12.12.13, 10:12

Michał Kwieciński: Musimy nauczyć się pisać bez kompleksów

Michał Kwieciński
Fot.: archiwum rozmówcy

Wywiad z Michałem Kwiecińskim, producentem, reżyserem i właścicielem Akson Studio. Rozmawiamy na temat konkursu Akson Studio na scenariusz serialu telewizyjnego, o pomysłach na produkcje i możliwościach produkcji seriali wysokobudżetowych.

Kuba Wajdzik: Akson Studio zdecydował się na przeprowadzenie konkursu na scenariusz serialu telewizyjnego. Skąd wziął się pomysł na taki sposób poszukiwania pomysłów? 
Michał Kwieciński: Konkurs adresowany jest do wszystkich, którzy mają dobry i nowatorski pomysł na scenariusz serialu. Pomysł na Konkurs wziął się z naszej chęci poznania świetnych historii, ciągłego rozwoju firmy i z powolnego otwierania się rynku na coraz odważniejsze produkcje. Chcemy też dać twórcom znak, iż jako firma jesteśmy otwarci na nowych twórców i odważne projekty.

KW: Akson Studio specjalizuje się w produkcjach opartych na polskich pomysłach, wystarczy tu wymienić "Czas honoru" czy "Hotel 52". Trudno jest znaleźć ciekawe pomysły na temat serialu?
MK: Z pewnością jest coraz trudniej. Żyjemy w epoce seriali, w której widzowie mają ogromną styczność z często wybitnymi produkcjami zagranicznymi. To podwyższa poprzeczkę i naszą, i widza. Tworząc Konkurs chcemy dodać twórcom odwagi i udowodnić, że jesteśmy w stanie produkować w Polsce seriale na najwyższym światowym poziomie.

KW: Wiele stacji zleca i inwestuje w formaty zagraniczne. Nie łatwiej i bezpieczniej dla producenta jest przedstawiać takie propozycje stacjom TV?
MK: Dobre formaty zagraniczne są najczęściej niezwykle drogie, oraz z punktu widzenia produkcyjnego sprawiają mniejszą radość niż kreowanie własnego projektu od zera.

KW: Jakie są największe bolączki polskich producentów seriali? 
MK: Przede wszystkim są to małe pieniądze na realizację projektów oraz często brak nowatorskich pomysłów na światowym poziomie. Musimy nauczyć się pisać bez kompleksów. Mam nadzieję, iż nasz Konkurs doda twórcom odwagi.

KW: Ogromnym powodzeniem i szeroką dyskusją cieszy się produkowany przez Akson Studio "Czas honoru". Skąd wzięła się popularność tego serialu? 
MK: Jako Naród jesteśmy niezwykle związani z historią i historią naznaczeni. Myślę, że „Czas Honoru” przypomina nam o tych zdarzeniach z dziejów Polski, które w sercach wielu Polaków są wciąż żywe, a dla młodych pokoleń jest zarazem świetną lekcją historii.

KW: W ubiegłym sezonie telewizyjna Jedynka zapełniła prime time aż trzema telenowelami. Z tych produkcji ostała się tylko jedna, i to ta, która ma tysiące odcinków na koncie. Czy czas klasycznych telenowel już minął? 
MK: Żyjemy dziś w ogromnym pędzie i myślę, iż w związku z tym czas telenoweli powoli mija. Ludzie nie mają już tyle czasu na codzienne zasiadanie przed telewizorami i oglądanie odcinka telenoweli o tej samej porze. Stąd popularność seriali sezonowych z jedną premierą w tygodniu.

KW: Duże stacje chętnie emitują polskie seriale, bo generują one stałą widownię. Fenomenem ostatnich lat było "Ranczo". W którym kierunku podążać będą polskie seriale? 
MK: Myślę, że w ciągu najbliższych lat nasze seriale będą tylko zyskiwać na artystycznej wartości. Tego będą wymagać zarówno widzowie, producenci jak i stacje TV. Rynek serialowy jest w ciągłym ruchu i dlatego należy być nieustannie otwartym na dalszy rozwój.

KW: Na świecie bardzo popularny jest gatunek komediowy. W Polsce takich seriali jest jak na lekarstwo. Z czego to wynika - z braku pomysłów czy jednak z niechęci stacji TV? 
MK: Komedia jest najbardziej pożądanym przez widzów i stacje TV gatunkiem, ale też zarazem najtrudniejszym do napisania i z tego wynika cała trudność pozyskania dobrych projektów. Nasza firma jest zawsze otwarta na dialog z autorami komedii. 

KW: Gatunek jakim jest serial cieszy się na świecie obecnie gigantycznym powodzeniem. Jednak coraz częściej nie są to klasyczne gatunki serialowe, ale prawie mini filmy z dużymi budżetami (choćby "Gra o tron" czy "spartakus"). Czy w Polsce możemy liczyć na odejście od absolutnej klasyki serialowej na rzecz innowacyjny pomysłów robionych z większym rozmachem?   
MK: Jesteśmy młodym, ale prężnie rozwijającym się rynkiem. Jest u nas coraz więcej miejsca na mini serie o większych budżetach. Myślę jednak iż „Gra o Tron” czy „Sparkatus” to jednak wciąż produkcje o budżetach nieosiągalnych dla nas jak i dla większości krajów europejskich. Myślę, iż zawsze dużo większą szansę realizacji mają świetne pomysły o mniejszym rozmachu inscenizacyjnym.

KW: Jakie są najbliższe plany produkcyjne Akson Studio? 
MK: Liczymy, iż w ramach Konkursu przyjdzie do nas wiele wspaniałych projektów. Ponadto kończymy pracę nad naszą największą produkcją pt. „MIASTO 44” w reżyserii Janka Komasy, której premiera odbędzie się już jesienią 2014 r.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Michał Kwieciński
Producent i reżyser, założyciel oraz właściciel Akson Studio. Absolwent Wydziału Reżyserii i Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a ponadto doktor chemii. Kwieciński należy do najbardziej uznanych i doświadczonych producentów w Polsce. Jest jednym z animatorów polskiej kinematografii, którą aktywnie promuje. Jako producent otrzymał liczne prestiżowe nagrody filmowe i państwowe. 
Wypromował wielu młodych polskich aktorów, reżyserów i operatorów, którzy stali się stałymi współpracownikami Akson Studio w kolejnych produkcjach. W swoim dorobku reżyserskim ma dwa wielokrotnie nagradzane filmy kinowe: komedię „Statyści”, która spotkała się z bardzo  dobrym przyjęciem publiczności, i „Jutro idziemy do kina”, kultowy już i niemal co roku emitowany  1 września, film o straconych nadziejach młodego pokolenia zdziesiątkowanego przez wojnę.

AKSON STUDIO
Jedna z czołowych firm producenckich w Polsce. Jej założycielem i prezesem jest Michał Kwieciński. Firma działa na polskim i międzynarodowym rynku od dwudziestu lat. Wyprodukowała 30 kinowych i telewizyjnych filmów fabularnych, 35 seriali, 130 spektakli dla Teatru Telewizji, a także filmy dokumentalne, programy telewizyjne i edukacyjne oraz widowiska rozrywkowe.

Komentarze

Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 13.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL