31.05.12, 20:05

Grzegorz Szyroki: Coraz więcej firm w Polsce zleca produkcję filmów korporacyjnych

Grzegorz Szyroki
fot.: archiwum

Rozmowa z Grzegorzem Szyrokim, pomysłodawcą i producentem filmu korporacyjnego dla spółki akcyjnej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Kuba Wajdzik: Czym jest film korporacyjny?
Grzegorz Szyroki: W dużym skrócie, ekskluzywną wizytówką firmy. Jest ekskluzywnym narzędziem komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Ekskluzywnym, bo tylko największe firmy w zasadzie z sektora B2B mogą sobie na niego pozwolić. Patrząc jednak z innej perspektywy jest bardzo uniwersalnym środkiem przekazu i klienci wykorzystują filmy korporacyjne, przy bardzo wielu okazjach. Im lepszy film, im lepiej zrealizowany i ciekawszy, tym możliwości jego wykorzystania są szersze.

KW: Czy moda na filmy korporacyjne przyszła już na dobre do Polski?
GS: Z pewnością! Coraz więcej firm w Polsce zleca produkcję filmów korporacyjnych i coraz lepsze filmy powstają , co bardzo cieszy. Na pewno w przeciągu kilku lat będzie standardem, że duże firmy będą posiadały taki środek komunikacji i będą regularnie go wykorzystywały w wielu mediach i przy wielu okazjach.

KW: Na co warto zwrócić uwagę przy produkcji filmu? Czy istnieją jakieś trendy w tym segmencie filmowym?
GS: Trzeba zwracać uwagę na szczegóły, jak w każdym filmie. Trendy i standardy się powoli zaczynają pojawiać. Powoli firmy odchodzą od chęci zlecania filmów – reportaży, które mają trwać 15 min. i dłużej. Przestaje się wymagać również, aby na pierwszym miejscu była pokazywana siedziba firmy i członkowie zarządu w roli głównej. Zaczyna się opowiadać o tym co jest najbardziej uniwersalne, czyli misja, wartości, plany, wizje, odpowiedzialność społeczna biznesu, i to jest właściwa droga.

KW: Jak wyglądąła produkcja filmu od kuchni?
GS: Cała produkcja trwała około sześciu tygodni. Po akceptacji wstępnej wersji scenariusza, zrobiliśmy dokumentację obiektów i infrastruktury PGNiG, które chcielibyśmy aby się w filmie pojawiły. Po zamknięciu tego etapu, wprowadziliśmy drobne korekty do scenariusza i po akceptacji weszliśmy w okres zdjęciowy, w którym mieliśmy sześć dni zdjęciowych, a potem zaczęła się dosyć wymagająca postprodukcja. W szczególności ze względu na użycie HDR. Mieliśmy jednak świetną ekipę kreatywną i produkcyjną. Ambitnie i z sercem do pracy przy filmie podszedł m.in.: reżyser – Tomek Matuszczak, operator - Jakub Kijowski i wyjątkowo cierpliwa Magda Nowacka – producentka wykonawcza.

KW: Skąd pomysł na poważne podejście do innowacji w temacie filmu dla PGNiG? Nie baliście się, że klient odrzuci taki pomysł?
GS: Trochę nie mieliśmy wyjścia. Zlecenie produkcji było wynikiem przetargu, w którym konkurencja była bardzo silna. Postawiliśmy na jedną kartę i zaprezentowaliśmy odważną koncepcję z pełną świadomością, że albo się spodoba, albo tej produkcji nie będziemy przygotowywać. Pracowaliśmy już dla tego klienta 3 lata temu i mniej więcej wiedzieliśmy na ile możemy sobie w tym innowacyjnym podejściu pozwolić. PGNiG jest bardzo wymagającym partnerem z jednej strony, a z drugiej bardzo otwartym na progres i podwyższanie jakości swoich narzędzi komunikacyjnych. Intuicja nas nie zawiodła i udało się. Wygraliśmy przetarg.

KW: Film "PGNiG - Energia dzięki wiedzy" jest pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem korporacyjnym, który został nagrodzony na jednej z najbardziej prestiżowych imprez na świecie - New York Festivals. Co to oznacza dla Państwa?
GS: Duży sukces wszystkich, którzy się do niego przyczynili, zarówno po stronie PGNiG jak i PrimeMovers. Z pewnością też dobrą promocję dla nas, a przede wszystkim dużą satysfakcję, że kilka tygodni intensywnej pracy całego zespołu, zakończyło się sukcesem docenionym przez międzynarodowe grono fachowców.

KW: Był Pan producentem wielu filmów. Na czym polega największa różnica przy pracy nad filmami korporacyjnymi?
GS: Specjalnie niczym się nie różni. Trzeba mieć świetną ekipę i dokładać dużych starań w dbałości o szczegóły. Jedyna różnica w porównaniu z produkcją reklam telewizyjnych jest taka, że kreację i scenariusz przygotowujemy my, a nie agencja reklamowa. Tym samym skracamy drogę komunikacyjną z klientem i oszczędzamy jego budżet, nadal zachowując optymalną jakość.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Grzegorz Szyroki 
Absolwent Wydziału Produkcji Filmowej i TV PWSFTViT w Łodzi. Absolwent -  Media Business School -  Ronda, Strategics – Luxembourg, TV Format – Barcelona, Fabula Film – Rzym.  Producent audiowizualny od 10 lat. Prezes zarządu PrimeMovers Sp. z o.o. Head of Development w HappyCreativeAgency. Członek Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. 
Producent filmów reklamowych i korporacyjnych min. dla: PGNiG, Vattenfall, Echo Investment, Hochtief Polska, BGK, Stora Enso, Polsat, Geovita, Jones Lang Lasalle, Warbud, CitiBank, Nokia, Michelin. Producent filmów i programów telewizyjnych min. dla: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, Discovery, ZDF, ARD.

Obejrzyj film korporacyjny PGNiG:

Komentarze

Powiązane

17.10.17, 16:10
reklama & PR » informacje
Dystrybutor win TiM klientem LoveBrands Relations
TiM, dystrybutor win na polskim rynku, rozpoczął we wrześniu br. współpracę z LoveBrands Relations.
17.10.17, 15:10
reklama & PR » informacje
Czaniecki. Tu zaczyna się smak. Producent makaronów z kampanią w mediach
Ruszyła kampania makaronów Czaniecki pod hasłem „Czaniecki. Tu zaczyna się smak”. Zintensyfikowane działania w mediach potrwają do końca listopada. 
17.10.17, 14:10
reklama & PR » informacje
Grupa On Board Think Kong dla L’Oréal Warsaw Plant
Grupa On Board Think Kong poszerza współpracę z L’Oréal Polska, realizując działania dla L’Oréal Warsaw Plant. Agencja będzie odpowiedzialna za komunikację wizualną oraz obsługę produkcyjną związaną z komunikacją do pracowników fabryki.
17.10.17, 13:10
reklama & PR » informacje
FullSix Media zaplanuje i kupi media dla matki LOT
LOT rozstrzygnął konkurs na dom mediowy, wybierając Havas Media Group. Zwycięzca postępowania powołał nową spółkę FullSix Media, która zajmuje się wyłączną obsługą polskiego przewoźnika.
17.10.17, 11:10
reklama & PR » informacje
Łomża miodowe z nową szatą graficzną
Van Pur zmienia szatę graficzną wariantu smakowego Łomża Miodowe. Spółka chce tym samym odświeżyć i nadać spójny charakter opakowań Łomży. 
17.10.17, 10:10
reklama & PR » ludzie
Monika Bronowska Prezesem Zarządu Grupy Netsprint od listopada
Grupa Netsprint wprowadza zmiany na stanowisku Prezesa Zarządu. Od listopada br. Grupą pokieruje Monika Bronowska, ekspert z ponad 17-letnim doświadczeniem w branży mediowo-marketingowej. 
16.10.17, 21:10
reklama & PR » informacje
Vichy wybiera LoveBrands Relations
LoveBrands Relations opracuje nowy program komunikacyjny dla marki Vichy.
16.10.17, 20:10
reklama & PR » informacje
K2 Media planuje kampanię Double Serum
Clarins, marka kosmetyków luksusowych, powierzyła K2 Media zaplanowanie i zakup mediów do jesiennej kampanii launchującej nowy produkt - Double Serum.
16.10.17, 19:10
reklama & PR » informacje
Kolejna międzynarodowa kampania BBDO Warszawa dla 3M
Firma 3M zrealizowała kolejną kampanię z agencją BBDO Warszawa. Tym razem bohaterem kampanii jest 3M Filtek Ultimate – unikalny nanokompozytowy materiał do wypełnień stosowany w stomatologii.
16.10.17, 18:10
reklama & PR » informacje
2,5 mln nagród w promocji konsumenckiej karty VITAY
Dla użytkowników karty VITAY, na stacjach ORLEN wystartowała nowa promocja konsumencka z pulą ponad 2,5 mln nagród.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 17.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Szczęście na widelcu. Powieść w pięciu daniach”.

do 16.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Czynnik miłości”.

do 13.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Wystarczy, że jesteś”.

Kalendarium
Dziś jest 17 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Http://www.Autodoc.PL