05.05.13, 11:05

Wskaźnik Irytacji Reklamą wśród Polaków wciąż na wysokim poziomie

Logo OMD
fot.: materiały prasowe

Wskaźnik Irytacji Reklamą bardzo wysoki, ale na stabilnym poziomie - podaje Dział Badań OMD.

Na przestrzeni czterech lat zauważalny jest trend wzrostowy Wskaźnika Irytacji Reklamą. Jednak znacznie wyższe wartości wskaźnika w ostatnim półroczu wynikają ze zmiany metodologii badania i rezygnacji z ankiet telefonicznych na rzecz internetowych. Większa otwartość, szczerość oraz bezpośredniość w ocenie respondentów internetowych niż osób badanych przez telefon oraz wystawienie na reklamy w Internecie, także w czasie wypełniania kwestionariusza, wpływają na większe poirytowanie badanych.

Porównanie pierwszych kwartałów 2012 r. i 2013 r. dostarczyło ciekawych wniosków na temat irytacji reklamą wśród Polaków. Szczegółowa analiza Wskaźnika Irytacji Reklamą w tych okresach wskazuje, iż największy wzrost irytacji nastąpił w grupie 15-24 lat (o 1,24, wynosi aktualnie 6,2) oraz wśród studentów i uczniów (o 1,29, wynosi aktualnie 6,1), którzy spędzają najwięcej czasu na surfowaniu po Internecie. Najniższe różnice w poirytowaniu były wśród Polaków w wieku 50-59 (o 0,35, wynosi aktualnie 6,6) oraz emerytów i rencistów (o 0,21, wynosi aktualnie 6,6) - grup, które w badaniu telefonicznym były najbardziej rozdrażnione reklamami. Powyższe przyrosty są skutkiem przejścia z ankiet telefonicznych na internetowe oraz różnic pomiędzy czasem poświęcanym na różne media m.in.: telewizję i Internet.

               fot.: materiały prasowe

Zaskakujący jest fakt, iż nie można zaobserwować „zimowej sezonowości" w 2012 roku. W poprzednich latach widoczny był znaczny spadek irytacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Świąteczna, rodzinna atmosfera oraz sylwestrowy nastrój pozytywnie oddziaływały na respondentów, co odzwierciedlają niższe wskaźniki. W 2009 r.  i 2010 r. średnia wskazań wyniosła 5,5, natomiast w 2011 r. - 5,8. Grudzień 2012 r. nie przyniósł spadku irytacji i średni WIR ukształtował się na poziomie 6,4. W tym miesiącu wskaźnik pobił kolejny rekord, bo aż 44% respondentów wskazało na wysoki stopień irytacji reklamą (8-10, w skali 10-stopniowej).

Pomiar irytacji reklamą w najbliższych miesiącach umożliwi ocenę wpływu zmiany metodologii badania z CATI na CAWI z perspektywy długookresowej. Czy irytacja spadnie wraz z nastaniem lata, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach? Czy nowe jesienne propozycje stacji telewizyjnych wpłyną na większe poirytowanie reklamą? Być może pory roku i nowe ramówki nie wpłyną na duże wahania WIR i  utrzyma się on na stabilnym poziomie.

Komentarze

Powiązane

21.10.17, 08:10
reklama & PR » informacje
Kampania #BePresent ze srebrną statuetką Euro Effie Awards 2017
Kampania #BePresent dla Huawei została nagrodzona srebrną statuetką w prestiżowym konkursie Euro Effie Awards 2017. Kampania miała na celu zachęcenie użytkowników smartfonów do odłożenia urządzeń w okresie świątecznym i poświęcenia uwagi swoim najbliższym.
20.10.17, 17:10
reklama & PR » informacje
Badura prezentuje kolekcję jesień-zima 17/18 w kampanii TV
Trwa nowa kampania polskiej marki Badura. Działania opierają się na sponsoringu wybranych programów telewizyjnych. Za planowanie i zakup mediów odpowiada dom mediowy Codemedia.
20.10.17, 16:10
reklama & PR » informacje
Multi Communications dla PAYBACK
Multi Communications rozpoczęło współpracę z PAYBACK Polska. Agencja odpowiada za kontakty z mediami oraz zarządzanie profilem programu na portalu społecznościowym LinkedIn. 
20.10.17, 14:10
reklama & PR » informacje
WebTalk obsłuży InPost
InPost wybrał Agencję WebTalk do kompleksowej obsługi kanałów social media należących do InPost. Agencja została wybrana w ramach przetargu i rozpoczęła realizację działań w kwietniu br.
20.10.17, 13:10
reklama & PR » ludzie
Marcin Dobrzyński w Synergic
2 października br. zespół SYNERGIC powiększył się o Marcina Dobrzyńskiego, który objął stanowisko Account Managera w nowo utworzonym dziale digital.
19.10.17, 19:10
reklama & PR » informacje
Startuje aktywacja konkursowa EnveloBanku
W ramach kampanii interaktywnej dla EnveloBanku, agencja Grandes Kochonos Digital przygotowała aktywację konsumencką, w której udział wzięli influencerzy – Aleksandra Żuraw i Piotr Ogiński.
19.10.17, 17:10
reklama & PR » informacje
Płać Bezpiecznie. Kampania firmy Przelewy24
Przelewy24 rozpoczął kampanię pod hasłem Płać Bezpiecznie (placbezpiecznie.pl).
19.10.17, 15:10
reklama & PR » informacje
Cotchi Warsaw klientem Good One PR
Grono klientów agencji Good One PR powiększyło się o markę Cotchi Warsaw – polskiego producenta ekskluzywnych toreb.
19.10.17, 14:10
reklama & PR » informacje
Polska gościnność motywem przewodnim najnowszej kampanii wizerunkowej MPM
Polska gościnność jest motywem przewodnim najnowszej kampanii wizerunkowej MPM, polskiego producenta urządzeń AGD. 
19.10.17, 11:10
reklama & PR » informacje
Capgemini zmienia wizerunek
Capgemini firma działająca w obszarze doradztwa, technologii i outsourcingu, obchodzi w tym roku 50. rocznicę powstania. Firma zaprezentowała nowe logo, które ma odzwierciedlać zmiany, jakim spółka uległa na przestrzeni lat oraz podkreślić wartości firmy. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

Kalendarium
Dziś jest 23 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL