14.02.17, 09:02

Marek Molicki o YouTube: YouTube rynek wideo w sieci zdefiniował i wyznaczył trendy

Logo serwisu
Fot.: materiały prasowe

O pokoleniu YouTube’a, zmianach na rynku wideo w sieci dla portalmedialny.pl pisze Marek Molicki, ekspert Gemiusa.

Czy istnieje już coś takiego jak pokolenie "YouTube'a"? 
Nawet nie prowadząc szczegółowych badań, można odpowiedzieć, że jak najbardziej tak. Ale jak zwykle w takich przypadkach pojawia się chęć usystematyzowania pojęć i zjawisk. I tak oto pojawiło się Pokolenie C. Swoją drogą C to creation, curation, connection, community, niektórzy wspominają też o connected. Według badań opublikowanych przez Google, osoby należące do Pokolenia C stanowią główną grupę użytkowników YouTube. Dwukrotnie częściej korzystają z tego serwisu niż wynosi średnia, ale zdecydowanie rzadziej oglądają tradycyjną telewizję. To osoby niemal non-stop podłączone do internetu. Według tych samych badań 91 proc. przedstawicieli Generacji C śpi ze smartfonem leżącym obok łóżka. I to właśnie na tym urządzeniu najchętniej oglądają filmy umieszczone na YouTube. Tylko w USA wydatki osób z Pokolenia C szacuje się na 500 mld dolarów rocznie. Przy czym decyzje zakupowe podejmowane są bardziej grupowo niż indywidualnie – tu duży wpływ mają opinie znajomych i przyjaciół.

Jak YouTube zmienił rynek wideo w sieci?
Kiedy Jawed Karim publikował pierwszy, trwający zaledwie 19 sekund film „Ja w zoo”, w którym uzasadniał, dlaczego słonie są fajnymi zwierzętami, prawdopodobnie nie przewidywał, że będzie to początek rewolucji. YouTube przez 12 lat zmienił nie tylko rynek wideo w sieci ─ tak naprawdę to YouTube ten rynek zdefiniował i wyznaczył trendy ─ ale i rynek mediów. To jednak zasługa nie tylko YouTube, ale i technologii, która sprawiła, że nagrywanie i edycja wideo stały się tanie i powszechne, a łącza na tyle wydajne, by bez problemu odtwarzać wideo w sieci, co jeszcze kilkanaście lat temu wcale takie łatwe i tanie nie było. Z jednej strony każdy może sam zdecydować co, gdzie i kiedy chce oglądać i nie jest skazany na tradycyjną telewizję. Z drugiej strony, każdy może być dziś twórcą, wystarczy smartfon i pomysł lub szczęście, by znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej chwili. W końcu z ogromnej popularności serwisu zdały sobie sprawę tradycyjne telewizje i również wkroczyły z mniejszym lub większym sukcesem do wirtualnego świata. Dziś jednak wideo to już nie tylko YouTube. Nagrywanie i publikowanie filmów także na żywo umożliwia też Facebook, Instagram czy niezwykle popularny wśród młodych użytkowników Snapchat oraz całe mnóstwo innych serwisów.

Czy w profilu odbiorców serwisu występuje jakaś nietypowa nadreprezentacja?
Dwie najpopularniejsze grupy użytkowników YouTube według badania Gemius/PBI to osoby w wieku 15-24 i 25-34 lat. Trudno więc mówić tu o nietypowej nadreprezentacji. Jednak YouTube odwiedzają też przedstawiciele innych grup wiekowych – od najmłodszej do najstarszej. I to również nie powinno nikogo dziwić, ponieważ w serwisie należącym do Google można znaleźć treści interesujące dla każdej grupy.

PRZECZYTAJ TEŻ: YouTube w liczbach

Komentarze

Powiązane

13.12.17, 08:12
| internet » informacje
Wirtualna Polska z nową umową kredytową na 500 mln zł
Wirtualna Polska podpisała nową umowę kredytową na kwotę 500 mln zł. W ten sposób spółka zdobywa środki na kolejne akwizycje.
12.12.17, 19:12
| internet » informacje
Nieruchomosci.interia.pl. Wspólny projekt Interii i WHIZZ
Grupa Interia we współpracy z WHIZZ S.A. (wydawca serwisu pukpuk.pl) stworzyła Nieruchomosci.interia.pl, serwis poświęcony tematyce nieruchomości.
12.12.17, 17:12
| internet » informacje
Ruszyła kampania 2h 51 minut. Fundacja Bezpieczniej w Sieci rozpoczęła zbiórkę społeczną na aplikację Appless
Fundacja „Bezpieczniej w Sieci” zainaugurowała kampanię społeczną pod nazwą „2h 51 minut”, aby uświadomić użytkownikom smartfonów, jak wiele czasu spędzają przed ekranem. 
12.12.17, 17:12
| radio » informacje | internet » informacje
Planeta.fm zmienia się w portal informacyjno-rozrywkowy
Serwis internetowy Planeta.fm należący do Grupy Eurozet zmienia się w portal informacyjno-rozrywkowy.
12.12.17, 12:12
| internet » e-commerce
Gemius: zaledwie co piąty e-konsument kupuje żywność w sieci
Żywność przez internet kupuje 22 proc. e-konsumentów. Co trzeci poszukuje informacji o tego typu produktach w sieci, ale ostatecznego zakupu dokonuje w realu - wynika z analizy przygotowanej rpzez firmę Gemius.
12.12.17, 10:12
| internet » ludzie | reklama & PR » ludzie
Karol Kowalski na czele biura sprzedaży reklam CDA.pl
Spółka CwMedia S.A., właściciel serwisu CDA.pl i usługi CDA Premium, rozpoczeła budowę własnej struktury sprzedaży reklamy. Nowo otwartym biurem pokieruje Karol Kowalski.
12.12.17, 08:12
| internet » e-commerce
Gemius: w e-commerce większy ruch po świętach
Rok temu serwisy e-commerce największe oblężenie przeżywały nie przed świętami, ale tuż po nich – 27, 28 i 29 grudnia. 
11.12.17, 13:12
| internet » informacje
21. edycja plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia. Znamy listę nominowanych
W najnowszym wydaniu magazynu "Tele Tydzień" redakcja opublikowała pełną listę nominowanych w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2018.
09.12.17, 12:12
| internet » informacje
Extreme Hobby partnerem strategicznym serwisu MMARocks
Serwis MMARocks.pl, portal poświęcony mieszanym sztukom walki, rozpoczął współpracę z popularną marką odzieżową Extreme Hobby.
08.12.17, 11:12
| internet » informacje
Serwis newonce.net z nową szatą graficzną i zaawansowaną wersję mobilną
Po dwóch latach od startu, popkulturowy portal newonce.net wprowadził nową szatę graficzną i zaawansowany technologicznie silnik wersji mobilnej.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 15.01.18

Do zdobycia jedna gra planszowa. 

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL