29.12.16, 11:12

Trudne branże w social media: budowlana i deweloperska

Fot.: materiały prasowe

Branże spożywcza czy turystyczna z łatwością odnajdują się już na Facebooku. Jakie szanse na sukces w kanałach społecznościowych mają jednak przedstawiciele trudnych branż takich jak budowlana czy deweloperska? Ogromne! Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób budować komunikację i jak wykorzystywać narzędzia reklamowe tych mediów. Artykuł ekspercki Łukasza Wołka, CEO agencji komunikacji marketingowej Abanana.

Wydawać by się mogło, że w przypadku tzw. trudnych branż prowadzenie komunikacji na Facebooku czy Instagramie jest zbędne i może być źródłem kryzysu. Cytując jednego z deweloperów: „Nie zakładamy konta na Facebooku dla naszej inwestycji, bo mielibyśmy same żale mieszkańców”. Czy zatem dla firm z tych branż jest miejsce w mediach społecznościowych? Zdecydowanie tak! Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję We Are Social, z Internetu korzysta 26 milionów Polaków (67 proc.), a 14 milionów z nich ma aktywne konto na Facebooku. Wśród nich są osoby, które interesują się nowym mieszkaniem czy domem, a informacji szukają właśnie w mediach społecznościowych.

Fanpage jak infolinia
Kiedy osoba rozglądająca się za swoim nowym kontem wejdzie na profil deweloperski i zamiast aktualnych informacji zobaczy, że jest on prowadzony „od święta”, a na odpowiedź od moderatora trzeba czekać tydzień, może zniechęcić się do firmy. Trzeba zdać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach aktywne prowadzenie konta na Facebooku jest tak samo ważne, jak infolinia. I obowiązują tutaj podobne reguły. Zarówno moderator jak i osoba obsługująca infolinię w pierwszej kolejności powinny zaspokoić głód wiedzy tego, kto się z nimi kontaktuje. I zrobić to najszybciej, jak się da. Niezwracanie uwagi na działania w mediach społecznościowych działa na dużą niekorzyść firmy i najwyższy czas, by zdać sobie z tego sprawę.

Do kogo mówimy?
Według SentiOne to właśnie Internet jest drugim źródłem informacji o deweloperach i aż 1/3 wypowiedzi internetowych dotyczy tego tematu. Napoleon Cat mówi o tym, że 46% wypowiedzi o branży budowlanej pojawia się na portalach internetowych, a 31 proc. na Facebooku. 78 proc. wypowiedzi należy do mężczyzn. W tym momencie należy zastanowić się, w jaki sposób budować komunikację. Inaczej będziemy mówić do kobiet, inaczej do mężczyzn. Naukowcy D. Bamman, J. Eisenstein i T. Schnoebelen przeanalizowali wypowiedzi użytkowników Twittera. Identyfikowali 10.000 najczęściej używanych elementów leksykalnych (zarówno pojedynczych słów, jak i emotikonów i znaków interpunkcyjnych) i odkryli, że język mężczyzn jest bardziej lapidarny i oszczędny w słowach. Męscy użytkownicy Internetu w przeciwieństwie do kobiet nie są zbyt chętni do dzielenia się w sieci swoimi emocjami. Trudno więc przypuszczać, że emocjonalne komunikaty przyciągną ich uwagę. Postawienie na potężną dawkę wiedzy merytorycznej może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zaspokajanie żądzy wiedzy
Kiedy już uświadomiliśmy sobie, do kogo kierujemy komunikaty, przyszedł czas na dobór odpowiednich narzędzi. Możemy budować zaangażowanie, publikując informacje historyczne, ciekawostki czy sentencje, przeplatając je komunikatami produktowymi. Najpierw więc zapraszamy do naszego atrakcyjnego świata wiedzy, dając użytkownikom to, czego potrzebują, a następnie proponujemy to, co mamy najlepszego, czyli produkt bądź usługę.
Według analizy porównawczej Napoleon Cat liderem budowania zaangażowania został Budimex, którego profilom Budimex SA oraz Dobrze urządzeni został przyporządkowany najwyższy stopień zainteresowania fanów swoimi treściami. Dzięki publikacji wysokiej jakości i różnorodności treści firma zbudowała bardzo aktywną i liczną społeczność. Ciekawe rozwiązanie zastosował również Dom Development, którego profil Pięknie Mieszkaj zyskał ponad 54 tys. fanów. W tym przypadku widać, że zaangażowanie fanów obejmuje nie tylko lajki, ale też liczne udostępnienia i komentarze. Żeby osiągnąć podobne rezultaty, warto zachęcać fanów do interakcji, podsuwać ciekawe wydarzenia związane z branżą czy inspiracje wnętrzarskie. Jeśli przy konkretnej inspiracji zapytamy fanów, czy taka koncepcja im się podoba, możemy liczyć na morze serduszek albo dzielenie się ich własnymi doświadczeniami.

Zwiększanie zasięgów marki
Trendem w prowadzeniu komunikacji z użytkownikami mediów społecznościowych jest wchodzenie z nimi w interakcje. Takie działanie można połączyć z rozszerzaniem zasięgów marki i skutecznie zdobywać nowych fanów, także w tzw. trudnych branżach. Przyjrzyjmy się marce Śnieżka. Marketerzy marki Śnieżka zauważyli, że osoby remontujące mieszkania często robiły zdjęcia odnowionym kuchniom i świeżo malowanym ścianom, które następnie zamieszczały na Instagramie. Pomyśleli, że warto wejść z nimi w interakcję. W tym celu skorzystali z narzędzia Hashlovers, czyli usługi kontekstowego real-time marketingu.
W momencie, kiedy Hashlovers przesyła powiadomienie, że na Instagramie pojawiło się zdjęcie oznaczone hashtagiem „remont” czy „przeprowadzka”, moderator odpowiednio je komentuje i lajkuje. Dla przykładu, widząc osobę malującą ścianę, dodaje jej otuchy i życzy powodzenia, dzięki czemu użytkownik może odwdzięczyć się polubieniem profilu marki. Ten aktywny sposób komunikacji doprowadził markę Śnieżka do pozycji lidera na Instagramie zarówno pod kątem ilości followersów, jak i ich zaangażowania.

Precyzyjne dotarcie
Ogromne ilości danych pozostawianych przez użytkowników na Facebooku wykorzystywane są przez platformę reklamową tego serwisu do precyzyjnego targetowania reklam. Odpowiednie zaplanowanie kampanii sprzedażowej, w której uwzględnimy nie tylko wiek, płeć i miejsce zamieszkania odbiorcy, ale także jego zainteresowania, status związku, wykształcenie, miejsce pracy, a nawet dzień urodzin, zazwyczaj jest bardziej efektywne niż inne formy komunikacji marketingowej. Jeden z ciekawszych case’ów tego typu został opisany przez Dawida Dudka w artykule pt.:” Jak znaleźć zadłużonego właściciela mieszkania, który chce je sprzedać? Możliwości ultraprecyzyjnego targetowania reklamy na Facebook.”

Podsumowując, jeśli zależy nam na dotarciu z produktami do coraz większej grupy osób, działania w mediach społecznościowych są konieczne. Kiedy dokładnie zbadamy rynek i odpowiemy sobie na pytanie, jakich treści potrzebuje nasza grupa docelowa, mamy szansę na sukces. Nawet jeśli oferujemy produkty trudnych branż, takich jak budownictwo czy wnętrzarstwo. W przypadku branży deweloperskiej, warto rozważyć dwa kierunki, jakie zazwyczaj obierają twórcy profili. Pierwszy odnosi się do fanpage, który posiada oficjalną nazwę firmy, drugi i coraz częstszy profil ma nazwę odmienną od oficjalnej i koncentruje się na przekazywaniu około branżowych, lifestylowych treści. Warto zastanowić się nad doborem treści, by fani nie byli zasypywani przez kilka profili jednocześnie kolejnym „wystrojem sypialni w wersji retro” czy „dekoracjami salonów w wersji DIY”.

Autor: Łukasz Wołek, CEO agencji komunikacji marketingowej Abanana

Komentarze

Powiązane

14.12.17, 18:12
| reklama & PR » informacje
Badanie ScreenLovers i IAA: rosną rola i przychody audytorów mediowych
Rynek audytu mediowego wzrósł o 10 proc. w stosunku do ub.r. Instytut Audytu Mediowego pozostaje największy, a Stars rośnie najszybciej. Agencje mediowe najlepiej postrzegają Accenture i Media Strategy – wynika z badania ScreenLovers zrealizowane przy wsparciu IAA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy. 
14.12.17, 15:12
| reklama & PR » informacje
Napojowskazy dla marki Coca-Cola w czterech lokalizacjach
Agencja 4Frame zrealizowała dla koncernu Coca-Cola cztery „Napojowskazy” - interaktywne rozwiązania, których celem jest zwiększenie doznań i wrażeń podczas zakupów. Innowacyjna nawigacja po kategorii napojów dostępna jest w sklepach Carrefour w Warszawie i Poznaniu.
14.12.17, 09:12
| reklama & PR » ludzie
Katarzyna Wójtowicz-Pietroń w Grayling Poland
Do zespołu agencji Grayling Poland dołączyła Katarzyna Wójtowicz-Pietroń, która objęła stanowisko Account Managera. Do jej obowiązków będzie należało tworzenie i realizacja projektów z obszaru komunikacji korporacyjnej i kryzysowej. 
13.12.17, 20:12
| reklama & PR » informacje
Nowy system wizualny dla opakowań produktów marki Indykpol
Agencja SaltPepper Brand Design była odpowiedzialna za stworzenie jednolitego i nowoczesnego systemu wizualnego dla opakowań produktów marki Indykpol – zgodnie z jej nową strategią pozycjonowania. 
13.12.17, 18:12
| reklama & PR » informacje
PKN Orlen odświeża logo VERVA
​PKN ORLEN odświeżył logo VERVA, które dzięki zmianom w warstwie graficznej, ma być prostsze, bardziej czytelne i nowoczesne. Jednocześnie pozostawiony został charakter logotypu mający podkreślać najwyższą jakość paliw oraz główne atrybuty marki – moc i dynamikę.
13.12.17, 17:12
| reklama & PR » informacje
Leo Burnett Warsaw dla sieci Kaufland
Leo Burnett wygrał przetarg na całościową strategiczno-kreatywną obsługę sieci sklepów Kaufland. Współpraca rozpoczęła się w listopadzie br.
13.12.17, 16:12
| reklama & PR » informacje
Agencja AKON Marketing Partners przygotowała opakowania świątecznych zestawów Schwarzkopf&Henkel
Agencja AKON Marketing Partners wygrała kolejny przetarg na działania dla koncernu Schwarzkopf&Henkel. Po przetargu dla marki Color Expert OMEGAPLEX tym razem są to opakowania do zestawów świątecznych marek Ultime, Syoss, Gliss Kur, Schauma, Taft, got2b, FA, Hattric, Barnangen. 
12.12.17, 21:12
| reklama & PR » informacje
Value Media wykreuje w telewizji markę Eve Sleep
Eve Sleep (marka znana piankowych materacy z żółtą lamówką) wkracza do Polski. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia w zakresie mediów i komunikacji został dom mediowy Value Media, który należy do Group One. 
12.12.17, 16:12
| reklama & PR » ludzie
Andrzej Kaczmarczyk head of technology w Isobar Poland Group
Andrzej Kaczmarczyk objął stanowisko head of technology w Isobar Poland Group. Jako head of technology Kaczmarczyk będzie zarządzał zintegrowanym działem technologii w Isobar Poland Group.
12.12.17, 14:12
| reklama & PR » informacje
Skierniewice z odświeżonym logotypem
Skierniewice unowocześniły swoje logo. Stało się tak po ośmiu latach posługiwania się poprzednim znakiem graficznym. Nowy logotyp nie zrywa jednak z koncepcją stworzoną w poprzednich latach.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 13.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL