27.10.14, 13:10

Pingwin 3.0: Google wprowadziło aktualizację algorytmu

Fot.: materiały prasowe

Nieco ponad rok od wdrożenia poprzedniej wersji algorytmu Google zwanego Pingwinem wprowadzona została jego aktualizacja. Omawiany algorytm odpowiedzialny jest za degradowanie w wynikach wyszukiwania stron korzystających z nienaturalnych metod pozyskiwania linków. W przypadku wykrycia niezgodnych z wytycznymi Google linków prowadzących do serwisu nakładana jest na niego kara w postaci obniżenia pozycji lub całkowitego wykluczenia z indeksu.

Wyraźne sygnały mogące świadczyć o wprowadzeniu aktualizacji Pingwina zaobserwowane zostały w Polsce w sobotę 18 października. Pierwsze doniesienia o tym, że update algorytmu został potwierdzony przez Google pojawiły się dzień później, natomiast oficjalne potwierdzenie przez pracownika Google nastąpiło dopiero w poniedziałek. Nieco więcej szczegółów nt. aktualizacji, która powszechnie określana jest mianem Pingwin 3.0 ukazało się ze strony Google we wtorek. Pierre Far z Google poinformował wtedy, że nowy algorytm objął mniej niż 1% wszystkich angielskich zapytań w Stanach Zjednoczonych, a jego wdrażanie będzie odbywać się na całym świecie jeszcze przez kilka tygodni.


Rys. 1 Wpis pracownika Google Pierre’a Far’a w serwisie Google+

Co istotne użyte zostało sformułowanie „refresh”, co sugeruje, że do czynienia mamy tylko z ponownym uruchomieniem algorytmu, a nie wprowadzeniem jego nowej wersji uwzględniającej większą liczbę czynników rankingowych. To z kolei sprzeczne jest ze wcześniejszymi zapowiedziami Google podanymi podczas Search Marketing Expo East na początku października. Analityk Google Gary Illyes poinformował wtedy o planach wprowadzenia w niedługim czasie znacznie zmodyfikowanej wersji algorytmu Pingwin. Na wyciąganie konkretnych wniosków nt. niedawnej aktualizacji warto więc poczekać kilka tygodni do czasu zakończenia jej wprowadzania. W międzyczasie pojawić mogą się także dokładniejsze komunikaty od Google dotyczące ostatniego update’u.

Oczywiście na branżowych portalach, forach i blogach pojawiło się już mnóstwo przypuszczeń i domysłów nt. witryn, które w największym stopniu zostały dotknięte działaniem odświeżonego algorytmu. Najbardziej wiarygodne wnioski z dotychczasowych obserwacji wskazują, iż największe korzyści odniosły serwisy nieposiadające dużej liczby linków przychodzących ze stron niskiej jakości. Przykład jednego z naszych klientów pokazuje, że wyraźne wzrosty pozycji w wynikach Google odnotowały witryny, które posiadają obszerne, ciekawe treści i w ostatnim czasie zdobyły wiele wysokiej jakości linków:

Rys. 2 Panel monitorowania pozycji serwisu w wynikach Google

Niedawna aktualizacja Pingwina sygnalizuje, że Google nadal promuje serwisy ukierunkowane na pozyskiwanie linków zewnętrznych ze zdywersyfikowanych i wartościowych źródeł.

Autor: Maciej Dobkowicz, agencja SEMTEC, należąca do agencji performance Cube Group

SEO Account Manager w agencji SEMTEC Sp. z o. o., od czterech lat związany z branżą SEO, posiada dwuletnie doświadczenie w zakresie audytów i optymalizacji SEO serwisów internetowych.
SEMTEC Sp. z o. o. jest agencją specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług pozycjonowania stron w wyszukiwarkach internetowych (SEO), w tym SEO Content Marketing.

Komentarze

Powiązane

18.10.17, 12:10
internet » informacje
Zapytaj.onet.pl w nowej mobilnej odsłonie i z nowym logotypem oraz layoutem
Ruszyła nowa odsłona społecznościowego serwisu wymiany wiedzy Zapytaj.onet.pl. Na wersji mobilnej wprowadzono innowacyjną technologię PWA oraz możliwość korzystania z niej offline. Dodatkowo zmienił się logotyp i layout serwisu.
17.10.17, 09:10
internet » informacje
Wystartował NewsMavens.com. Europa w oczach kobiet
15 dziennikarek z 12 mediów i przegląd najistotniejszych z perspektywy kobiet artykułów z opiniotwórczych europejskich tytułów – tak prezentuje się NewsMavens.com, nowy anglojęzyczny serwis Agory. 
16.10.17, 13:10
internet » informacje
Business Insider Polska głównym dostawcą treści dla Onetu
Business Insider Polska staje się głównym dostawcą treści dla Onetu. W serwisie dostępne są już poszerzone informacje i nowe kategorie tematyczne. 
16.10.17, 06:10
internet » informacje
Serwisy sportowe Wirtualnej Polski nadal najpopularniejsze
Według badań Gemius/ PBI za wrzesień 2017 r., Serwisy sportowe należące do Wirtualnej Polski ponownie odnotowały znakomite wyniki i po raz kolejny były najchętniej wybieranymi witrynami w kategorii Sport.
15.10.17, 08:10
internet » informacje
IMAGINE wspiera debiut EnveloBanku w obszarze digital
IMAGINE wspiera digitalowo debiut EnveloBanku - cyfrowej marki Banku Pocztowego. Agencja przygotowała dla marki koncepcję i design serwisu informacyjnego, a także wsparcie digital.
14.10.17, 19:10
internet » informacje
Grupa Onet-RAS Polska współpracuje z Uniwersytetem SWPS w ramach programu Digital Media Campus
Program szkoleniowy Digital Media Campus Grupy Onet-RAS Polska w zakresie dziennikarstwa internetowego, będzie realizowany w nowym roku akademickim na Uniwersytecie SWPS na kierunku Digital Media na poziomie studiów podyplomowych. 
14.10.17, 10:10
internet » informacje
Wyborcza.pl bezpłatnie dla klientów sieci T-Mobile przez 90 dni
„Gazeta Wyborcza” rozpoczęła współpracę z siecią T-Mobile. Klienci tego operatora przez 90 dni mają bezpłatny dostęp do serwisów Wyborcza.pl. 
13.10.17, 20:10
internet » badania rynku
Smaker umacnia się na pozycji lidera
Należący do Interii Smaker jest nie tylko najpopularniejszym, ale i najszybciej rozwijającym się serwisem kulinarnym w polskim internecie – wynika z badań Gemius/PBI. We wrześniu br. skorzystało z niego ponad 3,6 mln użytkowników. 
11.10.17, 20:10
internet » informacje
Grupa Pracuj udostępniła nową wersje aplikacji Kalkulator Wynagrodzeń
Z początkiem października br. w sklepach mobilnych pojawiła się nowa wersja aplikacji Kalkulator Wynagrodzeń od Grupy Pracuj.
11.10.17, 08:10
internet » badania rynku
Analiza Gemius: jesienne ramówki w reklamie wideo online
Dzienna liczba emisji reklam wideo online premierowego serialu Polsatu we wrześniu br. nawet sześciokrotnie przebija sumę emisji wszystkich spotów tej stacji emitowanych w sierpniu. Reklamy hitów Wp.tv pojawiają się w sieci falami. Natomiast serwisy VoD – Netflix i Showmax – utrzymują stały poziom aktywności reklamowej niezależnie od działań tradycyjnych stacji.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

Kalendarium
Dziś jest 22 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Http://www.Autodoc.PL