowaliśmy o uruchomieniu kanału w Malezji na Astro i nadal planujemy poszerzać zasięg kanału Sundance Channel zarówno w Europie, jak i w Azji. Naszym celem jest wprowadzanie kanałów lineranych oraz oferowanie treści na innych platformach w takich formach jak transakcyjne, subskrypcyjne lub darmowe wideo na żądanie. Rozwijamy wieloplatformowe podejście na nowych rynkach, a także w ramach współpracy z nowymi i obecnymi partnerami w krajach, w których już jesteśmy obecni. 

KW: Czy planują Państwo wprowadzenie na polski rynek innych kanałów ze swego portfolio?
HG: Obecnie skupiamy się na rozwoju marki Sundance Channel w Polsce, choć zawsze szukamy możliwości poszerzenia zakresu naszej działalności o inne marki i platformy. Stosujemy lokalne podejście do rynku i koncentrujemy się na potrzebach naszych widzów oraz partnerów dystrybucyjnych w danym kraju.

KW: Dziękuję za rozmowę.

HAROLD GRONENTHAL
Senior Vice President & General Manager
AMC/Sundance Channel Global
Jako Senior Vice President & General ManagerAMC / Sundance Channel Global nadzoruje zawartość programową oraz dystrybucję popularnych i nagradzanych kanałów telewizyjnych – AMC Networks, Sundance Channel i WE tv, jak również pozyskiwania nowych produkcji do wyżej wymienionych stacji. Zasiada na obecnym stanowisku  od marca 2007 roku.
Gronenthal odpowiada za dystrybucję Sundance Channel w Kanadzie, Europie i Azji oraz WE tv w Azji. Negocjował również globalne transakcje zakupu programów dla AMC, IFC, Sundance Channel i WE tv, w tym tak uznanych seriali jak „Mad Men” czy „The Increasingly Poor Decisions of Todd Margaret”. Gronenthal od 26 lat pracuję w strukturach AMC Networks (dawniej Rainbow Media Holdings) i może pochwalić się bogatym doświadczeniem w zarządzaniu w wielu kluczowych obszarach: sprzedaży, marketingu i zakupie treści programowych.
Przed objęciem obecnego stanowiska, Gronenthal przez prawie cztery lata był wiceprezesem ds. akwizycji i administracji w AMC Networks, nadzorując zakup treści programowych dla  AMC, IFC i WE tv. W tej roli, zaczął wówczas pracować nad rozszerzeniem dystrybucji poza teren USA – pierwszym krajem międzynarodowej ekspansji była Kanada. W latach 2002-2004 pełnił funkcję wiceprezesa ds. programowych IFC. W tym czasie Gronenthal odegrał kluczową rolę w rozwoju wielu serwisów na żądanie z AMC Networks: IFC on Demand, World Picks Networks oraz Worlds Picks On Demand, jak również w uruchomieniu kanałów rozrywkowych dla VOOM HD Networks.
W 2001 roku Gronenthal został wiceprezesem ds. praw i licencji dla Bravo Networks, który wówczas składało się z Bravo (obecnie własność NBC) i IFC. W tej roli Gronenthal przyczynił się do wprowadzenia IFC w Kanadzie w 2001 roku i rozpoczął po raz pierwszy sprzedaż treści programowych  poza granicę USA.
Gronenthal ukończył Phi Beta Kappa na Haverford College. Jest członkiem Academy of Television Arts & Sciences oraz  International Academy of Television Arts & Sciences.

Komentarze

Powiązane

17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
16.11.17, 19:11
telewizja » informacje
INEA z akcją dla nowych klientów. Operator rozda konsole PlayStation 4 i Xbox One
W ramach najnowszej akcji INEA „Moc prezentów”, trwającej od 14 listopada br., osoby które kupią internet oraz telewizję od INEA, otrzymają najnowszą konsolę PlayStation 4 lub Xbox One z grą FIFA 18 za 1 zł.
16.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Grupa Multimedia Polska ma 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych
Przychody Grupy Multimedia Polska za trzy kwartały 2017 r. wyniosły 510,2 mln zł, co oznacza nieznaczny spadek o 2,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na koniec września br. z usług Grupy Multimedia Polska korzystało ponad 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych.
16.11.17, 14:11
telewizja » informacje
Prof. Mirosław Filiciak: To nie koniec telewizji
Nawet w dobie internetu pozostaje skutecznym medium, ale czy w przyszłości też tak będzie? Telewizja. O perspektywach jej rozwoju pisze prof. Mirosław Filiciak, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
16.11.17, 13:11
telewizja » informacje
BBC promuje premierę Błękitnej Planety II
BBC Worldwide wykorzystało druk 3D w ramach kampanii reklamowej „Błękitnej Planety II”, która w Polsce będzie miała swoją premierę na kanale BBC Earth 16 listopada br. o godz. 19:55.
16.11.17, 08:11
telewizja » seriale
Pożegnanie Lucjana Mostowiaka. M jak Miłość z rekordową widownią w sezonie
Wtorkowy, 1329. odcinek serialu „M jak Miłość” w TVP2 zanotował rekordową widownię 6,3 mln widzów (udziały w rynku wyniosły 39,25 proc.), a zasięg wyniósł 7,5 mln (dane: NAM). 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

do 16.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 20 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL