28.02.17, 11:02

Billboardy sponsorskie – co wolno, a czego nie?

Fot.: flickr.com/flash.pro

Billboardy sponsorskie są coraz częściej wykorzystywane w kampaniach reklamowych i z roku na rok ich zakup staje się coraz popularniejszy. Badania rynkowe regularnie przeprowadzane przez stacje telewizyjne wykazują, że ponad 80 proc. telewidzów ma dobrą opinię i wyobrażenie o sponsorach programów telewizyjnych. Kampania oparta na billboardach sponsorskich jest tańsza niż zakup spotów reklamowych, dlatego może się wydawać, że stworzenie takiej formy reklamy jest łatwym i nieskomplikowanym kluczem do sukcesu. Rzeczywistość jest podkreślają specjaliści jednak inna, głównie ze względu na obostrzenia dotyczące przekazywanych w nim treści. 

Billboardy sponsorskie to alternatywa dla spotów reklamowych, przede wszystkim ze względu na niższe koszty ich zakupu i emisji. „Billboardy sponsorskie są emitowane tuż przed programem oraz w ich trakcie po blokach reklamowych. Różnią się tym od spotów reklamowych, że zgodnie z ustawą nie mogą zawierać w swym przekazie elementów wartościujących, reklamowych. Muszą mieć wyłącznie charakter informacyjny. Nie można w nich również wykorzystywać fragmentów dźwiękowych bądź wizualnych z którymi sponsor jest kojarzony. Uściślając, nie można użyć, np. podkładów muzycznych lub komunikatów lektorskich pochodzących (wyciętych) ze spotów reklamowych sponsora, których emisja jest realizowana w tym samym okresie co emisja billboardów, lub tych, które były nadawane w ramach niedawno zakończonych kampanii reklamowej” – tłumaczy Łukasz Roszkowski, dyrektor zarządzający w firmie Vamos Media. „Długość wskazania sponsorskiego również jest ograniczona przepisami. Jeśli podczas emisji prezentowany jest jeden sponsor to długość billboardu TV nie może przekraczać ośmiu sekund i analogicznie - dla dwóch sponsorów – 16 sekund, a w innych przypadkach 24 sekundy” – dodaje Roszkowski.

Przy tworzeniu samego tekstu lektora również istnieje wiele reguł które trzeba bezwzględnie przestrzegać. Po pierwsze, w tekście musi pojawić się słowo sponsor. Jeśli jednak słowo to nie zostanie wypowiedziane przez lektora w billboardzie TV musi pojawić się czytelny, wyróżniający się od tła poziomy napis. Dobrze jest jeśli pojawia się on przez cały czas trwania emisji.

Czego natomiast nie może zawierać billboard sponsorski? „Niedopuszczalne jest stosowanie zwrotów reklamowych oraz słów kierowanych bezpośrednio do widza. Opisy zachwalające produkt, czy zastrzeżone przez markę hasła reklamowe są zakazane. To samo dotyczy używania przymiotników i przysłówków w stopniu wyższym i najwyższym np. „najlepsza ochrona”,” podwójna moc działania” – mówi Łukasz Roszkowski. „Nie można również promować nazw marek czy produktów osób trzecich, jednak w tym wypadku można znaleźć wyjątek dotyczący sieci dystrybucyjnej osób trzecich np. Sponsorem programu jest sieć sklepów Y oferująca produkty marki X” – dodaje Roszkowski.

Co w takim razie jest dozwolone? „Przy tworzeniu billboardu sponsorskiego nie trzeba ograniczać się jedynie do wizualizacji planszowej na której pokazany jest produkt i logo. Koncepcja kreatywna może zawierać ciekawe ujęcia, czy scenki, oczywiście nie będące wcześniej puszczanym fragmentem spotu reklamowego. Dodatkowo kiedyś istniało ograniczenie co do ilości pokazywanych produktów lub usług, obecnie można pokazać dowolną ich liczbę” – tłumaczy Roszkowski. „W treści przekazu można również umieścić adres strony internetowej sponsora, bądź informację o zdobytych nagrodach. Dopuszczalna jest również wizualizacja opakowania bez zbliżenia na jego poszczególne elementy” – dodaje Roszkowski.

Nie każdy jednak może sponsorować audycje. Producenci wyrobów alkoholowych czy tytoniowych, producenci wyrobów medycznych dostępnych na receptę jak również partie polityczne i związki zawodowe nie mogą korzystać z tej formy reklamy. Zakaz sponsorowania audycji dotyczy również serwisów informacyjnych, z wyjątkiem sportowych i prognoz pogody, audycji publicystycznych o treści społeczno-politycznej, audycji poradniczych i konsumenckich, audycji wyborczych lub bezpośrednio związanych z kampanią wyborczą” – dodaje Roszkowski.

Pomimo pewnych zawiłości prawnych billboardy sponsorskie są bardzo popularne wśród firm, zarówno tych o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i nowo powstałych. „Billboardy sponsorskie są coraz częściej wykorzystywane w kampaniach reklamowych i z roku na rok ich zakup staje się coraz bardziej popularniejszy. Kampania oparta na billboardach sponsorskich jest tańsza niż zakup spotów reklamowych. Z racji tego, że emitowane są one tuż przy samej audycji widz napotyka się na nie częściej niż na tradycyjne spoty reklamowe. W swojej pracy zawodowej rekomenduje klientom połączenie aktywności za pomocą spotów reklamowych, jak i billboardów sponsorskich, aby poszerzyć zasięg , wzmocnić przekaz i na dłużej zostać w pamięci widza” – mówi Łukasz Roszkowski 

Komentarze

Powiązane

14.12.17, 15:12
| reklama & PR » informacje
Napojowskazy dla marki Coca-Cola w czterech lokalizacjach
Agencja 4Frame zrealizowała dla koncernu Coca-Cola cztery „Napojowskazy” - interaktywne rozwiązania, których celem jest zwiększenie doznań i wrażeń podczas zakupów. Innowacyjna nawigacja po kategorii napojów dostępna jest w sklepach Carrefour w Warszawie i Poznaniu.
14.12.17, 09:12
| reklama & PR » ludzie
Katarzyna Wójtowicz-Pietroń w Grayling Poland
Do zespołu agencji Grayling Poland dołączyła Katarzyna Wójtowicz-Pietroń, która objęła stanowisko Account Managera. Do jej obowiązków będzie należało tworzenie i realizacja projektów z obszaru komunikacji korporacyjnej i kryzysowej. 
13.12.17, 20:12
| reklama & PR » informacje
Nowy system wizualny dla opakowań produktów marki Indykpol
Agencja SaltPepper Brand Design była odpowiedzialna za stworzenie jednolitego i nowoczesnego systemu wizualnego dla opakowań produktów marki Indykpol – zgodnie z jej nową strategią pozycjonowania. 
13.12.17, 18:12
| reklama & PR » informacje
PKN Orlen odświeża logo VERVA
​PKN ORLEN odświeżył logo VERVA, które dzięki zmianom w warstwie graficznej, ma być prostsze, bardziej czytelne i nowoczesne. Jednocześnie pozostawiony został charakter logotypu mający podkreślać najwyższą jakość paliw oraz główne atrybuty marki – moc i dynamikę.
13.12.17, 17:12
| reklama & PR » informacje
Leo Burnett Warsaw dla sieci Kaufland
Leo Burnett wygrał przetarg na całościową strategiczno-kreatywną obsługę sieci sklepów Kaufland. Współpraca rozpoczęła się w listopadzie br.
13.12.17, 16:12
| reklama & PR » informacje
Agencja AKON Marketing Partners przygotowała opakowania świątecznych zestawów Schwarzkopf&Henkel
Agencja AKON Marketing Partners wygrała kolejny przetarg na działania dla koncernu Schwarzkopf&Henkel. Po przetargu dla marki Color Expert OMEGAPLEX tym razem są to opakowania do zestawów świątecznych marek Ultime, Syoss, Gliss Kur, Schauma, Taft, got2b, FA, Hattric, Barnangen. 
12.12.17, 21:12
| reklama & PR » informacje
Value Media wykreuje w telewizji markę Eve Sleep
Eve Sleep (marka znana piankowych materacy z żółtą lamówką) wkracza do Polski. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia w zakresie mediów i komunikacji został dom mediowy Value Media, który należy do Group One. 
12.12.17, 16:12
| reklama & PR » ludzie
Andrzej Kaczmarczyk head of technology w Isobar Poland Group
Andrzej Kaczmarczyk objął stanowisko head of technology w Isobar Poland Group. Jako head of technology Kaczmarczyk będzie zarządzał zintegrowanym działem technologii w Isobar Poland Group.
12.12.17, 14:12
| reklama & PR » informacje
Skierniewice z odświeżonym logotypem
Skierniewice unowocześniły swoje logo. Stało się tak po ośmiu latach posługiwania się poprzednim znakiem graficznym. Nowy logotyp nie zrywa jednak z koncepcją stworzoną w poprzednich latach.
12.12.17, 13:12
| reklama & PR » informacje
Nowe władze Stowarzyszenia Branży Eventowej zapowiadają dalszy rozwój organizacji
Stowarzyszenia Branży Eventowej wybrało nowe władze. Główne cele władz SBE w nowej kadencji to dalszy rozwój organizacji, jeszcze mocniejsze wspieranie działań edukacyjnych oraz kolejne inicjatywy na rzecz wzrostu profesjonalizmu współpracy pomiędzy klientami a branżą eventową.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 13.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL