14.02.17, 09:02

Marek Molicki o YouTube: YouTube rynek wideo w sieci zdefiniował i wyznaczył trendy

Logo serwisu
Fot.: materiały prasowe

O pokoleniu YouTube’a, zmianach na rynku wideo w sieci dla portalmedialny.pl pisze Marek Molicki, ekspert Gemiusa.

Czy istnieje już coś takiego jak pokolenie "YouTube'a"? 
Nawet nie prowadząc szczegółowych badań, można odpowiedzieć, że jak najbardziej tak. Ale jak zwykle w takich przypadkach pojawia się chęć usystematyzowania pojęć i zjawisk. I tak oto pojawiło się Pokolenie C. Swoją drogą C to creation, curation, connection, community, niektórzy wspominają też o connected. Według badań opublikowanych przez Google, osoby należące do Pokolenia C stanowią główną grupę użytkowników YouTube. Dwukrotnie częściej korzystają z tego serwisu niż wynosi średnia, ale zdecydowanie rzadziej oglądają tradycyjną telewizję. To osoby niemal non-stop podłączone do internetu. Według tych samych badań 91 proc. przedstawicieli Generacji C śpi ze smartfonem leżącym obok łóżka. I to właśnie na tym urządzeniu najchętniej oglądają filmy umieszczone na YouTube. Tylko w USA wydatki osób z Pokolenia C szacuje się na 500 mld dolarów rocznie. Przy czym decyzje zakupowe podejmowane są bardziej grupowo niż indywidualnie – tu duży wpływ mają opinie znajomych i przyjaciół.

Jak YouTube zmienił rynek wideo w sieci?
Kiedy Jawed Karim publikował pierwszy, trwający zaledwie 19 sekund film „Ja w zoo”, w którym uzasadniał, dlaczego słonie są fajnymi zwierzętami, prawdopodobnie nie przewidywał, że będzie to początek rewolucji. YouTube przez 12 lat zmienił nie tylko rynek wideo w sieci ─ tak naprawdę to YouTube ten rynek zdefiniował i wyznaczył trendy ─ ale i rynek mediów. To jednak zasługa nie tylko YouTube, ale i technologii, która sprawiła, że nagrywanie i edycja wideo stały się tanie i powszechne, a łącza na tyle wydajne, by bez problemu odtwarzać wideo w sieci, co jeszcze kilkanaście lat temu wcale takie łatwe i tanie nie było. Z jednej strony każdy może sam zdecydować co, gdzie i kiedy chce oglądać i nie jest skazany na tradycyjną telewizję. Z drugiej strony, każdy może być dziś twórcą, wystarczy smartfon i pomysł lub szczęście, by znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej chwili. W końcu z ogromnej popularności serwisu zdały sobie sprawę tradycyjne telewizje i również wkroczyły z mniejszym lub większym sukcesem do wirtualnego świata. Dziś jednak wideo to już nie tylko YouTube. Nagrywanie i publikowanie filmów także na żywo umożliwia też Facebook, Instagram czy niezwykle popularny wśród młodych użytkowników Snapchat oraz całe mnóstwo innych serwisów.

Czy w profilu odbiorców serwisu występuje jakaś nietypowa nadreprezentacja?
Dwie najpopularniejsze grupy użytkowników YouTube według badania Gemius/PBI to osoby w wieku 15-24 i 25-34 lat. Trudno więc mówić tu o nietypowej nadreprezentacji. Jednak YouTube odwiedzają też przedstawiciele innych grup wiekowych – od najmłodszej do najstarszej. I to również nie powinno nikogo dziwić, ponieważ w serwisie należącym do Google można znaleźć treści interesujące dla każdej grupy.

PRZECZYTAJ TEŻ: YouTube w liczbach

Komentarze

Powiązane

17.10.17, 09:10
internet » informacje
Wystartował NewsMavens.com. Europa w oczach kobiet
15 dziennikarek z 12 mediów i przegląd najistotniejszych z perspektywy kobiet artykułów z opiniotwórczych europejskich tytułów – tak prezentuje się NewsMavens.com, nowy anglojęzyczny serwis Agory. 
16.10.17, 13:10
internet » informacje
Business Insider Polska głównym dostawcą treści dla Onetu
Business Insider Polska staje się głównym dostawcą treści dla Onetu. W serwisie dostępne są już poszerzone informacje i nowe kategorie tematyczne. 
16.10.17, 06:10
internet » informacje
Serwisy sportowe Wirtualnej Polski nadal najpopularniejsze
Według badań Gemius/ PBI za wrzesień 2017 r., Serwisy sportowe należące do Wirtualnej Polski ponownie odnotowały znakomite wyniki i po raz kolejny były najchętniej wybieranymi witrynami w kategorii Sport.
15.10.17, 08:10
internet » informacje
IMAGINE wspiera debiut EnveloBanku w obszarze digital
IMAGINE wspiera digitalowo debiut EnveloBanku - cyfrowej marki Banku Pocztowego. Agencja przygotowała dla marki koncepcję i design serwisu informacyjnego, a także wsparcie digital.
14.10.17, 19:10
internet » informacje
Grupa Onet-RAS Polska współpracuje z Uniwersytetem SWPS w ramach programu Digital Media Campus
Program szkoleniowy Digital Media Campus Grupy Onet-RAS Polska w zakresie dziennikarstwa internetowego, będzie realizowany w nowym roku akademickim na Uniwersytecie SWPS na kierunku Digital Media na poziomie studiów podyplomowych. 
14.10.17, 10:10
internet » informacje
Wyborcza.pl bezpłatnie dla klientów sieci T-Mobile przez 90 dni
„Gazeta Wyborcza” rozpoczęła współpracę z siecią T-Mobile. Klienci tego operatora przez 90 dni mają bezpłatny dostęp do serwisów Wyborcza.pl. 
13.10.17, 20:10
internet » badania rynku
Smaker umacnia się na pozycji lidera
Należący do Interii Smaker jest nie tylko najpopularniejszym, ale i najszybciej rozwijającym się serwisem kulinarnym w polskim internecie – wynika z badań Gemius/PBI. We wrześniu br. skorzystało z niego ponad 3,6 mln użytkowników. 
11.10.17, 20:10
internet » informacje
Grupa Pracuj udostępniła nową wersje aplikacji Kalkulator Wynagrodzeń
Z początkiem października br. w sklepach mobilnych pojawiła się nowa wersja aplikacji Kalkulator Wynagrodzeń od Grupy Pracuj.
11.10.17, 08:10
internet » badania rynku
Analiza Gemius: jesienne ramówki w reklamie wideo online
Dzienna liczba emisji reklam wideo online premierowego serialu Polsatu we wrześniu br. nawet sześciokrotnie przebija sumę emisji wszystkich spotów tej stacji emitowanych w sierpniu. Reklamy hitów Wp.tv pojawiają się w sieci falami. Natomiast serwisy VoD – Netflix i Showmax – utrzymują stały poziom aktywności reklamowej niezależnie od działań tradycyjnych stacji.
10.10.17, 16:10
internet » ludzie
Justyna Bajer objęła stanowisko Head of Noizz
Justyna Bajer będzie tworzyła i wdrażała strategię wydawniczą dla marki NOIZZ (Grupa Onet-RAS Polska) w Polsce, będzie również odpowiedzialna za wyniki finansowe, strategię biznesową i rozwój marki NOIZZ na polskim rynku.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

do 17.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Szczęście na widelcu. Powieść w pięciu daniach”.

Kalendarium
Dziś jest 20 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Http://www.Autodoc.PL