31.05.12, 20:03

Grzegorz Szyroki: Coraz więcej firm w Polsce zleca produkcję filmów korporacyjnych

Grzegorz Szyroki
fot.: archiwum

Rozmowa z Grzegorzem Szyrokim, pomysłodawcą i producentem filmu korporacyjnego dla spółki akcyjnej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Kuba Wajdzik: Czym jest film korporacyjny?
Grzegorz Szyroki: W dużym skrócie, ekskluzywną wizytówką firmy. Jest ekskluzywnym narzędziem komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Ekskluzywnym, bo tylko największe firmy w zasadzie z sektora B2B mogą sobie na niego pozwolić. Patrząc jednak z innej perspektywy jest bardzo uniwersalnym środkiem przekazu i klienci wykorzystują filmy korporacyjne, przy bardzo wielu okazjach. Im lepszy film, im lepiej zrealizowany i ciekawszy, tym możliwości jego wykorzystania są szersze.

KW: Czy moda na filmy korporacyjne przyszła już na dobre do Polski?
GS: Z pewnością! Coraz więcej firm w Polsce zleca produkcję filmów korporacyjnych i coraz lepsze filmy powstają , co bardzo cieszy. Na pewno w przeciągu kilku lat będzie standardem, że duże firmy będą posiadały taki środek komunikacji i będą regularnie go wykorzystywały w wielu mediach i przy wielu okazjach.

KW: Na co warto zwrócić uwagę przy produkcji filmu? Czy istnieją jakieś trendy w tym segmencie filmowym?
GS: Trzeba zwracać uwagę na szczegóły, jak w każdym filmie. Trendy i standardy się powoli zaczynają pojawiać. Powoli firmy odchodzą od chęci zlecania filmów – reportaży, które mają trwać 15 min. i dłużej. Przestaje się wymagać również, aby na pierwszym miejscu była pokazywana siedziba firmy i członkowie zarządu w roli głównej. Zaczyna się opowiadać o tym co jest najbardziej uniwersalne, czyli misja, wartości, plany, wizje, odpowiedzialność społeczna biznesu, i to jest właściwa droga.

KW: Jak wyglądąła produkcja filmu od kuchni?
GS: Cała produkcja trwała około sześciu tygodni. Po akceptacji wstępnej wersji scenariusza, zrobiliśmy dokumentację obiektów i infrastruktury PGNiG, które chcielibyśmy aby się w filmie pojawiły. Po zamknięciu tego etapu, wprowadziliśmy drobne korekty do scenariusza i po akceptacji weszliśmy w okres zdjęciowy, w którym mieliśmy sześć dni zdjęciowych, a potem zaczęła się dosyć wymagająca postprodukcja. W szczególności ze względu na użycie HDR. Mieliśmy jednak świetną ekipę kreatywną i produkcyjną. Ambitnie i z sercem do pracy przy filmie podszedł m.in.: reżyser – Tomek Matuszczak, operator - Jakub Kijowski i wyjątkowo cierpliwa Magda Nowacka – producentka wykonawcza.

KW: Skąd pomysł na poważne podejście do innowacji w temacie filmu dla PGNiG? Nie baliście się, że klient odrzuci taki pomysł?
GS: Trochę nie mieliśmy wyjścia. Zlecenie produkcji było wynikiem przetargu, w którym konkurencja była bardzo silna. Postawiliśmy na jedną kartę i zaprezentowaliśmy odważną koncepcję z pełną świadomością, że albo się spodoba, albo tej produkcji nie będziemy przygotowywać. Pracowaliśmy już dla tego klienta 3 lata temu i mniej więcej wiedzieliśmy na ile możemy sobie w tym innowacyjnym podejściu pozwolić. PGNiG jest bardzo wymagającym partnerem z jednej strony, a z drugiej bardzo otwartym na progres i podwyższanie jakości swoich narzędzi komunikacyjnych. Intuicja nas nie zawiodła i udało się. Wygraliśmy przetarg.

KW: Film "PGNiG - Energia dzięki wiedzy" jest pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem korporacyjnym, który został nagrodzony na jednej z najbardziej prestiżowych imprez na świecie - New York Festivals. Co to oznacza dla Państwa?
GS: Duży sukces wszystkich, którzy się do niego przyczynili, zarówno po stronie PGNiG jak i PrimeMovers. Z pewnością też dobrą promocję dla nas, a przede wszystkim dużą satysfakcję, że kilka tygodni intensywnej pracy całego zespołu, zakończyło się sukcesem docenionym przez międzynarodowe grono fachowców.

KW: Był Pan producentem wielu filmów. Na czym polega największa różnica przy pracy nad filmami korporacyjnymi?
GS: Specjalnie niczym się nie różni. Trzeba mieć świetną ekipę i dokładać dużych starań w dbałości o szczegóły. Jedyna różnica w porównaniu z produkcją reklam telewizyjnych jest taka, że kreację i scenariusz przygotowujemy my, a nie agencja reklamowa. Tym samym skracamy drogę komunikacyjną z klientem i oszczędzamy jego budżet, nadal zachowując optymalną jakość.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Grzegorz Szyroki 
Absolwent Wydziału Produkcji Filmowej i TV PWSFTViT w Łodzi. Absolwent -  Media Business School -  Ronda, Strategics – Luxembourg, TV Format – Barcelona, Fabula Film – Rzym.  Producent audiowizualny od 10 lat. Prezes zarządu PrimeMovers Sp. z o.o. Head of Development w HappyCreativeAgency. Członek Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. 
Producent filmów reklamowych i korporacyjnych min. dla: PGNiG, Vattenfall, Echo Investment, Hochtief Polska, BGK, Stora Enso, Polsat, Geovita, Jones Lang Lasalle, Warbud, CitiBank, Nokia, Michelin. Producent filmów i programów telewizyjnych min. dla: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, Discovery, ZDF, ARD.

Obejrzyj film korporacyjny PGNiG:

Komentarze

Powiązane

19.01.18, 23:00
| reklama & PR » informacje
Mateusz Jasiński ambasadorem Respro
Mateusz Jasiński, trener biegania i jeden z najpopularniejszych w Polsce blogerów influencerów piszących o aktywnym trybie życia, został ambasadorem Respro, producenta brytyjskich masek antysmogowych.
19.01.18, 20:00
| reklama & PR » ludzie
Tomasz Dębowski dyrektorem marketingu McDonald’s Polska
Do zespołu McDonald’s Polska dołączył Tomasz Dębowski, obejmując stanowisko Dyrektora Marketingu. 
19.01.18, 16:00
| reklama & PR » informacje
Funduszu Alfabeat klientem agencji Profeina
Profeina od stycznia br. opowiada za obsługę komunikacyjną i relacje z mediami funduszu Alfabeat. 
19.01.18, 12:00
| reklama & PR » informacje
I dzień smakuje lepiej. Herbapol promuje herbaty owocowe Herbaciany Ogród
Marka Herbapol wystartowała z kampanią wizerunkową herbatek owocowych z linii Herbaciany Ogród, podkreślającą ich mocno owocowy i przyjemnościowy charakter.
19.01.18, 11:00
| reklama & PR » informacje
TBM przedłuża współpracę z Schulz brand friendly czwarty rok razem
Firma TBM (właściciel takich marek jak: Tygryski, Non Stopy, Łapsy i Crunlighty), podjęła decyzję o przedłużeniu współpracy z Schulz brand friendly. Agencja obsługuje wymienione marki w zakresie strategiczno-kreatywnym. 
18.01.18, 20:00
| reklama & PR » informacje
Deloitte Digital realizuje projekt dla marki Lay’s
Polski oddział Deloitte Digital wygrał przetarg na obsługę projektu dla marki Lay’s. Agencja pracowała nad przygotowaniem materiałów do kampanii digital, bazujących na stworzonym wcześniej, regionalnym koncepcie kreatywnym „Which Lay’s Is Yours?”
18.01.18, 19:00
| reklama & PR » informacje
Audi klientem Isobar Poland Group
Agencja Isobar Polska wygrała przetarg na kompleksową obsługę komunikacji marki Audi.
18.01.18, 15:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Ströer Digital Media wprowadza do oferty reklamy z gwarancją viewability
Ströer Digital Media wprowadza do oferty kampanie reklamowe z gwarancją viewability. To jeden z pierwszych produktów na polskim rynku, który gwarantuje klientom określony poziom widoczności reklamy. Za pomiar odpowiada firma Meetrics GmbH. 
18.01.18, 13:00
| reklama & PR » ludzie
Michał Rozpendowski odpowiada za działania wizerunkowe firmy Corsair
Firma Corsair działająca na rynku komponentów i podzespołów PC, produkująca wysokiej jakości peryferia komputerowe, utworzyła w Polsce nowy dział public relations i marketingu, na którego czele stanął Michał Rozpendowski.
18.01.18, 09:00
| reklama & PR » artykuły
Robert Sosnowski (Biuro Podróży Reklamy): 2017 rok można z powodzeniem nazwać rokiem „fejków”
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy podsumowuje rok 2017 w branży i firmie.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL