09.08.12, 16:01

Artur Muszkiet: Konwergencja będzie najlepiej opisywać rynek komunikacji marketingowej w najbliższych latach

Artur Muszkiet
fot.: ARBOinteractive

Rozmowa z Arturem Muszkietem, Dyrektorem Zarządzającym ARBOinteractive.

Kuba Wajdzik: Na rynku sieci reklamowych mamy coraz większą konkurencję. Jak na ich tle wypada ARBOinteractive?
Artur Muszkiet: Pomimo widocznego spowolnienia branży reklamowej i rozczarowującego pod tym względem EURO2012, jesteśmy zadowoleni z uzyskanych w pierwszym półroczu 2012 roku wyników finansowych. Również rokowania na drugą część roku dla biznesu ARBOinteractive są pozytywne i mieszczą się w założeniach budżetowych na bieżący rok.
Nieustannie umacniamy pozycję lidera pod względem potencjału reklamowego oraz bogactwa portfolio. Wprowadzamy nowe produkty i rozwiązania komunikacyjne online oraz optymalizujemy dotychczasową ofertę. Żeby nie być gołosłownym, tylko ostatni kwartał to wprowadzenie marek: adXchange - czyli platformy umożliwiającej automatyczne zakupy powierzchni reklamowej i grup docelowych w modelu RTB; MOBahead - oferty produktów mobilnych;  AdAhead - nowego produktu z obszaru social and play, a także oferty Audience Buying. Kolejne niespodzianki już wkrótce.

KW: Za nami pierwsze półrocze 2012 roku. Są sektory mediów, które nie zaliczyły tych sześciu miesięcy do udanych. Jak na tym tle wypadła reklama w sieci?
AM: Choć początek roku cechował się dużą nerwowością i niepewnością po stronie reklamodawców, to pierwsze półrocze wypadło relatywnie dobrze. Szczególnie biorąc pod uwagę ogólną sytuację makroekonomiczną. Z drugiej strony jednak, stawiam tezę, że obraz kreowany przez podmioty odpowiadające za szacowanie wydatków na reklamę w Internecie jest zbyt optymistyczny i nieco oderwany od rzeczywistości.

KW: Wydawcy sięgają coraz częściej po formy video. Taki kontent generuje jednak wysokie koszty produkcji. Czy dzisiaj na takim kontencie, zwłaszcza serwisy informacyjne i rozrywkowe mają szansę zarabiać?
AM: Kanał komunikacji, którym jest reklama przy kontencie wideo rzeczywiście znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju. Zarówno pod względem zainteresowania reklamodawców jak i przychodów. Trzeba jednak zauważyć, że wzrost ten jest hamowany przez niewielkie zasoby wartościowych  materiałów wideo online w „polskim Internecie”.
W obecnej fazie rozwoju rynku trudno jest zarabiać na wideo, nie posiadając wsparcia w postaci dużej grupy medialnej z zapleczem produkcyjnym. Mniejszym wydawcom trudno będzie konkurować z gigantami bez unikalnej koncepcji na tworzenie oraz monetyzację materiału wideo.
Ponad wszystko należy jeszcze pamiętać o ekspansji takich graczy jak YouTube czy Vevo, a także o ciekawych inicjatywach biznesowych jak ta grupy O2, która być może zaprezentuje nam nową jakość zarabiania na wideo w sieci.

KW: Coraz więcej wydawców nie radzi sobie z utrzymywaniem redakcji internetowych. Często winę przerzucają na coraz tańsze reklamy w sieci. Gdzie leży wina w tym coraz częstszym zjawisku?
AM: Ciężko mi oceniać strategię biznesową i aktualną sytuację tej grupy wydawców. Niemniej wydaje mi się, że zwyczajnie przyszły cięższe czasy, które wymagają optymalizacji struktur wewnętrznych. Niektórzy wydawcy zbyt późno „przeczytali” rynek i zbyt długo zwlekali z bolesnymi decyzjami. Panaceum na tę sytuację ma być zarabianie na wybranej zawartości redakcyjnej, dotychczas dostępnej bezpłatnie.   
Pierwsze inicjatywy wydawców, związane z łączeniem się w koalicje wspierające koncepcję płatnego kontentu, są już w fazie realizacji. Należy spodziewać się, że pojawią się kolejne. Obserwuję również gorączkowe prace wydawców prasowych idące w kierunku zmiany struktury sprzedaży egzemplarzowej oraz transferu kontentu z tradycyjnej prasy do obszaru digital.

KW: No właśnie. W Polsce rozpoczynamy testowanie opłat za część materiałów w sieci. Jaki może mieć to wpływ na reklamę w sieci?
AM: Na tym etapie rozwoju rynku reklamy online w Polsce - niewielki. Okazuje się, że zamknięcie kontentu, któremu towarzyszy rozsądna polityka cenowa, wcale nie musi powodować spadku oglądalności oraz potencjału reklamowego. Kluczowa będzie decyzja biznesowa  dotycząca emisji reklam bądź jej braku w obszarze płatnego kontentu. Z reguły, na rynkach rozwiniętych, taka opłata wyklucza emisję reklam.
 
KW: Coraz więcej reklamodawców sięga po niestandardowe formy reklamy w sieci. Jak obecnie jest w Polsce - czy wciąż sprzedają się jednak najbardziej klasyczne formy reklamy?
AM: Znaczenie niestandardowych form reklamy oraz akcji specjalnych wciąż rośnie. Szybko zdobywa popularność, np. reklama mobilna. Choć wydatki ten kanał komunikacji w pierwszym kwartale 2012 roku wzrosły trzykrotnie w stosunku do roku poprzedniego, to nadal stanowią one niewielką, bo zaledwie 1,3%, część tortu reklamowego.

KW: Które branże wydają najwięcej na reklamę w sieci?
AM: W pierwszym kwartale 2012 przodują motoryzacja, finanse i telekomunikacja. Pierwsza i ostatnia z wymienionych branż stosuje  dobrze dostosowany mix reklamy wizerunkowej, efektywnościowej i SEM/SEO. Branża finansowa natomiast, już od dłuższego czasu, skupia się w większej mierze na pozyskaniu konwersji czyli konkretnych, mierzalnych efektów bezpośrednich z działań reklamowych.

KW: Duża część kampanii w sieci to reklama CPC. Jak skutecznie się uchronić przed naciąganiem wydawców na duże, prawie darmowe kampanie, które w rzeczywistości są kampaniami wizerunkowymi, a nie nastawionymi na konkretny efekt?
AM: W naszej sieci stosujemy różne mechanizmy , które pomagają chronić wydawców. Po pierwsze w przypadku kampanii CPC nie podajemy zlecającemu liczby odsłon, które się wyświetliły, tylko liczbę klików.  Tym samym uniemożliwiamy raportowanie efektów kampanii wizerunkowych mierzonych w CTR. Ponadto jeśli kreacje reklamowe są typowo wizerunkowe sieć odmawia ich emisji w modelu CPC. Dodatkowo zawsze zastrzegamy sobie prawo do zatrzymania kampanii reklamowych, w których CTR jest niski. Przy kampaniach efektywnościowych reklamodawcy mają też zawężoną ilość form reklamowych do podstawowych. Wszelkie duże, wizerunkowe formy reklamowe są sprzedawane wyłącznie w modelu CPM.
Kampanie reklamowe w naszej sieci są też optymalizowane pod kątem największego, efektywnego CPMu dla wydawcy. W związku z tym jeśli kampania w modelu CPC jest słabo klikana, to automatycznie jest minimalizowana liczba wyświetlanych odsłon, a na jej miejsce wchodzą kampanie lepiej płatne.

KW: Jak jawi się zwłaszcza na tle gospodarczych prognoz, przyszłość e-reklamy w Polsce?
AM: Pod względem wydatków na reklamę Internet wyprzedził już prasę oraz radio, ale nadal sporo brakuje mu do telewizji. Myślę, że w najbliższych latach internet będzie dalej równie dynamicznie się rozwijał. Nie tyle odbierając kolejne budżety tradycyjnym mediom, ile przenikając się z nimi. Konwergencja  to hasło które będzie najlepiej opisywać rynek komunikacji marketingowej w najbliższych latach.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Artur Muszkiet, Dyrektor Zarządzający, ARBOinteractive
Posiada jedenastoletnie doświadczenie w branży marketingu online. Obecnie na stanowisku Dyrektora Zarządzającego  Grupy ARBOinteractive, kieruje jednym z największych podmiotów na rynku reklamy internetowej w Polsce. Założyciel agencji performance marketing AdInnovation, działającej w ramach grupy CAM Media S.A.,  którą zarządzał do końca 2010 roku. Wcześniej jako Communication Channel Manager w Unilever zajmował się zarządzaniem komunikacją reklamową grupy w Polsce i Krajach Bałtyckich.  Ukończył studia na kierunku Finanse Przedsiębiorstw w Szkole Głównej Handlowej, a także Podyplomowe Studia Menedżersko – Finansowe na tej samej uczelni.

Komentarze

Powiązane

21.01.18, 13:00
| reklama & PR » informacje
Planeta Warka powraca na ekrany TV
15 stycznia br. ruszyła emisja nowego spotu telewizyjnego piwa Warka Strong. W utrzymanym w klimacie Planety Warka filmie marka przypomina unikalną recepturę, której zawdzięcza swoją wyjątkowość.
21.01.18, 09:00
| reklama & PR » informacje
19 Południk odpowiada za launch nowego produktu marki Classen
Firma Classen, producent podłóg i stolarki drzwiowej wprowadza na rynek innowacyjny system listw wykończeniowych. Za nazwę, identyfikację i strategię marki odpowiada agencja 19 POŁUDNIK. 
20.01.18, 20:00
| reklama & PR » informacje
H2O Creative wprowadza na rynek markę BJÖRN
Agencja strategiczno-kreatywna H2O Creative odpowiada za wprowadzenie nowej wódki BJÖRN, która należy do firmy BZK Alco. 
20.01.18, 15:00
| reklama & PR » informacje
Powiedz to na słodko! Kampania Opus B dla marki Delecta
Agencja Opus B przygotowała kampanię „Powiedz to na słodko!” dla marki Delecta. Serię filmów, w których dzieci mówią o emocjach, rozpoczyna spot z okazji Dnia Babci i Dziadka.
20.01.18, 12:00
| reklama & PR » informacje
E.Leclerc wprowadza nową identyfikację graficzną do gazetek
Z początkiem br., grupa sklepów E.Leclerc wprowadza nową identyfikację graficzną do swoich katalogów oraz do innych kanałów komunikacji wizualnej. Oprócz zmiany formy gazetek na bardziej nowoczesną, pojawią się w nich dodatkowe treści poradnikowe. 
19.01.18, 23:00
| reklama & PR » informacje
Mateusz Jasiński ambasadorem Respro
Mateusz Jasiński, trener biegania i jeden z najpopularniejszych w Polsce blogerów influencerów piszących o aktywnym trybie życia, został ambasadorem Respro, producenta brytyjskich masek antysmogowych.
19.01.18, 20:00
| reklama & PR » ludzie
Tomasz Dębowski dyrektorem marketingu McDonald’s Polska
Do zespołu McDonald’s Polska dołączył Tomasz Dębowski, obejmując stanowisko Dyrektora Marketingu. 
19.01.18, 16:00
| reklama & PR » informacje
Funduszu Alfabeat klientem agencji Profeina
Profeina od stycznia br. opowiada za obsługę komunikacyjną i relacje z mediami funduszu Alfabeat. 
19.01.18, 12:00
| reklama & PR » informacje
I dzień smakuje lepiej. Herbapol promuje herbaty owocowe Herbaciany Ogród
Marka Herbapol wystartowała z kampanią wizerunkową herbatek owocowych z linii Herbaciany Ogród, podkreślającą ich mocno owocowy i przyjemnościowy charakter.
19.01.18, 11:00
| reklama & PR » informacje
TBM przedłuża współpracę z Schulz brand friendly czwarty rok razem
Firma TBM (właściciel takich marek jak: Tygryski, Non Stopy, Łapsy i Crunlighty), podjęła decyzję o przedłużeniu współpracy z Schulz brand friendly. Agencja obsługuje wymienione marki w zakresie strategiczno-kreatywnym. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 22.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL