29.05.15, 16:05

Dziś to e-commerce stara się o Ciebie

Rafael Moucka
Fot.: materiały prasowe

Personalizacja sklepów internetowych jest dziś uznawana za jeden z najskuteczniejszych sposobów zwiększania współczynnika konwersji - pisze w swoim artykule Rafael Moucka.

To nic innego, jak rejestrowanie i analizowanie zachowań użytkownika, a następnie dostosowywanie pod ich kątem prezentowanych komunikatów, ofert produktowych i przekazów reklamowych. Istotnym, branym pod uwagę, czynnikiem może być tu wszystko: czas spędzony na danej stronie; źródło, z którego użytkownik do nas dotarł; frazy, których poszukiwał, ale także jego wiek, płeć czy zainteresowania. Te ostatnie stanowią jeden z kluczowych elementów leżących u podstaw działań reklamowych dużych graczy rynku e-commerce. Wszystko to sprawia, że klienci otrzymują coraz bardziej wyszukane komunikaty i wyłącznie interesujące ich treści. Jest to szczególnie ważne dlatego, że ilość przekazów do nich kierowanych jest ogromna, a w reklamowym gąszczu skuteczne mogą być tylko te doprecyzowane i spersonalizowane. Równocześnie rosną wymagania odbiorców. Aby im sprostać detaliści po prostu muszą wpisać się w coraz popularniejszy trend i dostarczyć klientowi wartość wyjątkową – spersonalizowany sklep będący równocześnie osobistym asystentem. Wyniki badań tylko to potwierdzają: według raportu SailThru aż 39% respondentów uznaje treści za użyteczne, jeśli są zgodne z ich zainteresowaniami, równocześnie 63% ankietowanych deklaruje, że czyta spersonalizowane wiadomości.

Powitaj odbiorcę
Powitanie użytkownika na stronie e-sklepu należy do podstawowych technik personalizacji. I choć nie jest ono niczym „nowym”, warto o niej pamiętać, bo tworzy przyjazny klimat i sprawia, że internauta dobrze czuje się na naszej platformie. Musimy jednak pamiętać o tym, że kluczem tej metody jest dostosowanie charakteru i treści powitania do grupy docelowej e-sklepu.

Czaty
Nie można zapominać także o tym, że w e-sklepach istnieje możliwość prowadzenia bezpośredniej komunikacji z klientem. Mimo coraz powszechniejszej automatyzacji nadal podkreśla się wagę interakcji klienta z obsługą – najczęściej prowadzoną przez wszelkiego rodzaju live chaty. Trzema największymi zaletami tego rozwiązania są jego bezpośredniość, szybkość i indywidualność. Wszelkie wątpliwości użytkownika są adresowane do obsługi i uzyskują natychmiastową odpowiedź.

A może kwestionariusz?
Jednym z pomysłów na stałe doskonalenie i poprawianie strony e-sklepu jest kwestionariusz wstępny. Pomoże on ukierunkować proponowane produkty na oczekiwania klienta. To dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na gromadzenie informacji na temat preferencji użytkowników i stosowanie odpowiednich filtrów tak, by zaproponować im najbardziej pożądane produkty. W niektórych przypadkach jednak kwestionariusz może być ryzykownym pomysłem – nie każdy klient ma ochotę go wypełniać. Aby uniknąć takich przypadków warto zadbać o to, by był on zwięzły i treściwy. W przeciwnym razie jego funkcję – skrócenie czasu poszukiwania odpowiednich produktów klient może odebrać dokładnie odwrotnie – jako utrudniający i komplikujący proces zakupowy czynnik.

Jeszcze e-mail marketing czy już marketing automation?
Niezwykle skutecznym sposobem na personalizację komunikacji z klientem są odpowiednio prowadzone działania e-mail marketingowe. Zindywidualizowane wiadomości mailowe mogą być wykorzystywane w celu podtrzymywania relacji z konsumentem, a także podnoszenia sprzedaży internetowej. Ważne jest jednak to, by otrzymywane mailingi pozwalały mu na odczuwanie zróżnicowanych i bardzo indywidualnych doświadczeń handlowych. Tu wkracza już marketing automation. Zaawansowane systemy do automatyzacji e-mail marketingu pozwalają na śledzenie użytkownika i rejestrowanie jego zachowań na stronie. Po stworzeniu odpowiednich profili zakupowych możemy z kolei przesyłać klientom newslettery z dopasowanymi i interesującymi ich treściami. Innymi słowy: e-commerce to już nie tylko sprzedaż produktów, ale także niezwykle ważny kanał komunikacji z klientem. Przede wszystkim to jednak doświadczenia użytkownika – z marką, produktem i samym e-sklepem.

Tu i teraz
Ciekawą formą personalizacji przekazów marketingowych jest reklama RTB, czyli możliwość dotarcia bezpośrednio do interesujących nas klientów na każdej odwiedzanej przez nich witrynie internetowej. Pełna automatyzacja rozwiązania pozwala na wysyłanie informacji na temat użytkowników (np. ich adresów url, geolokalizacji czy zainteresowań) do osób chcących reklamować swoje treści wśród osób z danej grupy. Efekt? Użytkownik widzi komunikaty odpowiadające jego oczekiwaniom.

Kliencie wróć!
Na podobnych zasadach działa retargeting, czyli marketing oparty na odzyskiwaniu utraconych możliwości sprzedaży. Wszystkim użytkownikom, którzy odwiedzili twoją witrynę, ale nie zdecydowali się na zakup możesz prezentować (na innych stronach) reklamy zachęcające do powrotu do e-sklepu, przekazując bardzo spersonalizowane treści, np. dotyczące produktów, które chcieli kupić. Dynamicznie spersonalizowane reklamy są dostosowywane do oglądanych przez klienta produktów lub intencyjnych słów kluczowych używanych podczas wizyty na stronie.
To oczywiście zaledwie kilka rozwiązań z zakresu personalizacji – ich dobór powinniśmy uzależnić od charakteru naszej działalności i jej podstawowych celów. Najważniejsza jednak wciąż pozostaje podstawowa potrzeba klienta i próba odpowiedzi na nią. To dziś czynnik, od którego powinniśmy wychodzić prowadząc wszelkie działania marketingowe i chcąc uzyskać ich efektywność ekonomiczną.

Rafael Moucka
Rafael Moucka pełni fukcję Prezesa Zarządu spółki Positive Technology skupiającej udziały: Positive Power Sp. z o.o., mailPro Sp. z o.o. i Invisio Sp. z o.o.; jest także Członkiem Zarządu Indata Software SA.
Jest absolwentem programu doskonalenia umiejętności Menedżerskich MANAGEMENT 2009, prowadzonego przez Harvard Business School & ICAN Institute oraz AKADEMII STRATEGICZNEGO PRZYWÓDZTWA (Harvard Business School & ICAN Institute), programu dla doświadczonych menedżerów wysokiego szczebla.
Występuje w charakterze prelegenta na konferencjach branżowych, organizowanych m.in. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Prywatnie jest pasjonatem golfa, rozwoju osobistego oraz szczęśliwym posiadaczem Harleya Davidsona.

Komentarze

Powiązane

19.10.17, 13:10
internet » informacje
Grupa Onet RAS-Polska partnerem Legia eSports
Grupa Onet-RAS Polska podpisała umowę partnerską z klubem Legia Warszawa. W ramach porozumienia, Legia eSports rozpocznie współpracę z portalem Onet.pl, który zostanie oficjalnym Partnerem Medialnym sekcji e-sportowej Legii Warszawa.
19.10.17, 12:10
internet » wywiady
Michał Siegieda zostanie rzecznikiem prasowym spółki Wirtualna Polska Holding
1 listopada br. obowiązki rzecznika prasowego spółki Wirtualna Polska Holding obejmie Michał Siegieda. Ma odpowiadać za komunikację zewnętrzną.
18.10.17, 12:10
internet » informacje
Zapytaj.onet.pl w nowej mobilnej odsłonie i z nowym logotypem oraz layoutem
Ruszyła nowa odsłona społecznościowego serwisu wymiany wiedzy Zapytaj.onet.pl. Na wersji mobilnej wprowadzono innowacyjną technologię PWA oraz możliwość korzystania z niej offline. Dodatkowo zmienił się logotyp i layout serwisu.
17.10.17, 09:10
internet » informacje
Wystartował NewsMavens.com. Europa w oczach kobiet
15 dziennikarek z 12 mediów i przegląd najistotniejszych z perspektywy kobiet artykułów z opiniotwórczych europejskich tytułów – tak prezentuje się NewsMavens.com, nowy anglojęzyczny serwis Agory. 
16.10.17, 13:10
internet » informacje
Business Insider Polska głównym dostawcą treści dla Onetu
Business Insider Polska staje się głównym dostawcą treści dla Onetu. W serwisie dostępne są już poszerzone informacje i nowe kategorie tematyczne. 
16.10.17, 06:10
internet » informacje
Serwisy sportowe Wirtualnej Polski nadal najpopularniejsze
Według badań Gemius/ PBI za wrzesień 2017 r., Serwisy sportowe należące do Wirtualnej Polski ponownie odnotowały znakomite wyniki i po raz kolejny były najchętniej wybieranymi witrynami w kategorii Sport.
15.10.17, 08:10
internet » informacje
IMAGINE wspiera debiut EnveloBanku w obszarze digital
IMAGINE wspiera digitalowo debiut EnveloBanku - cyfrowej marki Banku Pocztowego. Agencja przygotowała dla marki koncepcję i design serwisu informacyjnego, a także wsparcie digital.
14.10.17, 19:10
internet » informacje
Grupa Onet-RAS Polska współpracuje z Uniwersytetem SWPS w ramach programu Digital Media Campus
Program szkoleniowy Digital Media Campus Grupy Onet-RAS Polska w zakresie dziennikarstwa internetowego, będzie realizowany w nowym roku akademickim na Uniwersytecie SWPS na kierunku Digital Media na poziomie studiów podyplomowych. 
14.10.17, 10:10
internet » informacje
Wyborcza.pl bezpłatnie dla klientów sieci T-Mobile przez 90 dni
„Gazeta Wyborcza” rozpoczęła współpracę z siecią T-Mobile. Klienci tego operatora przez 90 dni mają bezpłatny dostęp do serwisów Wyborcza.pl. 
13.10.17, 20:10
internet » badania rynku
Smaker umacnia się na pozycji lidera
Należący do Interii Smaker jest nie tylko najpopularniejszym, ale i najszybciej rozwijającym się serwisem kulinarnym w polskim internecie – wynika z badań Gemius/PBI. We wrześniu br. skorzystało z niego ponad 3,6 mln użytkowników. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 23.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Noc w Piemoncie”.

do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

Kalendarium
Dziś jest 24 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL