05.10.10, 20:39
Nominacje do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2010
Kapituła Konkursu już po raz szósty nominowała materiały dziennikarskie do Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Kapituła Konkursu już po raz szósty nominowała materiały dziennikarskie do Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego. W tym roku, oprócz dorocznej Nagrody, zostanie przyznana również Nagroda Specjalna im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia".
Tegoroczna edycja Konkursu o Nagrodę Dziennikarską im. Andrzeja Woyciechowskiego ma szczególny charakter. Radio ZET, którego twórcą był Andrzej Woyciechowski, obchodzi swoje 20. urodziny. Z tej okazji, oprócz dorocznej Nagrody, zostanie przyznana Nagroda Specjalna im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia". Trafi w ręce dziennikarza, który, zdaniem Kapituły Konkursu, przez ostatnich 20 lat stał się dla Polaków symbolem niezależnego, obiektywnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych.
W tym roku Radio ZET wprowadziło do regulaminu Konkursu istotne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim sposobu nominacji oraz głosowania. Zgodnie z nowymi zapisami Członkowie Kapituły nie mogą nominować autorów publikacji z rodzimych redakcji. Uproszczono również zasady przyznawania punktów podczas oceniania nominowanych materiałów, a kwotę dorocznej nagrody pieniężnej podwyższono do 50 tysięcy złotych.
Jak co roku, w skład Kapituły Konkursu weszły wybitne postacie polskiego dziennikarstwa oraz rynku mediów. Laureaci Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2010 zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21. października w warszawskiej "Zachęcie".
Nagroda jest przyznawana od 2005 roku. Otrzymują ją autorzy materiałów dziennikarskich, które zdaniem Kapituły, istotnie wpłynęły na świadomość Polaków, odkrywając przed nimi to, co wcześniej ukryte lub niedopowiedziane. Celem Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego jest wyróżnienie tych, którzy mają odwagę łamać stereotypy, wykraczać poza schematy i zaglądać "za kulisy" otaczającej nas rzeczywistości. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005), Tomasz Sekielski i Wojciech Morozowski (2006), Adam Wajrak (2007), Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008), Ewa Ewart (2009).
Nominowani do Nagrody Specjalnej im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia": Jerzy Baczyński ("Polityka"), Witold Gadomski ("Gazeta Wyborcza"), Tomasz Lis ("Wprost"), Adam Michnik ("Gazeta Wyborcza"), Monika Olejnik (Radio ZET, TVN24), Mariusz Szczygieł ("Gazeta Wyborcza"), Teresa Torańska ("Gazeta Wyborcza"), Mariusz Walter (TVN), Bronisław Wildstein ("Rzeczpospolita"), Piotra Zaremba („Polska The Times”), Jacek Żakowski („Polityka”).
Nominowani do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2010: Artur Domosławski ("Gazeta Wyborcza") - za reportaż historyczno-biograficzny "Kapuściński Non-Fiction"; Grzegorz Hajdarowicz z zespołem redakcyjnym tygodnika "Przekrój" - za odwagę i konsekwencję w realizacji bardzo ambitnego projektu wydawniczego w trudnych warunkach rynkowych.; Szymon Hołownia (Religia.tv) - za cykl audycji "Ludzie na walizkach", które zostały wyemitowane w telewizji Religia.tv (2009-2010); Mariusz Janicki i Wiesław Władyka ("Polityka") - za przyczynianie się do lepszego zrozumienia zjawisk polskiego życia publicznego przez czytelników (artykuły autorstwa Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki, które ukazały się na łamach tygodnika "Polityka" w okresie od września 2009 do sierpnia 2010); Jerzy Jurecki ("Tygodnik Podhalański") - za m.in. cykl artykułów poświęconych tragedii na Haiti, które ukazały się na łamach "Tygodnika Podhalańskiego" w 2010 roku; Tomasz Lis wraz z zespołem redakcyjnym tygodnika "Wprost" - za udowodnienie, że wartościowe dziennikarstwo prasowe potrafi zagwarantować sukces wydawniczy; Wojciech Mann (Polskie Radio Program 3) - za odwagę głoszenia zdecydowanych i niezależnych poglądów; Tadeusz Mosz (Tok FM) - za autorski cykl programów "EKG – Ekonomia, Kapitał, Gospodarka" w Radiu Tok FM (wrzesień 2009 – sierpień 2010); Grzegorz Piechota oraz Dorota Frontczak z zespołem ("Gazeta Wyborcza") - za akcję społeczną i cykl dodatków do "Gazety Wyborczej" – "Leczyć po ludzku", które ukazywały się od 10. grudnia 2009 roku; Paweł Reszka i Michał Majewski ("Rzeczpospolita") - za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, które ukazały się na łamach dziennika "Rzeczpospolita"; Krzysztof Skowroński (Radio WNET) - za wprowadzenie na rynek Radia WNET; Wawrzyniec Smoczyński ("Polityka") - za cykl publikacji przybliżających zasady funkcjonowania współczesnego świata, które zostały opublikowane na łamach tygodnika "Polityka" w okresie od września 2009 do sierpnia 2010 roku; Rafał Stec ("Gazeta Wyborcza") – za udowadnianie, że pisanie o sporcie może konkurować z pisaniem o polityce czy kulturze i że można być jednocześnie kibicem i intelektualistą – ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznych artykułów poświęconych Mistrzostwom Świata w piłce nożnej; Katarzyna Surmiak-Domańska ("Gazeta Wyborcza") - za reportaż "Bierz cukierek i milcz", który ukazał się na łamach "Dużego Formatu" 10. września 2009 roku; Teresa Torańska ("Gazeta Wyborcza") - za wywiad z Ewą Kopacz "Znajdź mi go", który ukazał się 26 sierpnia 2010 roku na łamach "Dużego Formatu"; Anita Werner (TVN24) - za wywiady przeprowadzone w latach 2009-2010 w TVN24.
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze