21.05.08, 00:01

Mniejszościowy pakiet TVN w platformie n

Grupa TVN poinformowała o zawarciu porozumienia, na mocy którego obejmie 25% plus 1 akcję operatora platformy cyfrowej "n", należącej do Grupy ITI.

Grupa TVN poinformowała o zawarciu porozumienia, na mocy którego obejmie 25% plus 1 akcję operatora platformy cyfrowej "n", należącej do Grupy ITI.

Porozumienie to daje również Grupie TVN możliwość zwiększenia zaangażowania w akcjonariacie platformy cyfrowej „n” do 51% (opcja call) po trzech latach od pierwotnej inwestycji. Za równowartość 95 milionów euro, Grupa TVN obejmie 25% plus jedną akcję platformy cyfrowej „n”, wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych „n” w wysokości 35,3 milionów euro (proporcjonalnie do udziału w akcjonariacie), jak również opcję call.

Rynek płatnej telewizji w Polsce rośnie dynamicznie, dzięki przepływowi do telewizji cyfrowej użytkowników analogowej telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej. W 2007 roku rynek platform cyfrowych zwiększył się o ponad milion abonentów, osiągając w przybliżeniu poziom 3,3 miliona abonentów, a według szacunków firmy badawczej Screen Digest do 2012 r. osiągnie poziom prawie 5 milionów abonentów. Telewizja nowej generacji ”n” rozpoczęła działalność w październiku 2006 r. jako wysokiej jakości płatna telewizja satelitarna, oferująca atrakcyjne treści premium (filmy, seriale, sport) uzupełnione o ofertę kanałów tematycznych Grupy TVN. Platforma „n” wyznaczyła nowe standardy technologiczne na polskim rynku: kanały HD, dekodery z funkcją nagrywania – PVR i usługa video na życzenie – VOD. Liczba abonentów „n” rosła w tempie przewyższającym oczekiwania, by na koniec kwietnia 2008 r. osiągnąć poziom około 320 tysięcy abonentów, co stanowi 80% odbiorców płatnej telewizji w jakości HD i 9% całego rynku platform cyfrowych w Polsce.

Piotr Walter, prezes TVN powiedział: „Objęcie udziałów w platformie „n” jest dla nas strategicznym krokiem w kierunku dystrybucji płatnej telewizji. Z entuzjazmem obserwujemy potencjał wynikający z konwergencji płatnej i ogólnodostępnej telewizji, która – poprzez powiększanie i rozwijanie naszego portfolio kanałów tematycznych – umożliwi nam korzystanie w jeszcze większym stopniu z postępującej fragmentacji widowni. Inwestycja w atrakcyjny rynek płatnej telewizji w Polsce oznacza dla TVN dywersyfikację źródeł przychodów, a w miarę rozwoju platformy „n” – także możliwość zabezpieczenia przed zmianami koniunktury na rynku reklamowym.”

Grupa TVN zawrze z Grupą ITI porozumienie akcjonariuszy, które określi zasady funkcjonowania platformy „n” oraz prawa jej akcjonariuszy. TVN uzyska zwyczajowe zabezpieczenia przysługujące akcjonariuszom mniejszościowym oraz prawo „veta” w najważniejszych sprawach. Transakcja jest w końcowej fazie i powinna zostać sfinalizowana w drugim kwartale 2008 r.

Komentując transakcję Karen Burgess, wiceprezes TVN ds. finansowych powiedziała: „Sama struktura transakcji zapewnia nam dużą elastyczność: objęcie mniejszościowych udziałów gwarantuje nam miejsce na szybko rosnącym rynku płatnej telewizji w Polsce bez konieczności ponoszenia nadmiernego ryzyka, wpisanego w działalność podmiotu, który pojawił się na tym rynku jako ostatni. Struktura transakcji stwarza TVN możliwość, ale nie obowiązek inwestowania w rozwój platformy „n” i otwiera drogę do przejęcia nad nią kontroli po trzech latach. Jeśli rozwój spółki będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, w przyszłości będziemy mogli przejąć szybko rosnącą platformę płatnej telewizji, która będzie dodatkowym filarem wzrostu Grupy TVN.

JPMorgan był wyłącznym doradcą finansowym Grupy TVN i autorem opinii nt. godziwej ceny zakupu.

Komentarze

Powiązane

23.02.18, 08:00
| telewizja » informacje
Sporo nowości w wiosennej ofercie TVP1 i TVP2
Wiosenne ramówki dwóch najważniejszych anten TVP wypełnione sporą ilością nowości. Nie zabraknie jednak kontynuacji popularnych formatów. 
22.02.18, 13:00
| telewizja » informacje
Wspólna akcja BBC Brit i BlaBlaCar z okazji premiery 25. Sezonu Top Gear
Z okazji premiery nowego sezonu „Top Gear”, BBC Brit wspólnie z BlaBlaCar przygotowują dla polskich widzów sześć samochodowych przejazdów z siedmioma osobami.
21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 08:00
| telewizja » badania rynku
Tydzień w TV: TVP1 wciąż pierwsza, Wiadomości poza TOP 20
Transmisje z igrzysk olimpijskich, polskie seriale i programy informacyjne – to Polacy w zeszłym tygodniu oglądali najczęściej – wynika z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla portalmedialny.pl (dane za okres od 12 do 18 lutego 2019 r.).
20.02.18, 19:00
| telewizja » seriale
Wolf Creek. Ogólnopolska premiera w Stopklatce TV
Stopklatka TV jako pierwsza telewizja w Polsce zaprezentuje serial „Wolf Creek".
20.02.18, 15:06
| telewizja » badania rynku
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018: drużynowe skoki narciarskie z dużą widownią
Skoki narciarskie wciąż są chętnie oglądane przez telewidzów. Zdobycie brązowego medalu przez polskich skoczków na igrzyskach oglądało w Jedynce 4,21 mln widzów, a w Europsorcie 1 – prawie 1,1 mln widzów – wynika z raportu Nielsen Audience Measurement.
20.02.18, 09:00
| telewizja » seriale
Pensjonat nad rozlewiskiem w nowy dzień tygodnia
Serial „Pensjonat nad rozlewiskiem” powracają na antenę Jedynki 27 lutego br. Premierowe odcinki nowej serii emitowane będą o nowej porze – we wtorki o godz. 21.35.
19.02.18, 20:00
| telewizja » informacje
Prace serwisowe przy stacji czołowej MUX3. Będą chwilowe utrudnienia przy odbiorze kanałów TVP
Telewizja Polska poinformowała o pracach serwisowych, które mogą wpłynąć na odbiór usług i kanałów TVP. 
19.02.18, 18:00
| telewizja » informacje
Dokument Ludzie duchy nagrodzony podczas London International Film Festival
Film dokumentalny „Ludzie duchy” został nagrodzony na prestiżowym festiwalu London International Filmmaker Festival of World Cinema - IFF 2018. Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz otrzymali nagrodę w kategorii Reżyseria Dokumentu Krótkometrażowego. 
18.02.18, 22:07
| telewizja » badania rynku
Ponad 6 mln widzów oglądało zwycięstwo Kamila Stocha
17 lutego br. , pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w PjongCzang zdobył w konkursie indywidualnym na dużej skoczni Kamil Stoch. Jego sukces oglądało ponad 6 mln widzów, a udziały Jedynki wyniosły 48 proc.
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL