05.02.18, 22:00

Ryszard Montusiewicz broni swojej decyzji w sprawie odwołania emisji programu Pod ciśnieniem

Ryszard Montusiewicz
Fot.: screen

Ryszard Montusiewicz, Dyrektor TVP3 Lublin wystąpił w „Panoramie Lubelskiej” z oświadczeniem w sprawie odwołania emisji programu "Pod ciśnieniem". Przypomnijmy, że program nie pojawił się na antenie stacji i pojawiły się głosy o cenzurze w telewizji. 

Zainteresowanie i zamieszanie medialne i społeczne wywołała moja decyzja o odwołaniu w sobotę emisji w TVP Lublin programu „Pod ciśnieniem”. Poświęcony był - z moją akceptacją - nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w kierunku obrony imienia państwa polskiego i narodu polskiego wobec oskarżeń o współudział i współodpowiedzialność za tragedię holokaustu i przeciwko kłamstwom w sprawie tzw. „polskich obozów koncentracyjnych i śmierci” i powstałym szerokim reperkusjom” – powiedział Montusiewicz. 

Jestem zarówno dyrektorem, jak i redaktorem naczelnym Oddziału TVP Lublin. Moją powinnością i obowiązkiem jest dbanie o jakość, rzetelność i odpowiedzialność merytoryczną każdego naszego programu. Są one omawiane, kolaudowane, poprawiane, zatwierdzane – to oczywisty proces w każdym medium” – podkreślił Dyrektor TVP3 Lublin.

Montusiewicz uznał, że program nagrany w sobotę i przewidziany do emisji nie spełnia tych wymogów.Zasadniczo odbiegał od sposobu prezentowania przez TVP Lublin tej istotnej i nabrzmiałej sprawy. Uznałem, że kierunek debaty obrany i podtrzymywany przez autorkę – dziennikarkę TVP Lublin, jest niewłaściwy, stronniczy, jej pytania są peryferyjne wobec głównego nurtu zagadnienia, stawiane są wręcz nierzetelnie, a autorce zabrakło właściwego przygotowania merytorycznego. Interwencje i wtręty autorki w trakcie programu tendencyjnie zacierały głęboki wymiar toczącej się w Polsce debaty na ten temat, prowadzonej także bardzo intensywnie w TVP, oraz na naszej antenie lokalnej. (…). Decyzja moja – o odwołaniu emisji – odnosiła się tylko i wyłącznie do formuły programu – przyjętej i realizowanej przez jego autorkę. W żaden sposób na moją decyzję nie wpłynęły wypowiedzi uczestników programu – lubelskich parlamentarzystów, ani inne powody” – dodaje Montusiewicz.

Jak podkreśla Dyrektor TVP3 Lublin, problematyka Zagłady - inaczej holokaustu, martyrologii narodu żydowskiego, narodu polskiego i innych narodów podczas II wojny światowej, a także wzajemne relacje polsko-żydowskie i polsko-izraelskie oraz pochodne im tematy, są obszarem jego szczególnego zainteresowania i doświadczenia od wielu lat, z powodu różnych okoliczności. „W tych kwestiach czuję się kompetentny - jestem autorem bardzo wielu publikacji i prac dziennikarskich, uczestniczę we wzajemnym dialogu, mam wielu znajomych i przyjaciół w tych środowiskach. Traktowany jestem wręcz jako ekspert i zapraszany do udziału w wielu debatach, inicjatywach, wykładach, panelach, audycjach, organizowanych przez różne instytucje, środowiska i gremia” – dodaje Montusiewicz.

I podkreśla, że tym bardziej jest utwierdzony w podjętej decyzji o odwołaniu emisji programu. „Nie będę akceptował programów – które przez autorów, dziennikarzy TVP Lublin – próbują przenosić tak ważną i wrażliwą problematykę w sfery peryferyjnych dociekań, nieprawdziwych insynuacji, fałszywie stawianych pytań i tez” – mówi Dyrektor TVP3 Lublin.

Wszelkie domniemania medialne – od których się zaroiło – szczególnie w mediach lubelskich, traktuję jako zamiennikowe szukanie taniej sensacji. Podobnie oceniam sugestię pani poseł Muchy (z Platformy Obywatelskiej) o rzekomej cenzurze. Temu, kto poczuł krew – wyjaśniam - trop biegnie w innym kierunku… Współczuję lubelskim redakcjom i dziennikarzom, że zamiast poważnie zająć się newralgicznym dla współczesnej Polski tematem, który dotyczy naszej tożsamości, globalnej prawdy historycznej, wizerunku zakłamywanego od lat i naszego miejsca w Europie – wikłają się w „zaściankowe” quasi-polityczne spory. Dywagują, konfabulują i spekulują nad powodami mojej – redaktora naczelnego – decyzji, próbując nawet w moją głowę włożyć wyimaginowane powody jej podjęcia” – podkreśla Montusiewicz.

I kontynuuje: „Zaś media niemiecko-kapitałowe: Kurier Lubelski i portal Onet.pl - lubelska redakcja – zachęcam, bo cóż mogę uczynić więcej – do większej powściągliwości w omawianej sprawie. Przywołam, ku refleksji, sobotnie oświadczenie szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela: „Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za holokaust i występują przeciw określeniom typu >polskie obozy śmierci<, oraz jego przejmujące tweetowe świadectwo, będące owocem kilkunastu wizyt z niemiecką młodzieżą w byłych niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Majdanek”.

Montusiewicz zakończył swoje wystąpienie potrzymaniem tezy, że program, którego emisję odwołał poprowadzony był w karygodny sposób, poniżej standardów medium publicznego.

Komentarze

Powiązane

20.02.18, 09:00
| telewizja » seriale
Pensjonat nad rozlewiskiem w nowy dzień tygodnia
Serial „Pensjonat nad rozlewiskiem” powracają na antenę Jedynki 27 lutego br. Premierowe odcinki nowej serii emitowane będą o nowej porze – we wtorki o godz. 21.35.
19.02.18, 20:00
| telewizja » informacje
Prace serwisowe przy stacji czołowej MUX3. Będą chwilowe utrudnienia przy odbiorze kanałów TVP
Telewizja Polska poinformowała o pracach serwisowych, które mogą wpłynąć na odbiór usług i kanałów TVP. 
19.02.18, 18:00
| telewizja » informacje
Dokument Ludzie duchy nagrodzony podczas London International Film Festival
Film dokumentalny „Ludzie duchy” został nagrodzony na prestiżowym festiwalu London International Filmmaker Festival of World Cinema - IFF 2018. Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz otrzymali nagrodę w kategorii Reżyseria Dokumentu Krótkometrażowego. 
18.02.18, 22:07
| telewizja » badania rynku
Ponad 6 mln widzów oglądało zwycięstwo Kamila Stocha
17 lutego br. , pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w PjongCzang zdobył w konkursie indywidualnym na dużej skoczni Kamil Stoch. Jego sukces oglądało ponad 6 mln widzów, a udziały Jedynki wyniosły 48 proc.
18.02.18, 17:00
| telewizja » informacje
Atomówki inspiracją nowej kolekcji Katy Eary i Cartoon Network
Cartoon Network i Katy Eary zaprezentowali nową kolekcję ubrań inspirowaną „Atomówkami”.
17.02.18, 11:00
| telewizja » seriale
III sezon serialu Magicy w marcu na SCI FI
W niedzielę, 18 marca br. o 21:00 na kanale SCI FI zadebiutuje III sezon serialu „Magicy”. 
16.02.18, 21:00
| telewizja » informacje | internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Szykuje się rewolucja w wielkopolskich szkołach
INEA wygrała przetarg na dostarczenie, uruchomienie, wsparcie techniczne i utrzymanie regionalnej chmury edukacyjnej w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Ma on zrewolucjonizować i unowocześnić edukację w wielkopolskich szkołach. 
16.02.18, 16:00
| telewizja » informacje
Będą zestawy klocków klocki LEGO z Atomówkami
Kanał Cartoon Network zapowiedział kolejny produkt licencyjny z Atomówkami w roli głównej. Na rynku pojawią się zestawy klocków Lego.
16.02.18, 10:00
| telewizja » informacje
Czy na pewno umiesz gotować? z piątym sezonem w Kuchni+
Kuchnia+ startuje z piątym sezonem własnej produkcji „Czy na pewno umiesz gotować?” prowadzonej przez Andrzeja Polana.
16.02.18, 09:00
| telewizja » informacje
Nicktoons nadaje już w Polsce
15 lutego br. oferta programowa stacji Nickelodeon HD została poszerzona, wzmocniona i udostępniona pod nową nazwą Nicktoons. 
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

do 20.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL