16.06.13, 23:06

Wawrzyniec Brach: Widzowie wolą rodzime produkcje

Wawrzyniec Brach
fot.: Kino Polska

Rozmowa z Wawrzyńcem Brachem, Kierownikiem ds. Autopromocji i Wizerunku Telewizji Kino Polska.

Kuba Wajdzik: Kanały filmowe z rozbudowaną ofertą serialową cieszą się ogromnym powodzeniem wśród Polaków. Jaka jest recepta na udany kanał? 
Wawrzyniec Brach: Przede wszystkim trzymamy się pomysłu, od którego Telewizja Kino Polska zaczęła się 10 lat temu. Pionierska w 2003 roku idea, aby ramówkę wypełnić polskimi filmami i serialami, wywołała na polskim rynku prawdziwą rewolucję. Wcześniej rodzime produkcje sprzed 1989 roku przez pewien czas były praktycznie nieobecne w telewizji – kojarzyły się z czymś gorszym, od czego chciano uciec. Kiedy zaczęliśmy je emitować, okazało się, że widzowie chętnie do nich wracają. Tak jest  do dzisiaj. Dla wielu odbiorców codzienność pokazywana na ekranie była kiedyś ich codziennością, więc dzięki filmom ożywają wspomnienia. Młodsi widzowie mają  z kolei szansę zobaczyć w nich egzotyczny świat z przeszłości. Telewizja Kino Polska to jednak nie tylko modne teraz klimaty retro i vintage, ale przede wszystkim wysoki poziom oferty programowej. Obok filmów fabularnych i dokumentalnych ważną rolę odgrywają tu seriale. Warto pamiętać, że kiedyś były one kręcone z taką samą pieczołowitością jak filmy – miały podobne budżety, zbliżoną liczbę dni zdjęciowych. Dlatego zdecydowanie nie można ich porównywać z dzisiejszymi tasiemcowymi produkcjami. Widzowie tę różnicę doskonale wyczuwają. Od prawie dwóch lat mamy na antenie cotygodniowe pasmo pod nazwą „Serialowy wtorek”. Tej wiosny zapraszamy w nim widzów, m.in. na przygody redaktora Maja w serialu „Życie na gorąco”, spotkanie z osławionym „Tulipanem”, bohaterem serialu z końca lat 80., lubianą przez widzów serię „Daleko od szosy” i trzy kolejne części „Ekstradycji”, z rewelacyjnym Markiem Kondratem. Miłośnicy bardziej klasycznych tytułów znajdą u nas np. „Kolumbów” – serial o codzienności młodych ludzi w czasie II wojny światowej. W dalszym ciągu kontynuujemy też emisję dwóch najbardziej chyba kultowych polskich seriali: „Stawki większej niż życie” oraz „Czterech pancernych i psa”. Z nowszych rzeczy mamy natomiast w planach „Siedlisko” z Anną Dymną, Stanisławą Celińską i Leonardem Pietraszakiem.

KW: Skąd pozyskują państwo kontent do kanału? 
WB: W zakresie pozyskiwania kontentu współpracujemy ze studiami filmowymi, takimi jak KADR, TOR i ZEBRA, a także z TVP. Kopalnią materiałów dokumentalnych jest dla nas Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Filmoteka Narodowa, dysponująca np. dawnymi kronikami filmowymi. Młode polskie kino pozyskujemy od szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie oraz od niezależnych producentów. Licencje na filmy animowane sprzedają nam m.in. Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej, Se-ma-for z Łodzi i warszawskie Studio Miniatur Filmowych.

KW: Czy na rynkach zagranicznych brakuje dobrych seriali mogących na polskim rynku wzbudzać duże zainteresowanie?
WB: Na to pytanie powinny raczej odpowiedzieć redakcje kanałów operujących serialami zagranicznymi. Z naszego doświadczenia mogę jedynie dodać, że część polskich widzów zwyczajnie woli rodzime produkcje. Osadzenie akcji w świecie nieprzystającym do naszych realiów bywa z kolei powodem mniejszego zainteresowania odbiorców. 

KW: Inne kanały tematyczne, choćby AXN działający globalnie, inwestuje również we własne seriale. Czy Kino Polska planuje zaangażowanie się w polskie produkcje? 
WB: Produkowanie nowych seriali to trochę nie nasza rola – czym innym odróżniamy się od reszty rynku. Poza tym z racji naszego profilu bardziej niż nowymi produkcjami jesteśmy zainteresowani klasyką telewizji. Jako kanał filmowy inwestujemy za to w publicystykę, czyli nasze autorskie programy o kinie. Obecnie produkujemy dwie cykliczne audycje: poświęcony przedwojennemu kinu cykl „W Iluzjonie” oraz „Program obowiązkowy”, zawierający współczesne wywiady z aktorami i reżyserami.

KW: Jakie mają Państwo plany względem swoich kanałów? 
WB: Chcemy je nadal rozwijać. Telewizja Kino Polska kończy w tym roku 10 lat. Kino Polska Muzyka jest stacją młodą, ale z ambicjami. Mimo że obie operują nostalgicznym kontentem, staramy się je tworzyć w taki sposób, żeby były na wskroś nowoczesne: mówiły do widza współczesnym językiem i żywo reagowały na zmieniający się świat. Do tej pory nam się to udaje.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Wywiad został opublikowany w magazynie "TV LIDER".

Komentarze

Powiązane

19.11.17, 08:11
telewizja » seriale
Odlotowe wyścigi na antenie kanału Boomerang
Boomerang 20 listopada br. rozpocznie emisję nowego serialu animowanego „Odlotowe wyścigi”. Kreskówka jest remakiem kultowej animacji studia Hanna Barbera o tym samym tytule.
18.11.17, 09:11
telewizja » seriale
II sezon serialu Dobre zachowanie w TNT z polskim akcentem
20 listopada br., stacja TNT rozpocznie emisję II sezonu „Dobrego zachowania”.
17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
16.11.17, 19:11
telewizja » informacje
INEA z akcją dla nowych klientów. Operator rozda konsole PlayStation 4 i Xbox One
W ramach najnowszej akcji INEA „Moc prezentów”, trwającej od 14 listopada br., osoby które kupią internet oraz telewizję od INEA, otrzymają najnowszą konsolę PlayStation 4 lub Xbox One z grą FIFA 18 za 1 zł.
16.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Grupa Multimedia Polska ma 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych
Przychody Grupy Multimedia Polska za trzy kwartały 2017 r. wyniosły 510,2 mln zł, co oznacza nieznaczny spadek o 2,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na koniec września br. z usług Grupy Multimedia Polska korzystało ponad 757,6 tys. klientów usług telekomunikacyjnych.
16.11.17, 14:11
telewizja » informacje
Prof. Mirosław Filiciak: To nie koniec telewizji
Nawet w dobie internetu pozostaje skutecznym medium, ale czy w przyszłości też tak będzie? Telewizja. O perspektywach jej rozwoju pisze prof. Mirosław Filiciak, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 22.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 23 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL