XI Europejski Festiwal Filmowy
11. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego to pokazy około czterdziestu filmów. W tym roku EFF objął swym zasięgiem aż siedem miast polskich:
Warszawa (9-14 maja)
Kraków (15-20 maja)
Poznań (19-24 maja)
Toruń (22-27 maja)
Gdynia (26-31 maja)
Łódź (29 maja - 3 czerwca)
Wrocław (2-4 czerwca)
Tegoroczna edycja imprezy rozpoczęła się 9 maja w Warszawie i zakończy 4 czerwca we Wrocławiu.
W tym roku w ramach EFF przedstawionych zostanie ponad 30 filmów. Program festiwalu zawiera trzy główne sekcje:
- Konkurs (ok. 12 filmów) - najnowsze produkcje kina europejskiego, filmy nigdy wcześniej nie prezentowane w Polsce
- Panorama Kina Europejskiego (ok. 12 filmów) - najciekawsze filmy ostatnich lat, pokazywane premierowo lub znane z innych imprez filmowych.
- Otwarte Granice (ok. 6 filmów) - filmy powstałe w koprodukcjach, przedstawiające miejsce Europy we współczesnym świecie
Główną ideą Europejskiego Festiwalu Filmowego jest przedstawienie ciekawych i różnorodnych filmów europejskich, które rzadko trafiają do kinowej dystrybucji w Polsce. Chcą pokazać filmy, które w szczególny sposób pozwalają widzom poznać siebie, ludzi oraz świat, w którym żyjemy.
W Głównym Konkursie jury przyznało już swoją nagrodę, którą jest 2000 euro. Werdyktem z 15 maja, nagrodę jury 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego za najlepszy film i nagrodę pieniężną dla reżysera, otrzymał belgijsko-francuski film "Ultranova" w reżyserii Bouli Lanners. Komentarz do werdyktu brzmiał: "Za przejmujący obraz ludzi żyjących w świecie konsumpcyjnej presji i egzystencjonalnej pustki; między stagnacją i iluzją brakiem marzeń i próbą zmiany. A także za artystyczną konsekwencję i przemyślaną formę, która pozostawia człowiekowi otwartą przestrzeń dla jego własnych poszukiwań."
JURY 11. EFF obradowało w składzie:
Jan Olszewski - Przewodniczący (Kino)
Małgorzata Sadowska (Przekrój)
Bartosz Żurawiecki (Film)
Paweł Felis (Gazeta Wyborcza)
Tradycyjnie, swoją nagrodę przyzna też publiczność (jest to 3000 euro). Patronem Honorowym 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego jest znakomity aktor, Andrzej Seweryn.
Festiwal powstał przy współpracy Ambasady Francji, Ambasady Portugalii oraz Włoskiego Instytutu Kultury.
Stanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze