21.05.08, 00:05

Mniejszościowy pakiet TVN w platformie n

Grupa TVN poinformowała o zawarciu porozumienia, na mocy którego obejmie 25% plus 1 akcję operatora platformy cyfrowej "n", należącej do Grupy ITI.

Grupa TVN poinformowała o zawarciu porozumienia, na mocy którego obejmie 25% plus 1 akcję operatora platformy cyfrowej "n", należącej do Grupy ITI.

Porozumienie to daje również Grupie TVN możliwość zwiększenia zaangażowania w akcjonariacie platformy cyfrowej „n” do 51% (opcja call) po trzech latach od pierwotnej inwestycji. Za równowartość 95 milionów euro, Grupa TVN obejmie 25% plus jedną akcję platformy cyfrowej „n”, wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych „n” w wysokości 35,3 milionów euro (proporcjonalnie do udziału w akcjonariacie), jak również opcję call.

Rynek płatnej telewizji w Polsce rośnie dynamicznie, dzięki przepływowi do telewizji cyfrowej użytkowników analogowej telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej. W 2007 roku rynek platform cyfrowych zwiększył się o ponad milion abonentów, osiągając w przybliżeniu poziom 3,3 miliona abonentów, a według szacunków firmy badawczej Screen Digest do 2012 r. osiągnie poziom prawie 5 milionów abonentów. Telewizja nowej generacji ”n” rozpoczęła działalność w październiku 2006 r. jako wysokiej jakości płatna telewizja satelitarna, oferująca atrakcyjne treści premium (filmy, seriale, sport) uzupełnione o ofertę kanałów tematycznych Grupy TVN. Platforma „n” wyznaczyła nowe standardy technologiczne na polskim rynku: kanały HD, dekodery z funkcją nagrywania – PVR i usługa video na życzenie – VOD. Liczba abonentów „n” rosła w tempie przewyższającym oczekiwania, by na koniec kwietnia 2008 r. osiągnąć poziom około 320 tysięcy abonentów, co stanowi 80% odbiorców płatnej telewizji w jakości HD i 9% całego rynku platform cyfrowych w Polsce.

Piotr Walter, prezes TVN powiedział: „Objęcie udziałów w platformie „n” jest dla nas strategicznym krokiem w kierunku dystrybucji płatnej telewizji. Z entuzjazmem obserwujemy potencjał wynikający z konwergencji płatnej i ogólnodostępnej telewizji, która – poprzez powiększanie i rozwijanie naszego portfolio kanałów tematycznych – umożliwi nam korzystanie w jeszcze większym stopniu z postępującej fragmentacji widowni. Inwestycja w atrakcyjny rynek płatnej telewizji w Polsce oznacza dla TVN dywersyfikację źródeł przychodów, a w miarę rozwoju platformy „n” – także możliwość zabezpieczenia przed zmianami koniunktury na rynku reklamowym.”

Grupa TVN zawrze z Grupą ITI porozumienie akcjonariuszy, które określi zasady funkcjonowania platformy „n” oraz prawa jej akcjonariuszy. TVN uzyska zwyczajowe zabezpieczenia przysługujące akcjonariuszom mniejszościowym oraz prawo „veta” w najważniejszych sprawach. Transakcja jest w końcowej fazie i powinna zostać sfinalizowana w drugim kwartale 2008 r.

Komentując transakcję Karen Burgess, wiceprezes TVN ds. finansowych powiedziała: „Sama struktura transakcji zapewnia nam dużą elastyczność: objęcie mniejszościowych udziałów gwarantuje nam miejsce na szybko rosnącym rynku płatnej telewizji w Polsce bez konieczności ponoszenia nadmiernego ryzyka, wpisanego w działalność podmiotu, który pojawił się na tym rynku jako ostatni. Struktura transakcji stwarza TVN możliwość, ale nie obowiązek inwestowania w rozwój platformy „n” i otwiera drogę do przejęcia nad nią kontroli po trzech latach. Jeśli rozwój spółki będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, w przyszłości będziemy mogli przejąć szybko rosnącą platformę płatnej telewizji, która będzie dodatkowym filarem wzrostu Grupy TVN.

JPMorgan był wyłącznym doradcą finansowym Grupy TVN i autorem opinii nt. godziwej ceny zakupu.

Komentarze

Powiązane

20.11.17, 21:11
telewizja » informacje
TVP będzie świętować Światowy Dzień Telewizji
21 listopada br. telewizyjni nadawcy publiczni i prywatni świętują Światowy Dzień Telewizji, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1996 r. TVP po raz piąty, włączy się w obchody międzynarodowego święta.
19.11.17, 17:11
telewizja » informacje
Zwycięzcy 24. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP
19 listpada br., podczas gali w Katowicach został ogłoszony werdykt jury 24. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A. 
19.11.17, 15:11
telewizja » badania rynku
Puchar Świata w Wiśle z dużą widownią
Niemal 4,7 mln widzów obejrzało 18 listopada br. w Jedynce drugą serię konkursu drużynowego Pucharu Świata w Wiśle.
19.11.17, 08:11
telewizja » seriale
Odlotowe wyścigi na antenie kanału Boomerang
Boomerang 20 listopada br. rozpocznie emisję nowego serialu animowanego „Odlotowe wyścigi”. Kreskówka jest remakiem kultowej animacji studia Hanna Barbera o tym samym tytule.
18.11.17, 09:11
telewizja » seriale
II sezon serialu Dobre zachowanie w TNT z polskim akcentem
20 listopada br., stacja TNT rozpocznie emisję II sezonu „Dobrego zachowania”.
17.11.17, 20:11
telewizja » seriale
Film Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć zakończy III sezon serialu
III sezon hitu Czwórki zakończy się emisją filmu telewizyjnego – „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny. Wszystko się może zdarzyć” – który stanowić będzie zwieńczenie dwóch najważniejszych wątków osobistych tej serii produkcji i jednocześnie niezależną całość fabularną. 
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
Nowy kanał Eleven Sports 4 na platformie nc+
20 listopada br. zostanie uruchomiony nowy kanał Eleven Sports 4. Przez pierwsze trzy miesiące będzie on dostępny tylko dla abonentów platformy nc+.
17.11.17, 16:11
telewizja » informacje
DISCO GARY czyli Rodzinne pary na antenie POLO TV
Na antenie telewizji POLO TV wystartuje nowy program kulinarny „DISCO GARY, czyli Rodzinne pary”. W każdym odcinku rywalizować będą dwuosobowe drużyny, składające się z członków rodzin. Ich zmagania oceniać będzie jury złożone z profesjonalnego szefa kuchni oraz gwiazd disco polo.
17.11.17, 13:11
telewizja » informacje
Startuje Eleven Sports 4. Eleven Sports zmienia nazwy i logotypy swoich stacji
20 listopada br., ELEVEN SPORTS zmieni nazwy i logotypy kanałów telewizyjnych ze swojego portfolio. Rebranding związany jest ze startem nowego kanału, który na początku będzie dostępny tylko w ofercie platformy nc+.
17.11.17, 08:11
telewizja » badania rynku
Joker z rekordową widownią
Odcinek teleturnieju „Joker”, emitowany w środę 15 listopada br. o godz. 20.00 na antenie Super Polsat, przyciągnął przed telewizory średnio 220 tys. widzów (dane: NAM). 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 22.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 24 listopada 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL