19.07.11, 18:34

VIII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie

Na muzycznej scenie tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" pojawi się plejada wybitnych artystów polskich i zagranicznych.

Na muzycznej scenie tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" pojawi się plejada wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Podczas 9-dniowego festiwalu zaprezentują oni utwory, będące połączeniem tradycyjnej muzyki klezmerskiej oraz rozmaitych międzynarodowych inspiracji. Festiwal odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września w Warszawie.

Od kilku lat na festiwal zapraszani są wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji po repertuar żydowski sięgnie Anna Maria Jopek, która wystąpi gościnnie z zespołem klezmerskim KROKE 30 sierpnia w Teatrze Żydowskim.

Wydarzeniem artystycznym festiwalu będzie również uroczysty koncert ORKIESTRY FILHARMONII OPOLSKIEJ im. J. ELSNERA pod dyrekcją Bogusława Dawidowa, który odbędzie się we wtorek, 1 września, o godz. 19:00, w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie. Podczas koncertu zostaną wykonane dwa utwory: "STEMPENIU" z narracją Zbigniewa Zamachowskiego oraz V SYMFONIA C-MOLL OP. 67 LUDWIGA VAN BEETHOVEN.  A STEMPENIU Sholema Aleichema to romantyczna opowieść o miłości zdradzie i wierności, o ludzkiej słabości i sile, którą można czerpać z tradycji.

Wśród zagranicznych wydarzeń festiwalu na szczególną uwagę zasługuje opera klezmerska Franka Londona „The Night in The Old Marketplace” – niezwykłe widowisko będące połączeniem niepowtarzalnej muzyki i awangardowych wizualizacji. Frank London – twórca i jeden z wykonawców spektaklu to nowojorski trębacz, dyrygent i kompozytor, zdobywca nagrody Grammy w kategorii Contemporary World Music za album Wonder Wheel. Podczas warszawskiego występu towarzyszyć mu będą znakomici przedstawiciele międzynarodowej sceny klezmerskiej, m.in. Aaron Alexander, Lorin Sklamberrg i inni. Fani Franka Londona będą mogli posłuchać jego repertuaru również podczas Nocy Klezmerów, gdzie wystąpi wspólnie z nowojorską grupą Brass All Stars oraz Christianem Davidem - światowej sławy klarnecistą z Niemiec, jak również podczas koncertu "Nigunim" w offowym klubie Hydrozagadka na warszawskiej Pradze, 4 września.

Uroczystym otwarciem Festiwalu będzie koncert jednego z najwybitniejszych współczesnych kantorów, Josepha Malovanego z towarzyszeniem chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Koncert odbędzie się 28 sierpnia w niedzielę w Synagodze im. Nożyków na ul. Twardej.  Od ponad 30 lat Joseph Malovany sprawuje funkcję kantora Synagogi przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Rewelacyjny głos artysty, tenor spinto oraz dorobek kilkunastu płyt spowodował, że artysta zyskał przydomek „Pavarotti synagogi”. W jego repertuarze obok pieśni chasydzkich znajdziemy również utwory świeckie – oratoria, arie operowe i melodie neapolitańskie.

Podczas festiwalu, zarówno w Warszawie jak i w Górze Kalwarii wystąpi Ger Mandolin Ensemble – amerykańska orkiestra mandolinistów z San Francisco, będąca próbą rekonstrukcji przedwojennej żydowskiej orkiestry z Góry Kalwarii. Dla miłośników muzyki jidysz atrakcją będą również koncerty: Bena Zimeta „My Yiddishland” – legendarnego barda francuskiego o polskich korzeniach, śpiewającego w jidysz oraz po francusku, który wystąpi wspólnie z Yiddish Quarter oraz Rana Danka – izraelskiego wirtuoza, laureata wielu międzynarodowych konkursów, nagradzanego od Sydney po Cleveland i okrzykniętego międzynarodową rewelacją pianistyczną.

Atrakcją muzyczną festiwalu będzie również koncert Karstena Troyke –  niemieckiego aktora i piosenkarza zafascynowanego muzyką jidysz, który zagra 1 sierpnia w Teatrze Żydowskim koncert z repertuaru swojej płyty „Jiddish Tango” wspólnie z wybitnymi niemieckimi muzykami: Janem Hermerschmidtem, Sarą Bialas-Tenenberg oraz Trio Scho. Po raz pierwszy do Polski przyjedzie również kanadyjski sekstet Sisters of Sheynville – Lenka Lichtenberg, Isabel Fryszland, Fern Lindzon, Rachel Melas, KiKi Sagee oraz Lorie Wolf z koncertem „Zing Shvesterlakh, Swing Sisters!”. Sisters of Sheynville to wielokrotnie nagradzany kobiecy projekt muzyczny, tworzący swingowo-bluesowy klezmerski repertuar nawiązujący stylistyką do złotych lat 50. oraz 60. Co ciekawe, zarówno Isabel Fryszberg, Fern Lindzon, KikiSagee, Lori Wolf jak i Rachel Melas mają polskie korzenie i będzie to równocześnie ich pierwsza sentymentalna podróż do Polski. Lenka Lichtenberg jest z pochodzenia Czeszką.

W tym roku wiele ciekawych projektów znajdą również miłośnicy żydowskiej kultury awangardowej. Specjalny koncert performatywny na warszawskiej Pradze w Teatrze Akademia na 11 Listopada zagrają współcześni artyści – Candy, Marcin Gokieli „King-Kong”, Paweł Szamburski oraz Paweł Zakrocki w projekcie „SzaZa”. SzaZa to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, wyrafinowanej mądrości i naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec w formie groteskowej, mrocznej zabawy, połączonej z poważną wypowiedzią muzyczną, szukają jedności przeciwieństw i łamią kulturowe stereotypy. Koncert plenerowy „Żydowski swing”  na Placu Grzybowskim zagra również zespół Ektoplazma, powstały z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Zespół zafascynowany jest amerykańskim swingiem w jego najbardziej archaicznej odmianie i adaptuje utwory z archiwalnych nagrań orkiestr dętych terenu Missisipi z lat 30.-50. XX wieku.

Niezwykłym projektem będą również spacery muzyczne z zespołem muzycznym OPA! Z Rosji. OPA! to sceniczno-klubowy projekt muzyków z różnych zakątków dawnego ZSRR, z  10-letnim stażem prosto z St. Petersburga. Zespół zagra swój repertuar w okolicach Pałacu Kultury i ulicy Świętokrzyskiej oraz na Pradze w urbanistycznych aranżacjach, łącząc czar i kicz a’la Kusturica ze stadionową energią i inteligentnym humorem undergroundu.

Wśród wybitnych artystów występujących na tegorocznym Festiwalu znajdą się również Michał Hochman, twórca kultowego utworu "Konik na biegunach", Mendy Cahan z Izraela, zespóły The All Star Fray Band z Kanady - łączący współczesną poezję jiddish z globalnymi inspiracjami muzycznymi, awangardowy zespół Daktari i wielu innych.

Festiwal zamknie uroczysty koncert finałowy "Dwór Cadyka" 4 września na Placu Grzybowskim podczas którego wystąpią wspólnie wybitni artyści festiwalu – Lenka Lichtenberg, Frank London, Christian David, Gołda Tencer, Szymon Szurmiej i aktorzy Teatru Żydowskiego.

Patronat nad całym wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Prezydent M. St. Warszawy oraz Ambasador Izraela. Festiwal został włączony do oficjalnego programu Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Komentarze

Powiązane

06.12.24, 18:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Jakub Tylman nominowany do Książki Roku 2024 za promowanie literatury dziecięcej
Jakub Tylman otrzymał nominację do „Książki Roku 2024” za promowanie czytelnictwa, a jurorzy zwrócili uwagę, że dzięki cyklowi „CzytaMY” literatura dziecięca zyskała szerokie zainteresowanie w mediach.
02.12.24, 05:00
| kultura » informacje
Tłumy na corocznej Wystawie Makiet Kolejowych w Krakowie
W miniony weekend w Nowohuckim Centrum Kultury po raz kolejny odbyła się Wystawa Makiet Kolejowych. Podczas trzydniowego wydarzenia można było zobaczyć nie tylko wielką makietę, ale również uczestniczyć w licznych animacjach dla najmłodszych.
28.11.24, 14:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
26.11.24, 22:13
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Piernikowe serce. W grudniu ruszą zdjęcia do świątecznego filmu Piotra Wereśniaka
10 grudnia br., w Toruniu ruszą zdjęcia do filmu „Piernikowe serce” w reżyserii Piotra Wereśniaka. To komedia familijna inspirowana książką „Marcepanowa miłość” Agnieszki Lis. Koproducentem i dystrybutorem produkcji będzie Telewizja Polska, która podpisała list intencyjny w tej sprawie.
26.11.24, 17:45
| kultura » muzyka
Do They Know It’s Christmas? powraca ” w nowej wersji na 40. urodziny premiery oryginału
Do serwisów cyfrowych trafiła EP-ka zawierająca „Do They Know It’s Christmas? – 2024 Ultimate Mix” wraz z nowym klipem. „Band Aid Compilation”, bo tak nazywa się wydawnictwo, będzie dostępne również w formatach fizycznych, na 1CD i 12-calowym winylu. Premiera odbędzie się 29 listopada br.
24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.