01.11.09, 21:55

Ludzie mediów, którzy odeszli

W związku z Dniem Wszystkich Świętych, chcemy przypomnieć, kto z ludzi związanych z mediami opuścił Nas na zawsze w 2009 roku i już nic dla Nas nie stworzy, nic mądrego nie powie czy już nic nie uwieczni…

W związku z Dniem Wszystkich Świętych, chcemy przypomnieć, kto z ludzi związanych z mediami opuścił Nas na zawsze w 2009 roku i już nic dla Nas nie stworzy, nic mądrego nie powie czy już nic nie uwieczni…

Są to ludzie znani, a także Ci mniej znani, często rozpoznawalni, tylko dla lokalnej społeczności, ale każdy z nich wniósł coś od siebie i współtworzył współczesną historię mediów.

Styczeń
Wojciech Ozimek urodził się w 1949 r., zmarł 5 stycznia 2009 r. Polski dziennikarz, felietonista, autor tekstów kabaretowych. Absolwent wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, oraz studium dziennikarskiego. Jako dziennikarz debiutował w latach 80. XX wieku na łamach „Słowa Ludu”, następnie pisał w Dzienniku Radomskim, w którym piastował funkcję sekretarza redakcji, a w późniejszym okresie redaktora naczelnego. Udzielał się w wystawianym na scenie Empiku – Żywym Słowie, gdzie prezentował swoją kronikę towarzyską. Współpracował z radomskim teatrem, Radiem Rekord, TV Dami. W ostatnim okresie życia był kierownikiem radomskiego oddziału Życia Warszawy.

Andrzej Kiełpiński pseud. ”Podleski” urodził się w 1922 r., zmarł 8 stycznia 2009 r. Polski publicysta i pisarz, autor opowiadań i powieści historycznych, redaktor naczelny Życia Muzycznego. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Konfederacji Narodu i AK, a w czasie powstania warszawskiego reporterem Biuletynu Informacyjnego i Wiadomości Powstańczych..

Edmund Wojnarowski urodził się w 1930 r., zmarł 11 stycznia 2009 r. Polski dramaturg, poeta, dziennikarz, publicysta, twórca radiowy. Jego sztuki wystawiane były w teatrach lalek, publikowane w czasopismach, a niektóre z nich swoje prapremiery miały na antenie radiowej, w formie słuchowisk, później także pokazywane na deskach teatru telewizji. Publikował m.in. w miesięczniku Śląsk, w Kurierze Starosądeckim, w Panoramie, czasopiśmie Teatr Lalek i biuletynie Animator. Przez 50 lat związany był z Radiem Katowice (m.in., jako szef Redakcji Rozrywkowej, potem z-ca dyrektora ds. programowych). Trudno by tu było wymienić to wszystko, co wyszło spod jego pióra. Przypomnieć warto jednak Psa na portierni – kabaret, przy pomocy, którego pierwszy raz po wojnie gwara śląska pojawiła się na znowu na antenie radiowej, nie tylko w formie etnicznej dokumentacji, stworzenie pierwszej na antenie w Polsce akcji antynikotynowej (Audycja dla niepalących) oraz wyemitowanie pierwszego w kraju słuchowiska stereofonicznego Paweł i Gaweł. Od 1995 aż do 2003 r. na tejże antenie w prawie w każde niedzielne przedpołudnie wygłaszał swoje Rozważania na oklepany temat. Był też szefem Redakcji Teatralnej śląskiej TV. Nie sposób pominąć jego udziału w stworzeniu w Katowicach kabaretu Śruba. Zajmował się również rysunkiem satyrycznym publikował m.in. w Szpiklach i tygodniku Kocynder. Jako reżyser zrealizował wiele audycji radiowych, ale również kilka własnych sztuk w teatrach lalek.

Zbigniew Krasny urodził się w 1953 r., zmarł 11 stycznia 2009 r. Dziennikarz muzyczny, pracownik Polskiego Radia Rzeszów, w którym prowadził cotygodniową audycję Pestka - magazyn eleganckiego rocka prezentującą najciekawsze płyty z kręgu rocka progresywnego, alternatywnego i elektronicznego. W Radiu Rzeszów pracował od 1979 r., ponadto był akustykiem w Teatrze Miejskim im. Wandy Siemaszkowej.

Krystyna Zbijewska urodziła się w 1920 r., zmarła 17 stycznia 2009 r. Dziennikarka i publicystka kulturalna. W 1951 r. ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1955 r. dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Całe życie zawodowe związana była z krakowskim Dziennikiem Polskim. Autorka licznych książek poświęconych wybitnym postaciom związanym z Krakowem, a przede wszystkich Stanisławowi Wyspiańskiemu, a także innym, z którymi się zetknęła w trakcie swej pracy dziennikarskiej - Z Muzami pod rękę, Krakowskim szlakiem Melpomeny, Jaroszewska - legenda teatru, za którą we wrześniu 1996 r. została laureatką Nagrody Krakowska Książka Miesiąca.

Marzec
Kazimierz Hoffman urodził się w 1928 r., zmarł 3 marca 2009 r. Dziennikarz, poeta. Ukończył Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Debiutował w 1951 na łamach czasopisma Nowy Tor (Warszawa) jako poeta. W latach 1963-1981 był redaktorem w Oddziale Pomorskim Polskiej Agencji Prasowej (Bydgoszcz).

Jarosław Czarnobaj urodził się w 1933 r., zmarł 7 marca 2009 r. Dziennikarz radiowy, związany z Polskim Radiem Rzeszów. Do kraju wrócił w 1957, w ramach repatriacji Polaków z terenów byłego Związku Radzieckiego. Ukończył filologię rosyjską na wydziale humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Od 1958 pracował w Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie. Był autorem i prowadzącym przez blisko 40 lat audycji w języku ukraińskim, adresowanej do tej mniejszości narodowej. Autor kilkuset audycji publicystycznych i informacyjnych.

Czesław Drążek SJ urodził się w 1934 r., zmarł 11 marca 2009 r. Jezuita, wieloletni redaktor naczelny polskiego wydania L’Osservatore Romano (1991-2007) oraz profesor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianumw Krakowie. Wstąpił do zakonu jezuitów 30 lipca 1951 i w Starej Wsi odbył dwuletni nowicjat, wyświęcony na kapłana 31 lipca 1961 w Warszawie. Filozofię studiował na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (obecnie Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum) w latach 1955-58. Był przez 17 lat, od 1963, duszpasterzem akademickim Wspólnoty Akademickiej Jezuitów w Krakowie oraz diecezjalnym duszpasterzem rodzin 1968-69. W latach 1972-78 był rektorem kolegium jezuitów w Krakowie. W latach 1980-83 pracował w Redakcji Centralnej Radia Watykańskiego w Rzymie. Wkrótce potem (1991) został mianowany przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej redaktorem naczelnym polskiej edycji "L'Osservatore Romano" w Rzymie.

Kwiecień

Bogusław Zięba zmarł 3 kwietnia 2009 r. Z wykształcenia prawnikiem, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był dziennikarzem i biznesmenem. W stanie wojennym założył razem z przyjaciółmi Spółdzielnię Usług Wysokościowych Alipinex, później spółdzielnię Compact. Pisał wiersze, w czasach studiów współtworzył grupę Pracownia. Współpracował z lokalną prasą nowohucką Był współtwórcą i współwłaścicielem telewizji prywatnej Wisła. Później współpracował z TVN. Następnie został dyrektorem generalnym TV Pilot. Kilka lat temu podczas realizacji jednego z programów uległ groźnemu wypadkowi, który spustoszył jego organizm.

Maj
Jacek Maziarski urodził się w 1937 r., zmarł 27 maja 2009 r. Dziennikarz, publicysta i polityk, poseł na Sejm I kadencji. Ukończył w 1959 studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskał następnie stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Jako dziennikarz debiutował w 1957 na łamach Tygodnika Powszechnego. Pracował następnie w Polityce i warszawskiej Kulturze. Od lat 60. do początku lat 70. był członkiem Stronnictwa Demokratycznego, w latach 80. działał w Solidarności. W stanie wojennym nie przeszedł weryfikacji dziennikarskiej, zamieścił wtedy w Życiu Warszawy ogłoszenie: "Szukam uczciwej pracy. Jacek Maziarski (...)". Po upadku PRL był zastępcą redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność i jednym ze współzałożycieli Porozumienia Centrum. W latach 1991–1993 sprawował mandat posła na Sejm I kadencji, wybranego z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum w okręgu podwarszawskim z siedzibą w Legionowie. Później wrócił do pracy w mediach, pełnił m.in. funkcję szefa Wiadomości TVP1.Jego synem jest Wojciech Maziarski.

Jacek Nieżychowski urodził się w 1924 r., zmarł 23 maja 2009. Aktor, śpiewak operetkowy, artysta kabaretowy, dziennikarz, przedsiębiorca. Współtworzył popularny w latach 70. XX w. kabaret Silna Grupa pod Wezwaniem. Od 1972 r. razem z Krzysztofem Litwinem, Andrzejem Zakrzewskim, Kazimierzem Grześkowiakiem i Tadeuszem Chyłą występował w kabarecie Silna Grupa pod Wezwaniem. Lata 80. XX wieku spędził w USA, gdyż zastał go tam stan wojenny. Od lat 90. XX wieku związany ze Świnoujściem, gdzie prowadził działalność gospodarczo-rozrywkową, pisał felietony. W 1999 wydał książkę kulinarną Kuchnia ziemiańska. Błogosławione cztery pory roku. W grudniu 2000 uhonorowany medalem za zasługi dla miasta Szczecina. W 2005 r. powstał film dokumentalny obrazujący życie i karierę Jacka Nieżychowskiego pt. Pan Jerzy Jacek Nieżychowski. Graf von Habe Nichts autorstwa zespołu TVP Szczecin.

Czerwiec
Paweł Targiel urodził się w 1945 r., zmarł 11 czerwca 2009 r. Śląski poeta, dziennikarz i działacz kultury. W 1988 założył ukazujące się początkowo w drugim obiegu czasopismo Miarka, propagujące idee demokratyczne, a w 1996 Arkadię. Pismo katastroficzne. Był inicjatorem przekształcenia mieszkania, w którym młodość spędził Rafał Wojaczek w instytucję kultury – Instytut Mikołowski, co nastąpiło w 1999 roku, a następnie został dyrektorem tej placówki. Wydał dwa tomiki własnych wierszy: Ostatnie wiersze i Halsem.

Lipiec
Andrzej Klubiński urodził się w 1948 r., zmarł 3 lipca 2009 r. Dziennikarz radiowy, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Wilnie. Relacjonował on słuchaczom Polskiego Radia wydarzenia z Litwy, ale także pozostałych państw bałtyckich - Łotwy i Estonii, w okresie istotnych dla tego regionu przemian w latach 1995-2006. Z Polskim Radiem Andrzej Klubiński był związany od 1970 roku, kiedy ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował między innymi w Redakcji Audycji Literackich, a także w Programie III - w Studiu Młodych oraz jako kierownik Redakcji Aktualności. Od 1992 roku był członkiem zespołu Informacyjnej Agencji Radiowej. 

Bruno Miecugow urodził się w 1927 r., zmarł 17 lipca 2009 r. Dziennikarz, publicysta i pisarz, przez wiele lat związany z Dziennikiem Polskim. Przez 30 lat pisał dla kabaretu Jama Michalika oraz teksty piosenek dla Tropicale Thaiti Granda Banda. Przez kilkadziesiąt lat publikował w piątkowym numerze Dziennika Polskiego swój słynny felieton-list. Współautor scenariusza do filmu Złe dobrego początki.  Napisał również książki Morderstwo w Arce Noego , Boyowym szlakiem (czyli a to ci kabaret) (wspólnie z Haliną Kwiatkowską), Grzeszne życie Brunona Miecugowa (2008). Ostatnia z tych książek kończy się pożegnalnym listem adresowanym Wiekuiście Szanowni Czytelnicy. Jego synem jest Grzegorz Miecugow.

Leszek Kołakowski urodził się w 1927 r., zmarł 17 lipca 2009 r. Filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei politycznych oraz filozofią religii, eseista, publicysta i prozaik. W 1996 nagrał dla Telewizji Polskiej 30 mini wykładów poświęconych ważnym zagadnieniom filozofii kultury (m.in. władzy, tolerancji, zdradzie, równości, sławie, kłamstwu), wydane następnie w formie książkowej, jako Mini wykłady o maxi sprawach. W 2004 rozpoczął telewizyjne wykłady z serii O co nas pytają wielcy filozofowie.

Wrzesień
Ryszard Rzepecki urodził się w 1941 r., zmarł 4 września 2009 r. Fotoreporter dokumentujący życie Kościoła, fotograf prymasa Wyszyńskiego, prymasa Józefa Glempa, dokumentalista pielgrzymek Jana Pawła II. Był wnukiem literata i emigracyjnego premiera Stanisława Cata Mackiewicza. Pracę zawodową rozpoczął w Centralnej Agencji Fotograficznej, potem w latach 60. pracował w TVP. Od 1970 aż do likwidacji pracownik Instytutu Wydawniczego PAX (min. autor zdjęć cyklu 28 albumów z podróży Jana Pawła II). Przez ponad 30 lat fotoreporter Słowa Powszechnego, a po przekształceniu pisma: Słowa-Dziennika Katolickiego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Aleksander Ziemny, pierwotnie Aleksander Keiner; pseudonimy: Ingratus; Stefan Rymarz; (Top); (zet); Ziem urodził się w 1924 r., zmarł 12 września 2009 r. był  to polski poeta, prozaik, reportażysta, tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i hebrajskiego.

Tadeusz Wiśniewski. Zmarł 20 września br. Dziennikarz Polskiego Radia - Tadeusz Wiśniewski. Miał 63 lata. W Polskim Radiu przede wszystkim przygotowywał i przedstawiał serwisy informacyjne - w Jedynce i w Trójce. W przeszłości  był także dyrektorem Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Październik
Maciej Rybiński urodził się w 1945 r., zmarł 22 października 2009 r. Dziennikarz, publicysta, felietonista, komentator polityczny, ekonomiczny i społeczny, satyryk, scenarzysta, pisarz. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w zawodzie debiutował, jako dziennikarz sportowy. Później został felietonistą tygodnika studenckiego itd. Był jednym ze scenarzystów serialu Alternatywy 4, a także współautorem wielu kryminałów. Występował w Kabarecie pod Egidą. Od 1982 przebywał na emigracji w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Był wówczas współpracownikiem niemieckiej katolickiej agencji prasowej KNA, pracownikiem BBC World Service w Londynie, potem korespondentem BBC w Bonn i Brukseli. Pisał dla wielu pism emigracyjnych, m.in. paryskiej Kultury, Kontaktu, Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza, Orła Białego, Poglądu. W 1989 rozpoczął współpracę z Rzeczpospolitą. Do Polski wrócił w listopadzie 1998. Pisał felietony do tygodnika Wprost, Faktu, Dziennika Polskiego, Rzeczpospolitej oraz Gazety Polskiej. Maciej Rybiński był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W 2008 został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia KoLiber. W 2002 został laureatem Nagrody Kisiela (nagrodę uzasadniano tym, że „pisze, bo myśli”).

Jan Wejchert urodził się w 1950 r., zmarł 31 października 2009 r. Przedsiębiorca, założyciel grupy ITI. Absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1984 założył wspólnie z Mariuszem Walterem firmę ITI (International Trading and Investment), zajmującą się na początku produkcją chipsów. Firma otrzymała koncesję od władz PRL na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję filmów na kasetach video w Polsce. Był współzałożycielem komercyjnej stacji telewizyjnej TVN i TVN 24 oraz współwłaścicielem, wraz z Mariuszem Walterem, klubu piłkarskiego Legia Warszawa, Onet, platformy satelitarnej n, Multikina. W 2007 zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej TVN. Umarł niespodziewanie po ciężkiej, krótkiej chorobie. Przyczyną śmierci była silna infekcja bakteryjna i niewydolność serca. Jan Wejchert od 1993 roku zmagał się z białaczką. 

Komentarze

Powiązane

31.10.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 31 października (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 31 października? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
30.10.24, 07:30
| prasa » informacje
Wieści Rolnicze kupuje spółka Digital RP należąca do Gremi Media
Podmiot zależny od Gremi Media S.A., wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” przejmuje od Południowej Oficyny Wydawniczej magazyn „Wieści Rolnicze” wraz z portalem wiescirolnicze.pl.
30.10.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 30 października (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 30 października? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
29.10.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 29 października (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 29 października? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
28.10.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 października (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 października? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
27.10.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 października (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 października? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
26.10.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 października (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 października? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.10.24, 13:14
| prasa » informacje
Kalendarz na 2025 rok od magazynu 100 Rad Poleca
Na rynku ukazał się kalendarz – zdzierak na 2025 rok od magazynu „100 Rad Poleca” (Wydawnictwo Bauer).
25.10.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 października (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 października? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.10.24, 08:30
| prasa » informacje
Kalendarz kulinarny na 2025 rok w ramach serii Pani domu poradnik
23 października br. w sprzedaży pojawił się „Pani domu poradnik - Kalendarz kulinarny na 2025 rok”.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie

Urząd Gminy Filipów | Polska

Przejdź do oferty

dyrektor Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu

Miasto Zamość | inne

Przejdź do oferty

Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 29.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.11.24

Do zdobycia jeden zestaw gry.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.