14.04.17, 07:04

Święta Wielkanocne w Polskim Radiu

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

 Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały na nadchodzące dni specjalne audycje.

Jedynka

W Wielki Piątek 14 kwietnia gościem Radiowej Jedynki o godz. 7.15 będzie arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Ponadto w „Sygnałach Dni”a (6.00-9.00), „Czterech Porach Roku” (9.00-12.00) i „Ekspresie Jedynki” (15.00-18.00) pojawią się materiały z Ziemi Świętej. „Po 15.00 ruszymy na Golgotę uliczkami Jerozolimy, odwiedzimy znane i zupełnie nieznane zakątki Izraela” – zapowiadają swoje relacje Monika Tarka i Robert Kilen. O godz. 20.00 w ramach audycji „Na Ratunek Życiu” relacja z Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy, a także spotkania z gośćmi: Siostrą Michaelą Rak, zwaną Aniołem Miłosierdzia z Wilna, twórczynią Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie, rozmowa z lekarzem psychiatrą, który próbuje ratować ludzi przed samobójstwem i ofiaruje im motywy do życia, wypowiedź przedstawiciela Fundacji Kapucyńskiej o zaangażowaniu w pomoc bezdomnym, rozmowa z Naczelnym Kapelanem Więziennictwa, oraz relacja z Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, a także rozmowa z przedstawicielem Caritas-Polska o ratowaniu oraz pomocy uchodźcom i ofiarom wojny w Syrii, oraz z terapeutą uzależnień pochylającym się nad osobami wychodzącymi z nałogu. O godz. 23.00 słowno-muzyczna podróż z Ernestem Bryllem i Marcinem Styczniem na Golgotę Jasnogórską. 
W Wielką Sobotę, 15 kwietnia w godz. 9.00-11.00 i 14.00-15.00 wyjątkowe wydanie „Jedynego Takiego Miejsca” – Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzą historyczne zakątki Jerozolimy, Jerycha i Galilei. Teatr Polskiego radia przeniesie słuchaczy w czasy Chrystusa słuchowiskiem „Szata” wg Prozy L.C.Douglasa (w sobotę i niedzielę po godz. 17.00). U Zbigniewa Krajewskiego po godz. 20.00 spotkanie z Adamem Strugiem i polską muzyką pasyjną.
W Niedzielę Wielkanocną, 16 kwietnia o godz. 9.00 Jedynka zaprasza na transmisję Mszy Świętej Rzymsko-Katolickiej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie. Po godz. 12.00 o Polsce i Europie, której potrzeba zmartwychwstania z arcybiskupem Henrykiem Hoserem rozmawiać będzie Rafał Porzeziński. Popołudniu na antenie pojawi się kolejna porcja relacji z Ziemi Świętej. Po godz. 14.00 Jacek Raginis-Królikiewicz w „Labiryncie Historii” przeniesie słuchaczy w czasie by odkrywać tajemnicę Całunu Turyńskiego. O godz. 20.30 świąteczne wydanie „Wyszehradia”, w którym obok omówienia spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie słuchacze poznają zwyczaje świąteczne Czechów i Węgrów. 
W Poniedziałek Wielkanocny, 17 kwietnia o godz. 9.00 transmisja Mszy Świętej Rzymsko-Katolickiej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie. W godz. 10.00-15.00 na Wielkanocny Poniedziałek z Radiową Jedynką zapraszają Małgorzata Raducha i Agata Puścikowska. o 15:00 Dorota Kołodziejczyk i Michał Montowski zapraszają do wysłuchania rozmów z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem – o jego twórczości dramaturgicznej przy okazji prapremiery „Porwania Europy”, Józefem Wilkoniem – o drzewach i Don Kichocie i z Marcinem Dorocińskim – o komediowych i dramatycznych rolach aktora i filmie „Małżeńskie porachunki”. 

Dwójka
W piątek, 14 kwietnia Dwójka zaprasza na cztery koncerty. Dwa pierwsze to koncerty z Festiwalu Actus Humanus – Resurrectio – o godz. 16.00 zespołu Graindelavoix pod kierownictwem Björna Schmelzera: Lamentationes Hieremiae Prophetae (Carolus Luython, Pedro Ruimonte), a o godz. 19.00 „Żołtarz Jezusów, czyli piętnaście rozmyślań o bożym umęczeniu” w wykonaniu Adama Struga i Mateusza Kowalskiego grającego na lirze korbowej. O godz. 20.00 słuchacze przeniosą się do Krakowa na Festiwal Misteria Paschalia, na koncert, w którym wystąpi m. in.: Julia Lezhneva oraz Le Poème Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre. O godz. 22.00 Dwójka powróci na Festiwal Actus Humanus – Resurrectio i zaprosi na Monteverdi 450 – koncert zespołu Concerto Italiano pod kierownictwem Rinalda Alessandriniego. 
W Wielką Sobotę, 15 kwietnia o godz. 12.00 w ramach Festiwalu Misteria Paschalia Program 2 przypomni występ Chóru Vox Luminis, zespółu L' Acheron pod dyrekcją Lionela Meuniera, który odbył się w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce 26 marca 2016 r. A o godz. 17.00 Dwójka zaprasza ponownie na Misteria Paschalia, do Kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym soliści, La Poem Harmonique, Arte dei Suonatori i Vincent Dumestre zaprezentują Il Terremoto Antoniego Draghi. W godz. 20.00-23.00 Dwójka wraca na Festiwal Actus Humanus – Resurrectio z transmisją koncertu zespołu Les Arts Florissants pod dyrekcją Williama Christie, który będzie też bohaterem rozmowy przeprowadzonej w przerwie koncertu. 
W Niedzielę Wielkanocną o godz. 13.00 na wyjątkowe spotkanie z Anną Dymną zaprasza Jacek Wakar. Specjalną atrakcją świąteczną będzie o godz. 19.00 premiera słuchowiska „Mozart i Salieri” Aleksandra Puszkina w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w którym wystąpią Grzegorz Małecki i Przemysław Stippa. O godz. 20.00 kolejne wydarzenie - oratorium La Resurrezione Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu solistów oraz Accademia Bizantina i Ottavio Dantone, z którym podczas przerwy rozmawiać będzie Krzysztof Dziuba.
W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 13.00 Anna Skulska zaprasza na rozmowę z wybitnym dyrygentem – Kazimierzem Kordem pod hasłem Znalazłem swoje miejsce w życiu. O godz. 16.00 Małgorzata Szymankiewicz i Joanna Szwedowska zapraszają na spotkanie z Grażyną Barszczewską. Kolejne dwa świetne koncert Dwójka nada z Festiwalu Misteria Paschalia. W godz. 17.00-19.00 wystąpią soliści z Orkiestrą Le Poème Harmonique i Chórem Capella Cracoviensis pod dyrekcją Vincenta Dumestre, a od godz. 20.00 do 23.00 podziwiać będzie można Davida DQ Lee i francuską orkiestrę barokową Ensemble Matheus pod dyrekcją Jeana Christophea Spinosi w utworach Jerzego Fryderyka Haendla, Antonio Vivaldiego i Georga Philippa Telemanna.

Trójka
Świąteczna ramówkę Trójka rozpocznie mocnym akcentem – już od czwartku 13 kwietnia będzie można posłuchać relacji Michała Żakowskiego, który poleciał do Kurdystanu, żeby przygotować cykl „Chrześcijanie w cieniu wojny. Wielkanoc w Iraku”. Jego materiały pojawią się w popołudniowym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” (13 i 14 kwietnia około godz. 16.20) oraz w sobotę 15 kwietnia w audycji „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka (godz. 14.05-15.00). Równolegle portal PolskieRadio.pl uruchomi serwis specjalny chrzescijaniewiraku.polskieradio.pl.
Jak co roku Program 3 proponuje w okresie świątecznym sporo muzyki. W Wielki Piątek transmisja jazzowego koncertu Witolda Janiaka i Adama Rymarza pt. „Pasja” (godz. 19.05 – w miejsce „Listy Przebojów Programu 3”, która wyemitowana zostanie w Poniedziałek Wielkanocny o zwykłej porze), a od 22.05 audycja Agnieszki Trzeciakiewicz „Ludus Passioniss, czyli wyśpiewana cisza” (Gra o Męce Pańskiej na podstawie „Carminy Burany”). Jazz w najlepszym wydaniu wróci na antenę w Niedzielę Wielkanocną 16 kwietnia o godz. 18.05, kiedy Trójka nada koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego. 
Nie zabraknie również rozmów z interesującymi bohaterami oraz publicystyki. Na audycję wokół książki „Ksiądz Kaczkowski w opowieściach rodziny i przyjaciół. Czekam na was, ale się nie spieszcie” zapraszają w piątek o godz. 15.05 Katarzyna Stoparczyk i Jan Niebudek. Z kolei o godz. 20.05 Marcin Gutowski porozmawia z siostrą Łucją kierującą zaprzyjaźnionym z Trójką zakładem opiekuńczo-leczniczym dla dzieci w Piszkowicach. W sobotę od 22.05 tradycyjna wielkanocna audycja specjalna Barbary Marcinik, a w Niedzielę Wielkanocną o godz. 12.05 rozmowa z kardynałem Kazimierzem Nyczem, którą poprowadzą Beata Michniewicz i Paweł Lisicki. Tego samego dnia stacja wyemituje jeden z ostatnich wywiadów z Danutą Szaflarską (autorstwa Katarzyny Stoparczyk; godz. 12.05), a w ramach Sceny Teatralnej Trójki posłuchać będzie można „Zmartwychwstania” w reżyserii Krzysztofa Gosztyły (godz. 21.05).
Ponadto w Wielki Piątek posłuchać będzie można cyklu Marcina Gutowskiego „Droga krzyżowa. Jerozolima 2017” (od 6.00 do 19.00 po każdym serwisie informacyjnym), a gościem Michała Olszańskiego w „Godzinie prawdy” (sobota 15 kwietnia o godz. 12.05) będzie himalaista Adam Bielecki. 
W niedzielę pojawi się archiwalny zapis befisu Wójciecha Młynarskiego (godz. 17.05), w poniedziałek tradycyjnie „Lista przebojów”, a w Wielki Piątek od godz. 9.00 „Muzyka ciszy”.

Polskie Radio 24
Polskie Radio 24 zaprasza na specjalne audycje i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi, które pojawią się na antenie w okresie Świąt Wielkanocnych. W Wielką Sobotę w „Rozpruwaczu Kulturalnym” o godz. 18.15 pojawi się dr Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, zajmujący się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną, z którym prowadzący program Jakub Moroz porozmawia o gnozie w kulturze współczesnej. W specjalnym, świątecznym, wydaniu magazynu podróżników „Travel24” będzie można usłyszeć o fenomenie i misteriach Wielkiego Tygodnia w hiszpańskiej Andaluzji. Elżbieta i Andrzej Lisowscy zaproszą słuchaczy do Malagi i kilku miast prowincji Kadyksu, gdzie już trzykrotnie towarzyszyli przygotowaniom, próbom i procesjom Wielkiego Tygodnia. Autorzy przybliżą nie tylko kulisy Semana Santa, ale i towarzyszące jej dźwięki. 
W Niedzielę Wielkanocną gościem Adriana Klarenbacha w audycji o godz. 16.14 będzie Ksiądz Dariusz Oko. W świątecznym wydaniu „Życia z duszą lub bez” Filipa Memchesa pojawi się Marcin Pospieszalski, basista, multiinstrumentalista. Tematem rozmowy będzie jego najnowszy projekt – wydana przez Polskie Radio płyta „Dekalog”. Ścieżkami Jerozolimy powędrują Elżbieta i Andrzej Lisowscy – twórcy Magazynu Podróżników „Travel24”, którzy wielokrotnie odwiedzali Ziemie Świętą W cyklu Małgorzaty Głogowskiej „Moje życiowe Zmartwychwstanie. Świadectwo” będzie można usłyszeć osobiste świadectwa wiary zarówno osób znanych jak i tych, o których na co dzień nie słyszymy. Rozmówcy podzielą się swoimi historiami, zdradzą, w którym momencie życia poczuli więź z Bogiem, powiedzą kiedy ich wiara zmartwychwstała.
W Wielkanocny Poniedziałek w specjalnym wydaniu Travel24 Elżbieta i Andrzej Lisowscy przejdą śladami chrześcijan w Indiach. W programie: inne spojrzenie na wielkie i pełne kontrastów Indie. Jak w tamtym świecie znajdują się chrześcijanie? Skąd i kiedy przybyli? Autorzy wędrują ich śladem m.in. przez sanktuaria i kościoły prowincji Kerali, Goa, Bengalu Tamilnadu pokazując od środka świat chrześcijan Subkontynentu Indyjskiego.

Czwórka
W Wielki Piątek 14 kwietnia od godz. 6.00 Czwórka zaprosi do wspólnego przygotowywania Świąt. W audycji „Dzień kobiet” Weronika Madejska opowie jak zrobić bezy bez jajek i mazurka bez glutenu. W „Stacji Nauka” po godz. 12.00 Patryk Kuniszewicz opowie, jaki wpływ ma post na działanie organizmu. O godz. 14.00 w audycji „Dajesz radę” Marta Hoppe zapyta specjalistów dlaczego potrzebujemy wyciszenia. O godz. 15.00 w „Czacie Czwórki” Piotr Firan porozmawia o tym, co daje samokontrola i odmawianie sobie przyjemności. Po południu i wieczorem Czwórka zaproponuje słuchaczom refleksję i wyciszenie w specjalnych audycjach „Drzewo życia” (godz. 18.00), „Można inaczej…” (godz. 20.00) i „120 minut wyciszenia” (godz. 22.00). 
W Wielką Sobotę Patryk Kuniszewicz w „Sobotologii” (godz. 8.00) poprowadzi miniwarsztaty wielkanocne i podpowie, jak przygotować świąteczny koszyczek i ozdobić jajka. W „Pasjonautach” (godz. 11.00) Beata Kwiatkowska porozmawia ze swoimi gośćmi: Wiktorem Kochatovem i Martą Siembab o tym, jak powstają perfumy i czy można mieć na sobie zapach babki wielkanocnej, potłuczonego szkła, a nawet muzyki lub filmu. O godz. 15.00 w „Kluczu kulturowym” Justyna Majchrzak przedstawi dawne zwyczaje i tradycje wielkanocne w polskich dworach szlacheckich. O godz. 19.00 Czwórka zaprosi na „Muzykę Dobrego Słowa” Małgorzaty Bartas-Witan, natomiast wieczorem usłyszeć będzie można wielkanocne selekcje muzyczne w świątecznych audycjach „Wielkanocne babki... mają głos” (godz. 20.00) Urszuli Kaczyńskiej oraz w „Klubowych Pisankach” (godz. 22.00) Norberta Borzyma. 
W Niedzielę Wielkanocną Mateusz Kulik w audycji „Tędy po trendy” (godz. 8.00) porozmawia z Dagmarą i Piotrem – uczestnikami 40. wyprawy antarktycznej na Spitsbergen, którzy opowiedzą jak wyglądają święta i codzienność na „końcu świata”. W ramach odpoczynku po wielkanocnym śniadaniu, Hanna Dołęgowska w audycji „Co Was kręci” (godz. 11.00) zaprosi słuchaczy na wyprawę rowerem po Amazonce – Dawid Andres i Hubert Kisiński podjęli się niecodziennego wyzwania przepłynięcia rzeki rowerem osadzonym na dwóch pływakach. W „Sztuce jedzenia” o godz. 15.00 Beata Kwiatkowska wraz z historykiem sztuki Konradem Schillerem zgłębią często stosowany i lubiany przez artystę motyw jajka w obrazach Salvadora Dalego. 
Poniedziałek Wielkanocny w tym roku przypadnie w Światowy Dzień Kostki Rubika, dlatego 17 kwietnia gośćmi Kamila Jasieńskiego w audycji „Pierwsze słyszę” (godz. 7.00) będą twórcy Polskiego Stowarzyszania Speedcubingowego oraz portalu dla pasjonatów Kostki Rubika. O godz. 12.00 tematem przewodnim „Stacji Nauka” będzie „sanus per aquam”, czyli „zdrowy poprzez wodę” – w audycji Patryka Kuniszewicza będzie można się dowiedzieć m.in.: czy bicze wodne faktycznie poprawiają krążenie oraz czy sauna parowa pomaga wyleczyć przeziębienie.

Komentarze

Powiązane

14.10.17, 09:10
radio » informacje
Jan Maria Rokita podsumowuje tydzień w polityce na antenie Radia Kraków
„Polityczne podsumowanie tygodnia” to kolejna publicystyczna propozycja w jesiennej ramówce Radia Kraków.
13.10.17, 17:10
radio » informacje
Premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Dwójce
W sobotę, 14 października br. Program 2 Polskiego Radia zaproponuje słuchaczom premierę „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Emisja została zaplanowana w trzech częściach: o godz. 16.00, 19.00 i 21.00.
13.10.17, 12:10
radio » ludzie
Bartosz Szwoch w zarządzie Eurozetu
Bartosz Szwoch został członkiem zarządów spółek Eurozet i Eurozet Radio wchodzących w skład Grupy Eurozet.
13.10.17, 08:10
radio » badania rynku
Sieci radiowe: Radio Plus w dół, Radio Wawa w górę
Najpopularniejszą siecią radiowa w Polsce pozostaje Eska – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. (sieci radiowe).
12.10.17, 22:10
radio » informacje
Radio WNET ponownie w eterze. Teraz w Warszawie na 87,8 FM przez miesiąc
17 października br. ponownie w eterze zagoszczą „Poranki WNET”. Radio WNET będzie nadawać z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na częstotliwości 87,8 MHz z mocą 150W ERP.
12.10.17, 13:10
radio » badania rynku
III kwartał 2017 r.: RMF FM liderem, Radio Zet w górę, Jedynka i Trójka w dół
Liderem rynku pozostaje Radio RMF FM. Największy wzrost udziałów zanotowało Radio Zet, a największy spadek Jedynka – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
12.10.17, 12:10
radio » informacje
Koncesje dla Eski Kraśnik 92,8 FM oraz Radia FAMA 99,1 FM
Podczas posiedzenia 5 października br., Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje dwóm lokalnym stacjom: Esce Kraśnik 92,8 FM oraz Radiu FAMA 99,1 FM.
12.10.17, 10:10
radio » informacje
Nowe programy jesiennej ramówce Polskiego Radia Koszalin
Żywe, pełne twardych dyskusji z udziałem gości, tematyczne „półgodzinki”, nowa oprawa publicystycznych wieczorów oraz program interwencyjny – to nowe propozycje programowe Polskiego Radia Koszalin, które goszczą w jesiennej ramówce. 
12.10.17, 08:10
radio » informacje
25. urodziny Informatora ekonomicznego w Trójce
12 października 1992 r. w Trójce wyemitowany został po raz pierwszy „Informator ekonomiczny” – audycja, której pomysłodawcą jest Wiktor Legowicz. 12 października br. stacja nada specjalne wydanie programu.
11.10.17, 06:10
radio » informacje
Konopielka w interpretacji Jacka Braciaka w Dwójce
Od środy, 11 października br., Dwójka w cyklu „Książka do słuchania” zaprasza na premierę powieści Edwarda Redlińskiego „Konopielka” w interpretacji Jacka Braciaka.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

do 17.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Szczęście na widelcu. Powieść w pięciu daniach”.

Kalendarium
Dziś jest 20 października 2017
Polecamy
Konferencje

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL