14.06.12, 22:57

Juliusz Braun: Media publiczne są ważne, ale muszą mieć pieniądze

Juliusz Braun
fot.: TVP

Jaki scenariusz pisze się dla TVP? Czy Prezes TVP jest zadowolony z kanałów tematycznych? Co zrobić by poprawić ściągalność abonamentu? Rozmowa z Juliuszem Braunem, Prezesem TVP.

Rozmowa z Juliuszem Braunem, Prezesem TVP

Kuba Wajdzik: Dużo się obecnie  mówi o problemach TVP i możliwości utraty płynności finansowej. Jaki scenariusz pisze się dla Telewizji Polskiej?
Juliusz Braun: W całej Europie uznano, że media publiczne są ważne dla funkcjonowania państwa. Nie wyobrażam sobie, by Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej, stwierdziła, że jej media publiczne są niepotrzebne.  A jeśli są potrzebne, to musza mieć pieniądze. Koniec. Kropka.

KW: Co zrobić by poprawić ściągalność abonamentu?
JB: Należy po prostu zacząć egzekwować prawo. Jeśli się nie zacznie go egzekwować, to media publiczne albo przestaną istnieć w ogóle, albo stracą swój charakter - czyli przestaną istnieć de facto.

KW: Pamiętam Pańskie deklaracje, że chciałby Pan podążać w ślady BBC. Ile z tych zamierzeń udało się zrealizować?
JB: Trochę się udaje. BBC kojarzy się w Polsce z edukacją i wysoką kulturą. Formatem BBC był np. „Taniec z gwiazdami”. BBC robi różne programy i projekty. Teraz wspólnie z BBC produkujemy serial historyczno-kryminalny. Ja uważam, że bardzo wiele z tego co robimy, mieści w szeroko rozumianej koncepcji mediów publicznych takiej jak choćby BBC.  Natomiast brytyjski nadawca ma sto razy więcej pieniędzy

KW: Jest Pan zadowolony z kanałów tematycznych TVP?
JB: Nie, nie jestem zadowolony, bo są strasznie ubogie. TVP Kultura powinna mieć możliwości produkcji znacznie większej ilości oryginalnych programów, wtedy też na pewno stacja miałaby więcej widzów, choć tych widzów nigdy nie będzie mieć na pewno bardzo dużo.

KW: To kanał elitarny.
JB: Tak, w jakimś sensie jest to taki kanał. Ale gdyby miał więcej premierowej produkcji, to miałby lepszą widownię i przede wszystkim lepiej spełniałby swoje zadanie. I znowu wracamy do tematu pieniędzy.

KW: TVP ma w planach uruchomienie dwóch kolejnych kanałów tematycznych: TVP Dokument i TVP Rozrywka. Rozumiem, że ten drugi ma utrzymywać się z reklam i ma być źródłem kolejnego zarobku dla TVP.
JB: To nie są nawet wielkie pieniądze jeśli będzie lekko na plusie finansowym. Natomiast kanał przede wszystkim ma mieć możliwość emisji takich programów, które dostarcza ć będą rozrywkę wysokiej jakości, także z naszego archiwum. Rozrywka obecnie w niektórych kanałach komercyjnych jest prymitywna. Zadaniem kanału TVP Rozrywka będzie wyznaczanie standardów rynkowych.

KW: Mówi się teraz bardzo dużo o sytuacji ośrodków regionalnych TVP. Jak wyobraża sobie Pan ich przyszłość? Bo obecnie jest kilka pomysłów.
JB: Jeżeli będą pieniądze jest taka koncepcja, by oddzielić kanał informacyjny od regionalnych.

KW: Czyli powrót w zasadzie do koncepcji sprzed lat?
JB: Nie, bo wcześniej nie było kanału informacyjnego, bo powstał na bazie kanałów regionalnych.

KW: Ale ośrodki regionalne dawniej miały swoje własne anteny.
JB: Oczywiście nie ma takiej możliwości i nigdy nie będzie tak, żeby nadawały cały program premierowy.  Jednak powinny być samodzielnymi kanałami. 16 kanałów - można powiedzieć ‘’tematycznych” regionalnych - które każdy z nich powinien mieć z 3-4 godziny programu własnego, indywidualnego. To byłoby potrzebne. Ale na to potrzeba dużo pieniędzy. Tutaj żadnymi sztuczkami organizacyjnymi się tego nie da załatwić.

KW: TVP zaczyna walczyć z kanałami komercyjnymi podkupując ich ludzi. Będą dalsze transfery?
JB: To są pojedyncze przypadki.

KW: Ale spektakularne.
JB: Ten rynek w Polsce jest zamknięty. Dla zdrowia psychicznego i rynku dobrze jest, jak pojawia się pewien ruch. Bardzo się cieszę, że odwrócił się kierunek. Do tej pory ludzie uciekali z telewizji publicznej. W tej chwili sporo osób i to z poważnymi nazwiskami chciałoby przyjść do telewizji publicznej albo wrócić do niej. Takich osób jest dużo, ale ani nie mamy takich możliwości finansowych, ani takich potrzeb. Widać,  że coraz więcej osób, dziennikarzy i twórców docenia znaczenie telewizji publicznej. Wszystko to dzieje się w sytuacji, kiedy pozycja rynkowa dwóch głównych kanałów komercyjnych jest niepewna, bo nie wiemy jakie tam nastąpią zmiany właścicielskie (zwłaszcza w TVN-ie), jakie będą oczekiwania właścicieli, jaka będzie sytuacja ekonomiczna (przecież TVN skończył rok na ogromnym deficycie). TVP mimo wszystkich swoich wielkich problemów jawi się jako ostoja stabilności w mediach.

KW: Co Pan lubi oglądać w TVP?
JB: To nie jest istotne, co jak bym chciał oglądać w TVP. Ja powiem, co powinna zawierać oferta telewizji publicznej. Powinien być zrównoważony program, który jak mówi ustawa, odpowiada   zapotrzebowaniu całego społeczeństwa i poszczególnych grup. Czyli powinna być i dobra rozrywka, i atrakcyjny polski serial (których na antenie TVP jest na szczęście coraz więcej, i tak naprawdę dobrych seriali fabularnych poza TVP nie ma na rynku,) własna produkcja dla dzieci (na którą na antenie centralnej jest mniej miejsca, ale na kanałach wyspecjalizowanych powinno być jej więcej).

KW: Jakie jest Pana marzenie dotyczące TVP?
JB: Żeby telewizja publiczna robiła to, co ma w ustawie zapisane. Ale żeby jednocześnie miała możliwości robienia tego.

KW: Czyli znów powracamy do punktu wyjścia. Do pieniędzy.
JB: Powracamy do kwestii pieniędzy, choć oczywiście pieniądze też można zmarnować. Co w minionych latach mogliśmy oglądać. 

KW: Dziękuję za rozmowę.

Juliusz Braun ukończył studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzował się z zakresu nauki o mediach na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W latach 1973-81 dziennikarz „Echa Dnia” w Kielcach. W latach 1983-89 publicysta Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Od 1989 r. do 1999 r. poseł na Sejm, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu dwóch kadencji Sejmu. W latach 1999-2005 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (do 2003 r. jej przewodniczący), później dyrektor generalny Związku Stowarzyszeń „Rada Reklamy”. Obecnie jest radcą generalnym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykłada w Collegium Civitas w Warszawie. Jest autorem wielu publikacji na temat kultury i mediów, m.in. książek „Potęga czwartej władzy”, „Media, rynek, społeczeństwo” oraz „Telewizja publiczna w czasach transformacji”. 

Komentarze

Powiązane

18.02.18, 22:07
| telewizja » badania rynku
Ponad 6 mln widzów oglądało zwycięstwo Kamila Stocha
17 lutego br. , pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w PjongCzang zdobył w konkursie indywidualnym na dużej skoczni Kamil Stoch. Jego sukces oglądało ponad 6 mln widzów, a udziały Jedynki wyniosły 48 proc.
18.02.18, 17:00
| telewizja » informacje
Atomówki inspiracją nowej kolekcji Katy Eary i Cartoon Network
Cartoon Network i Katy Eary zaprezentowali nową kolekcję ubrań inspirowaną „Atomówkami”.
17.02.18, 11:00
| telewizja » seriale
III sezon serialu Magicy w marcu na SCI FI
W niedzielę, 18 marca br. o 21:00 na kanale SCI FI zadebiutuje III sezon serialu „Magicy”. 
16.02.18, 21:00
| telewizja » informacje | internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Szykuje się rewolucja w wielkopolskich szkołach
INEA wygrała przetarg na dostarczenie, uruchomienie, wsparcie techniczne i utrzymanie regionalnej chmury edukacyjnej w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Ma on zrewolucjonizować i unowocześnić edukację w wielkopolskich szkołach. 
16.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Będą zestawy klocków klocki LEGO z Atomówkami
Kanał Cartoon Network zapowiedział kolejny produkt licencyjny z Atomówkami w roli głównej. Na rynku pojawią się zestawy klocków Lego.
16.02.18, 10:00
| telewizja » informacje
Czy na pewno umiesz gotować? z piątym sezonem w Kuchni+
Kuchnia+ startuje z piątym sezonem własnej produkcji „Czy na pewno umiesz gotować?” prowadzonej przez Andrzeja Polana.
16.02.18, 09:00
| telewizja » informacje
Nicktoons nadaje już w Polsce
15 lutego br. oferta programowa stacji Nickelodeon HD została poszerzona, wzmocniona i udostępniona pod nową nazwą Nicktoons. 
15.02.18, 22:00
| telewizja » badania rynku
2,1 mln widzów meczu Real Madryt - Paris Saint Germain
Prawie 2,5 mln widzów w szczytowym momencie oglądało 14 lutego br. mecz w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Paris Saint Germain (dane: NAM).
15.02.18, 16:00
| telewizja » badania rynku
Total video: 212 mln osób oglądąło w weekend igrzyska olimpijskie
Według pomiaru Total video, w miniony weekend igrzyska oglądało łącznie 212 milionów użytkowników w Europie na wszystkich ekranach, a relacje wideo zebrały blisko miliard odsłon.
14.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Nowy serial Za marzenia w TVP2 w poniedziałkowe wieczory
26 lutego br. o godz. 21.45 Dwójka rozpocznie emisje nowego serialu obyczajowo-komediowego „Za marzenia” w reż. Olgi Chajdas, Łukasza Wiśniewskiego i Aleksandry Terpińskiej. 
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 20.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL