10.04.15, 21:04

Konrad Jamski o AdReporcie: Każdy gracz na rynku e-marketingu to nasz potencjalny klient

Konrad Jamski
Fot.: materiały prasowe

AdReport to system monitoringu reklamy display w polskim Internecie, badający wszystkie znane formy reklamy display wyświetlane na ponad 5 000 największych polskich stronach internetowych. O tym jak działa, jakie były jego początki i jakie są plany na rozwój opowiada Konrad Jamski, AdReport Manager w Goldbach Audience 

Rozmowa z Konradem Jamskim pracującym na stanowisku AdReport Manager w Goldbach Audience.

Jakie były początki AdReporta? Skąd pomysł na biznes, polegający na monitorowaniu kampanii reklamowych w Internecie?
Gdy projektowaliśmy AdReporta w 2004 roku, miał być tylko naszym wewnętrznym narzędziem. Chcieliśmy wiedzieć, co się dzieje na rynku, jak wygląda sytuacja u konkurencji i kto wydaje, ile pieniędzy, żeby, np. widzieć, który z pracowników odpowiednio wywiązuje się z powierzonych zadań. Komercyjnie zaczęliśmy wykorzystywać AdReporta dopiero w 2006 roku. Po kilku latach doszliśmy do wniosku, że możemy to narzędzie zaoferować zewnętrznie.

A ilu obecnie macie klientów?
Jesteśmy obecnie największym tego typu narzędziem do monitoringu reklamy online w Polsce. W każdym miesiącu z systemu korzysta kilkuset klientów.

Jakie to firmy? Do kogo AdReport jest przydatnym narzędziem?
Duża część stałych klientów, którzy co roku odnawiają abonament, to domy mediowe oraz nasza bezpośrednia konkurencja. Ale widzimy wzrost zainteresowania wśród innych podmiotów.
Bo AdReport jest przydatnym narzędziem tak naprawdę dla wszystkich graczy na rynku reklamy internetowej. W końcu każdy chce wiedzieć jak działa jego konkurencja. Niezależnie, czy jest to wydawca, agencja reklamowa, czy klient końcowy. Dzięki AdReportowi, np. dyrektor marketingu z branży samochodowej może łatwo i szybko dowiedzieć się, ile w przeciągu ostatniego miesiąca wydała na reklamę online cała branża oraz poszczególni gracze. Widzi też jakie to były kreacje, na jakich portalach i dzięki temu może łatwo odgadnąć strategię reklamową konkurencji. Wydawcy mogą zobaczyć, jakie firmy aktualnie kupują powierzchnię na konkurencyjnych stronach i dzięki temu próbować do nich dotrzeć. Z kolei agencja reklamowa, gdy startuje do przetargu musi sprawdzić, jak wyglądały kreacje przygotowywane przez poprzedników. Dzięki AdReportowi można bardzo szybko przejrzeć reklamy danej marki, począwszy od 2006 roku (w naszej bazie znajduje się ponad 100 000 kampanii). Praktycznie każdy segment e-marketingu to potencjalnie nasi klienci.

Jak wygląda funkcjonowanie AdReport od strony technicznej?
Ogromną część pracy wykonują zautomatyzowane boty tzw. Crawlery, które 24 godziny na dobę przeglądają cały Internet. Skanują serwisy wg ustalonego algorytmu i archiwizują wszystkie kreacje reklamowe, dokonując ich kategoryzacji ze względu na ich formę (np. prerolle, billboardy, czy skyscrapery). Co ciekawe, każdy z nich jest inaczej postrzegany przez odwiedzany serwis, ponieważ boty mają różne profile „osobowościowe”. Niektóre posiadają profil użytkownika, który wchodzi po raz pierwszy do Internetu, a inne mają historię wyświetlania, sporządzoną, np. pod profil „aspirującej businesswoman”, „młodego taty” albo „aktywnego seniora”. Dzięki temu monitorujemy też Internet pod kątem reklamy behawioralnej. Wykorzystywanie zróżnicowanych profili pozwala na dokonanie pełnej analizy dostępnych kreacji.

Czy cały proces jest zautomatyzowany?
Samym katalogowaniem reklam zajmują się już w dużej części nasi pracownicy. Weryfikują oni, czy boty dokonały właściwej kategoryzacji kampanii.

A skąd wiadomo, ile kto wydał na kampanię?
To nasze estymacje. W Internecie mamy kilka różnych systemów sprzedaży, więc niełatwo powiedzieć, ile zapłacono za konkretną kampanię. Do budowania modelu obliczeniowego wykorzystujemy kilka źródeł danych o wydatkach na rynku. Podstawą są raporty dostarczane na nasze zlecenie przez firmy badawcze. Źródłem informacji dla naszych obliczeń jest też raport IAB Adex, który podaje deklarowane wydatki w każdej z branż. Dysponując tą wiedzą szacujemy co miesiąc wydatki poszczególnych firm. Nasze obliczenia są weryfikowane z częścią klientów, którzy potwierdzają ich poprawność.

Jakie plany na przyszłość, jak chcecie zmieniać ofertę?
Nasz cel jest prosty - objąć monitoringiem całość działań e-marketingowych na polskim rynku i stale poprawiać jakość usług. Nasze analizy będą z czasem coraz bardziej rozbudowane i szczegółowe. Od kwietnia wprowadzamy nową funkcjonalność, czyli monitoring mailingów, który rozwinęliśmy w ostatnich miesiącach. Równocześnie pracujemy nad wdrożeniem audytu reklam mobilnych. Mamy nadzieję, że zdążymy z tym na oczekiwany w branży od dłuższego czasu „rok mobile’u” (śmiech).
Jednocześnie trwają intensywne prace nad nowoczesnym responsywnym panelem użytkownika. Widzimy, że coraz więcej osób korzysta z AdReporta na urządzeniach mobilnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że narzędzia IT powinny być równie estetyczne, co praktyczne i funkcjonalne.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

15.12.17, 10:12
| reklama & PR » informacje
Trwa kampania multirozrywkowych laptopów IdeaPad marki Lenovo
Wystartowała kampania telewizyjna i internetowa dla nowej serii laptpów IdeaPad marki Lenovo. Przygotowaniem jej zajęły się Agencja kreatywna Change Serviceplan i dom mediowy Value Media, które działają w ramach Group One.
15.12.17, 09:12
| reklama & PR » informacje
Raiffeisen Polbank klientem Opus B
Agencja Opus B zwyciężyła w przetargu Raiffeisen Polbank. Współpraca Opus B z klientem obejmuje obszary ATL i BTL. 
14.12.17, 19:12
| reklama & PR » informacje
SMOG [ERROR]. Antysmogowa kampania społeczna w Krakowie
Kraków od lat boryka się ze smogiem. Miasto królów dusi się w kłębach szarego dymu. Nowa kampania społeczna SMOG [ERROR] przygotowana przez agencję Dziadek do orzechów ma zwrócić uwagę mieszkańców na problem, z którym od lat boryka się miasto.
14.12.17, 18:12
| reklama & PR » informacje
Badanie ScreenLovers i IAA: rosną rola i przychody audytorów mediowych
Rynek audytu mediowego wzrósł o 10 proc. w stosunku do ub.r. Instytut Audytu Mediowego pozostaje największy, a Stars rośnie najszybciej. Agencje mediowe najlepiej postrzegają Accenture i Media Strategy – wynika z badania ScreenLovers zrealizowane przy wsparciu IAA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy. 
14.12.17, 15:12
| reklama & PR » informacje
Napojowskazy dla marki Coca-Cola w czterech lokalizacjach
Agencja 4Frame zrealizowała dla koncernu Coca-Cola cztery „Napojowskazy” - interaktywne rozwiązania, których celem jest zwiększenie doznań i wrażeń podczas zakupów. Innowacyjna nawigacja po kategorii napojów dostępna jest w sklepach Carrefour w Warszawie i Poznaniu.
14.12.17, 09:12
| reklama & PR » ludzie
Katarzyna Wójtowicz-Pietroń w Grayling Poland
Do zespołu agencji Grayling Poland dołączyła Katarzyna Wójtowicz-Pietroń, która objęła stanowisko Account Managera. Do jej obowiązków będzie należało tworzenie i realizacja projektów z obszaru komunikacji korporacyjnej i kryzysowej. 
13.12.17, 20:12
| reklama & PR » informacje
Nowy system wizualny dla opakowań produktów marki Indykpol
Agencja SaltPepper Brand Design była odpowiedzialna za stworzenie jednolitego i nowoczesnego systemu wizualnego dla opakowań produktów marki Indykpol – zgodnie z jej nową strategią pozycjonowania. 
13.12.17, 18:12
| reklama & PR » informacje
PKN Orlen odświeża logo VERVA
​PKN ORLEN odświeżył logo VERVA, które dzięki zmianom w warstwie graficznej, ma być prostsze, bardziej czytelne i nowoczesne. Jednocześnie pozostawiony został charakter logotypu mający podkreślać najwyższą jakość paliw oraz główne atrybuty marki – moc i dynamikę.
13.12.17, 17:12
| reklama & PR » informacje
Leo Burnett Warsaw dla sieci Kaufland
Leo Burnett wygrał przetarg na całościową strategiczno-kreatywną obsługę sieci sklepów Kaufland. Współpraca rozpoczęła się w listopadzie br.
13.12.17, 16:12
| reklama & PR » informacje
Agencja AKON Marketing Partners przygotowała opakowania świątecznych zestawów Schwarzkopf&Henkel
Agencja AKON Marketing Partners wygrała kolejny przetarg na działania dla koncernu Schwarzkopf&Henkel. Po przetargu dla marki Color Expert OMEGAPLEX tym razem są to opakowania do zestawów świątecznych marek Ultime, Syoss, Gliss Kur, Schauma, Taft, got2b, FA, Hattric, Barnangen. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 15.01.18

Do zdobycia jedna gra planszowa. 

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL