15.02.11, 19:18
Rola Internetu w zakupach soków i napojów
Raport z badania przeprowadzonego dla IAB przez PBI wskazuje, że dla internautów odpowiedzialnych za zakup napojów Internet jest jednym z podstawowych źródeł informacji na temat tej kategorii produktowej.
Raport z badania przeprowadzonego dla IAB przez PBI wskazuje, że dla internautów odpowiedzialnych za zakup napojów Internet jest jednym z podstawowych źródeł informacji na temat tej kategorii produktowej. Połowa z nich najchętniej poszukuje w sieci informacji na temat kawy oraz soków owocowych i warzywnych. Korzystają oni z wyszukiwarek, grup dyskusyjnych, a także zaglądają na strony www producentów. W internecie poszukują najczęściej opinii innych użytkowników o konkretnym produkcie, opisów produktów, informacji o cenach. Internauci są aktywną grupą konsumentów, która uczestniczy w procesie kształtowania się wizerunku konkretnych produktów, marek i producentów.
Respondentami byli internauci, którzy kupują napoje bezalkoholowe i mają wpływ na zakupy napojów dokonywane w gospodarstwach domowych. Większość z nich, wśród źródeł informacji na temat napojów i soków, na pierwszym miejscu wymienia reklamę (69%) oraz etykiety i opisy na produktach (64%). W następnej kolejności respondenci wskazywali na znajomych i rodzinę (57%) oraz Internet (54%). Pozostałe źródła informacji o napojach były wskazywane przez mniej niż połowę badanych.
Badani internauci najczęściej poszukują w sieci informacji na temat kawy (51%) oraz soków owocowych i warzywnych (połowa badanych). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się: herbata (43%), niegazowana woda mineralna (41%) oraz napoje energetyzujące i izotoniczne (39%). Informacje na temat pozostałych kategorii napojów i soków są poszukiwane wyraźnie rzadziej (nie więcej niż 35% wskazań), jednak tylko nieliczna grupa internautów (13%) twierdzi, że w ogóle nie szuka takich informacji.
Zapytani o rodzaj informacji poszukiwanych w sieci na temat napojów, respondenci wskazywali najczęściej opinie innych użytkowników o konkretnym produkcie (60%), opisy produktów (55%) oraz informacji o cenach (52%). Nieco mniej niż połowa respondentów poszukuje w sieci testów napojów (47%) oraz nowości i promocji (46%). Część internautów skupia także swoją uwagę na informacjach dotyczących kwestii zdrowotnych: poradach dotyczących zdrowego odżywania (44%), leczniczych właściwościach niektórych napojów (41%), ich oddziaływaniu na cerę, samopoczucie, sen (40%).
Biorąc pod uwagę aktywność badanych internautów możemy dostrzec, że wśród osób, które poszukują informacji o napojach i sokach, 76% robi to, co najmniej raz w miesiącu. Dla porównania z wcześniejszymi badaniami z tego cyklu – w przypadku produktów żywnościowych analogiczny wynik wynosił aż 91%, 85% w odniesieniu do kosmetyków i 80% w przypadku produktów chemii gospodarczej. Wyniki badania pokazują również, że mężczyźni częściej poszukują na stronach www informacji na temat napojów i soków.
Z odpowiedzi respondentów wynika, że Internet pełni znaczącą rolę w procesie poszukiwania informacji o napojach bezalkoholowych i planowaniu zakupów. Z punktu widzenia producentów napojów i soków oraz ich obecności w sieci, duże znaczenie ma informacja, że 63% pytanych jest zdania, że internet jest dobrym miejscem, aby dowiadywać się o nowościach w ofercie. Ponadto, 56% respondentów oczekuje, że informacje o napojach będą jak najszerzej obecne w Internecie.
Z raportu wynika, że osoby, które spotkały się z reklamą online, najlepiej kojarzą reklamy kawy (52%). Dobrze rozpoznawane są także reklamy napojów energetyzujących i izotonicznych, które wymieniło 43% respondentów. Nieco ponad jedna trzecia (36%) pamięta reklamy niegazowanej wody mineralnej, zaś napoje gazowane kojarzy 30%. Jedna czwarta internautów (25%) kojarzy reklamy herbaty oraz gazowanej wody mineralnej. Reklamy online pozostałych kategorii napojów są rozpoznawane przez mniej niż jedną czwartą badanych.
Wśród wszystkich zaprezentowanych marek napojów respondenci najczęściej wymieniają Coca-Colę (95%). Konkurencyjna Pepsi jest także bardzo dobrze rozpoznawana (93% wskazań). Internauci generalnie wykazali się bardzo dobrą znajomością marek napojów dostępnych na rynku.
Komentarze