10.11.05, 22:11

Paweł Mączka gościem mediaFM.net

Paweł Mączka (Agencja Reklamowa WAWa, członek KBR) odpowiada na pytania dotyczące wrześniowej fali badań Radio Tracka.

17 października 2005 Komitet Badań Radiowych (KBR) zatwierdził wrześniową falę badań Radio Tracka. Decyzję podjęto na specjalnym posiedzeniu, w 3 dni po tym jak wszyscy członkowie Komitetu jednomyślnie wstrzymali się z przyjęciem danych w normalnym trybie.
Jak napisano w komunikacie prasowym, „Podstawowym zadaniem Komitetu jest sprawowanie kontroli nad jakością wyników, która to właśnie była przyczyną podjęcia decyzji o wstrzymaniu wrześniowej fali”.
Ponieważ powyższa informacja wzbudziła dużo kontrowersji i zapytań ze strony czytelników, na nasze pytania odpowiada Paweł Mączka (Agencja Reklamowa WAWa, członek KBR).

Kuba Wajdzik: Co było przyczyna że przez parę dni badanie miało niewłaściwą jakość? Co było tego przyczyną?
Paweł Mączka: Fala wrześniowa została jednomyślnie odrzucona prze członków KBR z uwagi na wątpliwość związaną z opisem roboczych plików raportu technicznego. Niezgodność opisów dotyczyła podanej ilości zmiennych kontrolnych. Ilość tych rekordów a ściślej mówiąc ich suma podana w nagłówku nie ma żadnego związku z wynikami badania.
Nie wpływa to w żaden sposób na dane zamieszczone w radiotracku. Dopiero w momencie, kiedy KBR otrzymał takie właśnie merytoryczne wyjaśnienie powstałej wątpliwości i każdy z członków KBR mógł o tym samemu się przekonać odbyło się kolejne głosowanie, na którym fala została jednomyślnie przyjęta. Jest to działanie zgodne z ustaloną procedurą.

KW: Co to znaczy nabrać właściwą jakość? Jak się określa „jakość” badania?
PM: Pod pojęciem „jakości badania” najprościej rzecz ujmując można rozumieć 100% zgodność jego przeprowadzania z założeniami, jakie zostały zdefiniowane na samym początku rozpoczęcia współpracy z instytutem badawczym.
Założenia dotyczą rzetelnego przestrzegania metodologicznych założeń wykonywanego badania. Istnieje dokumentacja techniczna, w oparciu o której zapisy, badanie można kontrolować, a ściślej mówiąc technologię jego przeprowadzania i opracowywania.
KBR nie kreuje wyników sondażu, kontroluje tylko rzetelność jego wykonywania w oparciu o zdefiniowane parametry, które są niezmienne.

KW: Co to znaczy zatwierdzić wyniki? Przyznają Państwo, że użycie takiego sformułowania budzi kontrowersje, bo co to znaczy, że jeśli badania są dla zlecających nie takie, jakie oczekują, to nie zatwierdzamy? A jak są właściwe, to jest OK.?
PM: W zasadzie odpowiedź padła przed chwilą . KBR nie ma wpływu na wyniki badania. KBR troszczy się o poprawność i przestrzeganie ustalonej metodologii wykonywanego badania. Jeżeli pokusi się Pan o wnikliwe przeanalizowanie rankingów stacji wchodzących w skład KBR przekona się Pan, że nie żadnej logicznej przesłanki potwierdzającej Pana tezę ukrytą w konstrukcji pytania.

KW: Dlaczego to KBR podejmuje decyzję o przyjmowaniu Radio Tracka? Czy w takim wypadku nie kwestionują Państwo solidności badań przeprowadzanych przez SMG/KRC i nie próbują wywierać presji?
PM: Jeżeli KBR wywiera jakąkolwiek presje na instytut badawczy to jest ona nakierowana na nieustanne doskonalenie produktu, jakim jest badanie Radiotrack. Z jednej strony dotyczy to wszystkich aspektów, o których napisałem powyżej, a z drugiej mamy taką nadzieję, że w imieniu całego rynku radiowego, nalegamy na optymalizację badania. Chcemy, spowodować, aby badanie było coraz tańsze bez utraty jego jakości, wciąż szukając rozwiązań.
W ten sposób pełne ogólnopolskie dane będą dostępne (mam na myśli głównie aspekt finansowy) dla coraz większej ilości najmniejszych lokalnych stacji radiowych.
Wywieramy presję, aby instytut SMG wspierał swoją wiedzą wszystkich, którzy, na co dzień pracują z Radiotrackiem. Bardzo zależy KBR-owi na systematycznym zwiększaniu świadomości ludzi z branży nie tylko radiowców w zakresie efektywnego wykorzystywania bardzo profesjonalnego narzędzia jakim jest badanie Radiotrack (środowisko agencji reklamowych, klienci).
To co nas bardzo cieszy to fakt, że instytut SMG jest bardzo otwarty w tym zakresie. Bardzo chętnie wspiera wszystkich na naszym rynku, którzy chcą dogłębniej poznać istotę wykonywania i wykorzystywania przeprowadzanych badań.

KW: Czym różniły się te dane pierwsze od tych zatwierdzonych?
PM: Niczym

KW: Dlaczego wciąż badania Radio Track są dostępne tylko dla wybranych? Jak można mówić o standardzie, gdy wyniki przekazywane mediom, są tylko częściowe? Gdzie tu standard?
PM: Niestety nie mogę się z Panem zgodzić. Badanie Radiotrack jest projektem komercyjnym. Każdy, kto ma na to ochotę, może zakupić całą bazę danych wraz z oprogramowaniem. Cena zakupu danych jest zróżnicowana od ich zakresu. Uwzględnia ona również możliwości podmiotów działających na tym rynku. Podstawowy zakres danych stacja radiowa może zakupić z cenę niespełna 1 500 PLN w skali roku. To tyle, jeżeli chodzi o dostęp do oprogramowania i bazy danych, czyli zestawu umożliwiającego zestawiać samodzielnie dowolne analizy. Każdy inny podmiot, który zainteresowany jest konkretnymi zestawieniami może zwrócić się do instytut SMG, który takie dane udostępni bezpłatnie. Mam tu na myśli głównie środowisko dziennikarskie.
Jak Pan widzi więc, dzięki inicjatywnie KBR, pomimo, że projekt jest komercyjny, dane dostępne są powszechnie dla wszystkich.

Komentarze

Powiązane

16.11.17, 09:11
radio » informacje
Nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego wręczone
15 listopada br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego – o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 
15.11.17, 20:11
radio » informacje
Kapituły Nagrody Radia ZET: dziennikarz ujawniając informacje poufne nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie
Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w specjalnym stanowisku przypomniała, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie. 
15.11.17, 18:11
radio » informacje
Wojciech Bojanowski laureatem Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego 2017
Wojciech Bojanowski został tegorocznym laureatem prestiżowej dziennikarskiej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wyróżnienia honorowe przyznano Michałowi Kołodziejczykowi (WP SportoweFakty) oraz Adamowi Wajrakowi („Gazeta Wyborcza”).
15.11.17, 12:11
radio » informacje
Mirosław Korkosz nie żyje
Zmarł Mirosław Korkosz, założyciel prywatnego łódzkiego Radia Classic.
14.11.17, 15:11
radio » informacje
Zaraz nie wracam. Artur Orzech odchodzi z Trójki
Lista dziennikarzy, którzy odchodzą z Trójki, rośnie w lawinowym tempie. Tym razem ze słuchaczami Trójki żegna się Artur Orzech.
14.11.17, 11:11
radio » informacje
Marcin Pośpiech nowym prowadzącym Zapraszamy do Trójki
13 listopada br. w roli prowadzącego popołudniowe wydanie „Zapraszamy do Trójki” zadebiutował Marcin Pośpiech. Zastąpił w tej roli Roberta Kanteraita, który odszedł ze stacji.
12.11.17, 20:11
radio » informacje
Mateusz Ziółko na Scenie Debiutów Polskiego Radia Koszalin
Polskie Radio Koszalin ponownie uruchamia Scenę Debiutów. Na pierwszym po wakacjach koncercie z tego cyklu wystąpi Mateusz Ziółko-piosenkarz, pianista, autor muzyki i tekstów piosenek.
11.11.17, 12:11
radio » informacje
MIędzy nami. Utwory Jacka Kaczmarskiego w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia
Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia organizuje kolejny koncert. W sobotę 11 listopada br., czyli w dniu Święta Niepodległości, w Studiu im. Władysława Szpilmana wystąpią młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy, którzy zaprezentują najważniejsze kompozycje z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. 
10.11.17, 15:11
radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska z dużym wzrostem, RMF MAXXX w górę
Eska znacząco powiększyła swój udział w rynku i tym samym umocniła pozycję lidera wśród sieci radiowych – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 sierpnia 2017 r. do 31 października 2017 r. (sieci radiowe).
10.11.17, 14:11
radio » badania rynku
RMF FM w górę, Jedynka i Trójka w dół
Radio RMF FM umocniło pozycję lidera – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 sierpnia 2017 r. do 31 października 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

do 16.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 20 listopada 2017
Polecamy
Http://www.Autodoc.PL