04.12.12, 09:10

Marcin Oziewicz: Sposób konsumpcji treści telewizyjnych zmienił się radykalnie

Marcin Oziewicz
fot.: TVP

Jak Telewizja Polska radzi sobie z usługami typu VOD w sieci? Kto najchętniej korzysta z serwisu VOD należącego do TVP? Czy na usłudze można zarobić?

Rozmowa z Marcinem Oziewiczem, Dyrektorem Ośrodka iTVP HD.

Kuba Wajdzik: Czy usługa VOD ma szansę pokonania tradycyjnej telewizji?
Marcin Oziewicz: To nie jest taka prosta rywalizacja. Pamiętajmy, że VOD jest kolejnym polem dystrybucji kontentu produkowanego na potrzeby tradycyjnej telewizji. Produkcja i dystrybucja kontentu wideo tworzonego z myślą tylko o jednym, internetowym polu dystrybucji na tym etapie rozwoju rynku nie jest jeszcze opłacalna. Reklama w serwisach VOD nie bilansuje kosztów produkcji. Z tego względu bardziej realny jest scenariusz komplementarności. Ale na pewno szansę przetrwania mają tylko ci nadawcy, którzy przyjmą do wiadomości, że sposób konsumpcji treści telewizyjnych w ostatnich latach radykalnie się zmienił. Taką strategię chce realizować Telewizja Polska. Tym bardziej, że możliwie szeroki dostęp do różnorodnych treści mieści się w definicji misji mediów publicznych.

KW: W jaki sposób Telewizja Polska rozwija usługi VOD?
MO: Przebudowaliśmy nasz serwis VOD. Nowa wersja jest bardziej uporządkowana, a nawigacja i wyszukiwanie treści są intuicyjne. Konieczność zmian wynikała z tego, że nasza biblioteka VOD jest bardzo obszerna. Oczywiście dominują w niej filmy fabularne, seriale, dokumenty i programy produkowane przez anteny TVP. Ten kierunek będziemy utrzymywać. Nie przewidujemy rozbudowania naszego serwisu VOD o treści licencyjne innych nadawców. To TVP pełni rolę licencjodawcy kontentu innym platformom internetowym.

KW: Czy na usłudze VOD w sieci można zarobić? Czy model VOD bez opłat może być dobrym źródłem dochodu?
MO: To jest bardzo perspektywiczny rynek, a zapowiedzi wzrostu przychodów reklamowych nadal brzmią kusząco. Już w tym momencie zyski czerpane przez właścicieli serwisów VOD są zauważalne. Oczywiście mają one obecnie charakter marginalny, choć trudno nawet na tym etapie go ignorować. Pamiętajmy, że na zapewnienie stałego dopływu nowych treści VOD mogą sobie pozwolić gracze, którzy koszty produkcji potrafią rozłożyć na kilka pól dystrybucji.

KW: Co znajduje się w Państwa ofercie VOD i co cieszy się największą popularnością?
MO: Zdecydowanie na plan pierwszy wybijają się seriale. Niekwestionowanym liderami są: „M jak miłość”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe” oraz „Czas honoru”, ale świetnie radzą sobie też inne seriale: „Rodzinka.pl”, „Ojciec Mateusz”, „Ranczo”. Sporą popularność zyskują filmy dokumentalne oraz fabuły.

KW: Kto głównie korzysta z Państwa usług?
MO: Z perspektywy dostawcy kontentu profil odbiorcy treści wideo na żądanie jest dość szeroki. Z jednej strony skupiamy się na aktualnych użytkownikach Internetu, ale nie ignorujemy danych o tym, że profil internauty w Polsce zwiększa swój zakres wiekowy. W ten sposób konstruujemy też naszą ofertę – nowości serialowe, ale także najlepsze produkcje dokumentalne i fabularne. Charakter dostępu do mediów cyfrowych w Polsce ulega ciągłemu zwiększeniu, tak samo jak liczba użytkowników posiadających stały dostęp do Internetu. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na wzrost widzów naszej platformy VOD.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

15.02.18, 22:00
| telewizja » badania rynku
2,1 mln widzów meczu Real Madryt - Paris Saint Germain
Prawie 2,5 mln widzów w szczytowym momencie oglądało 14 lutego br. mecz w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Paris Saint Germain (dane: NAM).
15.02.18, 16:00
| telewizja » badania rynku
Total video: 212 mln osób oglądąło w weekend igrzyska olimpijskie
Według pomiaru Total video, w miniony weekend igrzyska oglądało łącznie 212 milionów użytkowników w Europie na wszystkich ekranach, a relacje wideo zebrały blisko miliard odsłon.
14.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Nowy serial Za marzenia w TVP2 w poniedziałkowe wieczory
26 lutego br. o godz. 21.45 Dwójka rozpocznie emisje nowego serialu obyczajowo-komediowego „Za marzenia” w reż. Olgi Chajdas, Łukasza Wiśniewskiego i Aleksandry Terpińskiej. 
14.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Specjalna ramówka na czwarte urodziny TVP ABC
TVP ABC 15 lutego br. będzie obchodzić czwarte urodziny. Z okazji jubileuszu, kanał przygotował specjalna ramówkę oraz konkursy.
14.02.18, 11:00
| telewizja » informacje
Kamil Baleja poprowadzi teleturniej Taxi Kasa w Super Polsat
„Taxi Kasa” to nowy teleturniej, który od wiosny będzie emitowany na antenie Super Polsat. Uczestnicy programu zamawiają taksówkę i w trakcie podróży mogą wygrać gotówkę, poprawnie odpowiadając na zadawane pytania. W roli kierowcy i prowadzącego „Taxi Kasy” wystąpi Kamil Baleja. Premiera programu odbędzie się w sobotę, 10 marca br., o godzinie 19:30.
13.02.18, 21:00
| telewizja » informacje
Walentynki w 4FUN.TV. Specjalny logotyp i romantyczne klipy
Z okazji święta zakochanych, telewizja 4FUN 14 lutego br. zmieni logotyp na wszystkich swoich kanałach oraz oprawę graficzną na kanale głównym 4FUN.TV. Tego dnia nie zabraknie również piosenek o miłości, specjalnego walentynkowego konkursu oraz pranków w wykonaniu prezentera stacji Dandrisa w roli amorka.
13.02.18, 11:00
| telewizja » badania rynku
Tydzień w TV: TVP1 wciąż liderem, skoki narciarskie biją rekordy popularności
Najchętniej oglądanym kanałem w Polsce pozostaje TVP1, z kolei osoby w targecie 16-49 najczęściej wybierają TVN - wynika z raportu Nielsen Audience Measurement przygotowanego dla portalmedialny.pl (okres od 5 do 1 lutego 2018 r.). 
13.02.18, 10:00
| telewizja » informacje
FightBox HD w oknie otwartym w Cyfrowym Polsacie
Kanał FightBox HD, którego dystrybutorem w Polsce jest spółka Kino Polska TV SA, do 25 lutego br. będzie dostępny bez dodatkowych opłat dla wszystkich abonentów Cyfrowego Polsatu.
13.02.18, 09:00
| telewizja » badania rynku
Monika Wojdyga-Makowska: Nasze produkcje pokazują świat niepełnosprawności z ich perspektywy
Rozmowa z Moniką Wojdyga-Makowską, szefową Super Polsat.
12.02.18, 20:00
| telewizja » seriale
Callboys premierowo w Kino TV
13 lutego br., Kino TV rozpocznie emisję serialu komediowego „Callboys”.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 16.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.

do 15.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL