23.09.14, 08:09

Jak uniknąć problemów podczas przenosin serwera pocztowego?

Dirk Jumpertz, Security Manager, EURid
Fot.: materiały autora

Jeśli chcesz zobaczyć, jak informatycy w Twojej firmie dygoczą, bledną, a może nawet mdleją, powiedz im po prostu, że chcesz przenieść swoją nazwę domeny do innego rejestratora. Albo przenieść swój serwer pocztowy do innego dostawcy. Albo włączyć zaktualizowaną i przeniesioną witrynę spółki w poniedziałek rano, dokładnie o godzinie 9.00. Aby wywołać histerię, dorzuć jeszcze wymóg zupełnego BRAKU przestoju. Zadanie wydaje się proste, dlaczego więc informatycy wpadają w panikę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać nieco teorii dotyczącej systemu nazw domen.

Istnieją dwa typy serwerów nazw: te, które znają prawdziwość w zakresie nazwy domeny (tzw. autorytatywne serwery nazw [ang. authoritative name servers]), i te, które tej prawdziwości poszukują (lepiej znane jako buforujące serwery nazw [ang. caching name servers] lub resolvery rekursywne [ang. recursive resolvers]).

Komputer stacjonarny, laptop, tablet czy smartfon używa tych ostatnich za każdym razem, gdy użytkownik wysyła zapytanie w Internecie. Jeśli użytkownik chce wysłać e-mail, program musi połączyć się z adresem IP serwera pocztowego i aby to zrobić, urządzenie poprosi resolver rekursywny o adres IP. Są to podstawowe kwestie związane z DNS 101.

Gdy resolver zaczyna poszukiwać w Internecie adresu IP, autorytatywny serwer nazw oprócz IP zwraca dodatkową wartość tj. wyrażony w sekundach czas, przez który resolver powinien pamiętać odpowiedź, zanim ponownie zapyta o tę samą informację.

To rozwiązanie nazywa się buforowaniem (ang. caching) i jest często stosowane, W świecie DNS zapewnia ono płynność działania urządzeń i zwiększoną odporność systemu.

Liczba ta ma swoją nazwę – czas życia pakietu, w skrócie TTL (ang. Time To Live). Zwykle przyjmuje ona duże wartości, Często w przypadku plików obszaru TTL wynosi ona 86 400, gdyż jest to liczba sekund odpowiadająca jednej dobie.

Teraz przypomnij sobie o migracji serwera pocztowego? Co by się stało, gdyby jego TTL wynosił 24 godziny i gdyby informatycy zmienili adres IP serwera pocztowego, zaktualizowali i ponownie załadowali plik obszaru Twojej nazwy domeny? Czy Internet dostosuje się do tej zmiany i zacznie natychmiast używać nowego serwera pocztowego?

Odpowiedź brzmi: NIE, a przynajmniej do momentu wygaśnięcia TTL, co w tym przypadku zajmie 24 godziny. Dopiero po tym czasie cały Internet dostosuje się do zmiany. W tym czasie wysłane do Ciebie e-maile będą dostarczane na stary i nowy serwer pocztowy. Jedyną rzeczą, którą w takiej sytuacji można zrobić, to „przeczekać burzę”. Poczta może przychodzić z opóźnieniem, a nawet zaginąć. Zagubiona korespondencja? Doba bez konta pocztowego? Teraz łatwo pojąć reakcję informatyków, którzy usłyszeli „bez przestojów”.

Temu koszmarowi można jednak z łatwością zapobiec niewielkie przygotowania, gdyż TTL jest komponentem Twojego pliku obszaru, więc jego wartość można dostosowywać. Wystarczy przed dokonaniem zmiany znacznie zmniejszyć wartość TTL, np. do 600. Tę zmianę należy dokonać na 1 TTL przed zaplanowanym momentem zmiany, aby Internet zdołał dostosować się do niższej wartości TTL. Po dokonaniu zmiany „okno niepewności” będzie trwało tylko 10 minut, ograniczając potencjalne problemy do akceptowalnego i pozwalającego na sprawną obsługę poziomu. Po zakończeniu zamiany można przywrócić pierwotną wartość TTL.

Dlatego warto, aby administratorzy zarządzający DNS zrozumieli wszystkie zawiłości TTL, jeśli chcą przełączać serwery pocztowe bez przerywania ich pracy.

Dirk Jumpertz
Security Manager [Menedżer ds. Bezpieczeństwa]
EURid

Komentarze

Powiązane

17.10.17, 09:10
internet » informacje
Wystartował NewsMavens.com. Europa w oczach kobiet
15 dziennikarek z 12 mediów i przegląd najistotniejszych z perspektywy kobiet artykułów z opiniotwórczych europejskich tytułów – tak prezentuje się NewsMavens.com, nowy anglojęzyczny serwis Agory. 
16.10.17, 13:10
internet » informacje
Business Insider Polska głównym dostawcą treści dla Onetu
Business Insider Polska staje się głównym dostawcą treści dla Onetu. W serwisie dostępne są już poszerzone informacje i nowe kategorie tematyczne. 
16.10.17, 06:10
internet » informacje
Serwisy sportowe Wirtualnej Polski nadal najpopularniejsze
Według badań Gemius/ PBI za wrzesień 2017 r., Serwisy sportowe należące do Wirtualnej Polski ponownie odnotowały znakomite wyniki i po raz kolejny były najchętniej wybieranymi witrynami w kategorii Sport.
15.10.17, 08:10
internet » informacje
IMAGINE wspiera debiut EnveloBanku w obszarze digital
IMAGINE wspiera digitalowo debiut EnveloBanku - cyfrowej marki Banku Pocztowego. Agencja przygotowała dla marki koncepcję i design serwisu informacyjnego, a także wsparcie digital.
14.10.17, 19:10
internet » informacje
Grupa Onet-RAS Polska współpracuje z Uniwersytetem SWPS w ramach programu Digital Media Campus
Program szkoleniowy Digital Media Campus Grupy Onet-RAS Polska w zakresie dziennikarstwa internetowego, będzie realizowany w nowym roku akademickim na Uniwersytecie SWPS na kierunku Digital Media na poziomie studiów podyplomowych. 
14.10.17, 10:10
internet » informacje
Wyborcza.pl bezpłatnie dla klientów sieci T-Mobile przez 90 dni
„Gazeta Wyborcza” rozpoczęła współpracę z siecią T-Mobile. Klienci tego operatora przez 90 dni mają bezpłatny dostęp do serwisów Wyborcza.pl. 
13.10.17, 20:10
internet » badania rynku
Smaker umacnia się na pozycji lidera
Należący do Interii Smaker jest nie tylko najpopularniejszym, ale i najszybciej rozwijającym się serwisem kulinarnym w polskim internecie – wynika z badań Gemius/PBI. We wrześniu br. skorzystało z niego ponad 3,6 mln użytkowników. 
11.10.17, 20:10
internet » informacje
Grupa Pracuj udostępniła nową wersje aplikacji Kalkulator Wynagrodzeń
Z początkiem października br. w sklepach mobilnych pojawiła się nowa wersja aplikacji Kalkulator Wynagrodzeń od Grupy Pracuj.
11.10.17, 08:10
internet » badania rynku
Analiza Gemius: jesienne ramówki w reklamie wideo online
Dzienna liczba emisji reklam wideo online premierowego serialu Polsatu we wrześniu br. nawet sześciokrotnie przebija sumę emisji wszystkich spotów tej stacji emitowanych w sierpniu. Reklamy hitów Wp.tv pojawiają się w sieci falami. Natomiast serwisy VoD – Netflix i Showmax – utrzymują stały poziom aktywności reklamowej niezależnie od działań tradycyjnych stacji.
10.10.17, 16:10
internet » ludzie
Justyna Bajer objęła stanowisko Head of Noizz
Justyna Bajer będzie tworzyła i wdrażała strategię wydawniczą dla marki NOIZZ (Grupa Onet-RAS Polska) w Polsce, będzie również odpowiedzialna za wyniki finansowe, strategię biznesową i rozwój marki NOIZZ na polskim rynku.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

Kalendarium
Dziś jest 20 października 2017
Polecamy
Konferencje

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL