04.12.12, 09:12

Marcin Oziewicz: Sposób konsumpcji treści telewizyjnych zmienił się radykalnie

Marcin Oziewicz
fot.: TVP

Jak Telewizja Polska radzi sobie z usługami typu VOD w sieci? Kto najchętniej korzysta z serwisu VOD należącego do TVP? Czy na usłudze można zarobić?

Rozmowa z Marcinem Oziewiczem, Dyrektorem Ośrodka iTVP HD.

Kuba Wajdzik: Czy usługa VOD ma szansę pokonania tradycyjnej telewizji?
Marcin Oziewicz: To nie jest taka prosta rywalizacja. Pamiętajmy, że VOD jest kolejnym polem dystrybucji kontentu produkowanego na potrzeby tradycyjnej telewizji. Produkcja i dystrybucja kontentu wideo tworzonego z myślą tylko o jednym, internetowym polu dystrybucji na tym etapie rozwoju rynku nie jest jeszcze opłacalna. Reklama w serwisach VOD nie bilansuje kosztów produkcji. Z tego względu bardziej realny jest scenariusz komplementarności. Ale na pewno szansę przetrwania mają tylko ci nadawcy, którzy przyjmą do wiadomości, że sposób konsumpcji treści telewizyjnych w ostatnich latach radykalnie się zmienił. Taką strategię chce realizować Telewizja Polska. Tym bardziej, że możliwie szeroki dostęp do różnorodnych treści mieści się w definicji misji mediów publicznych.

KW: W jaki sposób Telewizja Polska rozwija usługi VOD?
MO: Przebudowaliśmy nasz serwis VOD. Nowa wersja jest bardziej uporządkowana, a nawigacja i wyszukiwanie treści są intuicyjne. Konieczność zmian wynikała z tego, że nasza biblioteka VOD jest bardzo obszerna. Oczywiście dominują w niej filmy fabularne, seriale, dokumenty i programy produkowane przez anteny TVP. Ten kierunek będziemy utrzymywać. Nie przewidujemy rozbudowania naszego serwisu VOD o treści licencyjne innych nadawców. To TVP pełni rolę licencjodawcy kontentu innym platformom internetowym.

KW: Czy na usłudze VOD w sieci można zarobić? Czy model VOD bez opłat może być dobrym źródłem dochodu?
MO: To jest bardzo perspektywiczny rynek, a zapowiedzi wzrostu przychodów reklamowych nadal brzmią kusząco. Już w tym momencie zyski czerpane przez właścicieli serwisów VOD są zauważalne. Oczywiście mają one obecnie charakter marginalny, choć trudno nawet na tym etapie go ignorować. Pamiętajmy, że na zapewnienie stałego dopływu nowych treści VOD mogą sobie pozwolić gracze, którzy koszty produkcji potrafią rozłożyć na kilka pól dystrybucji.

KW: Co znajduje się w Państwa ofercie VOD i co cieszy się największą popularnością?
MO: Zdecydowanie na plan pierwszy wybijają się seriale. Niekwestionowanym liderami są: „M jak miłość”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe” oraz „Czas honoru”, ale świetnie radzą sobie też inne seriale: „Rodzinka.pl”, „Ojciec Mateusz”, „Ranczo”. Sporą popularność zyskują filmy dokumentalne oraz fabuły.

KW: Kto głównie korzysta z Państwa usług?
MO: Z perspektywy dostawcy kontentu profil odbiorcy treści wideo na żądanie jest dość szeroki. Z jednej strony skupiamy się na aktualnych użytkownikach Internetu, ale nie ignorujemy danych o tym, że profil internauty w Polsce zwiększa swój zakres wiekowy. W ten sposób konstruujemy też naszą ofertę – nowości serialowe, ale także najlepsze produkcje dokumentalne i fabularne. Charakter dostępu do mediów cyfrowych w Polsce ulega ciągłemu zwiększeniu, tak samo jak liczba użytkowników posiadających stały dostęp do Internetu. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na wzrost widzów naszej platformy VOD.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

20.11.17, 21:11
telewizja » informacje
TVP będzie świętować Światowy Dzień Telewizji
21 listopada br. telewizyjni nadawcy publiczni i prywatni świętują Światowy Dzień Telewizji, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1996 r. TVP po raz piąty, włączy się w obchody międzynarodowego święta.
19.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Zwycięzcy 24. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP
19 listpada br., podczas gali w Katowicach został ogłoszony werdykt jury 24. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A. 
19.11.17, 15:11
telewizja » badania rynku
Puchar Świata w Wiśle z dużą widownią
Niemal 4,7 mln widzów obejrzało 18 listopada br. w Jedynce drugą serię konkursu drużynowego Pucharu Świata w Wiśle.
19.11.17, 08:11
telewizja » seriale
Odlotowe wyścigi na antenie kanału Boomerang
Boomerang 20 listopada br. rozpocznie emisję nowego serialu animowanego „Odlotowe wyścigi”. Kreskówka jest remakiem kultowej animacji studia Hanna Barbera o tym samym tytule.
18.11.17, 09:11
telewizja » seriale
II sezon serialu Dobre zachowanie w TNT z polskim akcentem
20 listopada br., stacja TNT rozpocznie emisję II sezonu „Dobrego zachowania”.
17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 22.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 24 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL