27.07.15, 12:00

Jeżeli tu Cię nie ma, to nie istniejesz, czyli social media dla firm

Fot.: materiały prasowe

Jeszcze do niedawna firmy niechętnie promowały się za pośrednictwem portali społecznościowych. Jednak ostatnimi czasy można zaobserwować, że przekonanie właścicieli firm o konieczności istnienia w sieci zostało wręcz wyolbrzymione. Wielu szefów zarządziło zakładanie kont niemal na wszystkich portalach społecznościowych, co niekoniecznie jest równoznaczne z utrzymywaniem wysokiego poziomu ich moderowania. Jak skutecznie prowadzić kampanię swojej firmy w serwisach tego rodzaju? Które z portali wybrać? Jak zarządzać swoim profilem i jakich korzyści z tego wynikających można się spodziewać? Przedstawiamy krótki przewodnik social media dla firm!

Facebook

Według raportu "We are social" z tego roku wynika, że już ponad 2 miliardy ludzi na świecie to użytkownicy serwisów społecznościowych. W Polsce jest ich 13 milionów (aż o 1,2 miliona więcej niż w ubiegłym roku!), czyli 34% populacji. 35% z nich wybrało Facebooka. Obecnie jest to najpopularniejszy serwis społecznościowy, a co za tym idzie, gdy myślimy „social media dla firm”, tak naprawdę myślimy: „Facebook”.

Jak każdy portal tego rodzaju, także i ten, posiada swoją specyfikę. Doskonale sprawdza się jako narzędzie budowania społeczności, dlatego przy prowadzeniu konta konieczne są akcje angażujące i motywujące do działania. Na profilu musi się „dziać”, szczególnie dlatego, że Facebook odwiedzany jest przez użytkowników bardzo często, wysoki procent Facebookowiczów nie wylogowuje się przez większość dnia. 

Dobrze prowadzony profil na Facebooku często wymaga zatrudnienia dodatkowego pracownika. Skuteczna promocja na tym portalu wiąże się z wydatkami, prowadzenie kampanii może generować znaczące koszty. 

Czego NIE należy robić na Facebooku:
-         prowadzić konta nieregularnie, z długimi przerwami (jeżeli nie masz czasu na codzienne wpisy – pomyśl nad założeniem bloga);
-         zanudzać użytkowników suchymi informacjami o produktach i promocjach (dużo lepiej sprawdzą się śmieszne memy, lekkie komentarze i statusy call to action);
-         unikać czytania komentarzy i odpowiedzi na wiadomości (użytkownicy „polubili” Cię właśnie po to, by mieć z Tobą kontakt).

Twitter

Informacja to żywioł naturalny Twojej firmy? A więc znalazłeś portal dla siebie! Twitter zrzesza przede wszystkim młodych ludzi, co sprawia, że musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chodzi Ci właśnie o takich Followersów. Jeżeli tak, to właśnie zyskałeś narzędzie, które świetnie sprawdza się jako platforma kontaktowa z potencjalnymi klientami. W Polsce z Tweetera korzysta już 10% aktywnych użytkowników mediów społecznościowych.

Czego NIE należy robić na Twitterze:
-         odkładać publikacji tweetów – to portal na tu i teraz (trochę mniej „tu i teraz” niż Snapchat, ale i tak kilka godzin może zaważyć o popularności wpisu);
-         tweetować rzadko i wtórnie (jeżeli Twoja firma sama nie generuje żadnych interesujących treści informacyjnych – wybierz inny portal);
-         uprawiać nachalnej reklamy produktowej (to narzędzie, które ma zdobyć sympatię użytkowników, a kopiowanie informacji katalogowych raczej nie sprawi, że będziemy chętnie „przetweetowywani”).

LinkedIn

Przejdźmy do najbardziej profesjonalnego portalu. LinkedIn pozwala użytkownikom nawiązać biznesowe relacje, dlatego w przypadku firm najlepiej odnajdą się tutaj te z branży B2B albo oferujące produkty i usługi szkoleniowe, także z zakresu rozwoju osobistego. Jeżeli chcesz utrzymać ekspercki wizerunek, publikować dłuższe teksty i uważasz, że do Twojego profilu nie pasuje wyścig na „lajki” pod śmiesznym obrazkiem – wybrałeś odpowiedni serwis.

Czego NIE należy robić na LinkedIn:
-         traktować profilu jak skończonej i zamkniętej wersji (profil na LinkedIn ma tętnić życiem – publikuj artykuły, raporty, zapraszaj do sieci kontaktów i dołączaj do interesujących Cię grup);
-         publikować treści niesprawdzonych (jeżeli publikujesz dane procentowe – lepiej miej na nie dowody, LinkedIn to miejsce, w którym łatwo o specjalistę mającego mocne kontrargumenty);
-         ograniczać się do suchego tekstu (z danych LinkedIn wynika, że posty zawierające linki mogą podwoić zaangażowanie, zamieszczanie zdjęć pozwala osiągnąć o 98% więcej komentarzy, a linki do filmów na YouTube udostępniane są 75% częściej niż pozostałe).

Pinterest

Jeżeli oferowane przez Ciebie produkty lub usługi są wizualnie interesujące – ten portal będzie idealnym miejscem, by to udowodnić. Pinterest to nic innego, jak wirtualna tablica korkowa, która od prawdziwej tablicy różni się w dwóch obszarach – jest o niebo ładniejsza i ma ogólnoświatowy zasięg. W Polsce ogląda ją codziennie 5% użytkowników social media.

Na Pintereście możesz powiesić w zasadzie wszystko – od znalezionych w sieci obrazków, poprzez własne projekty ubrań czy stylizacji, aż po analizy biznesowe, ale najlepiej sprawdzają się tu zdjęcia, obrazki i infografiki. Dlatego Pinterest jest wykorzystywany biznesowo przede wszystkim przez osoby zajmujące się działalnością artystyczną, np. fotografią, grafiką, modą, designem, a także reklamą i marketingiem. Zwłaszcza marketingowcy i specjaliści od nowych mediów chętnie wykorzystują konta na Pintereście do dzielenia się infografikami oraz raportami – tam wyglądają naprawdę świetnie.

Czego NIE należy robić na Pintereście:
-         zanudzać innych przydługimi tekstami (po to wymyślono infografiki, żeby nie czytać tekstów z raportami);
-         publikować treści nieatrakcyjnych wizualnie (brzydkie pliki można robić sobie dalej w Excelu);
-         zamieszczać treści odtwórcze albo rozbite na tysiące odsłon (infografika ma być w jednym kawałku, nie w ośmiu).

Instagram

Pora na obrazkową wersję Twittera, czyli Instagram. Jest to portal oparty w zasadzie wyłącznie na obrazie – tekst na Instagramie ogranicza się do króciutkich hashtagów. I dlatego na Instagramie najlepiej promuje się wszelkiego rodzaju usługi okołoartystyczne – od florystycznych i fryzjerskich, przez odzieżowe, po food-stylistę lub dog-stylistę albo jakiegokolwiek innego stylistę. Wielu komentatorów życia społecznego przekonuje, że coraz bardziej komfortowo czujemy się nie w świecie słów, a w kulturze obrazkowej – warto więc to wykorzystać. Statystyki Instagrama są podobne jak w przypadku Pinteresta – także tutaj zagląda 5% użytkowników serwisów społecznościowych.

Czego NIE należy robić na Instagramie:
-         wrzucać zdjęć mało oryginalnych, banalnych, nudnych (na Instagramie są miliony obrazków, raczej nie przebijesz się ze zdjęciami bez pomysłu);
-         unikać kontaktu z innymi twórcami treści graficznych (Instagram to nie portal content marketingowy, tylko gigantyczny album ze zdjęciami, nie skupiaj się tylko na sobie i swoim produkcie);
-         spamować (to największy problem Instagramu – ilość spamu jest na nim ogromna, dlatego prawdziwi miłośnicy portalu unikają każdej treści przypominającej spam).

Jak widać, każdy z tych portali społecznościowych niesie ze sobą nieco inny potencjał, dlatego naprawdę nie masz obowiązku zakładać konta na każdym z nich – musisz wybrać takie medium, które będzie dla Twoich produktów lub usług odpowiednie. Jeżeli prowadzisz firmę księgową, konto na Instagramie do niczego Ci się nie przyda, natomiast jeśli zajmujesz się fotografią kreacyjną, zanudzisz się na śmierć w gąszczu publikacji biznesowych na LinkedIn. Zatem promuj się na swoim ulubionym portalu i baw się przy tym dobr

Konsultacja: http://www.profesjonalne-pozycjonowanie.pl/

Komentarze

Powiązane

18.01.18, 16:00
| internet » ludzie
Maciej Patla wraca do Grupy Onet - RAS Polska
Maciej Patla dołącza do Grupy Onet - RAS Polska jako Content Commerce Manager. Patla będzie odpowiedzialny m.in. za tworzenie i realizację strategii rozwoju content commerce w Grupie.
18.01.18, 15:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Ströer Digital Media wprowadza do oferty reklamy z gwarancją viewability
Ströer Digital Media wprowadza do oferty kampanie reklamowe z gwarancją viewability. To jeden z pierwszych produktów na polskim rynku, który gwarantuje klientom określony poziom widoczności reklamy. Za pomiar odpowiada firma Meetrics GmbH. 
16.01.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » artykuły
Marcin Rupiński: marki premium stawiają na Internet
Jak wynika z najnowszego raportu KPMG dotyczącego dóbr luksusowych w Polsce, rynek ten stale rośnie w siłę. Szacuje się, że w 2021 r. jego wartość może osiągnąć niemal 31 mld zł, a więc wzrośnie o prawie 50 proc. w stosunku do 2017 r. Artykuł ekspercki Marcina Rupińskiego, CEO sieci reklamowej Royal Ad.
16.01.18, 11:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
Policja zlikwidowała piracki serwis. Straty dla nadawców wstępnie szacuje się na ok. 3,5 mln zł
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, zatrzymali trzech mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty nielegalnego rozpowszechniania sygnału płatnych telewizji cyfrowych czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu. 
15.01.18, 10:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
IAB Polska/PwC AdEx: 2,69 mld zł wydatków na reklamę online od stycznia do września 2017 r. (infografika)
Po trzech kwartałach 2017 r., wydatki na reklamę online wyniosły 2,69 mld zł, czyli o 147 mln zł więcej niż rok wcześniej w porównywalnym okresie. Przełożyło się to na dynamikę wzrostu na poziomie 6 proc. Wciąż największy wpływ na wzrost ma wideo online, social media oraz programmatic.
11.01.18, 17:00
| internet » informacje
Babyonline.pl zmienił się w mamotoja.pl
Od stycznia br. serwis babyonline.pl zmienił się w mamotoja.pl. „Mamo, To Ja” to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek mediowych dla młodych rodziców.
11.01.18, 13:25
| internet » ludzie
Marcin Watemborski redaktorem prowadzącym WP Fotoblogia
Marcin Watemborski pokieruje WP Fotoblogia – największym serwisem fotograficznym w Polsce. Przez dwa lata pracował jako dziennikarz, a teraz awansował na stanowisko redaktora prowadzącego. Jest fotografem portretowym.
10.01.18, 19:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Gazeta.pl wprowadza trzy nowe formaty reklamowe
Biuro reklamy Gazeta.pl przygotowało nowe, nieinwazyjne formaty reklamowe. Nowe rozwiązania reklamowe zostały stworzone zgodnie ze standardami Coalition for Better Ads i Google.
10.01.18, 14:00
| internet » informacje
Wirtualna Polska zlikwiduje platformę Bloog.pl
Wirtualna Polska wyłączy serwis do blogowania Bloog.pl. Na przeniesienie swoich danych użytkownicy mają czas tylko do końca marca br. Decyzję podjęto z powodu spadającej popularności usługi i zmian na rynku mediów.
10.01.18, 13:00
| internet » ludzie
Agnieszka Odachowska odchodzi z Grupy Onet-RAS Polska
Agnieszka Odachowska zrezygnowała z funkcji Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Grupy Onet-RAS Polska, a jej obowiązki przejmie tymczasowo Agnieszka Skrzypek-Makowska (obecnie Group Communication Manager).
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL