23.10.12, 09:10

Dominik Libicki: To my stwarzamy nową sytuację rynkową

Dominik Libicki
fot.: Cyfrowy Polsat

Z Dominikiem Libickim, Prezesem Cyfrowego Polsatu rozmowa Kuba Wajdzik.

Z Dominikiem Libickim, Prezesem Cyfrowego Polsatu rozmowa Kuba Wajdzik.

Kuba Wajdzik: Polski rynek platform telewizyjnych był ustabilizowany i konkurencyjny. Czy połączenie Cyfry+ i n niesie ze sobą zagrożenie dla rynku i dla samego Cyfrowego Polsatu?
Dominik Libicki: Konsolidacja jest naturalnym procesem, który był nieunikniony na naszym rozdrobnionym rynku. Na każdym rozwiniętym rynku działa kilku dużych operatorów kablowych i jeden satelitarny. Mniejsze podmioty, bez odpowiedniej skali działania nie są w stanie w dłuższym terminie zaspokoić rosnących potrzeb i oczekiwań ich klientów. Z zainteresowaniem będziemy obserwować finalizację fuzji Cyfry+ i n, ogłoszenie nowej strategii oraz ofert dla klientów, kontynuując nasze dotychczasowe działania prowadzące do bycia o krok przed konkurencją. Nie bez powodu zainteresowaliśmy się najszybszym i najnowocześniejszym Internetem mobilnym LTE, nieprzypadkowo nasza najnowsza usługa TV Mobilna została oparta o technologię DVB-T, bardzo przemyślany i wpisujący się w strategię całej naszej Grupy był zakup Telewizji Polsat i ipla, a także z konkretnych powodów inwestujemy w rozwój usług zintegrowanych. Tym samym sądzę, że to my, a nie konkurencja stwarzamy nową sytuację rynkową.

KW: Według ekspertów docieramy do punktu nasycenia na rynku płatnej telewizji.  Powstaje tu pytanie ile jeszcze gospodarstw domowych zdecyduje się na tego typu usługę?
DL: Penetracja usługami płatnej telewizji wynosi dziś w Polsce ok. 75 proc. Oznacza to, że blisko 3/4 polskich rodzin ma w domu ofertę sieci kablowej bądź dekoder platformy satelitarnej, a zatem w dużej części usługi cyfrowe, dające widzom dodatkowe możliwości. To dzięki naszej firmie telewizja cyfrowa stała się produktem ogólnodostępnym. Kiedy ruszaliśmy w 2000 roku, nie dawano nam nawet szans na przeżycie. Dziś 25 proc. gospodarstw domowych ogląda telewizję za pośrednictwem Cyfrowego Polsatu. Tych, które odbierają tylko kanały naziemne, docierają do treści telewizyjnych w alternatywnych źródłach, np. w Internecie albo w ogóle nie są zainteresowane usługami telewizyjnymi jest 3,5 mln. Część z nich na pewno można jeszcze skusić do skorzystania z naszych usług, ale wymaga to większego niż dotychczas wysiłku.  Dlatego drugim ważnym dla nas obszarem, poza utrzymaniem stabilnej bazy abonentów, jest podnoszenie przychodu od jednego abonenta poprzez oferowanie  usług dodatkowych.

KW: Platformy cyfrowe ostrożniej już walczą o klienta, bo przede wszystkim mogą sobie nawzajem abonentów odbierać. Jak wygląda obecnie proces migracji na rynku platform?
DL: Pewien odsetek klientów w naturalny sposób migruje pomiędzy dostawcami telewizji. To, że decydują się także na usługi naszej firmy widzimy po tym, że nie kupują od nas instalacji antenowej, tylko sam dekoder. Obecnie, w obliczu zapowiedzianej fuzji N z Cyfrą +, wielu klientów z pewnością wstrzymuje decyzje o zmianie dostawcy usług telewizyjnych, czekając na to, co zaproponuje im połączony, nowy operator.

KW: Zaczynamy oglądać TV w różnych miejscach i za pomocą różnych urządzeń. Zmieniają się przyzwyczajenia. Jaki to może mieć wpływ w przyszłości na platformy cyfrowe?
DL: Cyfrowy Polsat chce z tych zmian korzystać. Mamy ofertę dla każdej z tych grup odbiorców. Wraz z rozwojem technologii i rynku urządzeń mobilnych zmienia się rynek odbiorców usług telewizyjnych. Do niedawna mówiliśmy o widzach zgromadzonych przed telewizorami, dziś mamy 12,5 mln użytkowników urządzeń przenośnych i 9 mln gospodarstw domowych posiadających co najmniej dwa odbiorniki telewizyjne. Dodatkowo 3,5 mln rodzin nie korzysta z płatnej telewizji. O ile tradycyjny rynek kablowo –satelitarny nie będzie już odnotowywał istotnych wzrostów, o tyle tak zdefiniowany rynek daje wiele możliwości wzrostu naszym usługom telewizyjnym. Poza tym nasze doświadczenie oraz badania rynkowe pokazują, że abonenci nie rezygnują z oglądania tradycyjnej telewizji, tylko równolegle bądź dodatkowo korzystają z innych źródeł rozrywki Internetu, urządzeń mobilnych, itp. Działa to na naszą korzyść. Klientom zainteresowanym korzystaniem z telewizji w szerszym zakresie zapewniamy odpowiednie narzędzia – TV Mobilną, którą można odbierać na domowym telewizorze i urządzeniach przenośnych, telewizję internetową ipla, którą można znaleźć także w naszych dekoderach, TV Online będącą bezpłatną usługą dla naszych abonentów.

KW: Od dawna eksperci głośno mówią o powolnej śmierci telewizji linearnej. Tymczasem choćby w Polsce ma się ona dobrze. Z czego wynika niesłabnąca popularność telewizji linearnej?
DL: Polacy pokochali telewizję. Średnio spędzamy przed telewizorem ok. 240 minut dziennie, co stanowi najwyższy wynik w Europie. Dla naszych rodaków jest to rozrywka pierwszego wyboru, najlepiej dopasowana do naszych portfeli i nie wymagająca podejmowania decyzji.

KW: Deklarował Pan dwa lata temu, że Cyfrowy Polsat byłby zainteresowany konsolidowaniem rynku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Czy możliwe są jeszcze jakieś scenariusze konsolidacji, np. wejście CP w rynek kablowy?
DL: Rynkiem kablowym nie jesteśmy zainteresowani. Kiedyś nawet byliśmy właścicielem jednej sieci, ale zrezygnowaliśmy z tej działalności. W ostatnich latach wydarzyło się u nas kilka ważnych transakcji, m.in. zakup Telewizji Polsat, mPunktu, spółek tworzących ipla. Pozwalają nam one umocnić kolejne kompetencje. Jednocześnie z zainteresowaniem obserwujemy fuzję Cyfry+ i platformy n na rynku satelitarnym. Nigdy natomiast nie zaprzeczaliśmy, że rozważymy każdą atrakcyjną ofertę zakupu interesujących nas aktywów.

KW: CP inwestuje we własne dekodery. Z czego wynikała taka decyzja?
DL: Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej decyzji sprzed kilku lat. Podążyliśmy śladem największej platformy w Europie BSkyB. Własna fabryka dekoderów to nie tylko niższe koszty pozyskania dekoderów, ale także elastyczność w działaniu, możliwość sprawnego dostosowania urządzeń do zmieniających się potrzeb klientów oraz podejmowania zdecydowanych działań w sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości czy awarii. Do dnia dzisiejszego wyprodukowaliśmy ponad 3 miliony dekoderów.

KW: Pełną parą ruszyła już naziemna telewizja cyfrowa. Czy zaobserwowali Państwo jej wpływ na rynek platform telewizyjnych?
DL: Obecnie jesteśmy świadkami ostatniego etapu procesu cyfryzacji, który zaczął się ponad dekadę temu wraz ze startem telewizji satelitarnej i był kontynuowany przez digitalizację sieci kablowych. Dzięki uruchomieniu naziemnej telewizji cyfrowej nasza firma zyskała możliwość uruchomienia telewizji mobilnej. W mojej ocenie naziemna transmisja cyfrowa DVB-T w większym stopniu spopularyzuje oglądanie tele¬wizji na urządzeniach mobilnych niż jakakolwiek dotychczasowa technologia. A to dlatego, że wymaga wyłącznie tunera DVB-T i nic poza tym. Inne technologie, takie jak np. streaming, wiążą się zazwyczaj ze sporymi kosztami dla użytkownika w związku z realizowaną transmisją danych. Powszechnie także wiadomo, że rozwiązanie DVB-H nigdzie na świecie nie odniosło sukcesu biznesowego. Kolejne  firmy wycofują się z tego projektu. A my dzięki wdrożeniu TV Mobilnej w technologii DVB-T zapewniamy konsumentom ten sam pakiet telewizyjny na odbiorniku domowym i urządzeniach przenośnych. A to wszystko w ramach jednego abonamentu.

KW: TV Mobilna wystartowała niedawno. Czy jest Pan zadowolony ze startu tej usługi?
DL: Z TV Mobilną wystartowaliśmy w czerwcu. Czas na pierwsze podsumowania przyjdzie po zakończeniu procesu cyfryzacji i uruchomieniu kolejnych multipleksów.

KW: Platformy uruchamiają coraz mniej własnych kanałów. Czy Cyfrowy Polsat ma w planach uruchamianie kolejnych kanałów i jeśli tak to z jakiego segmentu mogą być to kanały?
DL: Działalność w sektorze nadawania i produkcji telewizyjnej jest dla nas bardzo ważna. Portfolio 15 kanałów planujemy rozszerzyć o kolejne propozycje. Przygotowania do jednego z projektów są bardzo zaawansowane, więc ma on szansę wystartować jeszcze w tym roku.

KW: Operatorzy coraz częściej rozwijają usługę VOD. Jak wygląda to w CP - czy klienci chętnie korzystają czy jednak wolą typowe kanały filmowe premium?
DL: Usługi VOD oferujemy od ponad dwóch lat. Od początku postawiliśmy na odmienny model biznesowy, tzw. near VOD, który polega na oferowaniu filmów rotacyjnie na kilkunastu kanałach telewizyjnych w krótkich odstępach czasu. Odnotowaliśmy dotychczas ponad 2 miliony wypożyczeń pojedynczych tytułów. Zainteresowanie usługą oraz jej popularność rosną z miesiąca na miesiąc. Nie widzimy konkurencji pomiędzy kanałami premium a usługami VOD, które są traktowane jako uzupełnienie posiadanej oferty telewizyjnej. Natomiast nabycie serwisu ipla otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju w tym segmencie rynku.

KW: Jednym z największych wydarzeń w segmencie mediów i telekomunikacji było przejęcie Plusa. Jak zamierzają Państwo wykorzystać pozycję i potencjał sieci telekomunikacyjnej by wzmocnić CP?
DL: Na początku kwietnia tego roku w ramach tzw. cross promocji zaczęliśmy oferować naszym abonentom telefonię komórkową sieci Plus na warunkach przygotowanych specjalnie dla klientów Cyfrowego Polsatu. To oferta zdecydowanie lepsza od tej, którą mogliśmy im zaproponować jako operator MVNO. Dlatego przestaliśmy pozyskiwać nowych klientów we własnej ofercie, a tych dotychczasowych zachęcamy do przejścia do Plusa. Jest to dla nas narzędzie budowania satysfakcji i lojalności abonentów, które to z kolei czynniki w dłuższym okresie mogą przyczynić się do zmniejszenia współczynnika rezygnacji z naszych usług. Liczymy również na szybszą budowę sieci LTE, która przyczyni się do rozwoju naszych usług internetowych. Już dzisiaj widać pierwsze zadowalające efekty współpracy z Plusem. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z obydwu produktów – naszej telewizji i telefonii Plusa, otrzymując dodatkowe benefity z tego tytułu za pośrednictwem naszych kanałów sprzedaży.

KW: Operatorzy z nadzieją patrzą na coraz bardziej obiecujący kawałek rynku jakim jest dostarczanie Internetu. Jak rozwija się ta usługa w ofercie CP?
DL: Nasza usługa dostępu do Internetu regularnie zyskuje nowych użytkowników. Obecnie jest ich ponad 100 tysięcy. Jeżeli chodzi o Internet LTE, to usługa ta nie miała jeszcze szansy pokazać w pełni swoich możliwości, z racji ograniczonego zasięgu. Jestem przekonany, że współpraca Polkomtela z Mobylandem przyczyni się do istotnego wzrostu zasięgu tej technologii i rozwoju samej usługi. Jeżeli chodzi o nasze usługi internetowe w innych technologiach, to w sierpniu tego roku podpisaliśmy z Polkomtelem list intencyjny, na mocy którego rozpoczęliśmy świadczenie usług w sieciach radiowych 3G i 2G tego operatora na częstotliwościach 2100 MHz i 900 MHz w technologiach HSDPA i EDGE/GPRS. Dzięki temu nasz Internet zyskał ogólnopolski zasięg.

KW: Kieruje Pan największą platformą w kraju. Ma Pan jeszcze czas na korzystanie z telewizji i czy posiadając wiedzę na temat funkcjonowania mediów, potrafi się Pan przy niej zrelaksować?
DL: Telewizje oglądam zarówno ze względów zawodowych, jak i dla przyjemności i zawsze bardzo świadomie wybieram oglądane pozycje.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Dominik Libicki
Prezes Zarządu spółki Cyfrowy Polsat S.A. Pełni również funkcję Prezesa Zarządu Cyfrowy Polsat Technology Sp. z o.o. Zasiada w Radzie Nadzorczej Telewizji Polsat Sp. z o.o. oraz POT Sp. z o.o., która realizuje projekt wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. Od lutego 2005 roku pełni funkcję Wiceprezesa Związku Pracodawców Prywatnych Mediów, działającego w ramach Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Jego wcześniejsze doświadczenie zawodowe związane jest głównie z branżą produkcji telewizyjnej. Pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego w PAI Film. Prowadził również własną firmę Studio Meg, która produkowała telewizyjne spoty reklamowe oraz programy telewizyjne. W latach 2005 - 2006 był Członkiem, a w latach 2006 - 2008 Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o., operatora sieci komórkowej Era. Od 1999 roku do 2011 roku zasiadał w Radzie Nadzorczej spółki Polskie Media S.A.
Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera ochrony środowiska. Odbył szkolenie dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa organizowane przez Ministerstwo Gospodarki.

Komentarze

Powiązane

17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
16.11.17, 19:11
telewizja » informacje
INEA z akcją dla nowych klientów. Operator rozda konsole PlayStation 4 i Xbox One
W ramach najnowszej akcji INEA „Moc prezentów”, trwającej od 14 listopada br., osoby które kupią internet oraz telewizję od INEA, otrzymają najnowszą konsolę PlayStation 4 lub Xbox One z grą FIFA 18 za 1 zł.
16.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Grupa Multimedia Polska ma 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych
Przychody Grupy Multimedia Polska za trzy kwartały 2017 r. wyniosły 510,2 mln zł, co oznacza nieznaczny spadek o 2,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na koniec września br. z usług Grupy Multimedia Polska korzystało ponad 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych.
16.11.17, 14:11
telewizja » informacje
Prof. Mirosław Filiciak: To nie koniec telewizji
Nawet w dobie internetu pozostaje skutecznym medium, ale czy w przyszłości też tak będzie? Telewizja. O perspektywach jej rozwoju pisze prof. Mirosław Filiciak, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
16.11.17, 13:11
telewizja » informacje
BBC promuje premierę Błękitnej Planety II
BBC Worldwide wykorzystało druk 3D w ramach kampanii reklamowej „Błękitnej Planety II”, która w Polsce będzie miała swoją premierę na kanale BBC Earth 16 listopada br. o godz. 19:55.
16.11.17, 08:11
telewizja » seriale
Pożegnanie Lucjana Mostowiaka. M jak Miłość z rekordową widownią w sezonie
Wtorkowy, 1329. odcinek serialu „M jak Miłość” w TVP2 zanotował rekordową widownię 6,3 mln widzów (udziały w rynku wyniosły 39,25 proc.), a zasięg wyniósł 7,5 mln (dane: NAM). 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

do 16.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 21 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL