11.12.12, 08:12

Agata Michalak: KUKBUK dla kulinarnych hedonistek i hedonistów

Agata Michalak
fot.: Dinnershow studio

Rozmowa z Agatą Michalak, redaktor naczelną nowego magazynu „KUKBUK”.

Kuba Wajdzik: Czym nowy tytuł różni się od pozostałych magazynów kulinarnych na rynku?
Agata Michalak: „KUKBUK” to nie tylko kolejny tytuł z tego segmentu, to nowa kategoria na rynku. Jest to połączenie czasopisma z książką kulinarną. To prawdziwy „DESIGN KULINARNY” i rodzaj ALBUMU kulinarnego (dlatego zdecydowaliśmy się na częstotliwość dwumiesięczną). Wierzymy, że dzięki tej wyjątkowej formie czytelnicy zaczną kolekcjonować nasze pismo. „KUKBUK” porusza tematy około-kulinarne z pogranicza designu i kultury, dlatego śmiało można powiedzieć, że jest to wysmakowany magazyn kulinarno-lajfstajlowy. W „KUKBUK-u” oprócz wielu przepisów znajdziemy również wywiady, reportaże i felietony, które przedstawiamy w czytelnej formie na tle prostego, lecz eleganckiego układu graficznego. 

KW: Co ma być głównym atutem pisma?
AM: Przede wszystkim jego innowacyjna forma, czyli połączenie czasopisma z książką kulinarną wzbogacone zdjęciami z własnych sesji fotograficznych (w pierwszym numerze nie ma ani jednego zdjęcia kupowanego z tak popularnych banków zdjęć). Oprócz tego zdecydowanym atutem jest współpraca ze znanymi blogerami i osobowościami kulinarnego światka, a także przedstawianie treści i fotografii w sposób naprawdę wysmakowany i elegancki. Zależy nam na tym, by mówić o jedzeniu jako o coraz ważniejszym aspekcie codzienności w sposób ciekawy nie tylko tych, którzy gotują, ale i dla tych, którzy kochają jeść. Nie mniej istotne jest promowanie zdrowych wyborów i świadomych postaw względem producentów żywności. 

KW: Nie kupują Państwo fotografii z banków zdjęć. Wszelkie sesje są autorskie. To drogie rozwiązanie i niespotykane na naszym rynku. Skąd pomysł na takie rozwiązanie, zwłaszcza w momencie, kiedy wydawcy raczej oszczędzają niż wydają?
AM: Naszym celem było stworzenie prestiżowego magazynu kulinarnego, a to wiąże się oczywiście z jakością, czyli w tym przypadku autorskimi treściami i własnymi sesjami fotograficznymi. Poza tym stawiamy na przepisy z tzw. twistem – takie, które mają w sobie coś interesującego również dla kulinarnych wyjadaczy. Traktujemy naszych czytelników bardzo poważnie i chcemy mieć pewność, że to, co im pokazujemy, naprawdę składa się z wymienionych składników, których jakość jesteśmy w stanie skontrolować, i powstało dokładnie tak, jak to opisujemy. W przypadku korzystania z banków zdjęć nie ma możliwości wpływania na przepisy leżące u podstaw dań, ani kontroli procesów prowadzących do powstania poszczególnych fotografii.

KW: Kto jest głównym targetem nowego pisma?
AM: Czytelnicy „KUKBUK-a” to kulinarne hedonistki i hedoniści. Pozycjonowanie marketingowe pisma zakłada, że są to przede wszystkim osoby w wieku 25-50 lat z miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców, kochające jeść i sprawiać sobie przyjemności. To ludzie, którzy interesują się jedzeniem, choć niekoniecznie gotują, inspirują się kuchniami świata, szukają informacji na jego temat w książkach, mediach, internecie. Liczymy na to, że nasi czytelnicy docenią nie tylko praktyczne i nowoczesne przepisy, ale też nieszablonowe tematy. „KUKBUK” powstał z myślą o nich – jako źródło ich wiedzy i inspiracji.

KW: Detaliczna cena pisma to 15 zł. Jaka cena będzie ustalona po okresie promocji i czy jednak taka kwota nie jest za bardzo wygórowana jak na polski rynek prasy?
AM: Naszym zdaniem cena ok. 20 zł za ponad 200 stronicowy dwumiesięcznik o charakterze kolekcjonerskim jest jak najbardziej odpowiednia.

KW: Jak ocenia Pani rynek pism kulinarnych w Polsce?
AM: Nie chciałabym oceniać innych wydawnictw i tytułów, widzę natomiast duże pole do popisu dla redakcji „KUKBUK-a”.

KW: W telewizji coraz większą popularnością cieszą się magazyny kulinarne. Rynek prasowy też nie narzeka na liczbę tytułów kulinarnych, a w sieci mamy mnóstwo serwisów i blogów poświęconych sztuce kulinarnej. Czy to chwilowa moda czy jednak stały trend?
AM: Obecnie coraz częściej zaczynamy być świadomi tego, co jemy i tego, co chcemy jeść. Przywiązujemy wagę do tego, jakich składników używamy, skąd pochodzą, czy zostały etycznie wyprodukowane, a także do tego, jak ostatecznie nasza potrawa wygląda. Chcemy, aby posiłki były zdrowe, a zarazem estetycznie i stylowo podane. Ponadto w coraz większym stopniu obserwuję wzrastanie wagi integracyjnej funkcji jedzenia – ludzie zaczynają gromadzić się wokół stołu, spotykać na targowiskach ze zdrową żywnością, na degustacjach regionalnych przysmaków i w wyrastających jako grzyby po deszczu nowych restauracjach. Kuchnia przestaje być królestwem sfrustrowanej pani domu, a w coraz większym stopniu staje się domeną przyjemności, miejscem, w którym karmi się nie tylko żołądki, ale i serca. To, co i jak podajemy, zaczyna świadczyć o tym, jacy jesteśmy – wyznacza również horyzont naszych wartości. Mam wrażenie, że kulinarny trend przestaje być tylko chwilową modą, a zaczyna być stylem życia. 

KW: Jaki magazyn kulinarny robi na Pani największe wrażenie? 
AM: Z istniejących na rynku europejskim i amerykańskim magazynów papierowych, największe wrażenie stale robi na mnie „Lucky Peach” – magazyn kulinarnego faszysty, twórcy marki i sieci restauracji Momofuku, Davida Changa. „Lucky Peach” to wydawnictwo, które mówi o jedzeniu i prowadzeniu własnej restauracji niespotykanym dotąd w jednym miejscu głosem największych światowych kulinarnych wizjonerów, skupia się na historii poszczególnych potraw, na procesach, którym ulegają produkty kulinarne. Prowadzone jest równie bezkompromisową i twardą ręka, co samo Momofuku. To zupełnie inny magazyn niż „KUKBUK”, bo jego strona wizualna nikogo raczej nie przysporzy o ślinotok, ale cenię go również za to – nie ulegając modzie na pięknie sfotografowane jedzenie, David Chang tworzy charakterne, wciągające magazynowo-kulinarne dzieło totalne. Ogłuszająca to lektura.

KW: Rozumiem, że skoro kieruje Pani pismem kulinarno-lifestylowym, uwielbia Pani gotować. Co jest Pani specjalnością?
AM: Nie, zupełnie nie! Uwielbiam za to jeść. Jestem, można by rzec, specjalistką od jedzenia. Gros swojej pensji wydaję na jedzenie w restauracjach. Jako jaroszka wprost przepadam za owocami morza, chętnie przyrządzanymi jak najprościej, by wydobywać ich naturalne smaki, a także za nabiałem, który w mojej diecie jest obecny pod każdą postacią: serów, jogurtów, jajek. Sezonowo w dużych ilościach pochłaniam świeże warzywa, ostatnio doceniam powracające w chwale do restauracyjnych kart buraki. Zima to dla mnie czas owsianek i zup-kremów i przygotowanie tych pierwszych to bodaj najdalej idący wysiłek kulinarny, jaki podejmuję na co dzień.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Agata Michalak – redaktor naczelna magazu. Dziennikarka, miejska entuzjastka. Z wykształcenia kulturoznawczyni i specjalistka od horrorów. Przez ponad sześć lat wierna pracownica miesięcznika „Aktivist”, z którego odchodziła jako najdłużej urzędująca redaktor naczelna. Wywiadowczyni na usługach „Wysokich Obcasów” i, do niedawna, „Exklusiva”, pisywała też do berlińskiego dwutygodnika „Zitty”, „Sukcesu”, „Rzeczpospolitej” czy „Newsweeka”. Współtworzyła dział kultury w portalu Tomasza Lisa naTemat.pl, współprowadziła autorską audycję gastronomiczno-miejską „Przygoda Za Rozsądną Cenę” w radiu Roxy, zdobywała szlify jako kuratorka polsko-niemieckiej wystawy designu. Dziś prowadzi bloga o eko-designie w lifestyle’owym serwisie He!!o Zdrowie oraz oprowadza znajomych i nieznajomych po knajpach stolicy.

Komentarze

Powiązane

13.12.17, 21:12
| prasa » dodatki do gazet
Zwierciadło w cenie 6,99 zł
14 grudnia br. ukaże się styczniowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w specjalnej cenie 6,99 zł. Numer w sprzedaży dostępny będzie również z kalendarzami na 2018 r. w dwóch energetycznych kolorach do wyboru.
13.12.17, 12:12
| prasa » dodatki do gazet
Twój STYL odświeża makietę. Styczniowy numer z filmem na DVD Boska Florence
Numer styczniowy (1/2018) magazynu „Twój STYL” (Bauer) ukaże się 14 grudnia br. z odświeżoną makietą, która ma nawiązywać do światowych trendów w projektowaniu magazynów.
12.12.17, 11:12
| prasa » informacje
Nowe zasady autoryzacji. Prawo prasowe po zmianach
Zmiana ustawy  Prawo prasowe weszła w życie. Największe zmiany dotyczą autoryzacji. Publikujemy pełna wersję zmian w ustawie. 
11.12.17, 19:12
| prasa » dodatki do gazet
Polityczna biografia Lecha Wałęsy. Specjalne wydanie Ale Historii Extra
12 grudnia br. ukaże się specjalne wydanie „Ale Historii Extra” w całości poświęcone przywódcy „Solidarności”. 
11.12.17, 15:12
| prasa » dodatki do gazet
Gazeta Wyborcza z kalendarzem astronomicznym na przyszly rok
We wtorek, 12 grudnia br. razem z „Gazetą Wyborczą" ukaże się kalendarz astronomiczny na 2018 rok. 
09.12.17, 09:12
| prasa » informacje
Szkoła tematem nowego numeru Psychologii dla rodziców
1 grudnia br., na rynku ukazał się kolejny numer „Psychologii dla rodziców”, wydania specjalnego „Wysokich Obcasów”. Tym razem tematem przewodnim magazynu jest szkoła. 
07.12.17, 17:12
| prasa » ludzie
Sylwia Czubkowska i Sebastian Kucharski w zespole Gazety Wyborczej
Sylwia Czubkowska, dziennikarka zajmująca się innowacjami, technologiami i cyfryzacją administracji państwowej zostanie autorką działu Wyborcza Tech. 
07.12.17, 10:12
| prasa » ludzie
Krzysztof Kraszewski dyrektorem produkcji w Edipresse Polska od lutego 2018 r.
Danuta Kamińska – Adamkowska, dyrektor produkcji Edipresse Polska S.A. , podjęła decyzję o odejściu ze spółki po 22 latach pracy. 
06.12.17, 15:12
| prasa » informacje
Ruszyła VII edycja Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka
Ruszyły zgłoszenia do siódmej edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Laureaci zdobywają swoje pierwsze nagrody, oraz budują kunszt dziennikarski.ale również zawierają cenne znajomości. Podobnie jak w poprzednim roku zgłoszenia można nadsyłać w czterech kategoriach.
06.12.17, 15:12
| prasa » informacje
Wprost obchodzi 35 urodziny
35 lat temu, 5 grudnia 1982 r. w Poznaniu ukazał się pierwszy numer tygodnika „Wprost”. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 15.01.18

Do zdobycia jedna gra planszowa. 

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL