20.07.12, 13:07

Anna Rembowska: Chcemy powtórzyć sukces Kino Polska w USA

Anna Rembowska
fot.: Kino Polska

"Chcemy stworzyć kanał, do którego, mimo ogromu możliwości ze strony innych telewizji i całej masy nowości do obejrzenia,  ludzie będą chcieli wracać jak do domu" – deklaruje Anna Rembowska, Dyrektor Programową stacji Kino Polska International.

Co dla widza oznacza pojawienie się Kino Polska International na amerykańskim rynku telewizyjnym? 
Anna Rembowska: Kino Polska International, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez naszych widzów za oceanem, rozpoczyna nadawanie w USA z zamiarem kontynuowania misji Telewizji Kino Polska, przy zachowaniu jednak całkowicie odrębnej ramówki. Nowy kanał jest nadawany w języku polskim i przeznaczony dla najszerzej rozumianej Polonii. Po pierwsze – naszą ofertę adresujemy do widzów, którzy mieszkając od lat w Stanach Zjednoczonych, pragną pozostawać w kontakcie z polskim dziedzictwem kulturowym. Z kolei młodsi odbiorcy za pośrednictwem najlepszych tradycji filmowych znajdą u nas klucz do polskiej kultury i swoich narodowych korzeni. Z czasem planujemy również nadawanie programów z angielskimi napisami, by popularyzować polskie filmy również wśród cudzoziemców. Warto zaznaczyć, że Kino Polska International to jak dotąd jedyny kanał tematyczny, nadawany poza granicami naszego kraju, który jest w całości poświęcony promocji polskiego kina. Jedną z unikatowych cech naszej oferty dla widza jest np. stałe pasmo kina młodego i niezależnego. 

Co widzowie znajdą w programie Kino Polska International?  
AR: Emitujemy polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, a także etiudy studentów szkół filmowych i twórców offu. Chcemy również prezentować na antenie sylwetki wielkich autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, kompozytorów muzyki filmowej, a także twórców początkujących, niezależnych i awangardowych. Nostalgia, którą wywołuje obcowanie z najważniejszymi dziełami polskich mistrzów kamery, rozbawienie odkrywaniem realiów PRL-u, filmy, które formowały kulturową tożsamość Polaków i na trwałe zagościły w ich sercach i umysłach; Kino Moralnego Niepokoju, Szkoła Polska, filmy autorskie i kino gatunków, z niezapomnianymi komediami, filmami o miłości czy tworzonymi za żelazną kurtyną filmami science fiction – to wszystko amerykańscy widzowie mogą teraz znaleźć na antenie Kino Polska International!

Telewizja Kino Polska odwołuje się do nostalgii widzów za przeszłością. Co jednak z widzami, którzy dorastali w Stanach w oderwaniu od swoich polskich korzeni?
AR: Sukces Telewizji Kino Polska, który chcielibyśmy powtórzyć, rzeczywiście w dużej mierze opiera się na nostalgii i uroku przeszłości, myślę jednak, że dla młodszego pokolenia naszych widzów w USA nasza propozycja oznacza coś całkowicie nowego. Ta część widowni będzie naszą ofertę postrzegać zupełnie inaczej niż ich rówieśnicy w Polsce, gdzie od dawna panuje moda na „oldschool”. Dla młodych Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy nigdy nie widzieli kartek na żywność i nie bardzo rozumieją, co to znaczy „być z zawodu dyrektorem”, to będzie jak lot na inną planetę! Zazdroszczę im możliwości zobaczenia polskiej rzeczywistości z tamtych lat świeżym okiem. Choć muszę w tym miejscu dodać, że to, o czym mówię, stanowi tylko ułamek naszej oferty, która oprócz satyry, groteski i rodzajowości obejmuje również tytuły, które skłonią widzów do głębokich przemyśleń, refleksji i wzruszeń. 

Czym oferta Kino Polska International różni się od ramówki Telewizji Kino Polska?
AR: Różnicą jest przede wszystkim „środowisko odbioru” – jeśli mogę to w ten sposób nazwać. Telewizja Kino Polska ma w kraju stałe i bardzo duże grono wiernych widzów, wracających do niej mimo olbrzymiej konkurencji ze strony innych stacji. Na pewno wiele osób ogląda ten kanał również dlatego, że często, nawet na zasadzie absolutnego przypadku, mogą na nim trafić na to, co znają i lubią. Parafrazując słowa inżyniera Mamonia – chętnie oglądamy to, co już znamy, czego nie chcemy oddać przeszłości i co nas za każdym razem tak samo cieszy. Kino Polska International będzie pewnie podzielać ten mechanizm odbioru, jednak w pewnej mierze, mam nadzieję, będzie też kanałem, którego oglądanie widzowie sobie planują – np. dlatego, że bardzo dawno nie wiedzieli pewnych filmów albo też chcą je pokazać swoim znajomym, dzieciom czy wnukom. Jest w tym jakaś odświętność, która wydaje mi się kluczowa. Myśląc o tym w ten sposób, na pewno postaramy się zaproponować amerykańskiej widowni tytuły, które będą warte takiego oczekiwania i planowania. 

Czy na antenie pojawią się jakieś stałe pozycje?
AR: Na początku mamy kilka stałych elementów ramówki, a z czasem będą do tego dochodziły kolejne pasma. W każdy poniedziałek w cyklu „ W Iluzjonie” prezentujemy widzom filmy przedwojenne w towarzystwie tak lubianych przez widzów programów pana Stanisława Janickiego. Na piątkowe wieczory zaplanowaliśmy cykl „Mistrzowie Polskiego Kina”. Jego pierwszym bohaterem jest Wojciech Jerzy Has – pokażemy między innymi jego „Lalkę”, „Sanatorium pod klepsydrą” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”. W soboty wieczorem zapraszamy na „Komedie wieczorową porą”, a w niedzielę mamy dla widzów filmy o miłości – zarówno tej pół żartem i pół serio, jak i tej branej na poważnie. We wszystkie dni powszednie o godzinie 19:30 emitujemy pasmo z bajkami dla dzieci, a od poniedziałku do czwartku późno wieczorem zapraszamy widzów na „Krótkie noce” – czyli krótkometrażowe filmy studenckie i niezależne. Pasma tematyczne służą temu, by nasi widzowie mogli się łatwo orientować w ramówce.

Jakie cele stawia sobie redakcja Kino Polska International?
AR: Przez  ostatnie cztery lata kieruję Wydawnictwem Telewizji Kino Polska. To doświadczenie nauczyło mnie myśleć kontekstami, co jest szczególnie ważne, gdy pracuje się „w kulturze”, operuje dorobkiem czyjegoś zawodowego życia i próbuje znaleźć sposób na pokazanie go szerokiej publiczności. Mamy nadzieję, że Kino Polska International stanie się za granicą silnym kanałem promocji polskiej kultury filmowej.  Poza tym chcemy stworzyć kanał, do którego – mimo ogromu możliwości ze strony innych telewizji i całej masy nowości do obejrzenia –  ludzie będą chcieli wracać jak do domu.

Anna Rembowska – Dyrektor Programowa Kino Polska International & Kino Polska VOD Pack, związana z Kino Polska TV S.A. od 4 lat. Od początku istnienia Wydawnictwa Telewizji Kino Polska pełni funkcję jego Dyrektora Artystycznego. Pod jej kierunkiem wydane zostały 23 kolekcjonerskie boksy DVD z polskimi filmami, od arcydzieł przez przeboje aż po awangardę i off, a samo Wydawnictwo zostało w 2010 r. wyróżnione Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Dystrybucja Filmu Polskiego”. 

Komentarze

Powiązane

19.11.17, 08:11
telewizja » seriale
Odlotowe wyścigi na antenie kanału Boomerang
Boomerang 20 listopada br. rozpocznie emisję nowego serialu animowanego „Odlotowe wyścigi”. Kreskówka jest remakiem kultowej animacji studia Hanna Barbera o tym samym tytule.
18.11.17, 09:11
telewizja » seriale
II sezon serialu Dobre zachowanie w TNT z polskim akcentem
20 listopada br., stacja TNT rozpocznie emisję II sezonu „Dobrego zachowania”.
17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
16.11.17, 19:11
telewizja » informacje
INEA z akcją dla nowych klientów. Operator rozda konsole PlayStation 4 i Xbox One
W ramach najnowszej akcji INEA „Moc prezentów”, trwającej od 14 listopada br., osoby które kupią internet oraz telewizję od INEA, otrzymają najnowszą konsolę PlayStation 4 lub Xbox One z grą FIFA 18 za 1 zł.
16.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Grupa Multimedia Polska ma 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych
Przychody Grupy Multimedia Polska za trzy kwartały 2017 r. wyniosły 510,2 mln zł, co oznacza nieznaczny spadek o 2,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na koniec września br. z usług Grupy Multimedia Polska korzystało ponad 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych.
16.11.17, 14:11
telewizja » informacje
Prof. Mirosław Filiciak: To nie koniec telewizji
Nawet w dobie internetu pozostaje skutecznym medium, ale czy w przyszłości też tak będzie? Telewizja. O perspektywach jej rozwoju pisze prof. Mirosław Filiciak, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 21.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

Kalendarium
Dziś jest 22 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL