01.10.12, 21:10

Deborah Rayner: Apetyt na międzynarodowe informacje wzrasta

Deborah Rayner
fot.: CNN

Jak CNN radzi sobie na rynku europejskim i jak radzi sobie z tabloidyzacją informacji? Deborah Rayzner, Vice President and Managing Editor, EMEA, CNN International specjalnie dla portalumedialnego.pl.

Z Deborah Rayner, Vice President and Managing Editor, EMEA, CNN International rozmawia Kuba Wajdzik.

Kuba Wajdzik: Według ostatniego  multiregionalnego badania European Media and Marketing Survey (EMS) przeprowadzonego w Afryce, CNN co miesiąc dociera do siedmiu na dziesięciu ankietowanych, pokonując w ten sposób pod względem zasięgu wszystkich międzynarodowych nadawców. W czym tkwi tajemnica sukcesu CNN na tym rynku?
Deborah Rayner:  Nasi widzowie wiedzą, że nie mamy sobie równych pod względem relacjonowania najważniejszych wydarzeń przez 24 godziny na dobę. Gdy na świecie dzieje się coś ważnego, nie mamy wątpliwości, że ludzie zwrócą się do nas jako pierwszych, aby dowiedzieć się co się stało i dlaczego. Myślę, że pomaga nam to, że prezentujemy prawdziwie międzynarodową perspektywę, a nasz globalny zasięg pozwala nam dogłębnie relacjonować szereg międzynarodowych wydarzeń. W naszej ramówce znajdują się programy dedykowane konkretnym regionom – takie jak „Inside Africa”, „African Voices”, „Marketplace Middle East” czy „Marketplace Europe”, ale jesteśmy prawdziwie globalną organizacją, a nasi dziennikarze reprezentują różne narodowości, mówią w różnych językach i pochodzą z różnych środowisk. Widownia to docenia i wie, że to co widzą w CNN poparte jest zasadami obiektywizmu.

KW: Jak CNN radzi sobie na rynku europejskim?
DR: Jesteśmy zadowoleni z oglądalności w Europie, gdzie jesteśmy najchętniej oglądaną międzynarodową stacją informacyjną. Co miesiąc i co tydzień docieramy do większej liczby widzów niż pozostałe międzynarodowe kanały informacyjne razem wzięte. Ostatnie badanie EMS pokazało również, że mamy rekordowy, i największy ze wszystkich nadawców, wzrost pod względem liczby osób, do których docieramy w Europie wciągu tygodnia i miesiąca. To wyraz ogromnego zaufania ze strony wymagającej, ekskluzywnej publiczności, która docenia naszą umiejętność dostarczania najwyższej klasy informacji. Mamy lojalną widownię w Polsce, szczególnie po wydarzeniach w 1989 roku. Regularnie tutaj wracamy, aby robić materiały na temat sportu, biznesu oraz rozwoju, a także aby relacjonować najistotniejsze wydarzenia z kraju. Jesteśmy zadowoleni z tego jak wygląda nasza obecność w Polsce. Docieramy do w niemal ośmiu milionów polskich gospodarstw domowych i dystrybucyjnie to nasz najsilniejszych rynek w regionie CEE.

KW: Kto najczęściej w Europie ogląda CNN?
DR: Staramy się nie definiować naszych widzów za pomocą geografii, wieku czy płci, jednak nasza publiczność to w 60 proc. mężczyźni, średnio w wieku czterdziestu lat. Co ważniejsze to obywatele świata, których łączy podejście i spojrzenie na świat, a nie kolory ich paszportów. To osoby o wysokich dochodach, które często podróżują, są liderami opinii, profesjonalistami, decydentami i liderami biznesu.

KW: W wielu mediach następuje tabloidyzacja informacji. Jaki wpływ na CNN ma to zjawisko? Czy w XXI wieku jest miejsce na pogłębione newsy i analizy w telewizji informacyjnej?
DR: Bez wątpienia stabloidyzowane informacje stają się coraz popularniejsze. Jednak my nie konkurujemy z tabloidami, mamy zupełnie inną publiczność oraz inny produkt. Jeśli pyta Pan o to, czy ludzie wolą informacje o celebrytach i lekkie human stories od międzynarodowych widomości i pogłębionych analiz, powiedziałabym, że jedno nie przekreśla drugiego. To co się liczy to inteligentne, dokładne i wiarygodne relacje. Najnowsze badania pokazują nam, że istotność i popyt na CNN jest tak duży jak nigdy dotąd. Apetyt na międzynarodowe informacje wzrasta, na to wskazują liczby, nasza publiczność również rośnie. Prezentujemy też historie w tematycznych tygodniach takich jak te z serii „Eye On”, czy pogłębione dokumenty takie jak „World Untold Stories” i dokumenty specjalne. Chcemy również doprowadzić do zakończenia procederu jakim jest współczesne niewolnictwo, dlatego stworzyliśmy projekt pod nazwą „Freedom Project”, którego podstawą są programy dokumentalne i dziennikarstwo śledcze. Od startu projektu w 2011 roku miał on ogromny wpływ na liczbę wyzwolonych niewolników. W pierwszych sześciu miesiącach wyemitowaliśmy ponad 125 reportaży ukazujących historie o handlu ludźmi z pięciu kontynentów.

KW: CNN to już nie tylko TV, ale również i internetowe serwisy informacyjne. Czy Internet bardzo zagroził CNN, czy wręcz przeciwnie - dzięki temu rozwinął się sposób dystrybucji informacji i zasięg działalności stacji?
DR: Rozwój Internetu z pewnością zmienił sposób w jaki myślimy o dostarczaniu treści naszym odbiorcom, ale zamiast widzieć w sieci konkurenta, wolimy myśleć o niej jak o partnerze i przedłużeniu naszej podstawowej działalności telewizyjnej. Mówimy nie tylko o Internecie i telewizji, mamy również popularne serwisy na urządzenia mobilne i aplikacje na iPhona, iPada i urządzenia z systemem Android. Prowadzimy prawdziwie wieloplatformowy biznes i nie wyobrażamy sobie go w innej formie. Szczerze mówiąc, to właśnie na tym zbudowaliśmy nasz sukces. Ostatnie wyniki sondażu EMS pokazują, że biorąc pod uwagę wspólny zasięg telewizji, Internetu i aplikacji na urządzenia mobilne docieramy do większej liczby odbiorców z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki niż jakikolwiek inny międzynarodowy kanał informacyjny. Jesteśmy silniejsi tam gdzie nasi odbiorcy śledzą CNN zarówno online jak i w telewizji.

KW: Kiedyś CNN była znana z doskonałych relacji wojennych i pogłębionej tematyki międzynarodowej. Czego współczesny widz oczekuje dzisiaj od CNN?
DR: Widzowie nie tylko chcą kanału, który jest pierwszy na miejscu wydarzeń, chcą głębokich analiz i widomości z różnych zakątków świata. Chcą informacji biznesowych, angażujących programów sportowych, prowokujących programów kulturalnych i dokumentalnych, które poszerzają ich horyzonty i opowiadają nieznane im historie. Chcą też mieć dostęp do tych treści na różnych platformach, o różnych porach i w różnych lokalizacjach. Cokolwiek mniej po prostu nie byłoby wystarczającą propozycją dla dzisiejszego widza CNN.

KW: Telewizja CNN zmieniła świat telewizji. Teraz Internet zmienia świat informacji. Jak wyobraża sobie Pani stacje informacyjne za kilkanaście lat?
DR: Kluczem jest upewnienie się, że dotrzymujemy kroku naszej publiczności – to ona będzie dyktować przyszłość kanałów informacyjnych i nie wolno nam o tym zapominać. Rozwój technologiczny pozwolił nam poprawić jakość naszych usług, które stały się dostępne 24 godziny na dobę, a my możemy skutecznie relacjonować wydarzenia z każdego miejsca na Ziemi. Żyjemy w erze informacji, nie ma co do tego wątpliwości, ale to sprawia, że jakość analizy tych informacji staje się coraz ważniejsza. Od zawsze skupiamy się nie tylko na tym co się dzieje, ale również na tym dlaczego i właśnie ta druga część równania będzie się stawała coraz ważniejsza dla organizacji takich jak CNN.

KW: Pracuje Pani w mediach od wielu lat. Co było Pani największym sukcesem zawodowym?
DR: To, że nadal odnoszę sukcesy w branży!

KW:  Dziękuję za rozmowę.

Deborah Rayner dołączyła do CNN jako dyrektor CNN International Productions w październiku 2008 roku. Rayner nadzoruje z Londynu programowanie i rozwój CNN International w całej Europie i Afryce. Rayner z racji dziennikarskiej przeszłości, jest przywiązana do rzetelnego i tradycyjnego dziennikarstwa.

CNN International to międzynarodowy oddział CNN Worldwide, którego częścią jest również amerykańska telewizja informacyjna CNN. Stacja została założona przez Teda Turnera w 1985 roku, w pięć lat po starcie jej amerykańskiej wersji. CNN zmieniła obraz tradycyjnej telewizji, nadając m.in. na żywo relacje z konfliktów wojennych. Stacja należy do Turner Broadcasting System, Inc., który jest częścią koncernu Time Warner. W Polsce CNN dostępna jest w ofercie m.in. Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu.

Komentarze

Powiązane

19.11.17, 08:11
telewizja » seriale
Odlotowe wyścigi na antenie kanału Boomerang
Boomerang 20 listopada br. rozpocznie emisję nowego serialu animowanego „Odlotowe wyścigi”. Kreskówka jest remakiem kultowej animacji studia Hanna Barbera o tym samym tytule.
18.11.17, 09:11
telewizja » seriale
II sezon serialu Dobre zachowanie w TNT z polskim akcentem
20 listopada br., stacja TNT rozpocznie emisję II sezonu „Dobrego zachowania”.
17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
16.11.17, 19:11
telewizja » informacje
INEA z akcją dla nowych klientów. Operator rozda konsole PlayStation 4 i Xbox One
W ramach najnowszej akcji INEA „Moc prezentów”, trwającej od 14 listopada br., osoby które kupią internet oraz telewizję od INEA, otrzymają najnowszą konsolę PlayStation 4 lub Xbox One z grą FIFA 18 za 1 zł.
16.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Grupa Multimedia Polska ma 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych
Przychody Grupy Multimedia Polska za trzy kwartały 2017 r. wyniosły 510,2 mln zł, co oznacza nieznaczny spadek o 2,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na koniec września br. z usług Grupy Multimedia Polska korzystało ponad 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych.
16.11.17, 14:11
telewizja » informacje
Prof. Mirosław Filiciak: To nie koniec telewizji
Nawet w dobie internetu pozostaje skutecznym medium, ale czy w przyszłości też tak będzie? Telewizja. O perspektywach jej rozwoju pisze prof. Mirosław Filiciak, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 22.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 23 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL