05.05.13, 11:31

Wskaźnik Irytacji Reklamą wśród Polaków wciąż na wysokim poziomie

Logo OMD
fot.: materiały prasowe

Wskaźnik Irytacji Reklamą bardzo wysoki, ale na stabilnym poziomie - podaje Dział Badań OMD.

Na przestrzeni czterech lat zauważalny jest trend wzrostowy Wskaźnika Irytacji Reklamą. Jednak znacznie wyższe wartości wskaźnika w ostatnim półroczu wynikają ze zmiany metodologii badania i rezygnacji z ankiet telefonicznych na rzecz internetowych. Większa otwartość, szczerość oraz bezpośredniość w ocenie respondentów internetowych niż osób badanych przez telefon oraz wystawienie na reklamy w Internecie, także w czasie wypełniania kwestionariusza, wpływają na większe poirytowanie badanych.

Porównanie pierwszych kwartałów 2012 r. i 2013 r. dostarczyło ciekawych wniosków na temat irytacji reklamą wśród Polaków. Szczegółowa analiza Wskaźnika Irytacji Reklamą w tych okresach wskazuje, iż największy wzrost irytacji nastąpił w grupie 15-24 lat (o 1,24, wynosi aktualnie 6,2) oraz wśród studentów i uczniów (o 1,29, wynosi aktualnie 6,1), którzy spędzają najwięcej czasu na surfowaniu po Internecie. Najniższe różnice w poirytowaniu były wśród Polaków w wieku 50-59 (o 0,35, wynosi aktualnie 6,6) oraz emerytów i rencistów (o 0,21, wynosi aktualnie 6,6) - grup, które w badaniu telefonicznym były najbardziej rozdrażnione reklamami. Powyższe przyrosty są skutkiem przejścia z ankiet telefonicznych na internetowe oraz różnic pomiędzy czasem poświęcanym na różne media m.in.: telewizję i Internet.

               fot.: materiały prasowe

Zaskakujący jest fakt, iż nie można zaobserwować „zimowej sezonowości" w 2012 roku. W poprzednich latach widoczny był znaczny spadek irytacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Świąteczna, rodzinna atmosfera oraz sylwestrowy nastrój pozytywnie oddziaływały na respondentów, co odzwierciedlają niższe wskaźniki. W 2009 r.  i 2010 r. średnia wskazań wyniosła 5,5, natomiast w 2011 r. - 5,8. Grudzień 2012 r. nie przyniósł spadku irytacji i średni WIR ukształtował się na poziomie 6,4. W tym miesiącu wskaźnik pobił kolejny rekord, bo aż 44% respondentów wskazało na wysoki stopień irytacji reklamą (8-10, w skali 10-stopniowej).

Pomiar irytacji reklamą w najbliższych miesiącach umożliwi ocenę wpływu zmiany metodologii badania z CATI na CAWI z perspektywy długookresowej. Czy irytacja spadnie wraz z nastaniem lata, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach? Czy nowe jesienne propozycje stacji telewizyjnych wpłyną na większe poirytowanie reklamą? Być może pory roku i nowe ramówki nie wpłyną na duże wahania WIR i  utrzyma się on na stabilnym poziomie.

Komentarze

Powiązane

23.01.18, 07:00
| reklama & PR » informacje
Marka Halls teraz także w postaci gum do żucia
Mondelez Polska kontynuuje dywersyfikację swojego portfolio wprowadzając na rynek gumy pod znaną konsumentom marką Halls.
22.01.18, 20:00
| reklama & PR » informacje
SBE: wybór obszarów tematycznych dla członków zarządu
Podczas pierwszego spotkania roboczego nowych władz (IV kadencji) Stowarzyszenia Branży Eventowej, Zarząd SBE zdecydował jednogłośnie za jakie obszary tematyczne będą odpowiadać członkowie zarządu. 
22.01.18, 18:00
| reklama & PR » informacje
K2 Media będzie pracować dla marki Smecta Go
IPSEN Poland rozstrzygnął przetarg na przeprowadzenie polskiego launchu Smecty Go - nowego wyrobu medycznego o działaniu przeciwbiegunkowym i łagodzącym ból brzucha. Wygrała go agencja K2 Media.
22.01.18, 17:00
| reklama & PR » informacje
Hard Rock Cafe w nietypowy sposób szukało pracowników
Spoty reklamowe, sesja fotograficzna, dedykowana strona internetowa i quiz osobowości, który zgromadził ponad 400 kontaktów od kandydatów z Wrocławia rekrutowanych do nowo powstałego lokalu gastronomicznego. To wynik kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych dla Hard Rock Cafe. 
22.01.18, 10:00
| reklama & PR » informacje
Olimpijczyk Filip Wypych twarzą kampanii reklamowej NeoMag Skurcz
Filip Wypych (polski olimpijczyk i brązowy medalista Mistrzostw Europy w pływaniu stylem dowolnym) został twarzą kampanii reklamowej suplementu diety Neomag Skurcz. 
22.01.18, 09:00
| reklama & PR » ludzie
Trzy nowe osoby w Leo Burnett
Trzy nowe osoby dołączyły do zespołu Leo Burnett. Małgorzata Bęczkowska, Katarzyna Barczuk oraz Luiza Szymańczak rozpoczęły pracę w dziale Client Service teamu Orange – nowego klienta agencji.
22.01.18, 08:00
| reklama & PR » informacje
Paweł Dalecki (VERSEO): największym rozczarowaniem 2017 roku był format Bumper Ads
Rok 2017 w firmie i na rynku podsumowuje dla portalmedialny.pl Paweł Dalecki, Certyfikowany Specjalista Google AdWords, VERSEO.
21.01.18, 13:00
| reklama & PR » informacje
Planeta Warka powraca na ekrany TV
15 stycznia br. ruszyła emisja nowego spotu telewizyjnego piwa Warka Strong. W utrzymanym w klimacie Planety Warka filmie marka przypomina unikalną recepturę, której zawdzięcza swoją wyjątkowość.
21.01.18, 09:00
| reklama & PR » informacje
19 Południk odpowiada za launch nowego produktu marki Classen
Firma Classen, producent podłóg i stolarki drzwiowej wprowadza na rynek innowacyjny system listw wykończeniowych. Za nazwę, identyfikację i strategię marki odpowiada agencja 19 POŁUDNIK. 
20.01.18, 20:00
| reklama & PR » informacje
H2O Creative wprowadza na rynek markę BJÖRN
Agencja strategiczno-kreatywna H2O Creative odpowiada za wprowadzenie nowej wódki BJÖRN, która należy do firmy BZK Alco. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 23.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 22.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL