25.09.17, 19:09

Spokój Kieślowskiego po cyfrowej rekonstrukcji w TVP

Kadr z filmu
Fot.: materiały prasowe TVP

21 września br. w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbyła się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Spokój” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. 

Pokaz uświetnili swoją obecnością m.in. Barbara Krafftówna oraz autor zdjęć do filmu „Spokój” Jacek Petrycki. Wydarzenie otworzyli Maciej Stanecki, Członek Zarządu TVP i Piotr Ogiński, Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

Po 37 latach od premiery filmu „Spokój” Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP dokonał digitalizacji filmu połączonej z rekonstrukcją obrazu i dźwięku.

"Spokój" czekał na premierę cztery lata. Krzysztof Kieślowski zrealizował go w "gorącym" 1976 roku. Wymowa filmu wzbudziła wówczas niepokój cenzury, która skazała utwór na "odpoczynek" na półce. Gdy nadszedł jeszcze "gorętszy" rok 1980, "Spokój" powrócił do łask. Jego telewizyjna premiera odbyła się 19 września, w niespełna trzy tygodnie po podpisaniu Porozumień Sierpniowych. Krytyka uznała dzieło Kieślowskiego za prekursorskie i wyprzedzające kino moralnego niepokoju. Film uhonorowano Nagrodą Jury na Festiwalu w Gdańsku w 1981 roku.

Digitalizacja i rekonstrukcja tej pozycji była bardzo dużym wyzwaniem. Opracowanie jest jednym z nielicznych, wykonanych z materiału światłoczułego zarejestrowanego na taśmie 16 mm. Wykorzystanie takiego nośnika zapisu znacząco obniża techniczny poziom materiału. Do współpracy nad przygotowaniem nowej kopii wzorcowej, TVP zaprosiła autora zdjęć Jacka Petryckiego. Pod jego okiem film nabrał nowego wyrazu artystycznego, zgodnego z pierwotnym zamierzeniem. Aby to umożliwić skorzystano z materiałów źródłowych, czyli negatywu obrazu i dźwięku magnetycznego.

W TVP kończą się także prace nad rewitalizacją kolejnego filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Legenda”. Ponadto w trakcie rekonstrukcji są popularne seriale („Ekstradycja”, „Zmiennicy” i „40-latek”). W zbiorach Telewizji Polskiej znajduje się ok. 126 tys. materiałów filmowych i 43 tys. nagrań dźwiękowych, co stanowi największe archiwum materiałów telewizyjnych i filmowych w Polsce.

Projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.” obejmuje: 836 tytułów z wybranych gatunków: filmy, seriale, dokumenty (z czego 210 pozycji będzie poddane pełnej rekonstrukcji cyfrowej). Jest to przekrój twórczości wielu znaczących postaci kina polskiego i najcenniejszych realizacji począwszy od 1962 r. do 2007 r.

Komentarze

Powiązane

02.10.17, 09:10
kultura » książki
Cezary Łazarewicz laureatem Nagrody Nike 2017
Laureatem XXI edycji Nagrody Nike został Cezary Łazarewicz - za najlepszą książkę roku jury uznało jego reportaż „Żeby nie było śladów". Najważniejsze literackie wyróżnienie w Polsce zostało wręczone podczas finałowej gali 1 października br. w Warszawie.
01.10.17, 21:10
kultura » książki
Rolnik szuka żony w formie książki
2 października br. w księgarniach i na stronie TVP pojawi się książkowe wydanie popularnego programu TVP1 „Rolnik szuka żony” autorstwa Marty Manowskiej – prowadzącej program.
01.10.17, 18:10
kultura » film
Nowe kino sieci Helios w Krośnie
29 września br. w Krośnie otwarte zostało najnowsze kino sieci Helios. Nowy obiekt mieści się w centrum handlowym VIVO! Krosno i posiada cztery nowoczesne sale z ponad 800 miejscami dla widzów.
26.09.17, 18:09
kultura » książki
Grzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki: Ania
27 września br. do księgarń trafi biografia Anny Przybylskiej wydana nakładem Agory.
25.09.17, 19:09
kultura » film
Spokój Kieślowskiego po cyfrowej rekonstrukcji w TVP
21 września br. w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbyła się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Spokój” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. 
24.09.17, 16:09
kultura » książki
Mariusz Szczygieł: Kaprysik
Kobiety z tajemniczej listy znalezionej pod stolikiem w kawiarni, dentystka, która fotografuje się tylko w przebraniu, dwie przyjaciółki, które piszą do siebie przez 52 lata, ale się nie odwiedzają, aktorka z Polski nominowana do Oscara, która postanawia z Polski uciec - to tylko niektóre bohaterki „damskich historii” Mariusza Szczygła z książki „Kaprysik”.
08.09.17, 20:09
kultura » film
Kolejny rekord w sprzedaży biletów do kina w Polsce
Jak podsumowuje dom sprzedaży reklamy kinowej New Age Media, za najnowszym raportem boxoffice.pl, pierwsze półrocze 2017 r., przynosi kolejne dobre wieści dla całego biznesu kinowego w Polsce. 
03.09.17, 15:09
kultura » książki
Marcin Król: Jaka demokracja?
30 sierpnia br. nakładem Agory ukazała się książka „Jaka demokracja?” profesora Marcina Króla. To wszystko, co powinniśmy zawsze wiedzieć o demokracji, a w naszych czasach szczególnie.
02.09.17, 18:09
kultura » książki
Zdjęcia Krzysztofa Millera: Fotografie, które nie zmieniły świata
30 sierpnia br. nakładem Agory ukazał się album ze zdjęciami Krzysztofa Millera „Fotografie, które nie zmieniły świata”.
26.08.17, 16:08
kultura » książki
Królestwo Buddy. Książka reporterska powstaje dzięki internautom
„Królestwo Buddy” – to roboczy tytuł książki non-fiction, która ma się ukazać w przyszłym roku. Jej twórcą jest Tomasz Augustyniak, niezależny korespondent w Azji Południowej, autor tekstów w „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost” i Wirtualnej Polsce. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Konkursy
do 20.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Dzieci z Bullerbyn”.

do 19.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Kubuś Puchatek”.

do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

Kalendarium
Dziś jest 23 października 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

9 listopada br. w Technoparku Gliwice odbędzie się IV edycja eventu pn. "Start IT Up" skierowanego do pasjonatów, start up'ów i osób posiadających pomysł na własną działalność.

Http://www.Autodoc.PL