15.10.15, 11:10

Codemedia: branża modowa zwiększa nakłady na reklamę

W pierwszej połowie br. branża odzieżowa wydała ponad 96 mln zł na promocję. To wzrost aż o 23 proc. w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. – wynika z analizy największego niezależnego domu mediowego Codemedia.

W pierwszej połowie 2015 r. największym reklamodawcą w kategorii moda była branża odzieżowa, przeznaczając na promocję ponad 45 mln zł (47 proc. wszystkich wydatków). To niewielki, 4 proc. wzrost w porówaniu z analogicznym okresem 2014 r. 29 proc. wydatków ponieśli producentci zegarków i biżuterii, przeznaczając na promocję łacznie ponad 27 mln zł. Kwota ta jest o 51 proc. wyższa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Branża obuwnicza zainwestowała ponad 11 mln zł (12 proc.) zwiększając tym samym swoje wydatki o 26 proc. Firmy z kategorii okulary i soczewki zainwestowały ponad 8 mln zł (9 proc. ogółu) notując jednocześnie największy – 68 proc. – wzrost nakładów na promocję w porówaniu z pierwszą połową 2014 r. Producenci wyrobów skórzanych i skóropodobnych w analizowanym okresie wydali nieco ponad 2 mln zł (2 proc.) – wynika z analizy domu mediowego Codemedia.

Firmy działające w branży modowej najczęściej reklamowały swoje produkty w magazynach, gdzie w analizowanym okresie ulokowały 62 proc. swoich budżetów marketingowych czyli ponad 60 mln zł. To wzrost o 41 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. Najczęściej firmy promowały się w luksusowych magazynach i dwutygodnikach adresowanych do kobiet takich jak: "Twój Styl", "VIVA!", "Pani", a także tygodnikach lifestylowych – liderem w tym segmencie jest "Flesz".

15 proc. (ponad 14 mln zł) firmy zainwestowały w kampanie telewizyjne. Jest to kwota o 9 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2014 r. Firmy lokowały największe budżety w czołowych stacjach: TVN, Polsacie, TVP1 i TVP2. Z kanałów tematycznych najczęściej wybierany był Discovery Channel.

Ponad 8 mln zł (8 proc.) firmy z tej kategorii przeznaczyły na promocję w Internecie. W porównaniu z 2014 r. znaczenie tego kanału wzrosło, a firmy wydały więcej o ok. 17 proc. – wynika z analizy domu mediowego Codemedia. Kampanie reklamowe były najczęściej realizowane na portalach: Wp.pl, Onet.pl i O2.pl. Zaraz za nimi uplasował się Pudelek.pl wyprzedzając Gazeta.pl.

8 proc. budżetów pochłonęła reklama outdoorowa, która kosztowała w sumie prawie 8 mln zł. W tym przypadku widać niewielki – 8 proc. wzrost. Po 2 proc. firmy zainwestowały w takie kanały jak gazety, kino i radio.

"Według różnych statystyk Polacy się bogacą i przeznaczają więcej pieniędzy na dobra luksusowe. Potwierdzenie tego znajdujemy także w branży reklamowej. Zegarki i biżuteria, które możemy zaliczyć do kategorii dóbr luksusowych zanotowały znaczący wzrost inwestycji na promocję w porównaniu do analogicznego okresu z 2014 roku" – komentuje Sławomir Kornicki, Członek Zarządu Codemedia.

Komentarze

Powiązane

19.10.17, 14:10
reklama & PR » informacje
Polska gościnność motywem przewodnim najnowszej kampanii wizerunkowej MPM
Polska gościnność jest motywem przewodnim najnowszej kampanii wizerunkowej MPM, polskiego producenta urządzeń AGD. 
19.10.17, 11:10
reklama & PR » informacje
Capgemini zmienia wizerunek
Capgemini firma działająca w obszarze doradztwa, technologii i outsourcingu, obchodzi w tym roku 50. rocznicę powstania. Firma zaprezentowała nowe logo, które ma odzwierciedlać zmiany, jakim spółka uległa na przestrzeni lat oraz podkreślić wartości firmy. 
19.10.17, 11:10
reklama & PR » ludzie
Michał Trela w zespole Cube Group
Michał Trela objął stanowisko Senior Affiliate Managera w dziale Publishing & Innovations w agencji Cube Group. 
19.10.17, 10:10
reklama & PR » informacje
BBDO Warszawa po zwycięskim przetargu pracuje dla CEDC
Agencja BBDO Warszawa rozpoczęła współpracę z największym w Polsce producentem wódki i napojów alkoholowych, firmą CEDC.
19.10.17, 09:10
reklama & PR » informacje
Linie Emirates promują port w Dubaju i zachęcającą do podróży
Linie Emirates rozpoczęły wartą 15 mln dolarów kampanię, która ma zachęcić do podróży liniami i promować rozbudowaną ofertę kierunków przewoźnika, w tym jego port macierzysty w Dubaju.
18.10.17, 20:10
reklama & PR » informacje
YieldRiser obsłuży OLX
Firma YieldRiser nawiązała współpracę z portalem z ogłoszeniami OLX.
18.10.17, 19:10
reklama & PR » informacje
Marka Atlantic w portfolio agencji Performante
Performante obsługuje kampanię 777 marki Atlantic. Kampania potrwa do końca br. i dotyczy dziesięciolecia współpracy Atlantic z ambasadorem Krzysztofem Hołowczycem.
18.10.17, 18:10
reklama & PR » informacje
Coldrex wraca po 10 latach na telewizyjne ekrany
Pod hasłem „Silniejszy od przeziębienia i grypy” wystartowała kampania reklamowa marki Coldrex. To pierwsza po dziesięcioletniej przerwie kampania telewizyjna marki.
18.10.17, 17:10
reklama & PR » informacje
Big-Active reklamuje zielone herbaty z mieszankami egzotycznych owoców
Marka Big-Active wystartowała z nową kampanią reklamową zielonych herbat. Spot emitowany jest na antenach takich stacji m.in. jak: TVP, TVN i Polsat.
18.10.17, 16:10
reklama & PR » informacje
MAHLE klientem agencji strategiczno-kreatywnej MOOQ
We wrześniu br. do portfolio klientów MOOQ dołączyło MAHLE Shared Services Poland, które w tym roku otworzyło swoją siedzibę w centrum Wrocławia. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

do 17.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Szczęście na widelcu. Powieść w pięciu daniach”.

Kalendarium
Dziś jest 20 października 2017
Polecamy
Konferencje

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL