10.11.17, 09:00

Koncerty i specjalne audycje. Święto Niepodległości na antenach Polskiego Radia

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

Zbliża się 99. rocznica odzyskania przez Polskę wolności. Z okazji przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z tym wydarzeniem.

Jedynka. Z okazji Święta Niepodległości Radiowa Jedynka przygotowała rocznicowe audycje, transmisje z oficjalnych uroczystości oraz inaugurację kalendarium pt.: „Niepodległa dzień po dniu”.

„Niepodległa dzień po dniu” to specjalny cykl felietonów, autorstwa Andrzeja Sowy, prezentujących zarówno najważniejsze wydarzenia polityczne jak i codzienne, trudne realia życia na ziemiach polskich w roku poprzedzającym odzyskanie niepodległości. Do słuchania dwuminutowych odcinków kalendarium, czytanych przez Macieja Gudowskiego,  Jedynka zaprasza codziennie, przez cały rok, w ramach „Sygnałów Dnia” o godz. 8.32.

W godz. 11.00-13.00 na transmisję z oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości oraz rozmowy w studiu z zaproszonymi gośćmi zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Henryk Szrubarz. O godz. 14.10 specjalne wydanie „Historii Żywej”, w której prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak porozmawiają o trudnej sytuacji Polski w chwilę po odzyskaniu niepodległości. O godz. 15.10 w specjalnej audycji muzycznej współczesne utwory patriotyczne zaprezentuje Iza Żukowska. Tuż po godz.20. w  „Muzycznym Wehikule Czasu” Dariusz Michalski opowie o narodzinach i zagranicznych karierach polskich przebojów w latach 1918-1939. W godz. 21.00-22.00 Program 1 zaprasza na transmisję ze studia im. W. Szpilmana, gdzie młodzi wykonawcy Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia wykonają interpretacje utworów jednego z najwybitniejszych bardów Solidarności – Jacka Kaczmarskiego.

Ponadto od 13 listopada w każdy poniedziałek i środę o godz. 10.40 będzie można usłyszeć odcinek z cyklu „100 na 100 czyli znaki niepodległej”, powstały w oparciu o archiwa Polskiego Radia. W trzyminutowych felietonach słuchacze będą mogli się zapoznać z życiem Polski i jej mieszkańców w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

Dwójka. 11 listopada Radiowa Dwójkawyemituje m.in. na audycję Anny Lisieckiej „Kabarety literackie: Lata dwudzieste XX wieku” (godz. 15.00-15.30), specjalne wydanie „Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Droga do wolności kraju, którego nie było” Hanny Mari Gizy (16.00-17.00) i opowieść o Józefie Wieniawskim (17.00-18.00; prowadzi Małgorzata Pęcińska).

Wieczorem (18.00-19.30) Program 2 zaprasza na transmisję koncertu z okazji 99. rocznicy odzyskania Niepodległości ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego – w programie Symfonia h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego J. Paderewskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy.

Z kolei w „Wieczorze ze słuchowiskiem” (19.30-21.00) „Chryje z Polską. Rzecz o Wyspiańskim” Macieja Wojtyszko w reżyserii autora i ze znakomitą obsadą – m.in. Mariuszem Bonaszewskim,  (w roli Stanisława Wyspiańskiego), Adamem Baumanem (Józef Piłsudski) i Zbigniewem Konopką (Stefan Żeromski).

A wreszcie w godz. 21.00-23.00 „Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki” – audycja Jacka Hawryluka – w programie m.in. Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego. 

Trójka. Niemal cała ramówka Trójki w dniu 11 listopada będzie nawiązywała do Święta Niepodległości – informacje o uroczystych obchodach tego dnia w kraju i zagranicą będą się pojawić oczywiście w serwisach informacyjnych.

O godz. 19.00 Program 3 wyemituje specjalny koncert grupy Złe Psy pt. „Duma” nawiązujący repertuarem właśnie do Święta Niepodległości. Liderem zespołu jest Andrzej Nowak, założyciel zespołu TSA i Złe Psy.

Natomiast „Listę osobistą” otworzy (o godz. 19.00) premierowe odtworzenie spotkania z Arturem Rojkiem, które odbyło się kilka dni wcześniej w Muzycznym Studiu im. A. Osieckiej. W trakcie tamtego wieczoru Piotr Metz, gospodarz spotkania, rozmawiał z byłym wokalistą Myslovitz, a dziś artystą solowym przede wszystkim o jego nowej płycie „Koncert w NOSPR”.

Następnie (godz. 20.00-21.00) emisja koncertu akordeonisty Marcina Wyrostka, a zaraz potem (21.00-22.00) audycja specjalna Dariusza Rosiaka o Josephie Conradzie. 

Polskie Radio 24. Gośćmi specjalnego, świątecznego wydania „Debaty PR24” (godz. 10.06) będą: prof. Janusz Odziemkowski – historyk UKSW; prof. Paweł Skibniewski – historyk UW; prof. Wiesław Wysocki – historyk UKSW; prof. Bohdan Cywiński – historyk idei; Piotr Semka – publicysta. Prowadzenie – Krzysztof Świątek.

O godz. 13.15 w cyklu „Utracone, odzyskane” Magdalena Ogórek nawiąże do wydarzeń z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w Muzeum Narodowym w Warszawie – gość:  Agnieszka Morawińska, dyrektor MNW.

Natomiast w audycji „Na scenie” (godz. 20.06) gościem Katarzyny Oklińskiej będzie Janusz Majcherek – krytyk teatralny, filozof, socjolog kultury, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie.

Na antenie Polskiego Radia 24 pojawią się również oczywiście relacje reporterskie oraz transmisje z uroczystości poświęconym obchodom Święta Niepodległości w Warszawie oraz Krakowie. 

Czwórka. 9 listopada ruszył Niepokorny Quiz Czwórki. Akcja potrwa do końca 11 listopada i nawiązuje do IX Koncertu Niepodległościowego „Niepokorne”. W konkursie można wygrać pakiet trzech gier: „Dywizjon 303”, „Quiz Historia Polski”, „Quiz o Polsce”, a także voucher o wartości 100 zł na zakup odzieży patriotycznej. Aby wziąć udział w konkursie należy udzielić poprawnej odpowiedzi na cztery pytania zamknięte i jedno otwarte – dostępne na stronie internetowej.

W piątek 10 listopada wskazówka dla uczestników Niepokornego Quizu Czwórki – po godz. 12.00 Patryk Kuniszewicz zaprasza do „Stacji Nauka”, gdzie przedstawione zostaną niepokorne kobiety walczące o polską naukę, a także kobiety-patriotki, które walczyły o Polskę bez broni.

W sobotę 11 listopada po godz. 14.00 w „Zaklinaczach Czasu” Anna Hardej i Jakub Jamrozek gościć będą dr Sebastiana Adamkiewicza z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Tematem rozmowy będzie „cud niepodległości” odzyskanej przez Polskę po 123 latach zaborów. 

Polskie Radio dla Zagranicy. Oprócz relacji z oficjalnych uroczystości na Placu Piłsudskiego Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało na 11 listopada szereg tematycznych audycji, w tym m.in. o: symbolach polskiej państwowości (spotkanie z Alfredem Znamierowskim, cenionym na całym świecie polskim heraldykiem i weksylologiem) czy o działalności Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku (spotkanie z Ewą Babiarz, z Rady Dyrektorów Instytutu). PRdZ zaprezentuje też sylwetkę Konstantego Gorskiego – wybitnego kompozytora, który włączył się w odbudowę życia muzycznego Polski po 1918 roku, oraz relacje z koncertu „Polska – Zasłużonym dla ojczyzny” w Filharmonii Narodowej w hołdzie bohaterom niepodległości oraz relacja z „Przystanku Niepodległość” – wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Polski (m.in. rozmowa z Gabrielą Sierocińską-Dec z MHP). 

PolskieRadio.pl. Korzystając z zasobów Archiwum Polskiego Radia, portal PolskieRadio.pl oddał głos naocznym świadkom wydarzeń, które rozegrały się w Warszawie 11 listopada 1918 r. Wyzwania, przed którymi stanął Józef Piłsudski w pierwszych dniach po odzyskaniu niepodległości przedstawi prof. Wojciech Roszkowski. 11 listopada portal PolskieRadio.pl przeprowadzi relację z obchodów Święta Niepodległości. Dziennikarze będą tam, gdzie będą odbywały się wszystkie ważne wydarzenia tego dnia, m.in. na uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz na Marszu Niepodległości.

Komentarze

Powiązane

19.01.18, 10:00
| radio » badania rynku
Kraków: duża przewaga RMF FM nad konkurencją
Radio RMF FM umocniło się na pozycji lidera w Krakowie – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (Kraków).
18.01.18, 12:00
| radio » badania rynku
Aglomeracja Śląska: RMF FM ma już 35 proc. udziału w rynku, rekord Radia Express
Radio RMF FM umocniło pozycję lidera na terenie Aglomeracji Śląskiej – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (Aglomeracja Śląska).
18.01.18, 11:00
| radio » informacje
Trzecie urodziny Off Radia Kraków
To już trzecie urodziny Off Radia Kraków, drugiej anteny krakowskiego nadawcy. Impreza urodzinowa odbędzie się 27 stycznia br.
18.01.18, 08:00
| radio » informacje
Krzysztof Zalewski z autorskim programem w Trójce. Zastąpi Monikę Brodkę
26 stycznia br. w ramówce Programu 3 Polskiego Radia pojawi się nowa audycja „Zalef Zgiełku” Krzysztofa Zalewskiego. Muzyk i wokalista zastąpi w nocnym, piątkowym pasmie Monikę Brodkę, która po prawie półtora roku kończy współpracę z Trójką. 
17.01.18, 16:00
| radio » badania rynku
Warszawa: RMF FM pierwszy raz liderem w stolicy, Radio Zet na drugim miejscu
Historyczny moment w stolicy. Nowym liderem zostało Radio RMF FM – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. (Warszawa).
17.01.18, 09:00
| radio » informacje
Radia Bogoria ma już 20 lat
9 stycznia 1998 roku zaczęło nadawanie lokalne radio w Grodzisku Mazowieckim. To jedyna samorządowa stacja na Mazowszu. Stacja ma już 20 lat. 
15.01.18, 12:00
| radio » informacje
Lista Niezapomnianych Przebojów Radia Kraków ma już 25 lat
20 stycznia br. o godz. 17.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków odbędzie się jubileuszowe spotkanie z Jerzym Skarżyńskim, autorem i gospodarzem „Listy Niezapomnianych Przebojów”.
13.01.18, 12:00
| radio » informacje
Galeria wyobraźni w Dwójce. Autorska audycja prof. Marii Poprzęckiej
„Galeria wyobraźni” – to tytuł nowego, monograficznego cyklu audycji Dwójki, który zainaugurowany zostanie w niedzielę 14 stycznia br. o godz. 11.00. Na cykl złoży się 26 barwnych opowieści przybliżających, w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości, narodową sztukę ostatnich 250 lat. 
12.01.18, 19:15
| radio » informacje
Kwartet smyczkowy z Korei Południowej gościem programu Przy muzyce o sporcie
Wyjątkową, dźwiękową oprawę otrzyma najbliższe wydanie „Przy muzyce o sporcie” w Programie 1 Polskiego Radia. W niedzielę ,14 stycznia br. specjalnym gościem audycji będzie żeński kwartet smyczkowy z Korei Południowej.
12.01.18, 08:00
| radio » informacje | telewizja » informacje
Tomasz Brhel i Dawid Muszyński gospodarzami nowych programów w kanałach 4FUN MEDIA
W styczniu br. na antenie kanałów należących do grupy 4FUN MEDIA pojawią się trzy nowości programowe. Ich gospodarzami będą Dawid Muszyński i Tomasz Brhel. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL