28.09.17, 18:09

Sześć premierowych słuchowisk w ramach finiszu jubileuszu 90-lecia Radia Kraków

Logo Radio Kraków
Fot.: materiały prasowe

Koniec roku w Radiu Kraków to aż sześć premierowych słuchowisk na antenie. Radio Kraków teatralnie zamyka jubileusz 90-lecia rozgłośni, który przypada w roku 2017.

"Jubileusz 90-lecia to najlepsza okazja, aby pokazać słuchaczom to, co w radiu najlepsze i najbardziej wartościowe" - mówi Przemysław Bolechowski, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków. "Dlatego ten wyjątkowy rok chcemy zakończyć bardzo mocnym radiowym akcentem. Dla naszych słuchaczy przygotowujemy aż sześć premierowych słuchowisk. Będą to projekty zarówno antenowe, jak też spektakle radiowe realizowane z udziałem publiczności w Studiu im. Romany Bobrowskiej. Warto, podkreślić, że tymi projektami Radio Kraków po raz pierwszy na taką skalę otwiera się na współpracę z krakowskimi instytucjami kultury, współtworząc ważne wydarzenia  teatralne  i artystyczne" - dodaje Bolechowski.

Pierwsza premiera już 30 września br. o godz. 21.05. Na antenie zaprezentowana zostanie pierwsza odsłona cyklu słuchowisk poetyckich „Do ucha” – wspólnego projektu Radia Kraków i Fundacji Miasto Literatury. W ramach cyklu w 2017 r. powstaną cztery oryginalne, autorskie słuchowiska poświęcone twórczości jednych z najważniejszych postaci polskiej poezji: Aldony Kopkiewicz spotkanie z wierszami Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Franaszka poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, Marty Eloy Cichockiej, w którym zabrzmi poezja Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i wreszcie poetycki głos Krzysztofa Siwczyka, który ukaże piękno wierszy Czesława Miłosza.

Premiera pierwszego słuchowiska cyklu - „Kobiety, którymi nie byłam” Aldony Kopkiewicz, poświęconego twórczości Wisławy Szymborskiej już 30 września br. o godz. 21.05. Wystąpią Anna Radwan w roli Poetki oraz Małgorzata Gałkowska, Aldona Grochal, Paulina Puślednik, Dorota Segda i Anna Tomaszewska. Wielobarwnym portretom kobiet w wierszach Noblistki towarzyszyć będzie muzyka Marcina Olesia. Kolejne słuchowisko cyklu poświęcone Zbigniewowi Herbertowi (premiera na antenie 28 października br.) wyreżyseruje Ewa Ziembla, wszystkie pozostałe Tomasz Cyz (premiery w Radiu Kraków 25 listopada br. i 26 grudnia br.). Słuchowiska umuzycznią m. in. Marcin Oleś i Janusz Stokłosa. 
W kolejnych słuchowiskach usłyszeć będzie można m. in. Dominikę Bednarczyk Ewę Kaim, Radosława Krzyżowskiego, Grzegorza Mielczarka, Jana Peszka i Juliusza Chrząstowskiego.

Kolejnym projektem, który zaprezentowany zostanie z okazji wspólnego jubileuszu 90-lecia Radia Kraków i 40-lecia Teatru KTO jest spektakl „Stroiciel grzebieni” oraz  słuchowisko, które powstaje na jego podstawie. Spektakl „Stroiciel grzebieni” w reżyserii Krzysztofa Niedźwiedzkiego aktorzy Teatru KTO zagrają dla słuchaczy Radia Kraków 6 października br. o godzinie 19.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej - spektakl z udziałem publiczności transmitowany będzie na antenie Radia Kraków. Radiowa wersja „Stroiciela grzebieni” – słuchowisko w reżyserii Wojciecha Markiewicza na antenie premierowo wyemitowane zostanie 8 października br. o godz. 16.05. W słuchowisku wystąpią: Elżbieta Wójcik, Maciej Słota, Paweł Rybak, Tadeusz Łomnicki i Jacek Joniec.

Ostatnią tegoroczną premierą w Studiu im. Romany Bobrowskiej i wydarzeniem wieńczącym równocześnie rok jubileuszu 90-lecia Radia Kraków i obchody Roku Conrada w Krakowie, będzie premiera słuchowiska „Jądro ciemności”. Oryginalną interpretacją najsłynniejszej powieści Josepha Conrada Radio Kraków, Festiwal Conrada oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe uświetnią 160. rocznicę urodzin pisarza. W roli głównej w słuchowisku wystąpi Jerzy Trela - tegoroczny laureat Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. Reżyserii słuchowiska podjęła się jedna z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia Małgorzata Warsicka, oryginalną muzykę do słuchowiska komponuje na zamówienie Radia Kraków Karol Nepelski, zaliczany do najważniejszych kompozytorów teatralnych wśród młodych. Premiera słuchowiska z udziałem publiczności odbędzie się w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków 1 grudnia br., w przeddzień 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada.

Komentarze

Powiązane

13.10.17, 17:10
radio » informacje
Premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Dwójce
W sobotę, 14 października br. Program 2 Polskiego Radia zaproponuje słuchaczom premierę „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Emisja została zaplanowana w trzech częściach: o godz. 16.00, 19.00 i 21.00.
13.10.17, 12:10
radio » ludzie
Bartosz Szwoch w zarządzie Eurozetu
Bartosz Szwoch został członkiem zarządów spółek Eurozet i Eurozet Radio wchodzących w skład Grupy Eurozet.
13.10.17, 08:10
radio » badania rynku
Sieci radiowe: Radio Plus w dół, Radio Wawa w górę
Najpopularniejszą siecią radiowa w Polsce pozostaje Eska – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. (sieci radiowe).
12.10.17, 22:10
radio » informacje
Radio WNET ponownie w eterze. Teraz w Warszawie na 87,8 FM przez miesiąc
17 października br. ponownie w eterze zagoszczą „Poranki WNET”. Radio WNET będzie nadawać z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na częstotliwości 87,8 MHz z mocą 150W ERP.
12.10.17, 13:10
radio » badania rynku
III kwartał 2017 r.: RMF FM liderem, Radio Zet w górę, Jedynka i Trójka w dół
Liderem rynku pozostaje Radio RMF FM. Największy wzrost udziałów zanotowało Radio Zet, a największy spadek Jedynka – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
12.10.17, 12:10
radio » informacje
Koncesje dla Eski Kraśnik 92,8 FM oraz Radia FAMA 99,1 FM
Podczas posiedzenia 5 października br., Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje dwóm lokalnym stacjom: Esce Kraśnik 92,8 FM oraz Radiu FAMA 99,1 FM.
12.10.17, 10:10
radio » informacje
Nowe programy jesiennej ramówce Polskiego Radia Koszalin
Żywe, pełne twardych dyskusji z udziałem gości, tematyczne „półgodzinki”, nowa oprawa publicystycznych wieczorów oraz program interwencyjny – to nowe propozycje programowe Polskiego Radia Koszalin, które goszczą w jesiennej ramówce. 
12.10.17, 08:10
radio » informacje
25. urodziny Informatora ekonomicznego w Trójce
12 października 1992 r. w Trójce wyemitowany został po raz pierwszy „Informator ekonomiczny” – audycja, której pomysłodawcą jest Wiktor Legowicz. 12 października br. stacja nada specjalne wydanie programu.
11.10.17, 06:10
radio » informacje
Konopielka w interpretacji Jacka Braciaka w Dwójce
Od środy, 11 października br., Dwójka w cyklu „Książka do słuchania” zaprasza na premierę powieści Edwarda Redlińskiego „Konopielka” w interpretacji Jacka Braciaka.
09.10.17, 20:10
radio » informacje
Józef Skrzek na Rockowej Scenie Radia Koszalin
12 października br., o godz. 19:00 na Rockowej Scenie Polskiego Radia Koszalin wystąpi Józef Skrzek. Koncert odbędzie się w Studio Nagraniowo – Koncertowym im. Cz. Niemena Polskiego Radia Koszalin.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 18.11.17

Do zdobycia jednen egzemplarz książki „Ucieczka znad rozlewiska”.

do 17.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Szczęście na widelcu. Powieść w pięciu daniach”.

do 16.11.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki „Czynnik miłości”.

Kalendarium
Dziś jest 18 października 2017
Polecamy
Konferencje

18-20.10.2017 r., Warszawa.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL