08.05.13, 08:43

Tomasz Sakiewicz: Widz potrzebuje czasem, żeby się z nim nie zgodzić (część pierwsza)

Tomasz Sakiewicz
fot.: Kuba Wajdzik

Rozmowa z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Polskiej”, współzałożycielem TV Republika, dziennikarzem.

Kuba Wajdzik: Czy wolność słowa w Polsce jest zagrożona?
Tomasz Sakiewicz: Bywa zagrożona. Wolność słowa jest jak delikatny kwiat. Jeżeli się tego nie pielęgnuje nawet w państwie, które uchodzi za bardzo wolne, to kwiat może zwiędnąć. A w Polsce tak naprawdę dopuszczono pewien rodzaj debaty publicznej, którą od razu mocno ograniczono. Nałożono mnóstwo kotwic. Pierwszą była oczywiście kotwica finansowa - żeby mieć media trzeba mieć pieniądze. Gdyby Polska rozwijała się w sposób nieprzerwany jako kraj kapitalistyczny, to można byłoby powiedzieć, że wszystkie formacje miałyby dostęp do pieniędzy i rynku. Mogłyby wtedy tworzyć sobie media. Ale w Polsce tylko formacja postkomunistyczna miała dostęp do pieniędzy. Oni uwłaszczyli się na majątku narodowym, oni mieli dostęp do kredytów. To im dało ogromne fory. Po drugie, media elektroniczne w Polsce w ogromnym stopniu są koncesjonowane. Do niedawna nie można w ogóle było robić żadnej telewizji bez zgody Krajowej Rady. Nawet dzisiaj żeby nadawać w jakiejkolwiek formie, taką zgodę od Rady trzeba otrzymać. Taka zgoda jest zawsze decyzją polityczną, tak jak polityczna jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Oczywiście nie zawsze jest tak, że Rada  blokuje nadawców, ale widać wyraźnie na kilku przykładach, że jednym jest łatwiej, a innym dużo trudniej. I to jest poważne ograniczenie wolności słowa. Po trzecie, wolność słowa poważnie ogranicza prawo cywilne i karne, ponieważ w Polsce i Unii Europejskiej wciąż jest dużo odmiennego orzecznictwa. Generalnie na Zachodzie można bardziej krytykować, a w Polsce jest dokładnie odwrotnie. Im bardziej jest ktoś znaczący, tym ma większą ochronę prawną ze strony sądów. Istnieje też dużo przepisów karnych, które w większości krajów nie istnieją. Debacie publicznej bardzo szkodzi artykuł 212 dotyczący zniesławienia, który powoduje wysoką odpowiedzialność cywilną . Czym innym jest odszkodowanie finansowe, a czym innym konieczność przeprosin w innych mediach. To jest bardzo poważne zagrożenie, bo każdy każdego może podać do sądu nie licząc się z kosztami. Debata ograniczona jest przez widzimisię sądu. 

KW: Startuje TV Republika, która jednak bez problemu otrzymała koncesję. Co znajdzie się w ofercie stacji? Czym ona będzie się różnić od innych stacji?
TS: Przede wszystkim treścią. My chcemy uzupełnić lukę, która powstała w wyniku tego, że większość mediów elektronicznych zaadresowana jest do dzisiejszego obozu władzy, który można uznać za liberalno-lewicowo ideowy. To też przekłada się nie tylko na samo poparcie dla rządu, bo oczywiście dzisiaj rządzi jedna partia, a jutro inna. To także przekłada się na pewną wizję świata, stosunek do rodziny, państwa, patriotyzmu. Większość mediów wywodzi się z kręgów libertyńskich, więc generalnie taki stosunek do świata propagują. Powstała ogromna luka, szczególnie w kraju w którym większość mieszkańców jest konserwatywna. Może nie jakoś przesadnie, ale jednak jest przywiązana do tradycji, wartości i patriotyzmu. Dla nich praktycznie nie ma propozycji telewizyjnej.

KW: Osoby o poglądach liberalno-lewicowych znajdą coś dla siebie w TV Republika? Będziecie dopuszczać do debaty również polityków o takich poglądach? 
TS: Jedna sprawa to kto jest na antenie, a drugie kto to będzie oglądał. Oczywiście, że będziemy dopuszczać do debaty ludzi innych opcji. Choćby dlatego, by ich skonfrontować z osobami o prawicowych poglądach. Prawdziwa debata musi polegać na tym , że ludzie się różnią poglądami. Czy będzie to odpowiadać widzowi o poglądach liberalno-lewicowych? Nie wiem. Wydaje mi się jednak, że nasza stacja będzie bardziej im odpowiadać niż inne, które tylko przytakują. Widz jednak potrzebuje czasem, żeby się z nim nie zgodzić. 

KW: Będziecie prowokować widzów do myślenia?
TS: Tak. Wydaje mi się, że trzeba czasem iść pod prąd również tego, co wydaje nam się za słuszne. Trzeba umieć polemizować również z własnymi poglądami. Ale biorąc pod uwagę, że my się różnimy między sobą w TV Republika –  są wśród nas reprezentanci redakcji o różnych poglądach, generalnie konserwatywnych, prawicowych, czasem nasze sympatie polityczne są nieco różne. To powoduje, że debata będzie istnieć w sposób naturalny. Łatwiej będzie też zaprosić ludzi o zupełnie innych poglądach. Przede wszystkim jednak chcemy, żeby nie było cenzury. Ludzie którzy byli do tej pory wypchnięci, jeszcze pięć lat temu w tych mediach istnieli - może nie na równych prawach, ale mieli prawo do istnienia. Chcemy żeby mogli uczestniczyć w debacie publicznej. Ja nie rozumiem, czemu w debacie nie może być Ewy Stankiewicz, Rafała Ziemkiewicza, Kasi Hejke, Czarka Gmyza, Piotra Semki i wielu, wielu innych? Dlaczego ci ludzie nie maja prawa pojawiać się w mediach? Mają swój dorobek, mają ludzi, którzy lubią ich słuchać.

KW: Ale oni przecież są często zapraszani do tych mediów o których Pan mówi.
TS: Proszę mi pokazać przypadek, kiedy ktoś od sześciu lat z „Gazety Polskiej” został zaproszony do TVN. Nie było takiego przypadku. Jest na nas zapis. To jest decyzja, którą TVN podjął w dniu, kiedy  wyemitowaliśmy materiał o Milanie Suboticiu. Od tej pory nikt nie jest zapraszany. 

KW: Ale są jeszcze inne redakcje, które chętnie zapraszają dziennikarzy.
TS: Tak, mamy jeszcze dwie grupy medialne – media publiczne i Polsat, który rzeczywiście czasem nas zaprasza do Polsatu News, chociaż niezwykle rzadko.

KW: Ale np. w Polskim Radiu, w Trójce gości na stałe choćby wspominany Piotr Semka w porannych komentarzach „8:30”. 
TS: Ale kto z „Gazety Polskiej” uczestniczy? Nikt. Mało tego. Jak zdejmowano pasmo antenowe zapewniono, że chodzi o to, że mamy wyraziste poglądy i będziemy występować jako komentatorzy. Wie pan ile razy byłem do Polskiego Radia zaproszony jako komentator? Ani razu. To było trzy lata temu. 

KW: Ale powiedzmy sobie szczerze, że wspomniane pasmo po 15.00 w Trójce było nieudane. 
TS: Słuchacze myśleli inaczej. Bo było bardzo słuchane. 

KW: Nie żartujmy.
TS: To pana opinia.

KW: Nie. Większości medioznawców, obserwatorów czy słuchaczy.
TS: Ja oczywiście odpowiadam za swój program, który prowadziłem raz w tygodniu. Z tego co wiem słuchalność programu była wyższa niż wcześniej. Kiedy nas zdjęto to słuchalność spadła. Oczywiście, że można zakładać, że widzowie i słuchacze są głupi, i specjaliści wiedzą lepiej. Tylko, że specjaliści mówili kiedyś, że gdy startowała „Gazeta Polska Codzienne” przetrwa miesiąc i to będzie koniec.  Oczywiście, nie mieliśmy pieniędzy, ale do dzisiaj przetrwaliśmy. Oczywiście mamy ogromne kłopoty finansowe , ale gazeta jednak sama się utrzymała i jest na rynku już półtora roku, choć to bardzo trudny rynek.

Dalszy ciąg wywiadu z naszym gościem - wkrótce na łamach portalumedialnego.pl 

Komentarze

Powiązane

16.02.18, 21:00
| telewizja » informacje | internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Szykuje się rewolucja w wielkopolskich szkołach
INEA wygrała przetarg na dostarczenie, uruchomienie, wsparcie techniczne i utrzymanie regionalnej chmury edukacyjnej w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Ma on zrewolucjonizować i unowocześnić edukację w wielkopolskich szkołach. 
16.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Będą zestawy klocków klocki LEGO z Atomówkami
Kanał Cartoon Network zapowiedział kolejny produkt licencyjny z Atomówkami w roli głównej. Na rynku pojawią się zestawy klocków Lego.
16.02.18, 10:00
| telewizja » informacje
Czy na pewno umiesz gotować? z piątym sezonem w Kuchni+
Kuchnia+ startuje z piątym sezonem własnej produkcji „Czy na pewno umiesz gotować?” prowadzonej przez Andrzeja Polana.
16.02.18, 09:00
| telewizja » informacje
Nicktoons nadaje już w Polsce
15 lutego br. oferta programowa stacji Nickelodeon HD została poszerzona, wzmocniona i udostępniona pod nową nazwą Nicktoons. 
15.02.18, 22:00
| telewizja » badania rynku
2,1 mln widzów meczu Real Madryt - Paris Saint Germain
Prawie 2,5 mln widzów w szczytowym momencie oglądało 14 lutego br. mecz w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Paris Saint Germain (dane: NAM).
15.02.18, 16:00
| telewizja » badania rynku
Total video: 212 mln osób oglądąło w weekend igrzyska olimpijskie
Według pomiaru Total video, w miniony weekend igrzyska oglądało łącznie 212 milionów użytkowników w Europie na wszystkich ekranach, a relacje wideo zebrały blisko miliard odsłon.
14.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Nowy serial Za marzenia w TVP2 w poniedziałkowe wieczory
26 lutego br. o godz. 21.45 Dwójka rozpocznie emisje nowego serialu obyczajowo-komediowego „Za marzenia” w reż. Olgi Chajdas, Łukasza Wiśniewskiego i Aleksandry Terpińskiej. 
14.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Specjalna ramówka na czwarte urodziny TVP ABC
TVP ABC 15 lutego br. będzie obchodzić czwarte urodziny. Z okazji jubileuszu, kanał przygotował specjalna ramówkę oraz konkursy.
14.02.18, 11:00
| telewizja » informacje
Kamil Baleja poprowadzi teleturniej Taxi Kasa w Super Polsat
„Taxi Kasa” to nowy teleturniej, który od wiosny będzie emitowany na antenie Super Polsat. Uczestnicy programu zamawiają taksówkę i w trakcie podróży mogą wygrać gotówkę, poprawnie odpowiadając na zadawane pytania. W roli kierowcy i prowadzącego „Taxi Kasy” wystąpi Kamil Baleja. Premiera programu odbędzie się w sobotę, 10 marca br., o godzinie 19:30.
13.02.18, 21:00
| telewizja » informacje
Walentynki w 4FUN.TV. Specjalny logotyp i romantyczne klipy
Z okazji święta zakochanych, telewizja 4FUN 14 lutego br. zmieni logotyp na wszystkich swoich kanałach oraz oprawę graficzną na kanale głównym 4FUN.TV. Tego dnia nie zabraknie również piosenek o miłości, specjalnego walentynkowego konkursu oraz pranków w wykonaniu prezentera stacji Dandrisa w roli amorka.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 19.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.

do 15.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL