23.09.14, 08:09

Jak uniknąć problemów podczas przenosin serwera pocztowego?

Dirk Jumpertz, Security Manager, EURid
Fot.: materiały autora

Jeśli chcesz zobaczyć, jak informatycy w Twojej firmie dygoczą, bledną, a może nawet mdleją, powiedz im po prostu, że chcesz przenieść swoją nazwę domeny do innego rejestratora. Albo przenieść swój serwer pocztowy do innego dostawcy. Albo włączyć zaktualizowaną i przeniesioną witrynę spółki w poniedziałek rano, dokładnie o godzinie 9.00. Aby wywołać histerię, dorzuć jeszcze wymóg zupełnego BRAKU przestoju. Zadanie wydaje się proste, dlaczego więc informatycy wpadają w panikę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać nieco teorii dotyczącej systemu nazw domen.

Istnieją dwa typy serwerów nazw: te, które znają prawdziwość w zakresie nazwy domeny (tzw. autorytatywne serwery nazw [ang. authoritative name servers]), i te, które tej prawdziwości poszukują (lepiej znane jako buforujące serwery nazw [ang. caching name servers] lub resolvery rekursywne [ang. recursive resolvers]).

Komputer stacjonarny, laptop, tablet czy smartfon używa tych ostatnich za każdym razem, gdy użytkownik wysyła zapytanie w Internecie. Jeśli użytkownik chce wysłać e-mail, program musi połączyć się z adresem IP serwera pocztowego i aby to zrobić, urządzenie poprosi resolver rekursywny o adres IP. Są to podstawowe kwestie związane z DNS 101.

Gdy resolver zaczyna poszukiwać w Internecie adresu IP, autorytatywny serwer nazw oprócz IP zwraca dodatkową wartość tj. wyrażony w sekundach czas, przez który resolver powinien pamiętać odpowiedź, zanim ponownie zapyta o tę samą informację.

To rozwiązanie nazywa się buforowaniem (ang. caching) i jest często stosowane, W świecie DNS zapewnia ono płynność działania urządzeń i zwiększoną odporność systemu.

Liczba ta ma swoją nazwę – czas życia pakietu, w skrócie TTL (ang. Time To Live). Zwykle przyjmuje ona duże wartości, Często w przypadku plików obszaru TTL wynosi ona 86 400, gdyż jest to liczba sekund odpowiadająca jednej dobie.

Teraz przypomnij sobie o migracji serwera pocztowego? Co by się stało, gdyby jego TTL wynosił 24 godziny i gdyby informatycy zmienili adres IP serwera pocztowego, zaktualizowali i ponownie załadowali plik obszaru Twojej nazwy domeny? Czy Internet dostosuje się do tej zmiany i zacznie natychmiast używać nowego serwera pocztowego?

Odpowiedź brzmi: NIE, a przynajmniej do momentu wygaśnięcia TTL, co w tym przypadku zajmie 24 godziny. Dopiero po tym czasie cały Internet dostosuje się do zmiany. W tym czasie wysłane do Ciebie e-maile będą dostarczane na stary i nowy serwer pocztowy. Jedyną rzeczą, którą w takiej sytuacji można zrobić, to „przeczekać burzę”. Poczta może przychodzić z opóźnieniem, a nawet zaginąć. Zagubiona korespondencja? Doba bez konta pocztowego? Teraz łatwo pojąć reakcję informatyków, którzy usłyszeli „bez przestojów”.

Temu koszmarowi można jednak z łatwością zapobiec niewielkie przygotowania, gdyż TTL jest komponentem Twojego pliku obszaru, więc jego wartość można dostosowywać. Wystarczy przed dokonaniem zmiany znacznie zmniejszyć wartość TTL, np. do 600. Tę zmianę należy dokonać na 1 TTL przed zaplanowanym momentem zmiany, aby Internet zdołał dostosować się do niższej wartości TTL. Po dokonaniu zmiany „okno niepewności” będzie trwało tylko 10 minut, ograniczając potencjalne problemy do akceptowalnego i pozwalającego na sprawną obsługę poziomu. Po zakończeniu zamiany można przywrócić pierwotną wartość TTL.

Dlatego warto, aby administratorzy zarządzający DNS zrozumieli wszystkie zawiłości TTL, jeśli chcą przełączać serwery pocztowe bez przerywania ich pracy.

Dirk Jumpertz
Security Manager [Menedżer ds. Bezpieczeństwa]
EURid

Komentarze

Powiązane

13.12.17, 08:12
| internet » informacje
Wirtualna Polska z nową umową kredytową na 500 mln zł
Wirtualna Polska podpisała nową umowę kredytową na kwotę 500 mln zł. W ten sposób spółka zdobywa środki na kolejne akwizycje.
12.12.17, 19:12
| internet » informacje
Nieruchomosci.interia.pl. Wspólny projekt Interii i WHIZZ
Grupa Interia we współpracy z WHIZZ S.A. (wydawca serwisu pukpuk.pl) stworzyła Nieruchomosci.interia.pl, serwis poświęcony tematyce nieruchomości.
12.12.17, 17:12
| internet » informacje
Ruszyła kampania 2h 51 minut. Fundacja Bezpieczniej w Sieci rozpoczęła zbiórkę społeczną na aplikację Appless
Fundacja „Bezpieczniej w Sieci” zainaugurowała kampanię społeczną pod nazwą „2h 51 minut”, aby uświadomić użytkownikom smartfonów, jak wiele czasu spędzają przed ekranem. 
12.12.17, 17:12
| radio » informacje | internet » informacje
Planeta.fm zmienia się w portal informacyjno-rozrywkowy
Serwis internetowy Planeta.fm należący do Grupy Eurozet zmienia się w portal informacyjno-rozrywkowy.
12.12.17, 12:12
| internet » e-commerce
Gemius: zaledwie co piąty e-konsument kupuje żywność w sieci
Żywność przez internet kupuje 22 proc. e-konsumentów. Co trzeci poszukuje informacji o tego typu produktach w sieci, ale ostatecznego zakupu dokonuje w realu - wynika z analizy przygotowanej rpzez firmę Gemius.
12.12.17, 10:12
| internet » ludzie | reklama & PR » ludzie
Karol Kowalski na czele biura sprzedaży reklam CDA.pl
Spółka CwMedia S.A., właściciel serwisu CDA.pl i usługi CDA Premium, rozpoczeła budowę własnej struktury sprzedaży reklamy. Nowo otwartym biurem pokieruje Karol Kowalski.
12.12.17, 08:12
| internet » e-commerce
Gemius: w e-commerce większy ruch po świętach
Rok temu serwisy e-commerce największe oblężenie przeżywały nie przed świętami, ale tuż po nich – 27, 28 i 29 grudnia. 
11.12.17, 13:12
| internet » informacje
21. edycja plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia. Znamy listę nominowanych
W najnowszym wydaniu magazynu "Tele Tydzień" redakcja opublikowała pełną listę nominowanych w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2018.
09.12.17, 12:12
| internet » informacje
Extreme Hobby partnerem strategicznym serwisu MMARocks
Serwis MMARocks.pl, portal poświęcony mieszanym sztukom walki, rozpoczął współpracę z popularną marką odzieżową Extreme Hobby.
08.12.17, 11:12
| internet » informacje
Serwis newonce.net z nową szatą graficzną i zaawansowaną wersję mobilną
Po dwóch latach od startu, popkulturowy portal newonce.net wprowadził nową szatę graficzną i zaawansowany technologicznie silnik wersji mobilnej.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 15.01.18

Do zdobycia jedna gra planszowa. 

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL