29.04.10, 23:25

Paweł Książkiewicz: Czarnej Owcy przepis na kryzys

"Na wiosnę ub.r., miałem w planach wydanie pierwszego w Polsce poradnika dla gejów. I Jacek Santorski uważał, że to może zaszkodzić wydawnictwu. Bał się o swoich klientów biznesów i nie chciał, żeby wydawnictwo kojarzyło się z gejami" - mówi w specjalnej rozmowie Paweł Książkiewicz, Prezes Czarnej Owcy.

Rozmowa z Pawłem Książkiewiczem, Prezesem Czarnej Owcy.

Marcin Krzos: Jakie były początki wydawnictwa Czarna Owca?
Paweł Książkiewicz, Prezes Czarnej Owcy: Wcześniej wydawnictwo nazywało się Jacek Santorski i spółka (Jacek Santorski & Co). Z byłym współwłaścicielem Jackiem Santorskim rozstaliśmy się pięc lat temu. Wtedy ja i dwójka partnerów przejęliśmy jego udziały, z zastrzeżeniem, że Santorski może wetować pewne tytuły na mocy prawa o ochronie wizerunku. Ponadto kupiliśmy prawa do jego książek. Kolejna zmiana opierała się na innej nazwie wydawnictwa.

M.K.:  Jak poróżniliście się z Jackiem Santorskim?
P.K.: Na wiosnę ub.r., miałem w planach wydanie pierwszego w Polsce poradnika dla gejów. I Jacek Santorski uważał, że to może zaszkodzić wydawnictwu. Bał się o swoich klientów biznesów i nie chciał, żeby wydawnictwo kojarzyło się z gejami. Okazało się, że nie ma możliwości kompromisu. My chcieliśmy się od tego odciąć i tak na wiosnę powstała Czarna Owca

M.K.: Żałuje Pan tego?
P.K.: Uważam, że to bardzo dobra decyzja. Nazwisko Jacka Santorskiego działało czasem dobrze, czasem źle. Jak to w życiu, nie wszyscy muszą być kochani czy lubiani.

M.K.: A skąd pomysł na taką nazwę?
P.K.: Ta nazwa ma odzwierciedlać naszą ideę. Chęć bycia trochę pod prąd, np. w wydawaniu książek, które mogą być kontrowersyjne. Odróżniać się od całej masy wydawnictw. Ludzie słysząc naszą nazwę  ludzie gratulowali. Została również bardzo dobrze przyjęta przez rynek.

M.K.: W samym wydawnictwie też zaszły zmiany?
P.K.: Przyznam, że zmiany dobrze nam zrobiły. Rozwijamy się, rozrastamy. Sami pracownicy przyznają, że to musi być magia Czarnej Owcy. Sprzedaż idzie nam znakomicie. (...) Nie mamy na co narzekać. Chcemy zbudować atmosferę wokół wydawnictwa, które nie boi się trudnych tematów.

M.K.: Kryzys Wam nie straszny?
P.K.: Gdy zaczynam mówić o kryzysie to się okazuje, że miałem rację. Potwierdziłem to również czytając zagraniczną prasę. W czasach bessy, ludzie zawsze wracają do książek. Ludzie nie kupują nowych samochodów, domów, telewizorów.  Oszczędzają na dużych wydatkach, zatem zostaje np. na książki.

M.K.: Co zrobiliście by nie dać się kryzysowi?
P.K.: Wiele wydawnictw ogranicza liczbę wydawanych tytułów, zmniejszyli liczbę swoich książek. A my odwrotnie – zwiększyliśmy. To spowodowało, że naszych tytułów było więcej niż innych w księgarniach. Zrobiliśmy przewagę.

M.K.: Nic tylko jak założyć wydawnictwo?
P.K.: Tego  nie powiedziałem. Jest za dużo wydawnictw, za duża konkurencja. Zależy co się reprezentuje, zależy co się wydaje i jakie książki. Czasem trzeba mieć szczęście – można trafić na bestseller. W innych wydawnictwach odczuwa się duże wahania w sprzedaży, nie potrafią zareagować na rozmaite sytuacje np. kryzys.

M.K.: W Polsce książka nadal będzie przegrywać z telewizją?
P.K.: Już nie wrócą lata 60., 70., 80. Oferta innych dóbr kultury jest ogromna. Wszystkiego jest więcej, konkurencja jest większa. Ma to wszystko przekład na sprzedawane książki. Spójrzmy się na bestsellery, kiedyś potrzebne było kilkadziesiąt tys nakładu – teraz to 9 tys jest dużo.

M.K.: Da się wygrać z telewizją?
P.K.: Myślę, że tak. Czasem stawia się apokaliptyczne wizje, że książka zniknie totalnie z półek. Jestem optymistą, że książka przetrwa – w mniejszym rozmiarze, ale przetrwa. Czytanie książek w Internecie o nie to samo co wzięcie do ręki. Na szczęście nie jestem sam w tym myśleniu.

M.K.: Książkowy konserwatysta?
P.K.: Nie nazwałbym tego. Jest w Polsce tradycja czytania książki, ale nie tak jak choćby we Szwecji. Ja sam dużo przesłuchałem książek jadąc w samochodzie i myślę, że takiego typu audiobooki mają szansę się rozwinąć. E-książki to bardziej powinno mieć zastosowanie do podręczników niż do tradycyjnego rodzaju książek.

M.K.: Chcecie zainwestować w audiobooki?
P.K.: Na razie poczekamy mimo wszystko jak się będzie rozwijał rynek książek w Internecie. Póki co bardziej myślimy o tym, żeby wydawać audiobooki. Ludzie jeżdzą samochodami, gotują w kuchni. Słuchają radia, ale równie dobrze, można posłuchać dobrej książki.

M.K. Dziękuje za rozmowę
P.K. Dziękuję.

Komentarze

Powiązane

27.08.24, 09:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
ANAKLASIS na fali. Jesienne koncerty na antenie Radia Kraków
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zorganizują jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej.
26.08.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Castingi do „Must Be the Music” zaplanowano na wrzesień
Castingi do nowej edycji programu „Must Be the Music” odbędą się we wrześniu tego roku w sześciu miastach w Polsce.
24.08.24, 19:06
| internet » informacje | reklama & PR » informacje | kultura » muzyka
Gazeta.pl wspiera Męskie Granie
Portal Gazeta.pl został oficjalnym patronem „Męskiego Grania”. Projekt świętuje w tym roku swoje 15-lecie.
23.08.24, 09:47
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Nickelodeon świętuje 25-lecie SpongeBoba Kanciastoportego
W tym roku Nickelodeon obchodzi 25-lecie kreskówki „SpongeBob Kanciastoporty”. Stacja przygotuje wiele atrakcji z tej okazji podczas nadchodzących wydarzeń.
23.08.24, 07:45
| radio » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
„Festiwal Po Drodze” będzie dostępny w formie audio w aplikacji Patronite
„Festiwal Po Drodze” to wydarzenie lokalne, które ma na celu promocję kultury Wielkopolski. Słuchacze, za pośrednictwem aplikacji Patronite Audio, będą mieli dostęp do transmisji audio na żywo.
22.08.24, 13:42
| kultura » muzyka
Jubileuszowy finał Męskiego Grania odbędzie się w Warszawie
Jubileuszowy finał Męskiego Grania odbędzie się 23 i 24 sierpnia br. na Lotnisku Bemowo w Warszawie. Sponsorem trasy jest marka Żywiec. 
16.08.24, 11:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Znamy datę premieru filmu Bokser. Produkcja pojawi sie na platformie Netflix już 11 września
Netflix zaprezentował zwiastun filmu „Bokser” w reżyserii Mitji Okorna. Premiere produkcji zaplanowano na 11 września br. W głównej roli wystąpił Eryk Kulm. 
15.08.24, 12:05
| radio » informacje | kultura » muzyka
Pożegnalny koncert zespołu Kamp! na antenie Programu 3 Polskiego Radia
Pożegnalny koncert zespołu Kamp! odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 sierpnia br. Transmisja na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 
13.08.24, 12:22
| reklama & PR » informacje | kultura » muzyka
Orbit Refreshers partnerem nowej piosenki Young Leosi
Young Leosia została twarzą marki Orbit Refreshers.  W wyniku tej współpracy powstała nowa piosenka artystki, która została przygotowana wraz z teledyskiem. 
10.08.24, 21:31
| kultura » muzyka
Olsztyn Green Festival z pełnym programem wydarzenia
Olsztyn Green Festival ujawnia pełny line-up godzinowy i prezentuje program strefy Eko-Aktywności. Na wydarzeniu wystąpi wielu polskich artystów. 
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 18.10.24

Rozwiązanie konkursu.

do 18.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 17.10.24

Do zdobycia jeden album.

Polecamy
Konferencje

Od wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.