08.12.09, 22:39

Pełnoletnie Radio Maryja

’’Katolicki głos w Twoim domu”, to sztandarowe hasło towarzyszy miłośnikom Radio Maryja już od 18 lat.

’’Katolicki głos w Twoim domu”, to sztandarowe hasło towarzyszy miłośnikom Radio Maryja już od 18 lat.

Rozgłośnia zaczęła swoje obchody od 5 grudnia. Radio Maryja, czyli stacja radiowa o charakterze narodowo-katolickim, założona w Toruniu 8 grudnia 1991 r. przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów), której dyrektorem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Kanał ten budzi wiele kontrowersji, aktywne włącza się w politykę.

Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu radiowego dnia 9 grudnia 1991 roku, z nadajnika w Bydgoszczy, działając, jako stacja lokalna. Statut Radiu nadał prowincjał oo. Redemptorystów. Rozgłośnia ta otrzymała następnie 117 koncesji lokalnych nie przystępując do konkursu na koncesję ogólnokrajową. Dodatkowo w 1993 r. niektóre diecezje udostępniły Radiu Maryja otrzymane przez nich od KRRiT częstotliwości radiowe. W czerwcu 1994 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zmieniła to na siedmioletnią koncesję ogólnokrajową i obiecało 80% pokrycia powierzchni kraju. Obecnie Radio Maryja nadaje z 125 nadajników UKF w Polsce, przez satelity do Europy i Ameryki Północnej, poprzez wynajmowanie czasu w kilku rozgłośniach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz przez Internet.

Radio ma tzw. status nadawcy społecznego - w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, opłata koncesyjna została zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej wynosi ona w granicach 7 mln 640 tys. złotych rocznie). Głównym źródłem finansowania radio są dobrowolne składki radiosłuchaczy.

Tadeusz Rydzyk, ojciec założyciel Radia, a ostatnio także doktor (obronił swoją pracę doktorską na temat misji Radia Maryja  8.10.2009 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego) nie poprzestał, tylko na rozgłośni. Jest on także ’’ojcem”: fundacji Nasza Przyszłość (pow. w 1995), Naszego Dziennika, Instytutu Edukacji Narodowej, fundacji Lux Veritatis (pow. w 1998), Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (pow. w 2001) ,Telewizji Trwam (pow. w 2003) oraz dwóch najnowszych projektów z 2009 roku: odwiertów geotermalnymi oraz telefonii komórkowej wRodzinie. Rydzyk odpowiada również za całą wspólnotę Rodziny Radia Maryja.

Czyny i słowa założyciela, jak i jego pomysły wywołują często skrajne emocje, ostrą krytykę, niejasne domysły, co do jego misyjnej, chrystianizacyjno-ewangelickiej działalności. Chociażby organizacja zbiórki pieniędzy w sposób niezbyt przejrzysty na ratowanie Stoczni Gdańskiej, czy ostre wypowiedzi na temat niektórych osób.

Obecnie imperium medialne ojca Rydzyka przeżywa spory kryzys, a sam ojciec gorączkowo poszukuje pieniędzy na swoje przedsięwzięcia, prosząc słuchaczy o pilną i systematyczną finansową pomoc.

5 grudnia br. Nasz Dziennik wydał specjalny dodatek o stacji. Gazecie ojciec założyciel udzielił wywiadu, w którym mówił o trudnościach w pokonywaniu barier i pozorów świata, poruszył on także problem zmniejszającej się liczby mediów katolickich i sprzedaży ich komercyjnym konsorcjom. W rozmowie T. Rydzyk odniósł się do polityki, którą wg niego stacja RM ma obowiązek się zajmować oraz do innych mediów, zarzucając im stronniczość i brak obiektywizmu. Ojciec wspomniał o ogólnych problemach mediów, ulegających liberalizacji oraz przeprosił za swoja niedoskonałość i popełniane błędy.
 
Na antenie rozgłośni 5 grudnia można było usłyszeć specjalne programy, koncerty, homilie, msze i rozmowy nawiązujące do 18-lecia istnienia stacji. Nie obyło się bez dziwnych, a nawet skandalicznych sytuacji, nieuchodzących w kościele. W czasie sobotniej mszy, na którą przybyli zwolennicy RM z całej Polski w intencji Radia pojawiły się reklamy - na ołtarzu reklamowano produkty SKOK-u. Ogłoszono również wprowadzenie specjalnych kart kredytowych dla Rodziny Radia Maryja, które zostały wręczone ojcu Rydzykowi oraz jego bliskiemu współpracownikowi. Były także zabawne, jak to zwykle w wykonaniu ojca Tadeusza żarty, o tym jak to Radio lubi Platformę… ale oczywiście tę wiertniczą.

Również 7 grudnia Radio Maryja przygotowało dla odbiorców podobne propozycje opowiadające o 18 latach działalności tej katolickiej rozgłośni.

Komentarze

Powiązane

10.09.24, 11:59
| radio » informacje
I stał się nowy rock. Szeroka kampania reklamowa Eski ROCK
Pod hasłem „I stał się nowy rock” trwa kampania promocyjna radia Eska Rock. Działania marketingowe związane są z rozszerzeniem zasięgu nadawania przez rozgłośnię na dziewięć miast.
10.09.24, 06:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Duży spadek TOK FM i Polskiego Radia 24
RMF FM pozostaje liderem rynku. Znacząco spadły udziały TOK FM i Polskiego Radia 24 - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
09.09.24, 07:30
| radio » informacje
Siedmiu wspaniałych muzyki filmowej w jesiennej ramówce RMF Classic
W jesiennej ramówce RMF Classic dominują kontynuacje znanych pasm. Nowością jest program „Siedmiu wspaniałych muzyki filmowej” oraz cykl „Filmowa historia świata”.
09.09.24, 06:30
| radio » informacje
Trójka kontynuuje zmiany. Jesienią kontynuacje i nowości
W jesiennej ramówce Trójki znajdą się audycje muzyczne, publicystyka, a także formaty bliskie słuchaczom. Do ekipy Trójki wracają Joanna Mielewczyk i Ernest Zozuń. Zespół wzmocni również Marcin Walter.
06.09.24, 15:50
| radio » informacje
Patryk Kuniszewicz i Kuba Marcinowicz wyruszą kamperem przez kraj. Akcja antenowa Polskiego Radia Kierowców
Polskie Radio Kierowców, propagując bezpieczeństwo na drogach, rusza w trasę po Polsce. W każdy weekend września br. dziennikarze stacji - Patryk Kuniszewicz i Kuba Marcinowicz, będą odwiedzać ciekawe miejsca, przemierzając kraj kamperem.
06.09.24, 13:34
| radio » informacje
59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans na antenie Dwójki
5 września br., pod hasłem „Migracje” rozpoczyna się 59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Koncerty odbywać się będą we Wrocławiu i miastach Dolnego Śląska. Transmisje zaplanowano na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest patronem medialnym tego wydarzenia.
06.09.24, 09:03
| radio » informacje
Tour de Slezak. Słuchacze Radia Nowy Świat będą ponownie uczestnikami rajdu rowerowego
Pierwszy wrześniowy weekend br., Radio Nowy Świat powita z patronami i słuchaczami corocznym rajdem rowerowym z Klaudiuszem Slezakiem na czele oraz innymi redaktorami Radia Nowy Świat.
06.09.24, 07:15
| radio » ludzie
Roch Kowalski dołącza do ekipy prowadzących podcast Strefa wpływów
Do Renaty Grochal i Jacka Czarneckiego w „Strefie wpływów” dołącza Roch Kowalski, który od 1 września br. prowadzi poranki na antenie Polskiego Radia 24. „Strefa wpływów” to wspólny podcast polityczny Jedynki, Programu 3 Polskiego Radia i Polskiego Radia 24, w którym dziennikarze analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.
06.09.24, 06:00
| radio » ludzie
Cezary Łazarewicz scenarzystą Matysiaków
Cezary Łazarewicz - pisarz, dziennikarz, publicysta - dołącza do grona autorów „Matysiaków” –powieści radiowej, emitowanej na antenie Programu 1 Polskiego od blisko 70. lat- W tej roli zadebiutuje w sobotę, 21 września o godz. 13.15 w Programie 1 Polskiego Radia.
05.09.24, 20:32
| radio » informacje
Najpiękniejsze melodie Andrzeja Rybińskiego w Radiu Pogoda. Świnki trzy w odświeżonej formule
We wrześniu br. do zespołu redakcyjnego Radia Pogoda dołączył piosenkarz - Andrzej Rybiński. Artystę można usłyszeć w codziennej audycji „Najpiękniejsze melodie Andrzeja Rybińskiego w Radiu Pogoda".
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 11.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.