Horror psychologiczny


Chyba nie ma na świecie człowieka choć trochę nie gustującego w horrorach. Nie mówię tu o filmowych opowieściach grozy lecz o ich książkowych pierwowzorach. Każdy z nas czytał Dracule Stokera czy inne opowieści. Parę lat temu ukazała się pozycja, która jest porażką na całej lini – od opowiadań począwszy na stronie edytorskiej książki kończąc.
Makabryczne sytuacje, straszne wydarzenia, przerażające miejsca, niesamowici bohaterowie. To i wiele innych rzeczy znajdzie się w książce Tygrys tu, tygrys tam. Pozycja ta składa się z opowiadań największych mistrzów horroru psychologicznego, takich jak: R.L. Stine, Roald Dahl, Joan Aiken, Jerome Bixby, Richard Matheson, William F. Nolan, Leon Garfield, Zenna Henderson, Ambrose Bierce, Stephen King, Ramsey Campbell, Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert Bloch.
Powyższa notka – znajdująca się na okładce nie oddaje w ogóle zawartości książki. Nazwiska zebranych twórców brzmią obiecująco - znajdziemy tu i Kinga i Mathesona i Bixby’ego... Niestety, jest to jeden z najsłabszych i najnudniejszych zbiorków, jakie kiedykolwiek wydano. Przyznam, że nie samą jakością opowiadań grzeszy ten wybór, ale również i dziwnym ich doborem. Bo o ile mogę zrozumieć, że znalazło się tu wyjątkowo nieudolne opowiadanie Kinga „Tygrys tu, tygrys tam” podtrzymujące swe istnienie tylko i wyłącznie dzięki nazwisku twórcy, to doprawdy nie mogę pojąć, jakim cudem redaktor, Peter Haining, który deklaruje nam się jako wielbiciel opowieści grozy, dołącza tu wyrzucony (najzupełniej zasłużenie!) rozdział z książki „Charlie i fabryka czekolady” (!) Roalda Dahla czy też historyjkę o chłopcu, który dzięki swemu intelektowi zapobiega terrorystycznemu atakowi na gmach ONZ ( Isaac Asimov - „13sty dzień Bożego Narodzenia”). Przecież powyższe nie mają nic wspólnego z horrorem.
Cierpliwie przekręcałem kolejne strony, pohamowując z trudem narastającą chęć ziewania. Niestety im bliżej końca, tym gorzej. Nie udało mi się przeczytać tej książi od deski do deski. Jest po prostu zbyt nudna i bezbarwna. Nie można powiedzić o niej nic dobrego. Nie kupować. Dla bezpieczeństwa psychicznego i finansowego.

Komentarze

Powiązane

13.03.25, 06:00
| radio / audio » ludzie
Konrad Traczyk przechodzi z Eski do Meloradia
Konrad Traczyk w kwietniu br. dołączy do redakcji Meloradia. Prezenter będzie gospodarzem weekendowych pasm rozgłośni.
12.03.25, 17:30
| radio / audio » informacje
Jarema Jamrożek i Przemek Ofiara autorami Sportowego Alfabetu w Esce ROCK
Na antenie Radia Eska Rock pojawił się nowy cotygodniowy magazyn – „Sportowy Alfabet”, który jest prowadzony przez Jaremę Jamrożka i Przemka Ofiarę.
11.03.25, 10:00
| radio / audio » badania rynku
RMF FM liderem. Jedynka i TOK FM z dużymi spadkami
Radio RMF FM utrzymuje pozycję lidera - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r. (regionalne stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.03.25, 15:10
| radio / audio » informacje
24 koncerty z cyklu Jazz Po Polsku na antenie Radia Nowy Świat
8 marca br. na antenie Radia Nowy Świat rozpoczęła się emisja retransmisji koncertów zarejestrowanych w ramach cyklu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions”. Występy polskich zespołów jak i gości zza granicy zostały nagrane z udziałem publiczności w klubie JASSMINE.
10.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Historia dla dorosłych. Program RMF FM powraca jako podcast
Po trzech latach przerwy, powraca „Historia dla dorosłych” do oferty RMF FM. Tym razem pojawi się jednak w nowej odsłonie: podcastu z wersją wideo.
09.03.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » książki
Superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”
12 lutego br. premierę miała pierwsza wspólna superprodukcja Audioteki oraz Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”. Ta wciągająca od samego początku historia, została zrealizowana na podstawie książki Marcina Mortki.
08.03.25, 08:00
| radio / audio |
Marzec z Jeżycjadą w Polskim Radiu Dzieciom
3 marca 2025 r. Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło wyjątkową akcję „Marzec z Jeżycjadą”. Przez cały miesiąc słuchacze będą mieli okazję zgłębiać losy rodziny Borejków, znanej z kultowego cyklu książek dla dzieci „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Inicjatorka akcji, dziennikarka Martyna Chuderska, przygotowała specjalne audycje oraz wiele atrakcji dla miłośników literatury.
07.03.25, 08:45
| radio / audio » informacje
Jazzowy Klub Polskiego Radia. Nowy cykl koncertowy Dwójki
Program 2 Polskiego Radia rozpoczyna nowy cykl koncertów realizowany pod hasłem „Jazzowy Klub Polskiego Radia”. Projekt ma być połączeniem mistrzowskich sesji nagraniowych z inspirującymi rozmowami. Pierwsze spotkanie została zaplanowana na piątek, 7 marca br. o godz.18:00.
05.03.25, 10:29
| radio / audio » informacje
Więcej hip-hopu w Czwórce. Wiosenna ramówka stacji
Czwórka wprowadza wiosenna ramówkę, w której zgodnie z wcześniejszymi informacjami, zagości więcej muzyki, a stacja powraca do hip-hopowych korzeni. Elektronika, hip-hop, miejskie opowieści i międzypokoleniowe rozmowy - to tylko część z propozycji przygotowanych przez Eldo, naked relaxing, Adriana Sumę oraz Julię, Agnieszkę i Grzegorza Święchów.
04.03.25, 18:15
| radio / audio » informacje
Co u nich słychać? i O tym się mówi. Nowe podcasty RMF24
Radio RMF24 rozszerza swoją ofertę podcastową. Do grona autorskich produkcji dołączyły dwie nowe serie: „Co u nich słychać?”, prowadzona przez Kubę Śliwińskiego, oraz „O tym się mówi”, w którym Piotr Salak podsumowuje najważniejsze wydarzenia tygodnia. Nowe odcinki są już dostępne na platformie RMF ON.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.