08.12.09, 22:39
Pełnoletnie Radio Maryja
’’Katolicki głos w Twoim domu”, to sztandarowe hasło towarzyszy miłośnikom Radio Maryja już od 18 lat.
’’Katolicki głos w Twoim domu”, to sztandarowe hasło towarzyszy miłośnikom Radio Maryja już od 18 lat.
Rozgłośnia zaczęła swoje obchody od 5 grudnia. Radio Maryja, czyli stacja radiowa o charakterze narodowo-katolickim, założona w Toruniu 8 grudnia 1991 r. przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów), której dyrektorem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Kanał ten budzi wiele kontrowersji, aktywne włącza się w politykę.
Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu radiowego dnia 9 grudnia 1991 roku, z nadajnika w Bydgoszczy, działając, jako stacja lokalna. Statut Radiu nadał prowincjał oo. Redemptorystów. Rozgłośnia ta otrzymała następnie 117 koncesji lokalnych nie przystępując do konkursu na koncesję ogólnokrajową. Dodatkowo w 1993 r. niektóre diecezje udostępniły Radiu Maryja otrzymane przez nich od KRRiT częstotliwości radiowe. W czerwcu 1994 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zmieniła to na siedmioletnią koncesję ogólnokrajową i obiecało 80% pokrycia powierzchni kraju. Obecnie Radio Maryja nadaje z 125 nadajników UKF w Polsce, przez satelity do Europy i Ameryki Północnej, poprzez wynajmowanie czasu w kilku rozgłośniach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz przez Internet.
Radio ma tzw. status nadawcy społecznego - w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, opłata koncesyjna została zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej wynosi ona w granicach 7 mln 640 tys. złotych rocznie). Głównym źródłem finansowania radio są dobrowolne składki radiosłuchaczy.
Tadeusz Rydzyk, ojciec założyciel Radia, a ostatnio także doktor (obronił swoją pracę doktorską na temat misji Radia Maryja 8.10.2009 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego) nie poprzestał, tylko na rozgłośni. Jest on także ’’ojcem”: fundacji Nasza Przyszłość (pow. w 1995), Naszego Dziennika, Instytutu Edukacji Narodowej, fundacji Lux Veritatis (pow. w 1998), Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (pow. w 2001) ,Telewizji Trwam (pow. w 2003) oraz dwóch najnowszych projektów z 2009 roku: odwiertów geotermalnymi oraz telefonii komórkowej wRodzinie. Rydzyk odpowiada również za całą wspólnotę Rodziny Radia Maryja.
Czyny i słowa założyciela, jak i jego pomysły wywołują często skrajne emocje, ostrą krytykę, niejasne domysły, co do jego misyjnej, chrystianizacyjno-ewangelickiej działalności. Chociażby organizacja zbiórki pieniędzy w sposób niezbyt przejrzysty na ratowanie Stoczni Gdańskiej, czy ostre wypowiedzi na temat niektórych osób.
Obecnie imperium medialne ojca Rydzyka przeżywa spory kryzys, a sam ojciec gorączkowo poszukuje pieniędzy na swoje przedsięwzięcia, prosząc słuchaczy o pilną i systematyczną finansową pomoc.
5 grudnia br. Nasz Dziennik wydał specjalny dodatek o stacji. Gazecie ojciec założyciel udzielił wywiadu, w którym mówił o trudnościach w pokonywaniu barier i pozorów świata, poruszył on także problem zmniejszającej się liczby mediów katolickich i sprzedaży ich komercyjnym konsorcjom. W rozmowie T. Rydzyk odniósł się do polityki, którą wg niego stacja RM ma obowiązek się zajmować oraz do innych mediów, zarzucając im stronniczość i brak obiektywizmu. Ojciec wspomniał o ogólnych problemach mediów, ulegających liberalizacji oraz przeprosił za swoja niedoskonałość i popełniane błędy.
Na antenie rozgłośni 5 grudnia można było usłyszeć specjalne programy, koncerty, homilie, msze i rozmowy nawiązujące do 18-lecia istnienia stacji. Nie obyło się bez dziwnych, a nawet skandalicznych sytuacji, nieuchodzących w kościele. W czasie sobotniej mszy, na którą przybyli zwolennicy RM z całej Polski w intencji Radia pojawiły się reklamy - na ołtarzu reklamowano produkty SKOK-u. Ogłoszono również wprowadzenie specjalnych kart kredytowych dla Rodziny Radia Maryja, które zostały wręczone ojcu Rydzykowi oraz jego bliskiemu współpracownikowi. Były także zabawne, jak to zwykle w wykonaniu ojca Tadeusza żarty, o tym jak to Radio lubi Platformę… ale oczywiście tę wiertniczą.
Również 7 grudnia Radio Maryja przygotowało dla odbiorców podobne propozycje opowiadające o 18 latach działalności tej katolickiej rozgłośni.
Stanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze