16.06.13, 23:21

Wawrzyniec Brach: Widzowie wolą rodzime produkcje

Wawrzyniec Brach
fot.: Kino Polska

Rozmowa z Wawrzyńcem Brachem, Kierownikiem ds. Autopromocji i Wizerunku Telewizji Kino Polska.

Kuba Wajdzik: Kanały filmowe z rozbudowaną ofertą serialową cieszą się ogromnym powodzeniem wśród Polaków. Jaka jest recepta na udany kanał? 
Wawrzyniec Brach: Przede wszystkim trzymamy się pomysłu, od którego Telewizja Kino Polska zaczęła się 10 lat temu. Pionierska w 2003 roku idea, aby ramówkę wypełnić polskimi filmami i serialami, wywołała na polskim rynku prawdziwą rewolucję. Wcześniej rodzime produkcje sprzed 1989 roku przez pewien czas były praktycznie nieobecne w telewizji – kojarzyły się z czymś gorszym, od czego chciano uciec. Kiedy zaczęliśmy je emitować, okazało się, że widzowie chętnie do nich wracają. Tak jest  do dzisiaj. Dla wielu odbiorców codzienność pokazywana na ekranie była kiedyś ich codziennością, więc dzięki filmom ożywają wspomnienia. Młodsi widzowie mają  z kolei szansę zobaczyć w nich egzotyczny świat z przeszłości. Telewizja Kino Polska to jednak nie tylko modne teraz klimaty retro i vintage, ale przede wszystkim wysoki poziom oferty programowej. Obok filmów fabularnych i dokumentalnych ważną rolę odgrywają tu seriale. Warto pamiętać, że kiedyś były one kręcone z taką samą pieczołowitością jak filmy – miały podobne budżety, zbliżoną liczbę dni zdjęciowych. Dlatego zdecydowanie nie można ich porównywać z dzisiejszymi tasiemcowymi produkcjami. Widzowie tę różnicę doskonale wyczuwają. Od prawie dwóch lat mamy na antenie cotygodniowe pasmo pod nazwą „Serialowy wtorek”. Tej wiosny zapraszamy w nim widzów, m.in. na przygody redaktora Maja w serialu „Życie na gorąco”, spotkanie z osławionym „Tulipanem”, bohaterem serialu z końca lat 80., lubianą przez widzów serię „Daleko od szosy” i trzy kolejne części „Ekstradycji”, z rewelacyjnym Markiem Kondratem. Miłośnicy bardziej klasycznych tytułów znajdą u nas np. „Kolumbów” – serial o codzienności młodych ludzi w czasie II wojny światowej. W dalszym ciągu kontynuujemy też emisję dwóch najbardziej chyba kultowych polskich seriali: „Stawki większej niż życie” oraz „Czterech pancernych i psa”. Z nowszych rzeczy mamy natomiast w planach „Siedlisko” z Anną Dymną, Stanisławą Celińską i Leonardem Pietraszakiem.

KW: Skąd pozyskują państwo kontent do kanału? 
WB: W zakresie pozyskiwania kontentu współpracujemy ze studiami filmowymi, takimi jak KADR, TOR i ZEBRA, a także z TVP. Kopalnią materiałów dokumentalnych jest dla nas Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Filmoteka Narodowa, dysponująca np. dawnymi kronikami filmowymi. Młode polskie kino pozyskujemy od szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie oraz od niezależnych producentów. Licencje na filmy animowane sprzedają nam m.in. Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej, Se-ma-for z Łodzi i warszawskie Studio Miniatur Filmowych.

KW: Czy na rynkach zagranicznych brakuje dobrych seriali mogących na polskim rynku wzbudzać duże zainteresowanie?
WB: Na to pytanie powinny raczej odpowiedzieć redakcje kanałów operujących serialami zagranicznymi. Z naszego doświadczenia mogę jedynie dodać, że część polskich widzów zwyczajnie woli rodzime produkcje. Osadzenie akcji w świecie nieprzystającym do naszych realiów bywa z kolei powodem mniejszego zainteresowania odbiorców. 

KW: Inne kanały tematyczne, choćby AXN działający globalnie, inwestuje również we własne seriale. Czy Kino Polska planuje zaangażowanie się w polskie produkcje? 
WB: Produkowanie nowych seriali to trochę nie nasza rola – czym innym odróżniamy się od reszty rynku. Poza tym z racji naszego profilu bardziej niż nowymi produkcjami jesteśmy zainteresowani klasyką telewizji. Jako kanał filmowy inwestujemy za to w publicystykę, czyli nasze autorskie programy o kinie. Obecnie produkujemy dwie cykliczne audycje: poświęcony przedwojennemu kinu cykl „W Iluzjonie” oraz „Program obowiązkowy”, zawierający współczesne wywiady z aktorami i reżyserami.

KW: Jakie mają Państwo plany względem swoich kanałów? 
WB: Chcemy je nadal rozwijać. Telewizja Kino Polska kończy w tym roku 10 lat. Kino Polska Muzyka jest stacją młodą, ale z ambicjami. Mimo że obie operują nostalgicznym kontentem, staramy się je tworzyć w taki sposób, żeby były na wskroś nowoczesne: mówiły do widza współczesnym językiem i żywo reagowały na zmieniający się świat. Do tej pory nam się to udaje.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Wywiad został opublikowany w magazynie "TV LIDER".

Komentarze

Powiązane

16.02.18, 09:00
| telewizja » informacje
Nicktoons nadaje już w Polsce
15 lutego br. oferta programowa stacji Nickelodeon HD została poszerzona, wzmocniona i udostępniona pod nową nazwą Nicktoons. 
15.02.18, 22:00
| telewizja » badania rynku
2,1 mln widzów meczu Real Madryt - Paris Saint Germain
Prawie 2,5 mln widzów w szczytowym momencie oglądało 14 lutego br. mecz w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Paris Saint Germain (dane: NAM).
15.02.18, 16:00
| telewizja » badania rynku
Total video: 212 mln osób oglądąło w weekend igrzyska olimpijskie
Według pomiaru Total video, w miniony weekend igrzyska oglądało łącznie 212 milionów użytkowników w Europie na wszystkich ekranach, a relacje wideo zebrały blisko miliard odsłon.
14.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Nowy serial Za marzenia w TVP2 w poniedziałkowe wieczory
26 lutego br. o godz. 21.45 Dwójka rozpocznie emisje nowego serialu obyczajowo-komediowego „Za marzenia” w reż. Olgi Chajdas, Łukasza Wiśniewskiego i Aleksandry Terpińskiej. 
14.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Specjalna ramówka na czwarte urodziny TVP ABC
TVP ABC 15 lutego br. będzie obchodzić czwarte urodziny. Z okazji jubileuszu, kanał przygotował specjalna ramówkę oraz konkursy.
14.02.18, 11:00
| telewizja » informacje
Kamil Baleja poprowadzi teleturniej Taxi Kasa w Super Polsat
„Taxi Kasa” to nowy teleturniej, który od wiosny będzie emitowany na antenie Super Polsat. Uczestnicy programu zamawiają taksówkę i w trakcie podróży mogą wygrać gotówkę, poprawnie odpowiadając na zadawane pytania. W roli kierowcy i prowadzącego „Taxi Kasy” wystąpi Kamil Baleja. Premiera programu odbędzie się w sobotę, 10 marca br., o godzinie 19:30.
13.02.18, 21:00
| telewizja » informacje
Walentynki w 4FUN.TV. Specjalny logotyp i romantyczne klipy
Z okazji święta zakochanych, telewizja 4FUN 14 lutego br. zmieni logotyp na wszystkich swoich kanałach oraz oprawę graficzną na kanale głównym 4FUN.TV. Tego dnia nie zabraknie również piosenek o miłości, specjalnego walentynkowego konkursu oraz pranków w wykonaniu prezentera stacji Dandrisa w roli amorka.
13.02.18, 11:00
| telewizja » badania rynku
Tydzień w TV: TVP1 wciąż liderem, skoki narciarskie biją rekordy popularności
Najchętniej oglądanym kanałem w Polsce pozostaje TVP1, z kolei osoby w targecie 16-49 najczęściej wybierają TVN - wynika z raportu Nielsen Audience Measurement przygotowanego dla portalmedialny.pl (okres od 5 do 1 lutego 2018 r.). 
13.02.18, 10:00
| telewizja » informacje
FightBox HD w oknie otwartym w Cyfrowym Polsacie
Kanał FightBox HD, którego dystrybutorem w Polsce jest spółka Kino Polska TV SA, do 25 lutego br. będzie dostępny bez dodatkowych opłat dla wszystkich abonentów Cyfrowego Polsatu.
13.02.18, 09:00
| telewizja » badania rynku
Monika Wojdyga-Makowska: Nasze produkcje pokazują świat niepełnosprawności z ich perspektywy
Rozmowa z Moniką Wojdyga-Makowską, szefową Super Polsat.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 16.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.

do 15.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL