20.07.12, 13:01

Anna Rembowska: Chcemy powtórzyć sukces Kino Polska w USA

Anna Rembowska
fot.: Kino Polska

"Chcemy stworzyć kanał, do którego, mimo ogromu możliwości ze strony innych telewizji i całej masy nowości do obejrzenia,  ludzie będą chcieli wracać jak do domu" – deklaruje Anna Rembowska, Dyrektor Programową stacji Kino Polska International.

Co dla widza oznacza pojawienie się Kino Polska International na amerykańskim rynku telewizyjnym? 
Anna Rembowska: Kino Polska International, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez naszych widzów za oceanem, rozpoczyna nadawanie w USA z zamiarem kontynuowania misji Telewizji Kino Polska, przy zachowaniu jednak całkowicie odrębnej ramówki. Nowy kanał jest nadawany w języku polskim i przeznaczony dla najszerzej rozumianej Polonii. Po pierwsze – naszą ofertę adresujemy do widzów, którzy mieszkając od lat w Stanach Zjednoczonych, pragną pozostawać w kontakcie z polskim dziedzictwem kulturowym. Z kolei młodsi odbiorcy za pośrednictwem najlepszych tradycji filmowych znajdą u nas klucz do polskiej kultury i swoich narodowych korzeni. Z czasem planujemy również nadawanie programów z angielskimi napisami, by popularyzować polskie filmy również wśród cudzoziemców. Warto zaznaczyć, że Kino Polska International to jak dotąd jedyny kanał tematyczny, nadawany poza granicami naszego kraju, który jest w całości poświęcony promocji polskiego kina. Jedną z unikatowych cech naszej oferty dla widza jest np. stałe pasmo kina młodego i niezależnego. 

Co widzowie znajdą w programie Kino Polska International?  
AR: Emitujemy polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, a także etiudy studentów szkół filmowych i twórców offu. Chcemy również prezentować na antenie sylwetki wielkich autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, kompozytorów muzyki filmowej, a także twórców początkujących, niezależnych i awangardowych. Nostalgia, którą wywołuje obcowanie z najważniejszymi dziełami polskich mistrzów kamery, rozbawienie odkrywaniem realiów PRL-u, filmy, które formowały kulturową tożsamość Polaków i na trwałe zagościły w ich sercach i umysłach; Kino Moralnego Niepokoju, Szkoła Polska, filmy autorskie i kino gatunków, z niezapomnianymi komediami, filmami o miłości czy tworzonymi za żelazną kurtyną filmami science fiction – to wszystko amerykańscy widzowie mogą teraz znaleźć na antenie Kino Polska International!

Telewizja Kino Polska odwołuje się do nostalgii widzów za przeszłością. Co jednak z widzami, którzy dorastali w Stanach w oderwaniu od swoich polskich korzeni?
AR: Sukces Telewizji Kino Polska, który chcielibyśmy powtórzyć, rzeczywiście w dużej mierze opiera się na nostalgii i uroku przeszłości, myślę jednak, że dla młodszego pokolenia naszych widzów w USA nasza propozycja oznacza coś całkowicie nowego. Ta część widowni będzie naszą ofertę postrzegać zupełnie inaczej niż ich rówieśnicy w Polsce, gdzie od dawna panuje moda na „oldschool”. Dla młodych Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy nigdy nie widzieli kartek na żywność i nie bardzo rozumieją, co to znaczy „być z zawodu dyrektorem”, to będzie jak lot na inną planetę! Zazdroszczę im możliwości zobaczenia polskiej rzeczywistości z tamtych lat świeżym okiem. Choć muszę w tym miejscu dodać, że to, o czym mówię, stanowi tylko ułamek naszej oferty, która oprócz satyry, groteski i rodzajowości obejmuje również tytuły, które skłonią widzów do głębokich przemyśleń, refleksji i wzruszeń. 

Czym oferta Kino Polska International różni się od ramówki Telewizji Kino Polska?
AR: Różnicą jest przede wszystkim „środowisko odbioru” – jeśli mogę to w ten sposób nazwać. Telewizja Kino Polska ma w kraju stałe i bardzo duże grono wiernych widzów, wracających do niej mimo olbrzymiej konkurencji ze strony innych stacji. Na pewno wiele osób ogląda ten kanał również dlatego, że często, nawet na zasadzie absolutnego przypadku, mogą na nim trafić na to, co znają i lubią. Parafrazując słowa inżyniera Mamonia – chętnie oglądamy to, co już znamy, czego nie chcemy oddać przeszłości i co nas za każdym razem tak samo cieszy. Kino Polska International będzie pewnie podzielać ten mechanizm odbioru, jednak w pewnej mierze, mam nadzieję, będzie też kanałem, którego oglądanie widzowie sobie planują – np. dlatego, że bardzo dawno nie wiedzieli pewnych filmów albo też chcą je pokazać swoim znajomym, dzieciom czy wnukom. Jest w tym jakaś odświętność, która wydaje mi się kluczowa. Myśląc o tym w ten sposób, na pewno postaramy się zaproponować amerykańskiej widowni tytuły, które będą warte takiego oczekiwania i planowania. 

Czy na antenie pojawią się jakieś stałe pozycje?
AR: Na początku mamy kilka stałych elementów ramówki, a z czasem będą do tego dochodziły kolejne pasma. W każdy poniedziałek w cyklu „ W Iluzjonie” prezentujemy widzom filmy przedwojenne w towarzystwie tak lubianych przez widzów programów pana Stanisława Janickiego. Na piątkowe wieczory zaplanowaliśmy cykl „Mistrzowie Polskiego Kina”. Jego pierwszym bohaterem jest Wojciech Jerzy Has – pokażemy między innymi jego „Lalkę”, „Sanatorium pod klepsydrą” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”. W soboty wieczorem zapraszamy na „Komedie wieczorową porą”, a w niedzielę mamy dla widzów filmy o miłości – zarówno tej pół żartem i pół serio, jak i tej branej na poważnie. We wszystkie dni powszednie o godzinie 19:30 emitujemy pasmo z bajkami dla dzieci, a od poniedziałku do czwartku późno wieczorem zapraszamy widzów na „Krótkie noce” – czyli krótkometrażowe filmy studenckie i niezależne. Pasma tematyczne służą temu, by nasi widzowie mogli się łatwo orientować w ramówce.

Jakie cele stawia sobie redakcja Kino Polska International?
AR: Przez  ostatnie cztery lata kieruję Wydawnictwem Telewizji Kino Polska. To doświadczenie nauczyło mnie myśleć kontekstami, co jest szczególnie ważne, gdy pracuje się „w kulturze”, operuje dorobkiem czyjegoś zawodowego życia i próbuje znaleźć sposób na pokazanie go szerokiej publiczności. Mamy nadzieję, że Kino Polska International stanie się za granicą silnym kanałem promocji polskiej kultury filmowej.  Poza tym chcemy stworzyć kanał, do którego – mimo ogromu możliwości ze strony innych telewizji i całej masy nowości do obejrzenia –  ludzie będą chcieli wracać jak do domu.

Anna Rembowska – Dyrektor Programowa Kino Polska International & Kino Polska VOD Pack, związana z Kino Polska TV S.A. od 4 lat. Od początku istnienia Wydawnictwa Telewizji Kino Polska pełni funkcję jego Dyrektora Artystycznego. Pod jej kierunkiem wydane zostały 23 kolekcjonerskie boksy DVD z polskimi filmami, od arcydzieł przez przeboje aż po awangardę i off, a samo Wydawnictwo zostało w 2010 r. wyróżnione Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Dystrybucja Filmu Polskiego”. 

Komentarze

Powiązane

19.02.18, 20:00
| telewizja » informacje
Prace serwisowe przy stacji czołowej MUX3. Będą chwilowe utrudnienia przy odbiorze kanałów TVP
Telewizja Polska poinformowała o pracach serwisowych, które mogą wpłynąć na odbiór usług i kanałów TVP. 
19.02.18, 18:00
| telewizja » informacje
Dokument Ludzie duchy nagrodzony podczas London International Film Festival
Film dokumentalny „Ludzie duchy” został nagrodzony na prestiżowym festiwalu London International Filmmaker Festival of World Cinema - IFF 2018. Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz otrzymali nagrodę w kategorii Reżyseria Dokumentu Krótkometrażowego. 
18.02.18, 22:07
| telewizja » badania rynku
Ponad 6 mln widzów oglądało zwycięstwo Kamila Stocha
17 lutego br. , pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w PjongCzang zdobył w konkursie indywidualnym na dużej skoczni Kamil Stoch. Jego sukces oglądało ponad 6 mln widzów, a udziały Jedynki wyniosły 48 proc.
18.02.18, 17:00
| telewizja » informacje
Atomówki inspiracją nowej kolekcji Katy Eary i Cartoon Network
Cartoon Network i Katy Eary zaprezentowali nową kolekcję ubrań inspirowaną „Atomówkami”.
17.02.18, 11:00
| telewizja » seriale
III sezon serialu Magicy w marcu na SCI FI
W niedzielę, 18 marca br. o 21:00 na kanale SCI FI zadebiutuje III sezon serialu „Magicy”. 
16.02.18, 21:00
| telewizja » informacje | internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Szykuje się rewolucja w wielkopolskich szkołach
INEA wygrała przetarg na dostarczenie, uruchomienie, wsparcie techniczne i utrzymanie regionalnej chmury edukacyjnej w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Ma on zrewolucjonizować i unowocześnić edukację w wielkopolskich szkołach. 
16.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Będą zestawy klocków klocki LEGO z Atomówkami
Kanał Cartoon Network zapowiedział kolejny produkt licencyjny z Atomówkami w roli głównej. Na rynku pojawią się zestawy klocków Lego.
16.02.18, 10:00
| telewizja » informacje
Czy na pewno umiesz gotować? z piątym sezonem w Kuchni+
Kuchnia+ startuje z piątym sezonem własnej produkcji „Czy na pewno umiesz gotować?” prowadzonej przez Andrzeja Polana.
16.02.18, 09:00
| telewizja » informacje
Nicktoons nadaje już w Polsce
15 lutego br. oferta programowa stacji Nickelodeon HD została poszerzona, wzmocniona i udostępniona pod nową nazwą Nicktoons. 
15.02.18, 22:00
| telewizja » badania rynku
2,1 mln widzów meczu Real Madryt - Paris Saint Germain
Prawie 2,5 mln widzów w szczytowym momencie oglądało 14 lutego br. mecz w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Paris Saint Germain (dane: NAM).
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

do 20.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL