29.08.16, 09:08

Filmy ze Śląska i konkursowe krótkie metraże w programie Bytom Film Festiwalu

Plakat II edycji Bytom Film Festiwalu
Fot.: materiały prasowe

W dniach 7-11 września br. odbędzie się druga edycja Bytom Film Festiwalu, którego ogłoszono program. Wśród propozycji znajdują się między innymi filmy krótkometrażowe walczącego w sekcjach konkursowych o Bytomskiego Lwa, obrazy ze Śląska, a także dzieła Krzysztofa Kieślowskiego.

I edycja odbyła się we wrześniu 2014 roku w Bytomskim Centrum Kultury. W tym roku festiwal powraca pod nazwą Bytom Film Festiwal Festiwal Popularyzatorów Filmowych. Potrwa od 7 do 11 września br. To jedyny w Polsce Festiwal koncentrujący się na osobach, instytucjach, stowarzyszeniach i projektach, które przyczyniają się do promocji oraz upowszechniania sztuki filmowej.

Festiwal wyróżnia wszystkich, którzy polepszają jakości obrazów filmowych (Repozytorium Cyfrowe), stymulują nowe produkcje debiutujących artystów (Studio Munka), czy wychodzą poza klasyczną kategorię widza (filmy kierowane do osób, niesłyszących, czy niewidzących). A przede wszystkim stawiamy sobie za cel odkrywanie i dzielenie się z widzem lokalną kinematografią.

Przez pięć dni w programie zobaczymy filmy między innymi nawiązujące do regionu Śląska, które pomogą zrozumieć kontekst kulturowy miejsca i odkryć falę filmowych talentów. W sekcji SILESIA PANORAMA znajduje się m.in. “Matka” w reż. Lee Mackintosha Jonesa hipnotyzujący, trzymający w napięciu ludzki dramat, ukazany na postindustrialnym tle południowej Polski oraz “Internowane” reżysera Pawła Przybylskiego opowiadający o kobietach, które ze względu na działalność opozycyjną trafiły w czasie stanu wojennego w 1982 r. do Ośrodka Odosobnienia Internowanych w Bytomiu – Miechowicach.

W programie znajduje się także nietypowa retrospektywa: WIELKI MŁODY, która jest okazją do przedstawienia nowej wizji w polskim kinie, jaką są dzieła Kuby Czekaja, autora jednego z najgłośniejszych tegorocznych debiutów, czyli "Baby Bump".

Od marca do lipca br. organizatorzy zachęcali młodych twórców do nadsyłania zgłoszeń na konkurs filmów krótkometrażowych w kategoriach Fabuła / Dokument / Animacja lub eksperyment, ponad 170 filmowców wysłało swoje prace do Bytomia. W każdej z kategorii jest do wygrania nagroda finansowa oraz statuetka Bytomskiego Lwa. W poprzedniej edycji wygrał ją Martin Rath za film "Arena", który dobrze radził sobie także na innych festiwalach krajowych i zagranicznych.

Zwycięzców wybierze Jury, w którym zasiada reżyserka Anna Kazejak, koordynator BECEKina Anna Papierzańska oraz dyrektor Silesia Film Paweł Tomiczek. Wyniki zostaną ogłoszone 11 września br. podczas zamknięcia Festiwalu. Innymi kategoriami konkursowymi były recenzje i blogi Bytom Film Festiwal to także szansa dla osób, które nie trzymają w ręku kamery, a pióro. To oni przyczyniają się to mówienia o kinie i także zostaną docenieni przez organizatorów.

Dodatkowo widzowie będą mieli okazję spotkać się z twórcami prezentowanych filmów, spotkania będą odbywać się po seansach, to okazja także do zadania artystom własnych pytań i podzielenia się refleksją. W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty kierowane dla młodzieży oraz nauczycieli m.in. "EDUKACJA KULTURALNA 2016/2017: UPGRADE. Dynamiczne, elastyczne (a może i nawet) innowacyjne przejawy współczesnej edukacji cyfrowej, medialnej i filmowej" Jakuba Pudełko oraz "Zwiastuny filmowe(nie)spełnione oczekiwania" Justyny Hanny Budzik.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli, Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Organizatorami imprezy jest Towarzystwo Miłośników Bytomia przy współpracy z Bytomskim Centrum Kultury, Teatrem ROZBARK, Operą Śląską oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu. Inicjatywa została wsparta finansowo przez Miasto Bytom.

Gala Otwarcia 7 września (środa), godz. 20.00, BECEK, pokaz prapremierowy

Gala Zamknięcia 11września (niedziela), godz. 20.00, Opera Śląska, rozdanie nagród konkursowych, pokaz filmu "Podwójne życie Weroniki"

Aktualności i pełen program dostępny online: www.festiwalbytom.pl.

Na wszystkie wydarzenia w czasie Festiwalu wstęp dla uczestników jest bezpłatny.

Komentarze

Powiązane

01.10.17, 21:10
kultura » książki
Rolnik szuka żony w formie książki
2 października br. w księgarniach i na stronie TVP pojawi się książkowe wydanie popularnego programu TVP1 „Rolnik szuka żony” autorstwa Marty Manowskiej – prowadzącej program.
01.10.17, 18:10
kultura » film
Nowe kino sieci Helios w Krośnie
29 września br. w Krośnie otwarte zostało najnowsze kino sieci Helios. Nowy obiekt mieści się w centrum handlowym VIVO! Krosno i posiada cztery nowoczesne sale z ponad 800 miejscami dla widzów.
26.09.17, 18:09
kultura » książki
Grzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki: Ania
27 września br. do księgarń trafi biografia Anny Przybylskiej wydana nakładem Agory.
25.09.17, 19:09
kultura » film
Spokój Kieślowskiego po cyfrowej rekonstrukcji w TVP
21 września br. w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbyła się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Spokój” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. 
24.09.17, 16:09
kultura » książki
Mariusz Szczygieł: Kaprysik
Kobiety z tajemniczej listy znalezionej pod stolikiem w kawiarni, dentystka, która fotografuje się tylko w przebraniu, dwie przyjaciółki, które piszą do siebie przez 52 lata, ale się nie odwiedzają, aktorka z Polski nominowana do Oscara, która postanawia z Polski uciec - to tylko niektóre bohaterki „damskich historii” Mariusza Szczygła z książki „Kaprysik”.
08.09.17, 20:09
kultura » film
Kolejny rekord w sprzedaży biletów do kina w Polsce
Jak podsumowuje dom sprzedaży reklamy kinowej New Age Media, za najnowszym raportem boxoffice.pl, pierwsze półrocze 2017 r., przynosi kolejne dobre wieści dla całego biznesu kinowego w Polsce. 
03.09.17, 15:09
kultura » książki
Marcin Król: Jaka demokracja?
30 sierpnia br. nakładem Agory ukazała się książka „Jaka demokracja?” profesora Marcina Króla. To wszystko, co powinniśmy zawsze wiedzieć o demokracji, a w naszych czasach szczególnie.
02.09.17, 18:09
kultura » książki
Zdjęcia Krzysztofa Millera: Fotografie, które nie zmieniły świata
30 sierpnia br. nakładem Agory ukazał się album ze zdjęciami Krzysztofa Millera „Fotografie, które nie zmieniły świata”.
26.08.17, 16:08
kultura » książki
Królestwo Buddy. Książka reporterska powstaje dzięki internautom
„Królestwo Buddy” – to roboczy tytuł książki non-fiction, która ma się ukazać w przyszłym roku. Jej twórcą jest Tomasz Augustyniak, niezależny korespondent w Azji Południowej, autor tekstów w „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost” i Wirtualnej Polsce. 
19.08.17, 15:08
kultura » informacje
Miasteczko animacyjne Baw się nauką z Da Vinci Learning podróżuje do 27 sierpnia
„Baw się nauką z Da Vinci Learning” zawitało już do 15-tu miejscowości nadmorskich. Lokalizacja zmieniana jest co trzy dni, aby inspirować jak największą liczbę dzieci i rodziców odwiedzających w tym roku polskie wybrzeże.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Konkursy
do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

Kalendarium
Dziś jest 20 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Http://www.Autodoc.PL