04.04.17, 18:00

Badanie: Sytuacja artystów w Polsce jest zła lub bardzo zła

Fot.: Pixabay. licencja otwarta

Sytuacja artystów w Polsce jest zła lub bardzo zła – wynika z badania zrealizowanego przez ZIPSEE „Cyfrowa Polska” oraz portal Patronite.pl na temat finansowania kultury w Polsce.

Powód: pieniądze trafiają głównie do znanych i wypromowanych artystów. Zaś młodzi czy niszowi twórcy są w obecnym modelu pomijani. „Obecny system podziału środków oparty na organizacjach zbiorowego zarządzania rzeczywiście jest niesprawiedliwy i wymaga reformy” – mówi Michał Kanownik, Prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Z badania wynika też, że zarówno twórcy, jak i ich odbiorcy duży potencjał widzą w platformach crowdfundingowych.

Celem badania było sprawdzenie, jak użytkownicy internetu oceniają obecny system finansowania pracy polskich twórców. W badaniu – zrealizowanym wśród ponad pół tysiąca artystów i ich odbiorców – zapytano również o opinię na temat platform crowdfundingowych oraz serwisów z e-mecenatem – ich użyteczności i płynących z nich korzyści.

Aż 66 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja ekonomiczna polskich twórców jest zła lub bardzo zła. Dlaczego? Zdaniem 64 proc. respondentów jest to wina obecnego systemu finansowania kultury – pieniądze, które są dystrybuowane przez organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ) głównie trafiają do najbardziej popularnych i wypromowanych już artystów. Zaś niszowi i młodzi twórcy, którzy dopiero rozpoczynają karierę, nie otrzymują odpowiedniego wsparcia finansowego. Z kolei jedna czwarta badanych uważa, że państwo nakłada na artystów zbyt duże obciążenia podatkowe, które są nieproporcjonalne do ich dochodów. Co ważne, jedynie 13 proc. badanych twierdzi, że sytuacja finansowa polskich artystów jest dobra. „Model finansowania artystów w Polsce, który w dużej mierze opiera się na gromadzonych i rozdzielanych przez OZZ-y środkach nie sprawdza się, bo jest niejasny, pełen wątpliwości i przede wszystkim niesprawiedliwy. Bo w takim systemie tylko najbardziej znani artyści mają możliwość zarobienia pieniędzy ze swojej twórczości. Młodzi, mniej znani twórcy są tu bez szans. I żeby zarobić na życie, muszą wykonywać często zupełnie inne zawody” – ocenia Michał Kanownik. „Myślę, że trzeba wypracować zupełnie nowe rozwiązania finansowania polskiej kultury” – podkreśla Kanownik.

Internauci wspierają twórców
Okazuje się, że część polskich internautów sama wspiera finansowo twórców dzięki rozwojowi platform crowdfundingowych i serwisów z e-mecenatem. Z badania bowiem wynika, że 51 proc. ankietowanych raz w miesiącu przekazuje w ten sposób pieniądze na projekty artystyczne, a 23 proc. – kilka razy w roku. Jakie są to sumy? Najwięcej, bo 49 proc. respondentów deklaruje, że na artystów przeznacza od 50 do 200 zł rocznie. 24 proc. internautów, która wspiera polskich twórców, nie wydaje na nich więcej niż 50 zł rocznie. Co ciekawe, użytkownicy platform crowdfundingowych i serwisów z e-mecenatem wspierają zazwyczaj tylko jednego wybranego przez siebie artystę.

Jednak zdaniem większości twórców – 53 proc. – wiedza na temat możliwości, jakie dają twórcom i odbiorcom platformy crowdfundingowe jest wciąż niska, według 28 proc. nawet bardzo niska. Według nich, by to zmienić, należy upowszechniać w Polsce wiedzę na temat istnienia tego typu serwisów. Dla 45 proc. badanych jest to zadanie dla mediów. W ocenie 23 proc. ankietowanych w promocję powinien zaangażować się prywatny biznes, a 23 proc. państwo.

Jak przekonuje prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, który jest partnerem serwisu z e-mecenatem Patronite.pl, taki sposób doceniania i pomagania polskim artystom z sukcesem sprawdza się na Zachodzie. „Warto promować tego rodzaju serwisy, edukować i zachęcać polskich internautów, by wspierali artystów. Dzięki takim wpłatom twórca ma szansę rozwijać swoje projekty. Opłaca się to też osobie wspierającej takiego artystę, gdyż nie tylko pokazuje, że go ceni, ale ma też konkretne bonusy – np. pierwszeństwo w dostępie do jego utworów czy możliwość spotkania się z nim w realnym świecie” – tłumaczy Kanownik. I podkreśla, że dobrze by było, gdyby w tę formę pomocy aktywniej angażował się biznes. „Nasz Związek, który zrzesza firmy z branży nowoczesnych technologii pomagając artystom pokazuje, że cyfrowy świat nie jest zagrożeniem dla kultury, ale wręcz przeciwnie – przyczynia się w jej rozwój oraz daje możliwość promocji na światową skalę” – mówi Kanownik.

Komentarze

Powiązane

16.01.18, 22:00
| kultura » film
Narzeczony na niby. 250 tys. widzów w pierwszy weekend
Nowa polska komedia romantyczna „Narzeczony na niby” zdobyła pierwsze miejsce w rankingach kinowej popularności. W pierwszy weekend film obejrzało ćwierć miliona widzów. 
14.01.18, 19:00
| kultura » muzyka
Ścieżką dźwiękowej do serialu AXN Ultraviolet już na rynku
Telewizja AXN wydała soundtrack do serialu „Ultraviolet”, stworzony przez Wojtka Urbańskiego. Na płycie znalazła się zarówno muzyka skomponowana przez Urbańskiego, jak i utwory innych polskich wykonawców, wykorzystane w serialu. Album ukazał się 12 stycznia br. i. został wyprodukowany przez niezależną wytwórnię U Know Me Records. 
08.01.18, 20:00
| telewizja » informacje | kultura » film
Odcienie wolności. Konkurs krótkometrażowych filmów dokumentalnych
Discovery Polska oraz Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity organizują konkurs krótkometrażowych filmów dokumentalnych „Odcienie wolności”. 
23.12.17, 21:00
| kultura » muzyka
Najpopularniejsze utwory 2017 roku według Tidal
Mijający rok, to czas podsumowań i rozliczeń, również tych muzycznych. TIDAL PLAY przygotował ranking „BEST OF 2017: Najczęściej słuchane w Polsce”. Mijający rok zdecydowanie należał do Eda Sheerana.
17.12.17, 09:00
| kultura » informacje
Lemowski mural na Galerii Krakowskiej
Nieco ponad dwa miesiące po rozstrzygnięciu konkursu na mural, inspirowany twórczością Stanisława Lema, na Galerii Krakowskiej w Krakowie pojawiło się wielkoformatowe malowidło, zaprojektowane przez Marcina Czaję. 
15.12.17, 08:00
| prasa » informacje | kultura » książki
450 punktów Strefy książki w salonikach Kolportera
Do 450 punktów urosła w tym roku liczba saloników Kolportera z wydzieloną „Strefą książki”. Klienci mogą znaleźć w niej bestsellery wydawnicze, o zróżnicowanej tematyce.
15.12.17, 07:00
| kultura » film
Helios otwiera kino w Stalowej Woli
Od 15 grudnia br. w Stalowej Woli będzie działać nowe, wielosalowe kino Helios. Najnowszy multipleks, posiadający cztery sale z 650 miejscami dla widzów, zostanie otwarty w centrum handlowym VIVO! Stalowa Wola.
12.12.17, 20:00
| telewizja » informacje | kultura » film
Komunia nagrodzona. Koprodukcja dokumentalna HBO Europe zdobyła Europejską Nagrodą Filmową
Historia 14-letniej Oli, która bierze na swoje barki obowiązki związane z opieką nad ojcem i bratem wykraczające daleko poza jej wiek, zdobyła Europejską Nagrodę Filmową podczas gali w Berlinie 9 grudnia br. 
07.12.17, 12:22
| radio » informacje | kultura » muzyka
Felix Cassubia czyli w święta po kaszubsku z Radiem Koszalin
6 grudnia br. na rynku pojawiło się niezwykłe wydawnictwo. „Felix Cassubia” to płyta ze śpiewnikiem, zawierająca teksty i utwory w języku kaszubskim. Płyta powstała w Studiu Nagraniowo - Koncertowym im. Cz. Niemena Polskiego Radia Koszalin, a prace nad nią trwały blisko pół roku.
06.12.17, 14:03
| kultura » książki
Sukces jest Kobietą po raz czwarty
Już po raz czwarty na rynku ukazała się publikacja pod tytułem "Sukces jest Kobietą". Również i tym razem czytelnicy będą mieli okazję poznać historię sukcesu kilkudziesięciu Polek. Premiera książki odbyła się 24 listopada br. w warszawskim Hotelu BOSS.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 22.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL