27.10.14, 13:54

Pingwin 3.0: Google wprowadziło aktualizację algorytmu

Fot.: materiały prasowe

Nieco ponad rok od wdrożenia poprzedniej wersji algorytmu Google zwanego Pingwinem wprowadzona została jego aktualizacja. Omawiany algorytm odpowiedzialny jest za degradowanie w wynikach wyszukiwania stron korzystających z nienaturalnych metod pozyskiwania linków. W przypadku wykrycia niezgodnych z wytycznymi Google linków prowadzących do serwisu nakładana jest na niego kara w postaci obniżenia pozycji lub całkowitego wykluczenia z indeksu.

Wyraźne sygnały mogące świadczyć o wprowadzeniu aktualizacji Pingwina zaobserwowane zostały w Polsce w sobotę 18 października. Pierwsze doniesienia o tym, że update algorytmu został potwierdzony przez Google pojawiły się dzień później, natomiast oficjalne potwierdzenie przez pracownika Google nastąpiło dopiero w poniedziałek. Nieco więcej szczegółów nt. aktualizacji, która powszechnie określana jest mianem Pingwin 3.0 ukazało się ze strony Google we wtorek. Pierre Far z Google poinformował wtedy, że nowy algorytm objął mniej niż 1% wszystkich angielskich zapytań w Stanach Zjednoczonych, a jego wdrażanie będzie odbywać się na całym świecie jeszcze przez kilka tygodni.


Rys. 1 Wpis pracownika Google Pierre’a Far’a w serwisie Google+

Co istotne użyte zostało sformułowanie „refresh”, co sugeruje, że do czynienia mamy tylko z ponownym uruchomieniem algorytmu, a nie wprowadzeniem jego nowej wersji uwzględniającej większą liczbę czynników rankingowych. To z kolei sprzeczne jest ze wcześniejszymi zapowiedziami Google podanymi podczas Search Marketing Expo East na początku października. Analityk Google Gary Illyes poinformował wtedy o planach wprowadzenia w niedługim czasie znacznie zmodyfikowanej wersji algorytmu Pingwin. Na wyciąganie konkretnych wniosków nt. niedawnej aktualizacji warto więc poczekać kilka tygodni do czasu zakończenia jej wprowadzania. W międzyczasie pojawić mogą się także dokładniejsze komunikaty od Google dotyczące ostatniego update’u.

Oczywiście na branżowych portalach, forach i blogach pojawiło się już mnóstwo przypuszczeń i domysłów nt. witryn, które w największym stopniu zostały dotknięte działaniem odświeżonego algorytmu. Najbardziej wiarygodne wnioski z dotychczasowych obserwacji wskazują, iż największe korzyści odniosły serwisy nieposiadające dużej liczby linków przychodzących ze stron niskiej jakości. Przykład jednego z naszych klientów pokazuje, że wyraźne wzrosty pozycji w wynikach Google odnotowały witryny, które posiadają obszerne, ciekawe treści i w ostatnim czasie zdobyły wiele wysokiej jakości linków:

Rys. 2 Panel monitorowania pozycji serwisu w wynikach Google

Niedawna aktualizacja Pingwina sygnalizuje, że Google nadal promuje serwisy ukierunkowane na pozyskiwanie linków zewnętrznych ze zdywersyfikowanych i wartościowych źródeł.

Autor: Maciej Dobkowicz, agencja SEMTEC, należąca do agencji performance Cube Group

SEO Account Manager w agencji SEMTEC Sp. z o. o., od czterech lat związany z branżą SEO, posiada dwuletnie doświadczenie w zakresie audytów i optymalizacji SEO serwisów internetowych.
SEMTEC Sp. z o. o. jest agencją specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług pozycjonowania stron w wyszukiwarkach internetowych (SEO), w tym SEO Content Marketing.

Komentarze

Powiązane

18.01.18, 17:00
| internet » informacje
Startuje InfoSecurity24.pl o służbach mundurowych
Grupa Defence24 postanowiła przekształcić dział „Służby mundurowe” w obszerny portal poświęcony tej tematyce. InfoSecurity24.pl oficjalnie ruszyło 17 stycznia br. Redaktorem naczelnym portalu jest Jędrzej Graf. 
18.01.18, 16:00
| internet » ludzie
Maciej Patla wraca do Grupy Onet - RAS Polska
Maciej Patla dołącza do Grupy Onet - RAS Polska jako Content Commerce Manager. Patla będzie odpowiedzialny m.in. za tworzenie i realizację strategii rozwoju content commerce w Grupie.
18.01.18, 15:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Ströer Digital Media wprowadza do oferty reklamy z gwarancją viewability
Ströer Digital Media wprowadza do oferty kampanie reklamowe z gwarancją viewability. To jeden z pierwszych produktów na polskim rynku, który gwarantuje klientom określony poziom widoczności reklamy. Za pomiar odpowiada firma Meetrics GmbH. 
16.01.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » artykuły
Marcin Rupiński: marki premium stawiają na Internet
Jak wynika z najnowszego raportu KPMG dotyczącego dóbr luksusowych w Polsce, rynek ten stale rośnie w siłę. Szacuje się, że w 2021 r. jego wartość może osiągnąć niemal 31 mld zł, a więc wzrośnie o prawie 50 proc. w stosunku do 2017 r. Artykuł ekspercki Marcina Rupińskiego, CEO sieci reklamowej Royal Ad.
16.01.18, 11:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
Policja zlikwidowała piracki serwis. Straty dla nadawców wstępnie szacuje się na ok. 3,5 mln zł
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, zatrzymali trzech mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty nielegalnego rozpowszechniania sygnału płatnych telewizji cyfrowych czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu. 
15.01.18, 10:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
IAB Polska/PwC AdEx: 2,69 mld zł wydatków na reklamę online od stycznia do września 2017 r. (infografika)
Po trzech kwartałach 2017 r., wydatki na reklamę online wyniosły 2,69 mld zł, czyli o 147 mln zł więcej niż rok wcześniej w porównywalnym okresie. Przełożyło się to na dynamikę wzrostu na poziomie 6 proc. Wciąż największy wpływ na wzrost ma wideo online, social media oraz programmatic.
11.01.18, 17:00
| internet » informacje
Babyonline.pl zmienił się w mamotoja.pl
Od stycznia br. serwis babyonline.pl zmienił się w mamotoja.pl. „Mamo, To Ja” to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek mediowych dla młodych rodziców.
11.01.18, 13:25
| internet » ludzie
Marcin Watemborski redaktorem prowadzącym WP Fotoblogia
Marcin Watemborski pokieruje WP Fotoblogia – największym serwisem fotograficznym w Polsce. Przez dwa lata pracował jako dziennikarz, a teraz awansował na stanowisko redaktora prowadzącego. Jest fotografem portretowym.
10.01.18, 19:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Gazeta.pl wprowadza trzy nowe formaty reklamowe
Biuro reklamy Gazeta.pl przygotowało nowe, nieinwazyjne formaty reklamowe. Nowe rozwiązania reklamowe zostały stworzone zgodnie ze standardami Coalition for Better Ads i Google.
10.01.18, 14:00
| internet » informacje
Wirtualna Polska zlikwiduje platformę Bloog.pl
Wirtualna Polska wyłączy serwis do blogowania Bloog.pl. Na przeniesienie swoich danych użytkownicy mają czas tylko do końca marca br. Decyzję podjęto z powodu spadającej popularności usługi i zmian na rynku mediów.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL