12.04.10, 23:28

Żałoba narodowa w Radiu Maryja

"Tragedia wyreżyserowana, władza wpada w ręce tych, którzy chcieli rozkraść Polskę".

Radio Maryja na swój sposób czci pamięć po tragicznie zmarłym prezydencie Lechu Kaczyńskim. W niedzielę po północy, . Tadeusz Rydzyk połączył się telefonicznie z powracającym pociągiem z Katynia do Polski Antonim Macierewiczem:

O. Rydzyk: - Panie ministrze, ale jak to się stało, że wszyscy: prezydent z małżonką, ministrowie, cała generalicja, najwięksi dowódcy i ordynariusz polowy ... no wszyscy, jak to się stało, że lecieli jednym samolotem?
Macierewicz: - Proszę ojca, strasznie trudno jest to racjonalnie wytłumaczyć ...
R: - Kto tak wyreżyserował to?
M: - Z jak olbrzymimi trudnościami zawsze się spotykała Kancelaria Prezydenta prosząc rząd o samolot, jak wiele trudności trzeba było przejść, ile wyśmiewań i kpin ze strony różnych...

Tu połączenie zostało przerwane, ale po chwili udało się je nawiązać ponownie:

M: - Otóż na pewno swoją rolę odegrały tutaj też te media, które wykpiwały prezydenta, które wyśmiewały się, które mówiły, że niepotrzebnie używa samolotu, które przeszkadzały w kupnie sprzętu, który by zagwarantował bezpieczeństwo. W istocie prezydent mógł wybłagać co najwyżej jeden samolot i tak było w tym wypadku. Dlatego wszyscy znaleźli się w tym jednym samolocie, że to było jedyne, co Kancelaria Prezydenta otrzymała od rządu. Tak się straszliwie zemściły te zachowania, z którymi mieliśmy do czynienia.
R: - Słyszałem też, nie wiem czy to prawda, że jeden z ministrów radził panu prezydentowi, podobno minister spraw zagranicznych radził przed paroma dniami, żeby nie leciał do Katynia?
M: - Ja też słyszałem, sam nie byłem tego świadkiem, rzeczywiście o tym mówiono.
R: - No i jeszcze inne były sformułowania. Jeden z posłów Platformy miał się wyrazić przed paroma dniami, że prezydent jest trupem. Nie wiem w jakim znaczeniu to mówił ...
M: - Inny poseł Platformy stwierdził dzisiaj, że sprawa się sama rozwiązała. To są wszystko być może emocjonalnie sformułowane opinie i nie odpowiadające prawdzie, nic chciałbym nikogo podejrzewać.
O. Rydzyk: - Tak, dzisiaj może być różnie. Na pewno nie wolno nam poprzestać, panie ministrze, tylko na współczuciu, na żalu. Trzeba bardzo być czujnym, bo zło jest przemyślne.

Następnie dyrektor rozgłośni połączył się z prof. Piotrem Jaroszyńskim, publicystą Radia Maryja i wykładowcą Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu:

Jaroszyński: - To nie jest tylko tak, że zdarzyła się wielka tragedia, czy wielkie nieszczęście. To jest wielkie nieszczęście, ale jest pytanie, co właściwie za tym stało, jakie przyczyny na nią się złożyły. I ponieważ to dotyczy polityków, i w tym wypadku środowiska rodzącej się prawicy, którzy zajmowali bardzo wysokie stanowiska w państwowe, poczynając od prezydenta, no ale jest przecież jeszcze szef NBP, szef IPN-u. Ci ludzie bardzo wyraźnie zaznaczyli swoją postawą, jak cenią tradycję polską, polską rację stanu, że liczą się z narodem - wobec tych, którzy traktują nas instrumentalnie. I musimy sobie uświadomić, że konsekwencje tego co się stało są bardzo niebezpieczne dla nas. Dlatego, że ci, którzy zaczęli rozkładać państwo polskie, im wpada cała władza w ręce. Bo kto zawetuje albo skieruje do Trybunału Konstytucyjnego tę niwą ustawę o IPN-ie, która pozwala na to, żeby dawne ubeki czy esbeki mogły grzebać w archiwach? Czy kto zablokuje możliwość naruszania rezerw Narodowego Banku Polskiego. To są momenty kluczowe i pamiętajmy, że ...
O. Rydzyk: - Właśnie, panie profesorze, prezes banku też zginął.
J: - Tak, o tym właśnie mówię.
R: - I zginął Rzecznik Praw Obywatelskich i zginął prezes IPN-u. A w tej chwili ustawa o tzw. przemocy, czyli niszczenie rodziny.
J: - Niszczenie rodziny, o to chodzi.
R: - I dużo tych ustaw, tak tak.
J: - I w tej chwili im w ręce wpadła pełnia władzy. Dzięki temu będą mogli ten program antypolski, antyrodzinny, ale też antyludzki ze swoimi pomysłami na in vitro, to co obecny p.o. prezydenta Komorowski zachwala. A potem może pójdzie aborcja, eutanazja, dlaczego nie? Proszę zobaczyć, więc tutaj myśmy się znaleźli w wielkim, można nawet powiedzieć śmiertelnym niebezpieczeństwie.
R: - To tak wygląda, gdyby nie ta tragedia, to można by powiedzieć - to zamach stanu.
J: - Tak, bo my nie wiemy jeszcze, z tego co pan poseł i minister Macierewicz mówił, to jest sprawa budząca rzeczywiście wiele wątpliwości i ostrożności. Ponieważ dzisiaj taki dzień był, oglądałem różne kanały, tak siobie skakałem i muszę powiedzieć, że ta wersja rosyjska , że to była wina pilota, który nie posłuchał wieży kontrolnej, ona poszła w świat. (...) Równocześnie pokazywano wersję rosyjską powodów tego nieszczęścia, tego wypadku. I zakładając, że ta największa oglądalność i uwaga związana z tym wydarzeniem była właśnie dzisiaj, to nawet jak potem cos się okaże, że coś było nie tak, to ta wiadomość już albo nie będzie przekazana, albo ona trafi na bardzo małą oglądalność. (...) Zwróćmy uwagę, jak to wszystko jest sprytnie poprzez media poustawiane. Toteż my musimy pamiętać, że polityka, tak jak licho, nie śpi. Oni już układają nominacje na nowe stanowiska. Po to, żeby gładko przeprowadzić swoją wizję, tę komunistyczno- liberalną zmian w Polsce. I oczywiście dla nas będą mieli może różne gesty, kulturalne, delikatne, ładne, wrażliwe, ale jednocześnie będą robić swoje i w pewnym momencie klamrę zamkną.
R: - Czyli nie zatrzymać się na emocjach, na współczuciu, na przeżyciach, na smutku, tylko bardzo myśleć w tej chwili. I obserwować również media, obserwować to. Mnie się wydaje panie profesorze, co do dzisiejszego dnia, to zauważyłem, że nawet ludzie, którzy wydawałoby się sa dość krytyczni i potrafią z pewnym dystansem patrzeć na rzeczywistość, też się poddawali pewnym przekazom, bardzo powierzchownym. Rozmawiałem z różnymi.
J: - Robi się bardzo miękki, delikatny ...
R: - Uczucia i emocje odgrywają niesamowitą rolę ...
J: - ... i ma wrażenie, że inni tutaj też w tej sytuacji jakby zeszli z linii frontu. Nie zeszli. Jeżeli oni od razu wpuszczają na antenę czy na wizję swoich, tych komunistów czy postkomunistów, to znaczy, że konsekwentnie reagują ...
R: - I oni cały czas komentują.
J: - Cały czas komentują. Oni nas ukierunkowują w rozumieniu, ocenie tego, co się wydarzyło. Tak, abyśmy byli podatni na dalsze manipulacje, kiedy już wyjdą na prostą. Niestety, żyjemy w takich warunkach, w których człowiek nie może pozwolić sobie na niemyślenie. Co by się nie zdarzyło, musi myśleć, bo każda sekunda niemyślenia, to jest właśnie już zajęcie pewnego pola przez tych, którzy chcą nas kontrolować, którzy chcą nad nami panować.

W niedzielnym wystąpieniu O. Rydzyk powiedział: "Jeszcze raz mówię: jesteśmy w wielkim bólu, ale nie zatrzymujmy się na przeżyciu. My, Polacy jesteśmy bardzo emocjonalni, i tu ci, którzy są wrogami tego co prawe, tego co boże, tego co piękne, a więc i naszej ojczyzny, na tym wygrywają. Na naszych emocjach, na naszej uczuciowości wygrywają. I tak nas prowadzą, jak stado. Uważajmy. Dla nas to jest pogrzeb, ale dla ludzi złych, mogą robić różne miny, ale to jest wesele. I uważajmy. Kochajmy ojczyznę."

Komentarze

Powiązane

10.09.24, 11:59
| radio » informacje
I stał się nowy rock. Szeroka kampania reklamowa Eski ROCK
Pod hasłem „I stał się nowy rock” trwa kampania promocyjna radia Eska Rock. Działania marketingowe związane są z rozszerzeniem zasięgu nadawania przez rozgłośnię na dziewięć miast.
10.09.24, 06:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Duży spadek TOK FM i Polskiego Radia 24
RMF FM pozostaje liderem rynku. Znacząco spadły udziały TOK FM i Polskiego Radia 24 - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
09.09.24, 07:30
| radio » informacje
Siedmiu wspaniałych muzyki filmowej w jesiennej ramówce RMF Classic
W jesiennej ramówce RMF Classic dominują kontynuacje znanych pasm. Nowością jest program „Siedmiu wspaniałych muzyki filmowej” oraz cykl „Filmowa historia świata”.
09.09.24, 06:30
| radio » informacje
Trójka kontynuuje zmiany. Jesienią kontynuacje i nowości
W jesiennej ramówce Trójki znajdą się audycje muzyczne, publicystyka, a także formaty bliskie słuchaczom. Do ekipy Trójki wracają Joanna Mielewczyk i Ernest Zozuń. Zespół wzmocni również Marcin Walter.
06.09.24, 15:50
| radio » informacje
Patryk Kuniszewicz i Kuba Marcinowicz wyruszą kamperem przez kraj. Akcja antenowa Polskiego Radia Kierowców
Polskie Radio Kierowców, propagując bezpieczeństwo na drogach, rusza w trasę po Polsce. W każdy weekend września br. dziennikarze stacji - Patryk Kuniszewicz i Kuba Marcinowicz, będą odwiedzać ciekawe miejsca, przemierzając kraj kamperem.
06.09.24, 13:34
| radio » informacje
59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans na antenie Dwójki
5 września br., pod hasłem „Migracje” rozpoczyna się 59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Koncerty odbywać się będą we Wrocławiu i miastach Dolnego Śląska. Transmisje zaplanowano na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest patronem medialnym tego wydarzenia.
06.09.24, 09:03
| radio » informacje
Tour de Slezak. Słuchacze Radia Nowy Świat będą ponownie uczestnikami rajdu rowerowego
Pierwszy wrześniowy weekend br., Radio Nowy Świat powita z patronami i słuchaczami corocznym rajdem rowerowym z Klaudiuszem Slezakiem na czele oraz innymi redaktorami Radia Nowy Świat.
06.09.24, 07:15
| radio » ludzie
Roch Kowalski dołącza do ekipy prowadzących podcast Strefa wpływów
Do Renaty Grochal i Jacka Czarneckiego w „Strefie wpływów” dołącza Roch Kowalski, który od 1 września br. prowadzi poranki na antenie Polskiego Radia 24. „Strefa wpływów” to wspólny podcast polityczny Jedynki, Programu 3 Polskiego Radia i Polskiego Radia 24, w którym dziennikarze analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.
06.09.24, 06:00
| radio » ludzie
Cezary Łazarewicz scenarzystą Matysiaków
Cezary Łazarewicz - pisarz, dziennikarz, publicysta - dołącza do grona autorów „Matysiaków” –powieści radiowej, emitowanej na antenie Programu 1 Polskiego od blisko 70. lat- W tej roli zadebiutuje w sobotę, 21 września o godz. 13.15 w Programie 1 Polskiego Radia.
05.09.24, 20:32
| radio » informacje
Najpiękniejsze melodie Andrzeja Rybińskiego w Radiu Pogoda. Świnki trzy w odświeżonej formule
We wrześniu br. do zespołu redakcyjnego Radia Pogoda dołączył piosenkarz - Andrzej Rybiński. Artystę można usłyszeć w codziennej audycji „Najpiękniejsze melodie Andrzeja Rybińskiego w Radiu Pogoda".
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 11.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.