09.11.06, 19:29

Święto Niepodległości w Polskim Radiu

Na sobotę 11 listopada dziennikarze Polskiego Radia przygotowali specjalne audycje poświęcone Świętu Niepodległości.
Na sobotę 11 listopada dziennikarze Polskiego Radia przygotowali specjalne audycje poświęcone Świętu Niepodległości.

Program 1
Już po północy o tym - „Jak odzyskaliśmy niepodległość” - opowie Andrzej Sowa w audycji „Nocne spotkania”. Później, zaprosimy na spotkania z Polakami rozrzuconymi po świecie. Autorzy audycji „Patriotyzm ludowy – Polska w pieśniach i wierszach” przedstawią tragiczne historie Polaków z Kazachstanu i Żytomierszczyzny (godz. 3.03 – 6.00).
Po godz. 6.06 Anna Lisiecka poprowadzi program pt.: „Bohaterowie zbiorowej wyobraźni, czyli kogo czczono, o kim pisano i śpiewano przez wieki”.
O godz. 9.00 Jedynka zaprosi na transmisję Mszy Świętej z Bazyliki Św. Krzyża. Po niej audycja Antoniego Szybisa „Polskie Termopile”. Autor, wykorzystując nagrania archiwalne z okresu II wojny światowej oraz wspomnienia ludzi mających wpływ na najnowszą historię, przypomni wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości (10.05 – 10.35). Później, Zdzisława Guca oprowadzi słuchaczy po rezydencji Ignacego Mościckiego, ofiarowanej mu przez lud Śląska (godz. 10.35 – 11.50).
Program 1 będzie transmitować uroczystości odbywające się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie – uroczystą zmianę warty i koncert muzyki polskiej.
W godz. 13.30 – 16.00 Tomasz Zimoch podejmie temat sportowego patriotyzmu: „Polskie wiktorie – największe Polskie sukcesy sportowe, czyli nasza duma narodowa”. Razem z prof. Pawłem Wieczorkiewiczem przypomną sukcesy polskich sportowców m.in. olimpijskie laury siatkarzy, medale hokeistów, wyczyny Ireny Szewińskiej, Jerzego Kuleja, Ryszarda Szurkowskiego, Wojciecha Fortuny, czy Adama Małysza.
„Świadkowie historii” (godz. 16.00 0 18.45) to audycja Andrzeja Matula, w której usłyszymy m.in. audycję Magdaleny Mikołajczuk „Spotkanie z prof. Władysławem Bartoszewskim”, reportaż Ewy Heine „Kim jestem: Amerykanką, Polką, Rosjanką – spotkanie z Zofią Bucky”, dokument Urszuli Żółtowskiej – Tomaszewskiej „Stasiu Grajewski, rocznik 1906”, którego bohater – podoficer, obchodzi 10 listopada setne urodziny.
O 17.10 zaprosimy na transmisję uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza – wyróżnienia upamiętniającego osobę pisarza i działacza politycznego, którego literackie credo brzmi „Jedynie prawda jest ciekawa”.
„Radio dzieciom” od godz. 19.05 podejmie temat legend polskich. Najmłodsi usłyszą m.in. „Legendę o trzech braciach”, o Lajkoniku i hejnale mariackim, a także historię Złotej Kaczki i kolumny Zygmunta. Zaprosimy też na słuchowisko Wojciecha Letkiego „Warszawska legenda”.
Na spotkanie z Anną Polony zaprosi Małgorzata Kron (godz. 20.07 – 21.00). Następnie Teatr Polskiego Radia zaprosi na słuchowisko poetycko – dokumentalne „Chłopcy malowani, chłopcy wybierani” w reż. Waldemara Modestowicza.
Po godz. 23.03 Anna Świderska zaprezentuje muzykę polską pod zaborami. Zaprosimy na spotkanie z dr. Maciejem Negreyem, który odkrył rękopisy wielu polskich kompozytorów XIX wieku.
Po północy w ramach cyklu „Nocne spotkania z dreszczykiem” Marek Ławrynowicz zaprosi na „Duchy polskie” – audycję z udziałem Marcina Wolskiego.

Program 2
Na antenie Dwójki znajdą się tego dnia audycje słowne i muzyczne o tematyce patriotycznej:
Słowo:
O godz. 12.00 zaprezentowane zostanie słuchowisko pt. „Kobiety Niepodległej” w adaptacji Bożeny Markowskiej i Hanny Bielawskiej. Przedstawione są w nim wydarzenia I wojny światowej i narodziny II Rzeczpospolitej widziane oczami trzech wybitnych pisarek.
Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska i Kazimiera Iłłakowiczówna były świadkami tych wydarzeń i dawały im wyraz w swej twórczości. Z pamiętników, listów, prozy i poezji wyzierają zarówno lęki czasów wojny, jak i euforia towarzysząca powstawaniu niepodległego państwa. W fabularyzowanej opowieści – słuchowisku radiowym, autorki starają się oddać ducha tamtego czasu. Posługując się dokumentami, zachowują wierność tamtej epoce i jednocześnie próbują pokazać nastroje ludzi uwikłanych w dziejowe wydarzenia.
W słuchowisku reżyserowanym przez Jana Warenycię występują między innymi: Marta Lipińska, Elżbieta Kijowska i Wiesława Niemyska.
W „Klubie ludzi ciekawych wszystkiego” o godz. 16.05 Hanna Maria Giza zaprasza na olimpiadę historyczną „Narodziny niepodległości”. Ekspertami będą prof. Andrzej Ajnenkiel i prof. Michał Klimecki. Zwycięzcy trzystopniowej olimpiady zostaną nagrodzeni cennymi książkami i upominkami.
W ramach cyklu „Dramat w Teatrze Wyobraźni” w godz. 20.30 – 22.00 usłyszymy „Dom kobiet” Zofii Nałkowskiej – słuchowisko w adaptacji Hanny Szof, reżyserii Henryka Rozena. Wystąpią m.in. Alina Janowska, Elżbieta Kępińska, Irena Jun, Elżbieta Kijowska, Danuta Stenka.
Godzinę przed północą w „Sowie Minerwy” Robert Piłat poruszy temat: „Samoświadomość zbiorowa. Czy wiemy, jacy jesteśmy?”

Muzyka:
W Święto Niepodległości nie zabraknie na antenie Dwójki muzyki poważnej. O godz. 13.05 audycja prezentująca muzykę skrzypcową Ignacego Jana Paderewskiego, a o godz. 14.20 odtworzenie recitalu Rafała Blechacza, który miał miejsce 23 sierpnia br. w Filharmonii Narodowej podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa.
W godz. 18.00 – 20.30 ­transmisja koncertu Kronos Quartet z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, odbywającego się w ramach II Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.
O godz. 22.05 polskie pieśni historyczne przedstawi Elżbieta Gryń-Stasik.

Program 3
Cały sobotni program Trójki związany będzie z tematami niepodległościowymi.
Od godziny 9.00 do 12.00 Michał Olszański zaprosi na audycję o wolności ilustrowaną muzyką reagge. W południe Dariusz Rosiak poprowadzi specjalne wydanie „Raportu o stanie świata”. Gościem audycji będzie Stefan Meller. W programie znajdzie się m.in. reportaż z lotniska w Krzesinach autorstwa Tomasza Jeleńskiego o samolotach F-16.
Trójka poleca również audycję Barbary Michniewicz „Salon myśli”, która będzie poświęcona takim wartościom jak Ojczyzna, patriotyzm i niepodległość.

BIS Polskie Radio
Kto to jest patriota i czy można być dzisiaj patriotą?

W piątek w „Popołudniku” od 17.00 do 18.00 dyskusja pod tytułem „Patriota lat 20”, a w niej m.in. Bartosz Kizierowski - mistrz Europy i Uniwersjady w pływaniu, medalista mistrzostw świata, laureat nagrody Fair Play, opowie jak zaprezentował prawdziwie patriotyczną postawę i odrzucił intratną propozycję finansową wiążącą się ze zmianą obywatelstwa.
11 listopada od godz. 7.00 do 22.00 stacja poszukiwać będzie odpowiedzi na te pytania. Swoje zdanie przedstawią między innymi profesor Władysław Bartoszewski, doktor Jan Kochanowski, Krzysztof Krauze, Janusz Zaorski, Jerzy Pilch, Muniek Staszczyk, Maciej Stuhr, Sławomir Babicki i Leszek Możdżer.
„Rusz głową”, zagadki związane z godłem i hymnem narodowym, fragmenty legend do odgadnięcia, zagadka dźwiękowa, w której rozszyfrujemy powiedzenie „Ułańska fantazja” oraz mix pieśni patriotycznych.
W ostatniej godzinie audycji quiz na temat historii Polski z okresu 20-lecia międzywojennego.

W serwisach informacyjnych przez cały dzień znajdą się relacje z obchodów Święta Niepodległości.

Komentarze

Powiązane

18.03.25, 09:21
| radio / audio » informacje
AHA - Archiwum Historii Autorów. Projekt Czwórki i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
"AHA - Archiwum Historii Autorów" to projekt, w ramach którego Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i radiowa Czwórka (Polskie Radio) zapraszają odbiorców do świata uznanych, cenionych i kultowych twórców polskiej kultury.
18.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Andrzej Piaseczny twarzą kampanii Radia Złote Przeboje
Pod hasłem "Największe przeboje lat 80. i 90." ruszyła kampania wizerunkowa Radia Złote Przeboje. Towarzyszą jej działania antenowe. Twarzą kampanii został Andrzej Piaseczny.
17.03.25, 16:45
| radio / audio » informacje
VOX FM startuje z nowym podcastem Zwrot akcji
„Zwrot akcji” to nowy podcast Radia VOX FM, prowadzony przez dziennikarkę Katarzynę Pilewską. Program skupia się na życiowych zmianach zaproszonych gości.
17.03.25, 08:00
| radio / audio » informacje
RMF Classic zapowiada transmisję nagród MocArty RMF Classic
18 marca br. poznamy laureatów prestiżowych nagród MocArty RMF Classic. Tegoroczna edycja po raz pierwszy w historii gala będzie transmitowana na żywo, z Muzeum POLIN w Warszawie.
16.03.25, 11:55
| radio / audio » informacje
Śledź. Interaktywny serial kryminalny w Radiu Kraków
5 marca br., na antenie Radia Kraków, odbyła się premiera pierwszego odcinka interaktywnego serialu kryminalnego „Śledź”. Projekt to nowatorskie podejście do opowiadania historii, gdyż akcja serialu ewoluuje wraz z zaangażowaniem słuchaczy. 
15.03.25, 22:19
| radio / audio » informacje
Dla Ciebie mógłbym zrobić wszystko. Koncert Radia Nowy Świat z okazji Dnia Patronów
16 kwietnia br. minie pięć lat, kiedy uruchomiona została zbiórka na Patronite, której celem było powołanie do życia Radia Nowy Świat. I właśnie tego dnia co roku, stacja dziękuje swoim Patronom za ich wielkie serca i wiarę, że ten projekt miał prawo odnieść sukces.
15.03.25, 08:00
| radio / audio » informacje
Sekretne życie ZOO i Miś i Smok – Strażnicy Bajek w podcastowej ofercie Polskiego Radia Dzieciom
Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiosenną serię podcastów. 11 marca br. premierę miała seria "Sekretne życie ZOO" powstała we współpracy z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym. Z kolei od 10 marca najmłodsi słuchacze mogą śledzić przygody bohaterów podcastu "Miś i Smok – Strażnicy Bajek".
13.03.25, 10:45
| radio / audio » ludzie
Agata Kondzińska gospodynią Gościa Jedynki
Do zespołu Programu 1 Polskiego Radia dołączyła dziennikarka polityczna Agata Kondzińska. Będzie prowadziła popołudniowe wywiady w ramach audycji „Gość Jedynki” we wtorki, środy i czwartki.
13.03.25, 06:00
| radio / audio » ludzie
Konrad Traczyk przechodzi z Eski do Meloradia
Konrad Traczyk w kwietniu br. dołączy do redakcji Meloradia. Prezenter będzie gospodarzem weekendowych pasm rozgłośni.
12.03.25, 17:30
| radio / audio » informacje
Jarema Jamrożek i Przemek Ofiara autorami Sportowego Alfabetu w Esce ROCK
Na antenie Radia Eska Rock pojawił się nowy cotygodniowy magazyn – „Sportowy Alfabet”, który jest prowadzony przez Jaremę Jamrożka i Przemka Ofiarę.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.