24.01.05, 20:15

Majciej Ziółkowski: W radiu potrzebna jest pokora

- mówi Maciej Ziółkowski dla MediaFM.net

Kuba Wajdzik: Od września pracuje Pan na antenie RMF-u. To zbieg okoliczności czy też radio samo Pana odszukało?
Maciej Ziółkowski: Mój powrót do Krakowa (tu podczas studiów zaczynałem pracę w radiu i telewizji „na poważnie”), jest konsekwencją prawie półrocznego namysłu. To wielka odpowiedzialność pracować w najlepszej, nie tylko w Polsce, ale całej Europie, rozgłośni radiowej. Nie byłem do końca przekonany czy podołam, czy uda mi się zainteresować słuchacza - sprawić, że pomyśli nieco dłużej, będzie miał jakieś refleksje. Radiowy format, nie musi być nudny. Łatwy dostęp do wszystkiego, co można zagrać sprawia, że wszyscy mają równe szanse. Trzeba „coś” wymyślić. Nam się udaje. I nie potrzebujemy do tego zmanierowanych, ciężko opłacanych gwiazd, choćby z Ameryki. Poza tym RMF FM to ludzie z którymi zaczynałem pracę dziennikarską: Tadeusz Sołtys, Staszek Smółka, Grażynka Bekier, itd. Jesteśmy jak rodzina - znamy się i szanujemy od lat. A najważniejsze: jesteśmy wierni cały czas temu samemu - radiu!

KW: Był Pan jednym z twórców Radia Bielsko. Jak wspomina Pan te czasy i samo radio?
MZ: Rzeczywiście, mogę powiedzieć, że rok 1994 to urodziny mojego zawodowego dziecka – Radia Bielsko. To były ciężkie dni, sporo proceduralnych kłopotów związanych z polityką właścicieli, ich oczekiwaniami i zderzeniem tego wszystkiego z moim dość dużym doświadczeniem radiowym. Ale znaleźliśmy wspólny język, wybudowaliśmy radio prawie od fundamentów. Pozyskaliśmy wiernych słuchaczy i, o ile jestem dobrze poinformowany, Radio Bielsko ma się bardzo dobrze. Było warto!!!

KW: Później pracował Pan jako lektor w Teleexpressie. Telewizja to całkiem inne medium niż radio. To było kolejne wyzwanie?
MZ: Teleexpress to jak na razie największa przygoda medialna mojego życia. Z różnych powodów zresztą. Trafiłem tam w 1998 roku na zaproszenie Sławomira Kozłowskiego – człowieka, który talentem, znawstwem warsztatu dziennikarskiego, poczuciem humoru i zdolnościami pedagogicznymi jest nie do przebicia. 5 lat minęło jak z bicza trzasł - moja choroba sprawiła, że musiałem przerwać tę przygodę. Z drugiej strony – jak pisał poeta – „ nie dopowiedzieć to jak trwać, być”. I tak jest - zawsze w sercu nosić będę Teleexpress jak szczególny zawodowy talizman, a koleżanki kolegów w nieskończonej pamięci. Pozdrawiam ich serdecznie.

KW: Było też i Radio ZET. Odnalazł się Pan w całkiem innej stacji?
MZ: Radio Zet ma problem. Problem ma nazwisko. Nazwisko to Pan Kozyra. Więcej nie będę komentował, bo kto się nijak urodził, ten skowronkiem nie umrze.

KW: Jest Pan autorem stwierdzenia sprzed lat: "Nie wiesz co powiedzieć - to graj, nie wiesz, co zagrać - graj Beatlesów". W dobie ogromnych zmian na rynku mediów, zmieniłby Pan dziś to stwierdzenie, czy mimo wszystko jest nadal aktualne?
MZ: W radiu zmieniło się dużo. Uściślijmy: to nie ja jestem twórcą tego powiedzenia, a i ono samo brzmi w końcówce trochę inaczej: nie wiesz co grać - graj De Mono. To bardziej żart niż przykazanie. Chodzi o rodzaj szacunku. I to bardziej dla słuchacza niż Artysty. Obojętnie co i jak gra. W radiu potrzebna jest pokora. DJ ma zawsze przewagę, bo to on ma dostęp do mikrofonu. I to nie jest sprawiedliwe. Trzeba pamiętać, że po drugiej stronie głośnika zawsze są ludzie mądrzejsi, bardziej doświadczeni, a może nawet skrzywdzeni. Jeśli nie ma się takich myśli non stop z tyłu głowy, to lepiej nie planować kariery w tym zawodzie.

Komentarze

Powiązane

20.02.18, 11:00
| radio » informacje
Witold Lazar ponownie odszedł z ekipy Radia Zet
Witold Lazar, prezenter Radia Zet, definitywnie rozstał się z Radiem Zet. 
15.02.18, 20:00
| radio » informacje
Słuchowisko Tangibile. RadiOpera w Dwójce
W sobotę, 17 lutego br., Program 2 Polskiego Radia wyemituje premierowo słuchowisko Lidii Amejko „Tangibile. RadiOpera” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Początek o godz. 19.00.
15.02.18, 14:00
| radio » informacje
Nowe programy Michała Margańskiego i Michała Migały w Trójce
W ramówce Trojki pojawią się dwie nowe autorskie audycje - „Annały Migały” i „AnagrammarganA”.
14.02.18, 14:00
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska i RMF MAXXX z największym wzrostem
Radio Eska pozostaje liderem wśród sieci radiowych – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 listopada 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. (sieci radiowe).
14.02.18, 12:00
| radio » informacje
Festiwal Trójka Górom 2018 ponownie w Szklarskiej Porębie
Koncerty, spotkania i rozmowy z gwiazdami sportu, literatury i ekranu, filmy, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz dyskoteki i kabarety, a wreszcie audycje na żywo – tak zapowiada się kolejna edycja Festiwalu Trójka Górom w Szklarskiej Porębie. 
13.02.18, 14:00
| radio » badania rynku
RMF FM absolutnym liderem. Duży spadek Trójki i Jedynki
Radio RMF FM umacnia się na pozycji lidera. Trójka notuje największy spadek – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 listopada 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.02.18, 13:00
| radio » informacje
Finał Festiwalu Opera Rara na antenie Dwójki
We wtorek, 13 lutego br., Program 2 Polskiego Radia będzie transmitować koncert zamknięcia Festiwalu Opera Rara w Krakowie. 
12.02.18, 21:00
| radio » informacje
Światowy Dzień Radia w Polskim Radiu
13 lutego br., w siódmy Światowy Dzień Radia, publiczny nadawca przygotował specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie.
12.02.18, 11:00
| radio » informacje | internet » informacje
Weszło FM z audycją z wulgaryzmami. Krzysztof Stanowski nie przebiera w słowach na Twitterze
9 lutego br. w Internecie zadebiutowało nowe radio sportowe Weszło FM, którego założycielem jest Krzysztof Stanowski. Już z soboty na niedzielę słuchacze mogli wysłuchać kontrowersyjnej audycji z wulgaryzmami.
12.02.18, 10:00
| radio » informacje
Trzy Po Trzy w Trójce. Nowy satyryczny cykl Mariusza Cieślika z udziałem satyryków i standuperów
Trójka rozpoczyna emisję nowego cyklu satyrycznego „Trzy Po trzy”. Jego autorem i gospodarzem będzie Mariusz Cieślik –wicedyrektor Programu 3 Polskiego Radia. Audycja „Trzy po trzy” na antenie codziennie o godz. 18.10. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

do 20.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL