07.09.06, 22:55

Krzysztof Krawczyk obchodzi urodziny

60 lat minęło...
Krzysztof Krawczyk obchodzi w piątek 60 urodziny. Na scenie muzycznej jest obecny już od ponad 40 lat. Urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach. Samodzielnie nauczył się grać na gitarze, lekcje śpiewu pobierał w średniej szkole muzycznej w Łodzi. Po śmierci ojca, aktora, jako jedyny żywiciel rodziny, musiał porzucić studia muzyczne i został gońcem.

Debiutował w 1963 roku jako wokalista i gitarzysta zespołu Trubadurzy, łączącego elementy rocka i polskiej muzyki ludowej. Z tym zespołem nagrał takie przeboje jak: "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", " Byłaś tu", "Powiedz, kim jesteś".

Solową karierę rozpoczął w 1973 roku. Pierwsza płyta nosiła tytuł "Byłaś mi nadzieją". W latach 70. wylansował wiele przebojów, m.in.: "Jak minął dzień", "Rysunek na szkle", "Parostatek", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat", "Byle było tak". Z powodzeniem śpiewał m.in. w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze, Kołobrzegu oraz w NRD, Związku Radzieckim, Jugosławii, Bułgarii, Szwecji, Grecji, Belgii, Holandii i Irlandii.

Na początku lat 80. Krawczyk wyjechał na kilka lat do USA, gdzie koncertował w klubach Chicago i Las Vegas. Po powrocie do kraju pod koniec dekady miał poważny wypadek samochodowy, co zmusiło go do wycofania się na pewien czas ze sceny. Na początku lat 90. artysta wrócił na krótko do USA, aby nagrać w Nashville płytę "Eastern Country Album". W połowie lat 90. Krawczyk powrócił na stałe do Polski. Przez pewien czas wykonywał muzykę kojarzoną z disco polo, którą porzucił pod koniec lat 90.

Wydana w 2002 roku płyta "...Bo marzę i śnię" przyniosła wielki przebój "Bo jesteś Ty". Także wydany dwa lata później album "To, co w życiu ważne" okazał się sukcesem. Pochodzą z niego m.in. duety z Edytą Bartosiewicz "Trudno tak" i Muńkiem Staszczykiem "Lekarze dusz". Krawczyk współpracował także m.in. z Andrzejem Piasecznym, Andrzejem Smolikiem, Janem Borysewiczem, Goranem Bregoviciem i Rodem Stewartem. Na 21 września planowana jest premiera najnowszego krążka artysty pt. "Tacy samotni".

Krzysztof Krawczyk mieszka w Jedliczach pod Łodzią z żoną Ewą i trzema adoptowanymi córkami.

Komentarze

Powiązane

22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
19.11.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Pierwszy milion filmu Listy do M. Pożegnania i powroty. I to tylko w 10 dni od premiery biją rekordy
Najnowsza odsłona popularnej serii „Listy do M. Pożegnania i powroty" bije rekordy popularności. W ciągu zaledwie 10 dni od premiery, film przekroczył barierę 1 miliona widzów.
16.11.24, 20:00
| reklama & PR » informacje | kultura » teatr
Bank Millennium sponsorem spektaklu ONO-1 w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu
Pod koniec października br. odbyła się w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu premiera spektaklu młodych twórców „ONO-1”, eksplorującego temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość. Bank Millennium był partnerem wydarzenia.
15.11.24, 16:43
| radio » informacje | kultura » muzyka
Z klasyką przez Polskę. Arkadiusz Krupa i Michał Nagy wystąpią na antenie Dwójki
Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizują kolejny koncert w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. 16 listopada br. o godz. 17:00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpią Arkadiusz Krupa i Michał Nagy. Transmisja na antenie Dwójki oraz w formie streamingu wideo na Facebooku i kanale YouTube stacji.
13.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Fryderyki po długiej przerwie wracają do TVP
Fryderyki - nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej.
12.11.24, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Wszystko już było. Audioteka stworzyła audioserial o sztuce współczesnej
Audioteka wspiera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w związku z otwarciem nowej siedziby muzeum. Efektem współpracy jest podcast „Wszystko już było” – pierwszy polski audioserial o sztuce współczesnej.
11.11.24, 22:20
| radio » informacje | kultura » muzyka
Wirefall ze Złotą Kosę 2024. Finał Antyfestu Antyradia
Zwycięzcą tegorocznego Antyfestu Antyradia – przeglądu rockowych talentów – został zespół Wirefall z Krakowa.