16.10.11, 14:37
50 tysięcy za wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego
KRRiT ukarała Eske Rock za wypowiedzi prezenterów na temat rzecznika Inspekcji Transportu Drogowego Alvina Gajadhura.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 50 tysięcy złotych kary na Radio Eska Rock za łamanie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie rozpowszechniania treści dyskryminujących.
Sprawa dotyczy wyemitowanego 25 maja br. porannego programu „Poranny WF”, prowadzonego przez Michała Figurskiego i Kubę Wojewódzkiego. Na audycję poskarżył się Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Inspekcji Transportu Drogowego. Zarzucił on prowadzącym audycję, naruszenie jego dóbr osobistych i rozpowszechnienie treści o charakterze rasistowskim. Do wiadomości KRRiT wpłynął także krytyczny Apel Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, skierowany w tej sprawie do Radia Eska Rock. Dziennikarze próbując dodzwonić się do Alvina Gajadhura, mówili m.in.: "Gajadhur. Gajdhur, tak? Murzyn. Bardzo przepraszam, mam alarm. Audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku-Klux-Klanu". Dziennikarze sugerowali także, że telefon Gajadhura działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych".
KRRiT zauważyła, że czarny kolor skóry stanowił jedyne kryterium, które prowadzący wzięli pod uwagę dokonując wyboru rozmówców. Wskazując konkretną osobę o ciemnym kolorze skóry, która dodatkowo pełni funkcję publiczną i opowiadając o niej żarty związane z kolorem skóry prowadzący dopuścili się dyskryminacji ze względu na rasę. Stanowi to naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji. Artykuł ten zakazuje propagowania działań sprzecznych z prawem, poglądów sprzecznych z dobrem społecznym, zaś audycje zgodnie z przywołanym przepisem nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość. Oceniając audycję „Poranny WF”, KRRiT stwierdziła, że wypowiedzi prowadzących mogły utrwalać wśród odbiorców stereotyp, ograniczający ocenę ludzi wyłącznie do cech fizycznych. Tego typu treści zamieszczone w porannej audycji mogły utwierdzić słuchaczy w przekonaniu, że można szydzić z innych osób wyłącznie z powodu koloru skóry.
Radio nie zgadza się z opinią wydaną przez KRRiT i zapowiada złożenie sprawy do sądu.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze