28.02.17, 11:02

Billboardy sponsorskie – co wolno, a czego nie?

Fot.: flickr.com/flash.pro

Billboardy sponsorskie są coraz częściej wykorzystywane w kampaniach reklamowych i z roku na rok ich zakup staje się coraz popularniejszy. Badania rynkowe regularnie przeprowadzane przez stacje telewizyjne wykazują, że ponad 80 proc. telewidzów ma dobrą opinię i wyobrażenie o sponsorach programów telewizyjnych. Kampania oparta na billboardach sponsorskich jest tańsza niż zakup spotów reklamowych, dlatego może się wydawać, że stworzenie takiej formy reklamy jest łatwym i nieskomplikowanym kluczem do sukcesu. Rzeczywistość jest podkreślają specjaliści jednak inna, głównie ze względu na obostrzenia dotyczące przekazywanych w nim treści. 

Billboardy sponsorskie to alternatywa dla spotów reklamowych, przede wszystkim ze względu na niższe koszty ich zakupu i emisji. „Billboardy sponsorskie są emitowane tuż przed programem oraz w ich trakcie po blokach reklamowych. Różnią się tym od spotów reklamowych, że zgodnie z ustawą nie mogą zawierać w swym przekazie elementów wartościujących, reklamowych. Muszą mieć wyłącznie charakter informacyjny. Nie można w nich również wykorzystywać fragmentów dźwiękowych bądź wizualnych z którymi sponsor jest kojarzony. Uściślając, nie można użyć, np. podkładów muzycznych lub komunikatów lektorskich pochodzących (wyciętych) ze spotów reklamowych sponsora, których emisja jest realizowana w tym samym okresie co emisja billboardów, lub tych, które były nadawane w ramach niedawno zakończonych kampanii reklamowej” – tłumaczy Łukasz Roszkowski, dyrektor zarządzający w firmie Vamos Media. „Długość wskazania sponsorskiego również jest ograniczona przepisami. Jeśli podczas emisji prezentowany jest jeden sponsor to długość billboardu TV nie może przekraczać ośmiu sekund i analogicznie - dla dwóch sponsorów – 16 sekund, a w innych przypadkach 24 sekundy” – dodaje Roszkowski.

Przy tworzeniu samego tekstu lektora również istnieje wiele reguł które trzeba bezwzględnie przestrzegać. Po pierwsze, w tekście musi pojawić się słowo sponsor. Jeśli jednak słowo to nie zostanie wypowiedziane przez lektora w billboardzie TV musi pojawić się czytelny, wyróżniający się od tła poziomy napis. Dobrze jest jeśli pojawia się on przez cały czas trwania emisji.

Czego natomiast nie może zawierać billboard sponsorski? „Niedopuszczalne jest stosowanie zwrotów reklamowych oraz słów kierowanych bezpośrednio do widza. Opisy zachwalające produkt, czy zastrzeżone przez markę hasła reklamowe są zakazane. To samo dotyczy używania przymiotników i przysłówków w stopniu wyższym i najwyższym np. „najlepsza ochrona”,” podwójna moc działania” – mówi Łukasz Roszkowski. „Nie można również promować nazw marek czy produktów osób trzecich, jednak w tym wypadku można znaleźć wyjątek dotyczący sieci dystrybucyjnej osób trzecich np. Sponsorem programu jest sieć sklepów Y oferująca produkty marki X” – dodaje Roszkowski.

Co w takim razie jest dozwolone? „Przy tworzeniu billboardu sponsorskiego nie trzeba ograniczać się jedynie do wizualizacji planszowej na której pokazany jest produkt i logo. Koncepcja kreatywna może zawierać ciekawe ujęcia, czy scenki, oczywiście nie będące wcześniej puszczanym fragmentem spotu reklamowego. Dodatkowo kiedyś istniało ograniczenie co do ilości pokazywanych produktów lub usług, obecnie można pokazać dowolną ich liczbę” – tłumaczy Roszkowski. „W treści przekazu można również umieścić adres strony internetowej sponsora, bądź informację o zdobytych nagrodach. Dopuszczalna jest również wizualizacja opakowania bez zbliżenia na jego poszczególne elementy” – dodaje Roszkowski.

Nie każdy jednak może sponsorować audycje. Producenci wyrobów alkoholowych czy tytoniowych, producenci wyrobów medycznych dostępnych na receptę jak również partie polityczne i związki zawodowe nie mogą korzystać z tej formy reklamy. Zakaz sponsorowania audycji dotyczy również serwisów informacyjnych, z wyjątkiem sportowych i prognoz pogody, audycji publicystycznych o treści społeczno-politycznej, audycji poradniczych i konsumenckich, audycji wyborczych lub bezpośrednio związanych z kampanią wyborczą” – dodaje Roszkowski.

Pomimo pewnych zawiłości prawnych billboardy sponsorskie są bardzo popularne wśród firm, zarówno tych o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i nowo powstałych. „Billboardy sponsorskie są coraz częściej wykorzystywane w kampaniach reklamowych i z roku na rok ich zakup staje się coraz bardziej popularniejszy. Kampania oparta na billboardach sponsorskich jest tańsza niż zakup spotów reklamowych. Z racji tego, że emitowane są one tuż przy samej audycji widz napotyka się na nie częściej niż na tradycyjne spoty reklamowe. W swojej pracy zawodowej rekomenduje klientom połączenie aktywności za pomocą spotów reklamowych, jak i billboardów sponsorskich, aby poszerzyć zasięg , wzmocnić przekaz i na dłużej zostać w pamięci widza” – mówi Łukasz Roszkowski 

Komentarze

Powiązane

17.10.17, 16:10
reklama & PR » informacje
Dystrybutor win TiM klientem LoveBrands Relations
TiM, dystrybutor win na polskim rynku, rozpoczął we wrześniu br. współpracę z LoveBrands Relations.
17.10.17, 15:10
reklama & PR » informacje
Czaniecki. Tu zaczyna się smak. Producent makaronów z kampanią w mediach
Ruszyła kampania makaronów Czaniecki pod hasłem „Czaniecki. Tu zaczyna się smak”. Zintensyfikowane działania w mediach potrwają do końca listopada. 
17.10.17, 14:10
reklama & PR » informacje
Grupa On Board Think Kong dla L’Oréal Warsaw Plant
Grupa On Board Think Kong poszerza współpracę z L’Oréal Polska, realizując działania dla L’Oréal Warsaw Plant. Agencja będzie odpowiedzialna za komunikację wizualną oraz obsługę produkcyjną związaną z komunikacją do pracowników fabryki.
17.10.17, 13:10
reklama & PR » informacje
FullSix Media zaplanuje i kupi media dla matki LOT
LOT rozstrzygnął konkurs na dom mediowy, wybierając Havas Media Group. Zwycięzca postępowania powołał nową spółkę FullSix Media, która zajmuje się wyłączną obsługą polskiego przewoźnika.
17.10.17, 11:10
reklama & PR » informacje
Łomża miodowe z nową szatą graficzną
Van Pur zmienia szatę graficzną wariantu smakowego Łomża Miodowe. Spółka chce tym samym odświeżyć i nadać spójny charakter opakowań Łomży. 
17.10.17, 10:10
reklama & PR » ludzie
Monika Bronowska Prezesem Zarządu Grupy Netsprint od listopada
Grupa Netsprint wprowadza zmiany na stanowisku Prezesa Zarządu. Od listopada br. Grupą pokieruje Monika Bronowska, ekspert z ponad 17-letnim doświadczeniem w branży mediowo-marketingowej. 
16.10.17, 21:10
reklama & PR » informacje
Vichy wybiera LoveBrands Relations
LoveBrands Relations opracuje nowy program komunikacyjny dla marki Vichy.
16.10.17, 20:10
reklama & PR » informacje
K2 Media planuje kampanię Double Serum
Clarins, marka kosmetyków luksusowych, powierzyła K2 Media zaplanowanie i zakup mediów do jesiennej kampanii launchującej nowy produkt - Double Serum.
16.10.17, 19:10
reklama & PR » informacje
Kolejna międzynarodowa kampania BBDO Warszawa dla 3M
Firma 3M zrealizowała kolejną kampanię z agencją BBDO Warszawa. Tym razem bohaterem kampanii jest 3M Filtek Ultimate – unikalny nanokompozytowy materiał do wypełnień stosowany w stomatologii.
16.10.17, 18:10
reklama & PR » informacje
2,5 mln nagród w promocji konsumenckiej karty VITAY
Dla użytkowników karty VITAY, na stacjach ORLEN wystartowała nowa promocja konsumencka z pulą ponad 2,5 mln nagród.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 17.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Szczęście na widelcu. Powieść w pięciu daniach”.

do 16.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Czynnik miłości”.

do 13.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Wystarczy, że jesteś”.

Kalendarium
Dziś jest 17 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Http://www.Autodoc.PL