13.07.17, 12:07

Branża cyfrowa w europarlamencie o reformie prawa autorskiego

Michał Kanownik
Fot.: materiały prasowe

O unijnej reformie prawa autorskiego i jej wpływu na krajową oraz europejską gospodarkę cyfrową polscy europosłowie rozmawiali z przedstawicielami ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, reprezentującego polską branżę cyfrową podczas debaty w Parlamencie Europejskim, zorganizowanej we wtorek (11 lipca) pod patronatem wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego i europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. ¬„Konieczne są konstruktywne propozycje godzące interesy twórców, konsumentów i biznesu” – przekonywał Michał Kanownik, Prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Debata toczyła się w kontekście proponowanych przez Komisję Europejską nowych regulacji w zakresie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym, które będą miały wpływ na funkcjonowanie branży cyfrowej opartej na nowoczesnych technologiach w całej Unii Europejskiej.

Branża cyfrowa jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż polskiej gospodarki i dlatego też te przepisy są bardzo istotne z naszego punktu widzenia” – mówił Ryszard Czarnecki. „Parlament Europejski musi znaleźć konsensus między oczekiwaniami konsumentów, bo to ich należy przede wszystkim bronić, ale także twórców i przedsiębiorców” – dodaje Czarnecki.

Czarnecki podkreślił, że reforma prawa autorskiego jest niezbędna, gdyż obecnie obowiązujące przepisy były tworzone dawno i nie odpowiadają współczesnym wyzwaniom, natomiast nasuwa się pytanie o kierunek i kształt tych zmian.Jako polscy europosłowie, będziemy dbali, by interesy zarówno konsumentów, jak i polskich twórców oraz branż były brane pod uwagę w sposób skuteczny” – zadeklarował europoseł.

Z kolei prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” tłumaczył, że dziś wszyscy jesteśmy świadkami digitalizacji całego życia społecznego i gospodarczego. „W cyfrowym świecie, w którym żyjemy to nowoczesne technologie determinują dostęp do kultury, informacji czy edukacji. Musimy zatem dążyć do stworzenia nowych regulacji, które pogodzą interesy zarówno twórców, jak i konsumentów czy przedsiębiorców” – podkreślił Kanownik. „Nowe prawo powinno w większym stopniu niż zakłada to propozycja Komisji Europejskiej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, twórców i przedsiębiorców” – dodaje Kanownik.

Michał Kanownik zaznaczył, że przepisy regulujące kwestię prawa autorskiego muszą w swoim ostatecznym kształcie gwarantować konsumentom ze wszystkich krajów Unii Europejskiej równy i swobodny dostęp do treści informacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych.To właśnie nowoczesne technologie są tym narzędziem, które w łatwy i szybki sposób umożliwiają z jednej strony konsumentom legalnie pozyskiwać wytwory kultury, z drugiej – samym twórcom pozwalają szerzej wychodzić ze swoją twórczością i ją promować, szczególnie tym niszowym i dopiero rozpoczynającym karierę” – przekonywał Kanownik.

Zdaniem przedstawicieli sektora nowoczesnych technologii dyrektywa Komisji Europejskiej w obecnym kształcie zbyt mocno broni interesy twórców, a nie uwzględnia zaś potrzeb konsumentów i producentów. Przykładem na to, że niektóre propozycje KE są nietrafione jest np. pomysł wprowadzenia tzw. podatku od linków. Takie rozwiązanie wprowadziła dwa lata temu Hiszpania. W rezultacie Google zamknął swój serwis newsowy. A to z kolei spowodowało spory spadek internetowego ruchu skierowanego do tamtejszych gazet. „Dlatego te propozycje Komisji godzą też w interesy wydawców, zwłaszcza tych lokalnych, rodzimych” – skwitował Kanownik.

Zdaniem prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” niektóre nowe regulacje mogą również negatywnie wpłynąć na rozwój świata cyfrowego, ograniczą rozwój innowacyjnych przedsięwzięć, a przez to, że zablokowany zostanie równy dostęp do informacji. „A przecież prawo powinno sprzyjać innowacyjności unijnej gospodarki oraz wspierać kreatywność i twórczość młodych inżynierów, start-upów. Wypracowane w Brukseli rozwiązania będą istotne dla funkcjonowania i rozwijania się branży nowoczesnych technologii, a tym samym przemysłu i całej gospodarki. Należy zrobić wszystko, by spowodowały wzmocnienie pozycji tego sektora” – podkreślił Kanownik.

Zarówno wiceprzewodniczący Czarnecki, jak i prezes Kanownik zgodzili się, że przy projektowaniu nowego prawa autorskiego trzeba pamiętać o konsumentach, którzy napędzają popyt na wytworzony przez twórców kontent, a tym samym przyczyniają się też do rozwoju nowych, innowacyjnych projektów. „Nie powinniśmy w sztuczny sposób hamować i blokować tej naturalnej zależności i symbiozy, jaka istnieje na linii twórca – odbiorca” – argumentował Kanownik. „Ale oczywiście trzeba pamiętać też o interesie twórców czy wydawców prasy, by ich twórczość była należycie chroniona i sprawiedliwie wynagradzana” – dodał Kanownik.

Komentarze

Powiązane

28.09.17, 20:09
| technologie & IT » informacje
Innowacyjny długopis cyfrowy w oddziałach PKO Banku Polskiego
Po raz pierwszy w Polsce w oddziałach bankowych startują testy długopisu cyfrowego, dzięki któremu podpisany przez klienta formularz trafia w czasie rzeczywistym do systemów bankowych.
12.09.17, 20:09
| technologie & IT » informacje
Aplikacja zamiast dzienniczka. Ascensia DIabetes Care edukuje chorych na cukrzycę
#CukrzycaWnowymSwietle to hasło kampanii mającej na celu zachęcenie chorych na cukrzycę do monitorowania glikemii (stężenia glukozy we krwi) przy pomocy glukometru, który współpracuje z aplikacją na smartfony i tablety. 
28.08.17, 15:08
| technologie & IT » informacje
80 tys. zł kosztowało firmę architektoniczną projektowanie na nielegalnym oprogramowaniu
W ramach ugody na łączną kwotę blisko 80 tys. zł, zawartej z biurem projektowym z województwa mazowieckiego, w ciągu najbliższych trzech lat producenci zrzeszeni w BSA mają także możliwość skontrolowania firmy pod kątem legalności wykorzystywanego oprogramowania.
16.08.17, 15:08
| technologie & IT » informacje
Cartoon Network z nowym bohaterem OK K.O
Kanał Cartoon Network zaprezentował w specjalnej aplikacji mobilnej swojego nowego bohatera. To zapowiedź serialu Cartoon Network „OK K.O.! Po prostu walcz”, który na antenie pojawi się w listopadzie br.
10.08.17, 19:08
| technologie & IT » informacje
Aplikacja NIKE SNEAKRS dostępna w Europie
Marka Nike uruchomiła nową aplikację SNEAKRS, w której prezentowane będą najnowsze modele butów wraz z datami premier. Aplikacja, dzięki łatwej nawigacji, pozwala użytkownikom na szybkie wyszukiwanie oraz zakup ulubionych modeli.
01.08.17, 18:08
| technologie & IT » informacje
Przegląd Sportowy dostępny na urządzeniach mobilnych
Grupa Onet-RAS Polska udostępniła nową wersję aplikacji, która umożliwia zakup dziennika "Przegląd Sportowy" w formacie przeznaczonym do czytania na urządzeniach mobilnych.
26.07.17, 16:07
| technologie & IT » informacje
PKL ze specjalną aplikacją dla turystów
Dla tych, którzy zamierzają wybrać się na pieszą wycieczkę po okolicach Kasprowego Wierchu, PKL udostępnia specjalną aplikację pozwalającą zaplanować oraz urozmaicić wędrówkę.
22.07.17, 09:07
| technologie & IT » informacje
Wspólnie z Rybką MiniMini zanurz się w oceanie zabaw.Startuje nowa aplikacja mobilna dla najmłodszych
Rybka MiniMini z myślą o najmłodszych fanach przygotowała niespodziankę. Od teraz każde dziecko będzie miało możliwość wspólnej zabawy z Rybką w aplikacji mobilnej „Wodny świat Rybki MiniMini”.
13.07.17, 12:07
| technologie & IT » informacje
Branża cyfrowa w europarlamencie o reformie prawa autorskiego
O unijnej reformie prawa autorskiego i jej wpływu na krajową oraz europejską gospodarkę cyfrową polscy europosłowie rozmawiali z przedstawicielami ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, reprezentującego polską branżę cyfrową podczas debaty w Parlamencie Europejskim.
11.06.17, 10:06
| technologie & IT » telefonia
Roam Like At Home. T-Mobile zmienia zasady roamingu na terenie Unii Europejskiej
Od 15 czerwca br. wszyscy klienci T-Mobile, Heyah oraz tuBiedronka skorzystają z roamingu w UE zgodnie z zasadą „Roam Like At Home”. Użytkownicy nielimitowanych pakietów rozmów, SMS-ów i MMS-ów będą mogli z nich korzystać również w roamingu w UE.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu technologie & IT: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 15.01.18

Do zdobycia jedna gra planszowa. 

do 14.01.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Http://www.Autodoc.PL