16.10.06, 21:20

Przewaga komercji nad misją publiczną

... czyli jak czołowe krakowskie rozgłośnie informowały o śmierci Marka Grechuty

W poniedziałek 9 października zmarł Marek Grechuta. Wiadomość o śmierci artysty podana została w wiadomościach RMF FM o godzinie 13.00. Pół godziny później na antenie - notabene krakowskiej rozgłośni - pojawiło się specjalne wydanie Faktów, w trakcie których osoby znające Marka Grechutę wspominały autora m.in. "Korowodu" i "Niepewności". Kolejne Fakty o 14.00 w dużej mierze poświęcone zostały zmarłemu artyście.

Generalnie nie powinno porównywać się stacji ogólnopolskiej z lokalną. Jednak lokalna, a wręcz regionalna rozgłośnia publiczna - Radio Kraków - w sytuacji śmierci legendarnego krakowskiego artysty powinna stanąć na wysokości zadania. Tymczasem, gdy we wspomnianych już Faktach RMF FM na dobre wspominano Marka Grechutę, w Radiu Kraków - rozgłośni dysponującej sporym zasobem reporterskim i szczycącej się szerokim informowaniem o kulturze, w wiadomościach przeczytano jedynie krótką informację prasową podaną za Informacyjną Agencją Radiową. Dopiero godzinę później, o 15.00, informacji o śmierci Marka Grechuty poświęcono "już" przeszło minutę. Pojawił się również krótki materiał - wspomnienie Grzegorza Turnaua.

Biorąc pod uwagę ilość ludzi zatrudnionych na Kopcu Kościuszki w Krakowie i w publicznym gmachu przy Al. Słowackiego można wysnuć prosty wniosek - po raz kolejny komercja zdała egzamin, zaś publiczny nadawca ponownie nawalił. Mobilność kilku komercyjnych reporterów zwyciężyła nad drużyną źle i nieefektywnie zarządzanej kadry publicznych dziennikarzy. Szybkość podawania informacji odniosła triumf nad powolną manufakturą. I po raz kolejny należy się zastanowić i zadać pytanie - czy płacąc abonament, chcemy w zamian dobrych, szybkich i rzetelnych mediów, czy też nadal chcemy utrzymywac molochy?

RMF FM

Radio Kraków

Komentarze

Powiązane

09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
05.07.24, 17:30
| radio » informacje
Ruszyła XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory
Polskie Radio rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory”.
05.07.24, 06:15
| radio » informacje
Czwarte urodziny Radia Nowy Świat. Świętowanie w Nowej Rudzie i Kinotece
Radio Nowy Świat rozpoczyna świętowanie czwartych urodzin rozgłośni. Urodzinowe spotkania odbędą się dwóch miastach i w dwóch terminach. 6 lipca br. stacja zaprasza do Nowej Rudy, a 10 lipca do stolicy.
04.07.24, 10:20
| radio » informacje
RadioStany. Jan Białostocki z audycją o nieznanych zakątkach w USA w Polskim Radiu 24
7 lipca br. na antenie Polskiego Radia 24 zadebiutuje audycja „RadioStany”. Na podróż po Stanach Zjednoczonych zaprasza Jan Białostocki. Emisja w każdą niedzielę o godz. 18.30.
03.07.24, 11:38
| radio » informacje
Sezon ogórkowy. Podcast Beaty Lubelskiej w ofercie Radia Zet
Radio Zet uruchomiło wakacyjną serię podcastów „Sezon ogórkowy” Beaty Lubeckiej.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.