10.11.05, 22:50

Paweł Mączka gościem mediaFM.net

Paweł Mączka (Agencja Reklamowa WAWa, członek KBR) odpowiada na pytania dotyczące wrześniowej fali badań Radio Tracka.

17 października 2005 Komitet Badań Radiowych (KBR) zatwierdził wrześniową falę badań Radio Tracka. Decyzję podjęto na specjalnym posiedzeniu, w 3 dni po tym jak wszyscy członkowie Komitetu jednomyślnie wstrzymali się z przyjęciem danych w normalnym trybie.
Jak napisano w komunikacie prasowym, „Podstawowym zadaniem Komitetu jest sprawowanie kontroli nad jakością wyników, która to właśnie była przyczyną podjęcia decyzji o wstrzymaniu wrześniowej fali”.
Ponieważ powyższa informacja wzbudziła dużo kontrowersji i zapytań ze strony czytelników, na nasze pytania odpowiada Paweł Mączka (Agencja Reklamowa WAWa, członek KBR).

Kuba Wajdzik: Co było przyczyna że przez parę dni badanie miało niewłaściwą jakość? Co było tego przyczyną?
Paweł Mączka: Fala wrześniowa została jednomyślnie odrzucona prze członków KBR z uwagi na wątpliwość związaną z opisem roboczych plików raportu technicznego. Niezgodność opisów dotyczyła podanej ilości zmiennych kontrolnych. Ilość tych rekordów a ściślej mówiąc ich suma podana w nagłówku nie ma żadnego związku z wynikami badania.
Nie wpływa to w żaden sposób na dane zamieszczone w radiotracku. Dopiero w momencie, kiedy KBR otrzymał takie właśnie merytoryczne wyjaśnienie powstałej wątpliwości i każdy z członków KBR mógł o tym samemu się przekonać odbyło się kolejne głosowanie, na którym fala została jednomyślnie przyjęta. Jest to działanie zgodne z ustaloną procedurą.

KW: Co to znaczy nabrać właściwą jakość? Jak się określa „jakość” badania?
PM: Pod pojęciem „jakości badania” najprościej rzecz ujmując można rozumieć 100% zgodność jego przeprowadzania z założeniami, jakie zostały zdefiniowane na samym początku rozpoczęcia współpracy z instytutem badawczym.
Założenia dotyczą rzetelnego przestrzegania metodologicznych założeń wykonywanego badania. Istnieje dokumentacja techniczna, w oparciu o której zapisy, badanie można kontrolować, a ściślej mówiąc technologię jego przeprowadzania i opracowywania.
KBR nie kreuje wyników sondażu, kontroluje tylko rzetelność jego wykonywania w oparciu o zdefiniowane parametry, które są niezmienne.

KW: Co to znaczy zatwierdzić wyniki? Przyznają Państwo, że użycie takiego sformułowania budzi kontrowersje, bo co to znaczy, że jeśli badania są dla zlecających nie takie, jakie oczekują, to nie zatwierdzamy? A jak są właściwe, to jest OK.?
PM: W zasadzie odpowiedź padła przed chwilą . KBR nie ma wpływu na wyniki badania. KBR troszczy się o poprawność i przestrzeganie ustalonej metodologii wykonywanego badania. Jeżeli pokusi się Pan o wnikliwe przeanalizowanie rankingów stacji wchodzących w skład KBR przekona się Pan, że nie żadnej logicznej przesłanki potwierdzającej Pana tezę ukrytą w konstrukcji pytania.

KW: Dlaczego to KBR podejmuje decyzję o przyjmowaniu Radio Tracka? Czy w takim wypadku nie kwestionują Państwo solidności badań przeprowadzanych przez SMG/KRC i nie próbują wywierać presji?
PM: Jeżeli KBR wywiera jakąkolwiek presje na instytut badawczy to jest ona nakierowana na nieustanne doskonalenie produktu, jakim jest badanie Radiotrack. Z jednej strony dotyczy to wszystkich aspektów, o których napisałem powyżej, a z drugiej mamy taką nadzieję, że w imieniu całego rynku radiowego, nalegamy na optymalizację badania. Chcemy, spowodować, aby badanie było coraz tańsze bez utraty jego jakości, wciąż szukając rozwiązań.
W ten sposób pełne ogólnopolskie dane będą dostępne (mam na myśli głównie aspekt finansowy) dla coraz większej ilości najmniejszych lokalnych stacji radiowych.
Wywieramy presję, aby instytut SMG wspierał swoją wiedzą wszystkich, którzy, na co dzień pracują z Radiotrackiem. Bardzo zależy KBR-owi na systematycznym zwiększaniu świadomości ludzi z branży nie tylko radiowców w zakresie efektywnego wykorzystywania bardzo profesjonalnego narzędzia jakim jest badanie Radiotrack (środowisko agencji reklamowych, klienci).
To co nas bardzo cieszy to fakt, że instytut SMG jest bardzo otwarty w tym zakresie. Bardzo chętnie wspiera wszystkich na naszym rynku, którzy chcą dogłębniej poznać istotę wykonywania i wykorzystywania przeprowadzanych badań.

KW: Czym różniły się te dane pierwsze od tych zatwierdzonych?
PM: Niczym

KW: Dlaczego wciąż badania Radio Track są dostępne tylko dla wybranych? Jak można mówić o standardzie, gdy wyniki przekazywane mediom, są tylko częściowe? Gdzie tu standard?
PM: Niestety nie mogę się z Panem zgodzić. Badanie Radiotrack jest projektem komercyjnym. Każdy, kto ma na to ochotę, może zakupić całą bazę danych wraz z oprogramowaniem. Cena zakupu danych jest zróżnicowana od ich zakresu. Uwzględnia ona również możliwości podmiotów działających na tym rynku. Podstawowy zakres danych stacja radiowa może zakupić z cenę niespełna 1 500 PLN w skali roku. To tyle, jeżeli chodzi o dostęp do oprogramowania i bazy danych, czyli zestawu umożliwiającego zestawiać samodzielnie dowolne analizy. Każdy inny podmiot, który zainteresowany jest konkretnymi zestawieniami może zwrócić się do instytut SMG, który takie dane udostępni bezpłatnie. Mam tu na myśli głównie środowisko dziennikarskie.
Jak Pan widzi więc, dzięki inicjatywnie KBR, pomimo, że projekt jest komercyjny, dane dostępne są powszechnie dla wszystkich.

Komentarze

Powiązane

19.01.18, 10:00
| radio » badania rynku
Kraków: duża przewaga RMF FM nad konkurencją
Radio RMF FM umocniło się na pozycji lidera w Krakowie – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (Kraków).
18.01.18, 12:00
| radio » badania rynku
Aglomeracja Śląska: RMF FM ma już 35 proc. udziału w rynku, rekord Radia Express
Radio RMF FM umocniło pozycję lidera na terenie Aglomeracji Śląskiej – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (Aglomeracja Śląska).
18.01.18, 11:00
| radio » informacje
Trzecie urodziny Off Radia Kraków
To już trzecie urodziny Off Radia Kraków, drugiej anteny krakowskiego nadawcy. Impreza urodzinowa odbędzie się 27 stycznia br.
18.01.18, 08:00
| radio » informacje
Krzysztof Zalewski z autorskim programem w Trójce. Zastąpi Monikę Brodkę
26 stycznia br. w ramówce Programu 3 Polskiego Radia pojawi się nowa audycja „Zalef Zgiełku” Krzysztofa Zalewskiego. Muzyk i wokalista zastąpi w nocnym, piątkowym pasmie Monikę Brodkę, która po prawie półtora roku kończy współpracę z Trójką. 
17.01.18, 16:00
| radio » badania rynku
Warszawa: RMF FM pierwszy raz liderem w stolicy, Radio Zet na drugim miejscu
Historyczny moment w stolicy. Nowym liderem zostało Radio RMF FM – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (Warszawa).
17.01.18, 09:00
| radio » informacje
Radia Bogoria ma już 20 lat
9 stycznia 1998 roku zaczęło nadawanie lokalne radio w Grodzisku Mazowieckim. To jedyna samorządowa stacja na Mazowszu. Stacja ma już 20 lat. 
15.01.18, 12:00
| radio » informacje
Lista Niezapomnianych Przebojów Radia Kraków ma już 25 lat
20 stycznia br. o godz. 17.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków odbędzie się jubileuszowe spotkanie z Jerzym Skarżyńskim, autorem i gospodarzem „Listy Niezapomnianych Przebojów”.
13.01.18, 12:00
| radio » informacje
Galeria wyobraźni w Dwójce. Autorska audycja prof. Marii Poprzęckiej
„Galeria wyobraźni” – to tytuł nowego, monograficznego cyklu audycji Dwójki, który zainaugurowany zostanie w niedzielę 14 stycznia br. o godz. 11.00. Na cykl złoży się 26 barwnych opowieści przybliżających, w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości, narodową sztukę ostatnich 250 lat. 
12.01.18, 19:15
| radio » informacje
Kwartet smyczkowy z Korei Południowej gościem programu Przy muzyce o sporcie
Wyjątkową, dźwiękową oprawę otrzyma najbliższe wydanie „Przy muzyce o sporcie” w Programie 1 Polskiego Radia. W niedzielę ,14 stycznia br. specjalnym gościem audycji będzie żeński kwartet smyczkowy z Korei Południowej.
12.01.18, 08:00
| radio » informacje | telewizja » informacje
Tomasz Brhel i Dawid Muszyński gospodarzami nowych programów w kanałach 4FUN MEDIA
W styczniu br. na antenie kanałów należących do grupy 4FUN MEDIA pojawią się trzy nowości programowe. Ich gospodarzami będą Dawid Muszyński i Tomasz Brhel. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL