29.10.09, 22:03

Dzień Wszystkich Świętych w Polskim Radiu

Choć tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych przypada w niedzielę, Polskie Radio przygotowało szereg specjalnych audycji poświęconych temu wyjątkowemu dniu w kalendarzu świąt polskich.

Choć tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych przypada w niedzielę, Polskie Radio przygotowało szereg specjalnych audycji poświęconych temu wyjątkowemu dniu w kalendarzu świąt polskich.

W dniach poprzedzających 1. listopada, Program 1 Polskiego Radia przeprowadzi specjalną akcję „Jazda bez gadania – prowadź bezpiecznie”. Pierwszego dnia listopada, na antenie radiowej Jedynki zagości sztuka Małgorzaty Imielskiej pt. „Próba generalna”. Słuchowisko, które przedstawione zostanie w ramach „Teatru Polskiego Radia” (godz. 21.05), to przejmująca opowieść na głosy i dźwięki, w której autorka, a zarazem reżyserka słuchowiska, przygląda się bezradności wobec spraw ostatecznych – umierania i śmierci, a  jednocześnie przedstawia je w kontekście codzienności, w której trzeba wypić kawę, kupić buty i palto. W przedstawieniu, w którym pojawiają się pytania o to, czy wiemy, kiedy umieramy, czy przeczuwamy śmierć i jak poradzić sobie z ogromnym bólem po stracie najbliższej osoby pojawią się wybitni polscy aktorzy, m.in. Adam Ferency (Mężczyzna), Maria Ciunelis (Dziewczyna), Zbigniew Suszyński (Terapeuta), Stanisława Celińska (Starsza pielęgniarka). Tuż po północy, 2. listopada, w audycji „Nocne spotkania – Listopadowe rozmowy o przemijaniu” Małgorzata Kownacka porozmawia z ks. Wojciechem Mikulskim oraz Mariolą Kosowicz, psychologiem, na temat Dnia Wszystkich Świętych, który wywodzi się z tradycji oddawania czci męczennikom za wiarę, niewspominanym ani w martyrologiach, ani w kanonie mszy św. Zaproszeni do studia goście porozmawiają także o doświadczaniu życia i śmierci. Natomiast wtorkowe „Nocne spotkania”, których gospodarzem będzie Anna Stempniak, słuchacze będą mogli poznać historię współpracy z Zygmuntem Kałużyńskim, o której opowie gość programu - Tomasz Raczek.

Specjalne propozycje programowe pojawią się także na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Pierwsza z nich zagości w Dwójce już w sobotę, 31 października o godz. 16.05. W trakcie „Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego” Hanna Maria Giza opowie o polskich cmentarzach znajdujących się na Kresach. Gośćmi audycji pt. „Nawłocią porosłe cmentarze” będą Andrzej Przewoźnik oraz Janusz Smaza. W dniu Wszystkich Świętych radiowa Dwójka przedstawi cykl „Pożegnania”, na który złożą się sylwetki kilkunastu wybitnych osobowości polskiej kultury, które odeszły w ostatnim czasie. Między 7.45 a 22.40 będzie można wysłuchać wspomnień o m.in. Aleksandrze Ziemnym – poecie, prozaiku, reportażyście, tłumaczu literatury pięknej, Joannie Guze – znakomitej polskiej tłumaczce z języka francuskiego, a także autorce książek o historii sztuki, Marii Dernałowicz – jednej z najwybitniejszych historyków literatury, współautorce wielotomowej „Kroniki życia i twórczości Adama Mickiewicza”, prof. Barbarze Skardze i prof. Leszku Kołakowskim. Tego dnia nie zabraknie także innych specjalnych audycji. O 15.10 Grażyna Teodorowicz zaprosi słuchaczy na spotkanie ze sztuką Alicii de  Larrochy - wielkiej katalońskiej pianistki zmarłej 25. września tego roku, a o 18 Iwona Malinowska w programie „Literacka zakładka – Nie wyjdą już na brawa” przypomni kreacje znakomitych aktorów: Zbigniewa Zapasiewicza, Marka Walczewskiego, Wojciecha Alaborskiego, Igora Przegrodzkiego, Krystyny Borowicz i Jacka Jarosza. Świąteczny wieczór zakończy słuchowisko „Matka odchodzi” oparte na prosie Tadeusza Różewicza (godz. 22). „Matka odchodzi” to jedna z najbardziej osobistych książek w dorobku autora, będąca wspomnieniowym szkicem opartym na osobistych przeżyciach autora, ukazującym relacje pomiędzy synem a matką w obliczu jej śmierci. Dzieło złożone jest z przemyśleń, wierszy, zapisków matki autora i jego braci. W słuchowisku, w reżyserii Waldemara Modestowicza i w adaptacji Witolda Malesy, wystąpili: Irena Jun, Krzysztof Chamiec i Jarosław Gajewski. W poniedziałkowe popołudnie, o 14.15, Bartosz Panek zaprosi na program pt. „Radiowiec, kinoman, historyk”, poświęcony prof. Pawłowi Wieczorkiewiczowi, a o godz. 22.30 na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia zagości audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki „Od faktów do fikcji: Wspomnienie o Romanie Bobrowskiej”, dedykowana zmarłej w październiku br. wybitnej reżyserce radiowej, autorce wielu spektakli i słuchowisk, laureatce m.in. Złotego Mikrofonu oraz nagrody IV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2004”. Między 2 a 6. listopada br. w radiowej Dwójce pojawiać się będzie cykl „Głosy z przeszłości” (godz. 11.45) w trakcie którego z taśm archiwalnych prezentowane będą wspomnienia Jadwigi Żylińskiej – pisarki, eseistki, autorki powieści historycznych, dla młodzieży, a także słuchowisk i adaptacji.

Obchody Dnia Wszystkich Świętych w Trójce upłyną w atmosferze wspomnień, a także pod znakiem praktycznych informacji dla tych, którzy chcą bezpiecznie wyjechać i spokojnie powrócić. Co godzinę, począwszy od piątku, od godz. 16 do niedzieli do godz. 21, Arkadiusz Ekiert w „Radionawigatorze Trójki” będzie na bieżąco przygotowywał i przekazywał słuchaczom informacje ułatwiające dojazd do cmentarzy, poinformuje także o utrudnieniach w ruchu, ewentualnych zmianach i objazdach. Między 10 a 20 na antenie Pogramu Trzeciego Polskiego Radia, Baszka Marcinik, Wojciech Mann oraz Kuba Strzyczkowski w specjalnych audycjach wspominać będą tych, którzy odeszli, m.in.: Jana Machulskiego, Kamilę Skolimowską, Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Błońskiego, Leszka Kołakowskiego i Zbigniewa Religę. Niedzielną, specjalną ramówkę zwieńczy retransmisja drugiej części koncertu „Hołownia gra Wasowskiego” (o 20.00).

Także na antenie Polskiego Radia Euro nie zabraknie programów poświęconych temu świątecznemu dniu. Przez całą niedzielę, co godzinę – od godz. 8.00 do 17.00, słuchacze będą mogli posłuchać opowieści etnografów, podróżników o tradycji obchodzenia Wszystkich Świętych i Dnia Zmarłych w różnych kulturach na całym świecie. O godzinie 13.00 w audycji „Co Was kręci” pojawią się wspomnienia o niezwykłych ludziach i historii polskich odznaczeń, medali i orderów, natomiast o 15.00 Gaba Kulka zaprosi na specjalne wydanie swojej autorskiej audycji muzycznej „Gabofon”. W programie pojawi się wiele muzycznych wcieleń Dannego Elfmana – kompozytora filmowego, rockmana i międzynarodowego specjalisty od wigilii Wszystkich Świętych w kulturze anglosaskiej. Wieczorną audycję „Nocne czaty” (od 23) wypełni rozmowa Mikołaja Foksa z ks. Markiem Starowieyskim o tym, czy święci nas odwiedzają.

Komentarze

Powiązane

13.01.25, 06:00
| radio » informacje
RMF MAXX zaprasza na Ferie na Maxxa
Radio RMF MAXX przygotowuje akcję „Ferie na MAXXa”. W programie wydarzeń znajdą się wspólne imprezy, ślizgi na lodowiskach, sety dj’skie.
12.01.25, 12:04
| radio » informacje
Pięć nowych programów w ramówce Polskiego Radia Chopin
Od stycznia br., Polskie Radio Chopin wprowadza pięć nowych audycji, w tym „IX Symfonia Chopina”, „Literatura czasów Chopina” oraz „Dyrygenci, którzy wstrząsnęli”. Każdy z programów oferuje słuchaczom mieszankę klasycznych kompozycji oraz muzyczne wędrówki przez epokę Chopina i czasy współczesne.
11.01.25, 23:35
| radio » informacje
Rodzinny Tor Przeszkód przechodzi z Jedynki do Polskiego Radia Dzieciom
Od 12 stycznia 2025 r. audycja „Rodzinny Tor Przeszkód”, dotychczas emitowana w ramach „Jedynki Dzieciom” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przenosi się do cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom. Familijny program będzie można usłyszeć w każdą niedzielę o 18:00, a poprowadzą go Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
10.01.25, 09:00
| radio » informacje
W Radiu Nowy Świat ruszają licytacje na rzecz WOŚP
W piątek, 10 stycznia 2025 r., w programie „Nowy świat po południu” odbędzie się pierwsza z trzech licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynik rywalizacji o pierwsze miejsce wśród e-skarbonek Mastercard ukażą się pod koniec stycznia 2025 roku.
09.01.25, 15:00
| radio » informacje
Klub Książki zadebiutował w ofercie Jedynki
W ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia zadebiutowała nowa audycja literacka „Klub Książki”. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w sobotę, 4 stycznia br. o godz. 20:00. Program prowadzą dziennikarze i pasjonaci literatury: Magda Mikołajczuk, Agata Kasprolewicz oraz Alek Hudzik.
07.01.25, 18:30
| radio » ludzie
Barbara Sowa w redakcji internetowej TOK FM
Barbara Sowa dołączyła do redakcji internetowej Radia TOK FM i została wydawczynią i producentką treści audio. Będzie odpowiedzialna za produkcję podcastów, w tym seriali podcastowych i produkcji specjalnych.
07.01.25, 09:59
| radio » informacje
Zmiany w RMF24. Piotr Salak gospodarzem poranka i Rozmowy o 7:00
Zmiany w ramówce internetowego Radia RMF24. Piotr Salak będzie gospodarzem poranka w Radiu RMF24 oraz prowadzącym „Rozmowę” o 7:00. Dziennikarz zastąpi Tomasza Terlikowskiego, który dotychczas prowadził poranne pasmo, a teraz przejmuje „Poranną rozmowę” w RMF FM.
06.01.25, 23:04
| radio » ludzie
Ewa Świstuniuk Prezesem Zarządu Radia 357
Od 1 stycznia br. zarząd Radia 357 pracuje w nowym składzie. Pracami zarządu Radia 357 kieruje Ewa Świstuniuk. Członkami zarządu pozostają: Aneta Kowalska, Agnieszka Szwajgier oraz Marcin Cichoński. Dotychczasowy prezes zarządu Paweł Sołtys pozostaje w radiu, obejmując funkcję szefa teamu strategicznego.
04.01.25, 12:18
| radio » ludzie
Patryk Fabisiak wydawcą w Radiu RMF24
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Patryk Fabisiak, który objął stanowisko wydawcy w internetowym Radiu RMF24.
03.01.25, 08:00
| radio » ludzie
Michał Krasoń warszawskim reporterem RMF FM
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Michał Krasoń, który został warszawskim reporterem stacji.