24.01.05, 20:01

Majciej Ziółkowski: W radiu potrzebna jest pokora

- mówi Maciej Ziółkowski dla MediaFM.net

Kuba Wajdzik: Od września pracuje Pan na antenie RMF-u. To zbieg okoliczności czy też radio samo Pana odszukało?
Maciej Ziółkowski: Mój powrót do Krakowa (tu podczas studiów zaczynałem pracę w radiu i telewizji „na poważnie”), jest konsekwencją prawie półrocznego namysłu. To wielka odpowiedzialność pracować w najlepszej, nie tylko w Polsce, ale całej Europie, rozgłośni radiowej. Nie byłem do końca przekonany czy podołam, czy uda mi się zainteresować słuchacza - sprawić, że pomyśli nieco dłużej, będzie miał jakieś refleksje. Radiowy format, nie musi być nudny. Łatwy dostęp do wszystkiego, co można zagrać sprawia, że wszyscy mają równe szanse. Trzeba „coś” wymyślić. Nam się udaje. I nie potrzebujemy do tego zmanierowanych, ciężko opłacanych gwiazd, choćby z Ameryki. Poza tym RMF FM to ludzie z którymi zaczynałem pracę dziennikarską: Tadeusz Sołtys, Staszek Smółka, Grażynka Bekier, itd. Jesteśmy jak rodzina - znamy się i szanujemy od lat. A najważniejsze: jesteśmy wierni cały czas temu samemu - radiu!

KW: Był Pan jednym z twórców Radia Bielsko. Jak wspomina Pan te czasy i samo radio?
MZ: Rzeczywiście, mogę powiedzieć, że rok 1994 to urodziny mojego zawodowego dziecka – Radia Bielsko. To były ciężkie dni, sporo proceduralnych kłopotów związanych z polityką właścicieli, ich oczekiwaniami i zderzeniem tego wszystkiego z moim dość dużym doświadczeniem radiowym. Ale znaleźliśmy wspólny język, wybudowaliśmy radio prawie od fundamentów. Pozyskaliśmy wiernych słuchaczy i, o ile jestem dobrze poinformowany, Radio Bielsko ma się bardzo dobrze. Było warto!!!

KW: Później pracował Pan jako lektor w Teleexpressie. Telewizja to całkiem inne medium niż radio. To było kolejne wyzwanie?
MZ: Teleexpress to jak na razie największa przygoda medialna mojego życia. Z różnych powodów zresztą. Trafiłem tam w 1998 roku na zaproszenie Sławomira Kozłowskiego – człowieka, który talentem, znawstwem warsztatu dziennikarskiego, poczuciem humoru i zdolnościami pedagogicznymi jest nie do przebicia. 5 lat minęło jak z bicza trzasł - moja choroba sprawiła, że musiałem przerwać tę przygodę. Z drugiej strony – jak pisał poeta – „ nie dopowiedzieć to jak trwać, być”. I tak jest - zawsze w sercu nosić będę Teleexpress jak szczególny zawodowy talizman, a koleżanki kolegów w nieskończonej pamięci. Pozdrawiam ich serdecznie.

KW: Było też i Radio ZET. Odnalazł się Pan w całkiem innej stacji?
MZ: Radio Zet ma problem. Problem ma nazwisko. Nazwisko to Pan Kozyra. Więcej nie będę komentował, bo kto się nijak urodził, ten skowronkiem nie umrze.

KW: Jest Pan autorem stwierdzenia sprzed lat: "Nie wiesz co powiedzieć - to graj, nie wiesz, co zagrać - graj Beatlesów". W dobie ogromnych zmian na rynku mediów, zmieniłby Pan dziś to stwierdzenie, czy mimo wszystko jest nadal aktualne?
MZ: W radiu zmieniło się dużo. Uściślijmy: to nie ja jestem twórcą tego powiedzenia, a i ono samo brzmi w końcówce trochę inaczej: nie wiesz co grać - graj De Mono. To bardziej żart niż przykazanie. Chodzi o rodzaj szacunku. I to bardziej dla słuchacza niż Artysty. Obojętnie co i jak gra. W radiu potrzebna jest pokora. DJ ma zawsze przewagę, bo to on ma dostęp do mikrofonu. I to nie jest sprawiedliwe. Trzeba pamiętać, że po drugiej stronie głośnika zawsze są ludzie mądrzejsi, bardziej doświadczeni, a może nawet skrzywdzeni. Jeśli nie ma się takich myśli non stop z tyłu głowy, to lepiej nie planować kariery w tym zawodzie.

Komentarze

Powiązane

16.11.17, 10:11
radio » badania rynku
Kraków: RMF FM w górę, Trójka z największym spadkiem
W Krakowie Radio RMF FM umocniło się na pozycji lidera - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2017 r. do 31 października 2017 r. (miasto Kraków). 
16.11.17, 09:11
radio » informacje
Nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego wręczone
15 listopada br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego – o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 
15.11.17, 20:11
radio » informacje
Kapituły Nagrody Radia ZET: dziennikarz ujawniając informacje poufne nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie
Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w specjalnym stanowisku przypomniała, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie. 
15.11.17, 18:11
radio » informacje
Wojciech Bojanowski laureatem Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego 2017
Wojciech Bojanowski został tegorocznym laureatem prestiżowej dziennikarskiej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wyróżnienia honorowe przyznano Michałowi Kołodziejczykowi (WP SportoweFakty) oraz Adamowi Wajrakowi („Gazeta Wyborcza”).
15.11.17, 12:11
radio » informacje
Mirosław Korkosz nie żyje
Zmarł Mirosław Korkosz, założyciel prywatnego łódzkiego Radia Classic.
14.11.17, 15:11
radio » informacje
Zaraz nie wracam. Artur Orzech odchodzi z Trójki
Lista dziennikarzy, którzy odchodzą z Trójki, rośnie w lawinowym tempie. Tym razem ze słuchaczami Trójki żegna się Artur Orzech.
14.11.17, 11:11
radio » informacje
Marcin Pośpiech nowym prowadzącym Zapraszamy do Trójki
13 listopada br. w roli prowadzącego popołudniowe wydanie „Zapraszamy do Trójki” zadebiutował Marcin Pośpiech. Zastąpił w tej roli Roberta Kanteraita, który odszedł ze stacji.
12.11.17, 20:11
radio » informacje
Mateusz Ziółko na Scenie Debiutów Polskiego Radia Koszalin
Polskie Radio Koszalin ponownie uruchamia Scenę Debiutów. Na pierwszym po wakacjach koncercie z tego cyklu wystąpi Mateusz Ziółko-piosenkarz, pianista, autor muzyki i tekstów piosenek.
11.11.17, 12:11
radio » informacje
MIędzy nami. Utwory Jacka Kaczmarskiego w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia
Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia organizuje kolejny koncert. W sobotę 11 listopada br., czyli w dniu Święta Niepodległości, w Studiu im. Władysława Szpilmana wystąpią młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy, którzy zaprezentują najważniejsze kompozycje z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. 
10.11.17, 15:11
radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska z dużym wzrostem, RMF MAXXX w górę
Eska znacząco powiększyła swój udział w rynku i tym samym umocniła pozycję lidera wśród sieci radiowych – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 sierpnia 2017 r. do 31 października 2017 r. (sieci radiowe).
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

do 16.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 21 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL