08.05.13, 08:05

Tomasz Sakiewicz: Widz potrzebuje czasem, żeby się z nim nie zgodzić (część pierwsza)

Tomasz Sakiewicz
fot.: Kuba Wajdzik

Rozmowa z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Polskiej”, współzałożycielem TV Republika, dziennikarzem.

Kuba Wajdzik: Czy wolność słowa w Polsce jest zagrożona?
Tomasz Sakiewicz: Bywa zagrożona. Wolność słowa jest jak delikatny kwiat. Jeżeli się tego nie pielęgnuje nawet w państwie, które uchodzi za bardzo wolne, to kwiat może zwiędnąć. A w Polsce tak naprawdę dopuszczono pewien rodzaj debaty publicznej, którą od razu mocno ograniczono. Nałożono mnóstwo kotwic. Pierwszą była oczywiście kotwica finansowa - żeby mieć media trzeba mieć pieniądze. Gdyby Polska rozwijała się w sposób nieprzerwany jako kraj kapitalistyczny, to można byłoby powiedzieć, że wszystkie formacje miałyby dostęp do pieniędzy i rynku. Mogłyby wtedy tworzyć sobie media. Ale w Polsce tylko formacja postkomunistyczna miała dostęp do pieniędzy. Oni uwłaszczyli się na majątku narodowym, oni mieli dostęp do kredytów. To im dało ogromne fory. Po drugie, media elektroniczne w Polsce w ogromnym stopniu są koncesjonowane. Do niedawna nie można w ogóle było robić żadnej telewizji bez zgody Krajowej Rady. Nawet dzisiaj żeby nadawać w jakiejkolwiek formie, taką zgodę od Rady trzeba otrzymać. Taka zgoda jest zawsze decyzją polityczną, tak jak polityczna jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Oczywiście nie zawsze jest tak, że Rada  blokuje nadawców, ale widać wyraźnie na kilku przykładach, że jednym jest łatwiej, a innym dużo trudniej. I to jest poważne ograniczenie wolności słowa. Po trzecie, wolność słowa poważnie ogranicza prawo cywilne i karne, ponieważ w Polsce i Unii Europejskiej wciąż jest dużo odmiennego orzecznictwa. Generalnie na Zachodzie można bardziej krytykować, a w Polsce jest dokładnie odwrotnie. Im bardziej jest ktoś znaczący, tym ma większą ochronę prawną ze strony sądów. Istnieje też dużo przepisów karnych, które w większości krajów nie istnieją. Debacie publicznej bardzo szkodzi artykuł 212 dotyczący zniesławienia, który powoduje wysoką odpowiedzialność cywilną . Czym innym jest odszkodowanie finansowe, a czym innym konieczność przeprosin w innych mediach. To jest bardzo poważne zagrożenie, bo każdy każdego może podać do sądu nie licząc się z kosztami. Debata ograniczona jest przez widzimisię sądu. 

KW: Startuje TV Republika, która jednak bez problemu otrzymała koncesję. Co znajdzie się w ofercie stacji? Czym ona będzie się różnić od innych stacji?
TS: Przede wszystkim treścią. My chcemy uzupełnić lukę, która powstała w wyniku tego, że większość mediów elektronicznych zaadresowana jest do dzisiejszego obozu władzy, który można uznać za liberalno-lewicowo ideowy. To też przekłada się nie tylko na samo poparcie dla rządu, bo oczywiście dzisiaj rządzi jedna partia, a jutro inna. To także przekłada się na pewną wizję świata, stosunek do rodziny, państwa, patriotyzmu. Większość mediów wywodzi się z kręgów libertyńskich, więc generalnie taki stosunek do świata propagują. Powstała ogromna luka, szczególnie w kraju w którym większość mieszkańców jest konserwatywna. Może nie jakoś przesadnie, ale jednak jest przywiązana do tradycji, wartości i patriotyzmu. Dla nich praktycznie nie ma propozycji telewizyjnej.

KW: Osoby o poglądach liberalno-lewicowych znajdą coś dla siebie w TV Republika? Będziecie dopuszczać do debaty również polityków o takich poglądach? 
TS: Jedna sprawa to kto jest na antenie, a drugie kto to będzie oglądał. Oczywiście, że będziemy dopuszczać do debaty ludzi innych opcji. Choćby dlatego, by ich skonfrontować z osobami o prawicowych poglądach. Prawdziwa debata musi polegać na tym , że ludzie się różnią poglądami. Czy będzie to odpowiadać widzowi o poglądach liberalno-lewicowych? Nie wiem. Wydaje mi się jednak, że nasza stacja będzie bardziej im odpowiadać niż inne, które tylko przytakują. Widz jednak potrzebuje czasem, żeby się z nim nie zgodzić. 

KW: Będziecie prowokować widzów do myślenia?
TS: Tak. Wydaje mi się, że trzeba czasem iść pod prąd również tego, co wydaje nam się za słuszne. Trzeba umieć polemizować również z własnymi poglądami. Ale biorąc pod uwagę, że my się różnimy między sobą w TV Republika –  są wśród nas reprezentanci redakcji o różnych poglądach, generalnie konserwatywnych, prawicowych, czasem nasze sympatie polityczne są nieco różne. To powoduje, że debata będzie istnieć w sposób naturalny. Łatwiej będzie też zaprosić ludzi o zupełnie innych poglądach. Przede wszystkim jednak chcemy, żeby nie było cenzury. Ludzie którzy byli do tej pory wypchnięci, jeszcze pięć lat temu w tych mediach istnieli - może nie na równych prawach, ale mieli prawo do istnienia. Chcemy żeby mogli uczestniczyć w debacie publicznej. Ja nie rozumiem, czemu w debacie nie może być Ewy Stankiewicz, Rafała Ziemkiewicza, Kasi Hejke, Czarka Gmyza, Piotra Semki i wielu, wielu innych? Dlaczego ci ludzie nie maja prawa pojawiać się w mediach? Mają swój dorobek, mają ludzi, którzy lubią ich słuchać.

KW: Ale oni przecież są często zapraszani do tych mediów o których Pan mówi.
TS: Proszę mi pokazać przypadek, kiedy ktoś od sześciu lat z „Gazety Polskiej” został zaproszony do TVN. Nie było takiego przypadku. Jest na nas zapis. To jest decyzja, którą TVN podjął w dniu, kiedy  wyemitowaliśmy materiał o Milanie Suboticiu. Od tej pory nikt nie jest zapraszany. 

KW: Ale są jeszcze inne redakcje, które chętnie zapraszają dziennikarzy.
TS: Tak, mamy jeszcze dwie grupy medialne – media publiczne i Polsat, który rzeczywiście czasem nas zaprasza do Polsatu News, chociaż niezwykle rzadko.

KW: Ale np. w Polskim Radiu, w Trójce gości na stałe choćby wspominany Piotr Semka w porannych komentarzach „8:30”. 
TS: Ale kto z „Gazety Polskiej” uczestniczy? Nikt. Mało tego. Jak zdejmowano pasmo antenowe zapewniono, że chodzi o to, że mamy wyraziste poglądy i będziemy występować jako komentatorzy. Wie pan ile razy byłem do Polskiego Radia zaproszony jako komentator? Ani razu. To było trzy lata temu. 

KW: Ale powiedzmy sobie szczerze, że wspomniane pasmo po 15.00 w Trójce było nieudane. 
TS: Słuchacze myśleli inaczej. Bo było bardzo słuchane. 

KW: Nie żartujmy.
TS: To pana opinia.

KW: Nie. Większości medioznawców, obserwatorów czy słuchaczy.
TS: Ja oczywiście odpowiadam za swój program, który prowadziłem raz w tygodniu. Z tego co wiem słuchalność programu była wyższa niż wcześniej. Kiedy nas zdjęto to słuchalność spadła. Oczywiście, że można zakładać, że widzowie i słuchacze są głupi, i specjaliści wiedzą lepiej. Tylko, że specjaliści mówili kiedyś, że gdy startowała „Gazeta Polska Codzienne” przetrwa miesiąc i to będzie koniec.  Oczywiście, nie mieliśmy pieniędzy, ale do dzisiaj przetrwaliśmy. Oczywiście mamy ogromne kłopoty finansowe , ale gazeta jednak sama się utrzymała i jest na rynku już półtora roku, choć to bardzo trudny rynek.

Dalszy ciąg wywiadu z naszym gościem - wkrótce na łamach portalumedialnego.pl 

Komentarze

Powiązane

17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
16.11.17, 19:11
telewizja » informacje
INEA z akcją dla nowych klientów. Operator rozda konsole PlayStation 4 i Xbox One
W ramach najnowszej akcji INEA „Moc prezentów”, trwającej od 14 listopada br., osoby które kupią internet oraz telewizję od INEA, otrzymają najnowszą konsolę PlayStation 4 lub Xbox One z grą FIFA 18 za 1 zł.
16.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Grupa Multimedia Polska ma 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych
Przychody Grupy Multimedia Polska za trzy kwartały 2017 r. wyniosły 510,2 mln zł, co oznacza nieznaczny spadek o 2,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na koniec września br. z usług Grupy Multimedia Polska korzystało ponad 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych.
16.11.17, 14:11
telewizja » informacje
Prof. Mirosław Filiciak: To nie koniec telewizji
Nawet w dobie internetu pozostaje skutecznym medium, ale czy w przyszłości też tak będzie? Telewizja. O perspektywach jej rozwoju pisze prof. Mirosław Filiciak, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
16.11.17, 13:11
telewizja » informacje
BBC promuje premierę Błękitnej Planety II
BBC Worldwide wykorzystało druk 3D w ramach kampanii reklamowej „Błękitnej Planety II”, która w Polsce będzie miała swoją premierę na kanale BBC Earth 16 listopada br. o godz. 19:55.
16.11.17, 08:11
telewizja » seriale
Pożegnanie Lucjana Mostowiaka. M jak Miłość z rekordową widownią w sezonie
Wtorkowy, 1329. odcinek serialu „M jak Miłość” w TVP2 zanotował rekordową widownię 6,3 mln widzów (udziały w rynku wyniosły 39,25 proc.), a zasięg wyniósł 7,5 mln (dane: NAM). 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

do 16.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 21 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL