27.07.15, 12:07

Jeżeli tu Cię nie ma, to nie istniejesz, czyli social media dla firm

Fot.: materiały prasowe

Jeszcze do niedawna firmy niechętnie promowały się za pośrednictwem portali społecznościowych. Jednak ostatnimi czasy można zaobserwować, że przekonanie właścicieli firm o konieczności istnienia w sieci zostało wręcz wyolbrzymione. Wielu szefów zarządziło zakładanie kont niemal na wszystkich portalach społecznościowych, co niekoniecznie jest równoznaczne z utrzymywaniem wysokiego poziomu ich moderowania. Jak skutecznie prowadzić kampanię swojej firmy w serwisach tego rodzaju? Które z portali wybrać? Jak zarządzać swoim profilem i jakich korzyści z tego wynikających można się spodziewać? Przedstawiamy krótki przewodnik social media dla firm!

Facebook

Według raportu "We are social" z tego roku wynika, że już ponad 2 miliardy ludzi na świecie to użytkownicy serwisów społecznościowych. W Polsce jest ich 13 milionów (aż o 1,2 miliona więcej niż w ubiegłym roku!), czyli 34% populacji. 35% z nich wybrało Facebooka. Obecnie jest to najpopularniejszy serwis społecznościowy, a co za tym idzie, gdy myślimy „social media dla firm”, tak naprawdę myślimy: „Facebook”.

Jak każdy portal tego rodzaju, także i ten, posiada swoją specyfikę. Doskonale sprawdza się jako narzędzie budowania społeczności, dlatego przy prowadzeniu konta konieczne są akcje angażujące i motywujące do działania. Na profilu musi się „dziać”, szczególnie dlatego, że Facebook odwiedzany jest przez użytkowników bardzo często, wysoki procent Facebookowiczów nie wylogowuje się przez większość dnia. 

Dobrze prowadzony profil na Facebooku często wymaga zatrudnienia dodatkowego pracownika. Skuteczna promocja na tym portalu wiąże się z wydatkami, prowadzenie kampanii może generować znaczące koszty. 

Czego NIE należy robić na Facebooku:
-         prowadzić konta nieregularnie, z długimi przerwami (jeżeli nie masz czasu na codzienne wpisy – pomyśl nad założeniem bloga);
-         zanudzać użytkowników suchymi informacjami o produktach i promocjach (dużo lepiej sprawdzą się śmieszne memy, lekkie komentarze i statusy call to action);
-         unikać czytania komentarzy i odpowiedzi na wiadomości (użytkownicy „polubili” Cię właśnie po to, by mieć z Tobą kontakt).

Twitter

Informacja to żywioł naturalny Twojej firmy? A więc znalazłeś portal dla siebie! Twitter zrzesza przede wszystkim młodych ludzi, co sprawia, że musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chodzi Ci właśnie o takich Followersów. Jeżeli tak, to właśnie zyskałeś narzędzie, które świetnie sprawdza się jako platforma kontaktowa z potencjalnymi klientami. W Polsce z Tweetera korzysta już 10% aktywnych użytkowników mediów społecznościowych.

Czego NIE należy robić na Twitterze:
-         odkładać publikacji tweetów – to portal na tu i teraz (trochę mniej „tu i teraz” niż Snapchat, ale i tak kilka godzin może zaważyć o popularności wpisu);
-         tweetować rzadko i wtórnie (jeżeli Twoja firma sama nie generuje żadnych interesujących treści informacyjnych – wybierz inny portal);
-         uprawiać nachalnej reklamy produktowej (to narzędzie, które ma zdobyć sympatię użytkowników, a kopiowanie informacji katalogowych raczej nie sprawi, że będziemy chętnie „przetweetowywani”).

LinkedIn

Przejdźmy do najbardziej profesjonalnego portalu. LinkedIn pozwala użytkownikom nawiązać biznesowe relacje, dlatego w przypadku firm najlepiej odnajdą się tutaj te z branży B2B albo oferujące produkty i usługi szkoleniowe, także z zakresu rozwoju osobistego. Jeżeli chcesz utrzymać ekspercki wizerunek, publikować dłuższe teksty i uważasz, że do Twojego profilu nie pasuje wyścig na „lajki” pod śmiesznym obrazkiem – wybrałeś odpowiedni serwis.

Czego NIE należy robić na LinkedIn:
-         traktować profilu jak skończonej i zamkniętej wersji (profil na LinkedIn ma tętnić życiem – publikuj artykuły, raporty, zapraszaj do sieci kontaktów i dołączaj do interesujących Cię grup);
-         publikować treści niesprawdzonych (jeżeli publikujesz dane procentowe – lepiej miej na nie dowody, LinkedIn to miejsce, w którym łatwo o specjalistę mającego mocne kontrargumenty);
-         ograniczać się do suchego tekstu (z danych LinkedIn wynika, że posty zawierające linki mogą podwoić zaangażowanie, zamieszczanie zdjęć pozwala osiągnąć o 98% więcej komentarzy, a linki do filmów na YouTube udostępniane są 75% częściej niż pozostałe).

Pinterest

Jeżeli oferowane przez Ciebie produkty lub usługi są wizualnie interesujące – ten portal będzie idealnym miejscem, by to udowodnić. Pinterest to nic innego, jak wirtualna tablica korkowa, która od prawdziwej tablicy różni się w dwóch obszarach – jest o niebo ładniejsza i ma ogólnoświatowy zasięg. W Polsce ogląda ją codziennie 5% użytkowników social media.

Na Pintereście możesz powiesić w zasadzie wszystko – od znalezionych w sieci obrazków, poprzez własne projekty ubrań czy stylizacji, aż po analizy biznesowe, ale najlepiej sprawdzają się tu zdjęcia, obrazki i infografiki. Dlatego Pinterest jest wykorzystywany biznesowo przede wszystkim przez osoby zajmujące się działalnością artystyczną, np. fotografią, grafiką, modą, designem, a także reklamą i marketingiem. Zwłaszcza marketingowcy i specjaliści od nowych mediów chętnie wykorzystują konta na Pintereście do dzielenia się infografikami oraz raportami – tam wyglądają naprawdę świetnie.

Czego NIE należy robić na Pintereście:
-         zanudzać innych przydługimi tekstami (po to wymyślono infografiki, żeby nie czytać tekstów z raportami);
-         publikować treści nieatrakcyjnych wizualnie (brzydkie pliki można robić sobie dalej w Excelu);
-         zamieszczać treści odtwórcze albo rozbite na tysiące odsłon (infografika ma być w jednym kawałku, nie w ośmiu).

Instagram

Pora na obrazkową wersję Twittera, czyli Instagram. Jest to portal oparty w zasadzie wyłącznie na obrazie – tekst na Instagramie ogranicza się do króciutkich hashtagów. I dlatego na Instagramie najlepiej promuje się wszelkiego rodzaju usługi okołoartystyczne – od florystycznych i fryzjerskich, przez odzieżowe, po food-stylistę lub dog-stylistę albo jakiegokolwiek innego stylistę. Wielu komentatorów życia społecznego przekonuje, że coraz bardziej komfortowo czujemy się nie w świecie słów, a w kulturze obrazkowej – warto więc to wykorzystać. Statystyki Instagrama są podobne jak w przypadku Pinteresta – także tutaj zagląda 5% użytkowników serwisów społecznościowych.

Czego NIE należy robić na Instagramie:
-         wrzucać zdjęć mało oryginalnych, banalnych, nudnych (na Instagramie są miliony obrazków, raczej nie przebijesz się ze zdjęciami bez pomysłu);
-         unikać kontaktu z innymi twórcami treści graficznych (Instagram to nie portal content marketingowy, tylko gigantyczny album ze zdjęciami, nie skupiaj się tylko na sobie i swoim produkcie);
-         spamować (to największy problem Instagramu – ilość spamu jest na nim ogromna, dlatego prawdziwi miłośnicy portalu unikają każdej treści przypominającej spam).

Jak widać, każdy z tych portali społecznościowych niesie ze sobą nieco inny potencjał, dlatego naprawdę nie masz obowiązku zakładać konta na każdym z nich – musisz wybrać takie medium, które będzie dla Twoich produktów lub usług odpowiednie. Jeżeli prowadzisz firmę księgową, konto na Instagramie do niczego Ci się nie przyda, natomiast jeśli zajmujesz się fotografią kreacyjną, zanudzisz się na śmierć w gąszczu publikacji biznesowych na LinkedIn. Zatem promuj się na swoim ulubionym portalu i baw się przy tym dobr

Konsultacja: http://www.profesjonalne-pozycjonowanie.pl/

Komentarze

Powiązane

19.10.17, 13:10
internet » informacje
Grupa Onet RAS-Polska partnerem Legia eSports
Grupa Onet-RAS Polska podpisała umowę partnerską z klubem Legia Warszawa. W ramach porozumienia, Legia eSports rozpocznie współpracę z portalem Onet.pl, który zostanie oficjalnym Partnerem Medialnym sekcji e-sportowej Legii Warszawa.
19.10.17, 12:10
internet » wywiady
Michał Siegieda zostanie rzecznikiem prasowym spółki Wirtualna Polska Holding
1 listopada br. obowiązki rzecznika prasowego spółki Wirtualna Polska Holding obejmie Michał Siegieda. Ma odpowiadać za komunikację zewnętrzną.
18.10.17, 12:10
internet » informacje
Zapytaj.onet.pl w nowej mobilnej odsłonie i z nowym logotypem oraz layoutem
Ruszyła nowa odsłona społecznościowego serwisu wymiany wiedzy Zapytaj.onet.pl. Na wersji mobilnej wprowadzono innowacyjną technologię PWA oraz możliwość korzystania z niej offline. Dodatkowo zmienił się logotyp i layout serwisu.
17.10.17, 09:10
internet » informacje
Wystartował NewsMavens.com. Europa w oczach kobiet
15 dziennikarek z 12 mediów i przegląd najistotniejszych z perspektywy kobiet artykułów z opiniotwórczych europejskich tytułów – tak prezentuje się NewsMavens.com, nowy anglojęzyczny serwis Agory. 
16.10.17, 13:10
internet » informacje
Business Insider Polska głównym dostawcą treści dla Onetu
Business Insider Polska staje się głównym dostawcą treści dla Onetu. W serwisie dostępne są już poszerzone informacje i nowe kategorie tematyczne. 
16.10.17, 06:10
internet » informacje
Serwisy sportowe Wirtualnej Polski nadal najpopularniejsze
Według badań Gemius/ PBI za wrzesień 2017 r., Serwisy sportowe należące do Wirtualnej Polski ponownie odnotowały znakomite wyniki i po raz kolejny były najchętniej wybieranymi witrynami w kategorii Sport.
15.10.17, 08:10
internet » informacje
IMAGINE wspiera debiut EnveloBanku w obszarze digital
IMAGINE wspiera digitalowo debiut EnveloBanku - cyfrowej marki Banku Pocztowego. Agencja przygotowała dla marki koncepcję i design serwisu informacyjnego, a także wsparcie digital.
14.10.17, 19:10
internet » informacje
Grupa Onet-RAS Polska współpracuje z Uniwersytetem SWPS w ramach programu Digital Media Campus
Program szkoleniowy Digital Media Campus Grupy Onet-RAS Polska w zakresie dziennikarstwa internetowego, będzie realizowany w nowym roku akademickim na Uniwersytecie SWPS na kierunku Digital Media na poziomie studiów podyplomowych. 
14.10.17, 10:10
internet » informacje
Wyborcza.pl bezpłatnie dla klientów sieci T-Mobile przez 90 dni
„Gazeta Wyborcza” rozpoczęła współpracę z siecią T-Mobile. Klienci tego operatora przez 90 dni mają bezpłatny dostęp do serwisów Wyborcza.pl. 
13.10.17, 20:10
internet » badania rynku
Smaker umacnia się na pozycji lidera
Należący do Interii Smaker jest nie tylko najpopularniejszym, ale i najszybciej rozwijającym się serwisem kulinarnym w polskim internecie – wynika z badań Gemius/PBI. We wrześniu br. skorzystało z niego ponad 3,6 mln użytkowników. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 23.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Noc w Piemoncie”.

do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

Kalendarium
Dziś jest 24 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL